Духовно развитие

Страници:  1 2 3 [4]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Българска народна бродерия и костюм  (Прочетена 9374 пъти)
Веста
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 4

« Отговор #45 -: Януари 01, 2013, 17:40:52 »

А, излязла е само последната от картинките. Ето картинката от Чатал Хююк

* Gimb.The Godesses 176 a.jpg (162.6 KB, 1265x1037 - видяно 284 пъти.)
Активен
вожда
Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #46 -: Януари 01, 2013, 21:12:55 »

Цитат на: Веста
Някъде през ноември попаднах в Етнографския музей в София и там видях ръкавите на една шопска носия от Софийско. Че върху тези ръкави - изображения на Раждащата богиня от неолита заедно с бичи глави.
Tочно ноември, пак в етно музея, имаше изложение на индиански  накити, ръкоделия, предмети от бита и традиционни носии.

* 0_19.jpg (94.29 KB, 720x960 - видяно 280 пъти.)

* 0_20.jpg (72.9 KB, 540x960 - видяно 272 пъти.)

* 0_18.jpg (118.3 KB, 960x639 - видяно 263 пъти.)

* 0_11.jpg (74.7 KB, 720x960 - видяно 299 пъти.)

* 0_16.jpg (87.82 KB, 960x720 - видяно 267 пъти.)

* 0_12.jpg (120.22 KB, 720x960 - видяно 286 пъти.)

* 0_14.jpg (73.08 KB, 960x720 - видяно 280 пъти.)

* 0_06.jpg (174.54 KB, 720x960 - видяно 300 пъти.)
Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
Ахо!
,___,  
[O,o]
/)__)  
-”–”-
Eona Lightholder
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 2519

NEVERENDING STORY

« Отговор #47 -: Януари 02, 2013, 02:46:08 »

На горната статия днеска попаднах . Веста албумите за носии или за шевици търсиш. Пак най-хубавото е да се ровиш в раклите на етнографския , аз съм имала великия късмет . Ама най-хубавите и стари екземпляри са пратени на господата братушките ,като щедър комунистически подарък и лежат из архивите на някой руски музей Тъжен

Санг много хубава експозиция са направили , те казаха тогава , жалко че аз с времето бях кът
Активен

"weird " is indication for creative force ♥
вожда
Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #48 -: Януари 02, 2013, 21:00:20 »

Това със зараждането на човешката цивилизация (макар, че понятието цивилизация ми е изключително забавно), трябваше да е в отделна тема.
А за индианците... то пак ще има, все някое ще хванеш. Взе да се превръща в тенденция вече и всеки път все по-добре се справят. Аз лично бях изненадан от това, колко много хора проявиха интерес. Иначе... то е имало и демонстрации, как са правили разни неща индианците, като сънохващачи, тъкане, ръкоделия разни и т.н.
Ти... нямам идея къде се дена тогава, след представлението, но по едно време ми се изгуби, исках да те запозная с Вики. Тя си е във фолклора с двата крака. Прави разни неща и е вчас и с накити и с шевици и с певици. Нищо, другия път.
Относно произхода на цивилизацията, ще отговоря друг път, надлъж и на шир, че не съм в нас сега и не върви да се заседявам, но отделете го в отделна тема и ще го обсъдим.
Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
Ахо!
,___,  
[O,o]
/)__)  
-”–”-
Веста
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 4

« Отговор #49 -: Януари 03, 2013, 00:09:44 »

Еона, имам обещание да разглеждам шевици във фонда на Етнографския музей, но в момента, до края на януари, завеждащата на фонда е в отпуска. Затова засега търся на други места, където мога. Питам за албуми с шевици и конкретно - шопски шевици, главно Софийско и Граово. Ще направя опит за попадна и при баби от околните села. Това обаче не става набързо - бабите имат нужда да посвикнат, да те харесат - не можеш просто ей така да им поискаш да си покажат свилените ръкави.
Впрочем, вече имам може би 50 или повече снимки на ръкави от Софийско и още някои от Граовско. Въпросите обаче са ми повече от отговорите.
Вожде, бях и на изложбата, и на различните лекции и филми. Имам специален въпрос към занимаващите се с индиански фолклор. Въпросът ми, във вид на картинки, се намира на стр. 16 от книжката Юлия Боева. Мъдростта на Великата майка. (Изтегли я например от торент Арена или, без регистрация, от: http://www.otizvora.com/category/minaloto/archeologia/). Там има грънци с рисунки от територията на САЩ от времето 14-18 в от н.е., които са практически идентични с грънци от Балканския (в частност българския) неолит и особено халколит (VІ-V хилядолетие пр.н.е). Т.е. нашите са от епохата=културата, която в горната статия е определена като начало на цивилизацията. (Цивилизация означава култура от градски тип). Бих искала да науча нещо повече за тези  индиански грънци. (И за други невероятни сходства - в шевици и тъкани, главно от Централна и Южна Америка, но това - по-нататък).
« Последна редакция: Януари 03, 2013, 00:21:12 от Веста » Активен
Страници:  1 2 3 [4]   Нагоре
Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright