Духовно развитие

Страници:  1 [2] 3 4   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Българска народна бродерия и костюм  (Прочетена 9449 пъти)
Ariam
Ariam(Маха Оръга)
Неактивен Неактивен

Публикации: 1230

« Отговор #15 -: Октомври 08, 2012, 01:19:39 »

Ааа , не всички аз имам собствена модна линия , и накити съм си правила сама..., и прическата не давам никой да ми я пипа - сама се подстригвам - най-често криво, ама е нарочно, защото така ми харесва.
Активен
Eona Lightholder
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 2519

NEVERENDING STORY

« Отговор #16 -: Октомври 08, 2012, 01:31:09 »

Това е само поовърхностно интервю все пак. Книжката и е много ценна, но най-вече това, което разказваже на нас - 6 студента затворени в смешните стаички на етнографския музей .

Тази дама е "виновничката" филма "Време разделно " да дава такава реалистична представа за облекото на българина по време на турското робство .

Тя казваше точно така: - нямало е нужда да се носят паспорти - когато погледнеш един човек - по носията и аксесоарите му разбираш - от кое село е - кой край е, приблизителна възраст, семейно положене, занаят (ако има) .

Ари и аз се постригвам сама , добре ,че е много ,че не личи  Веселяк Веселяк Веселяк

Много ми харесва това ,че не кой с каква дреха ще се появи , а с качеството на изработката - т.е търпението и смирението се преекспонират като качество в ръчната работа.

Друго нещо - по това че е нямало промяна в бродерията - писмото в носията, имаме екземпляри на ужасно древна символна кодировка , която чака разчитане ........

Активен

"weird " is indication for creative force ♥
Ariam
Ariam(Маха Оръга)
Неактивен Неактивен

« Отговор #17 -: Октомври 08, 2012, 01:54:10 »

УУУУУ , тайна кодировка!Древна!Ще чакам с нетърпение да прочета  имай ме предвид!  :*9'(Прическите ни са наша крепост  Ухилен освен в някои по-еротични ситуации не се дава пипане на перуката  Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк времето си казва тежката дума, а аз разводних темата, моля местете ме в говорилня............
Активен
вожда
Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #18 -: Октомври 08, 2012, 01:54:40 »

Цитат на: AriaM
Ааа , не всички аз имам собствена модна линия , и накити съм си правила сама..., и прическата не давам никой да ми я пипа - сама се подстригвам - най-често криво, ама е нарочно, защото така ми харесва.
Похвала за което, но не ставаше дума за това, Ари, а за облеклото и накитите като вид идент.
Цитат на: Eona Lightholder
Тя казваше точно така: - нямало е нужда да се носят паспорти - когато погледнеш един човек - по носията и аксесоарите му разбираш - от кое село е - кой край е, приблизителна възраст, семейно положене, занаят (ако има) .
Да, добре го е казала. Но пък, по онези времена са имали набито око и дето се вика и по походката са могли да ти кажат нещо за човека - дали язди кон, например, дали катери баири. Сега имаме набито око за цената на дрехите, но не и за стойността на човека под тях.
При индианците е било още по-тегаво положението. Там не паспорти, ами са си били ходещи дневници.
Книжката и е много ценна
Сигурен съм, но не ми е попадала. Иначе аз такива ги сгъвам кат цигане тутманик.
Цитат на: AriaM
и прическата не давам никой да ми я пипа - сама се подстригвам - най-често криво, ама е нарочно, защото така ми харесва.
Ухилен
Ари и аз се постригвам сама , добре ,че е много ,че не личи
Ако трябва да продължаваме със символиката, при вас май ще излезне, че външния вид ви е здравната книжка  Веселяк
Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
Ахо!
,___,  
[O,o]
/)__)  
-”–”-
Ariam
Ariam(Маха Оръга)
Неактивен Неактивен

« Отговор #19 -: Октомври 08, 2012, 01:59:06 »

Ухилен
Да сега разбрах за идентичността, никога не съм се замисляла по въпроса!
Активен
Eona Lightholder
Global moderator
Неактивен Неактивен

NEVERENDING STORY

« Отговор #20 -: Октомври 08, 2012, 02:35:33 »

Книжката я има в книжарницата на БАН и в някакви интернет магазини .

Ако съдя по това как отидох днес в гората - оранжева жилетка с зелено елече и гумени бутуши н а шотландско каре  , прическа тип"кокче-лайненце" , то това не е паспорт , а жълта книжка  Веселяк Веселяк Веселяк

Но за това пък ръкоделието ми напредва ,вече 5та шапка мъдря.
На дребо му харесват, ще му ги дам за чеиз.

Днеска прекопаването на една нива щеше да ми дойде много по-добре от тъпите битови ядове , донесени от незнам какво си .
Това индустриализма и НТП -то са много як урок на хората , айде вече да минава щото догоре сме в .....

Искам да живея в пещера някъде в дивотията и аз, и да си плета ....жилетки на катеричките.

Активен

Ariam
Ariam(Маха Оръга)
Неактивен Неактивен

« Отговор #21 -: Октомври 08, 2012, 09:31:33 »

Те, тези катерички едва ли ще ги облекът....ох, айде да не се изказвам за разни други катерици, че ме ударила простотията тия дни  Веселяк
Активен
Sue
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 292

• Град: Ниските земи
  • Нютонист

« Отговор #22 -: Октомври 08, 2012, 10:05:47 »

С накитите е доста по-сложно... Доколкото са ми разказвали, накитите са служели за демонстрация на собственост и социален или духовен статут, освен за украса.
    Чрез гривните, колиетата и обичките са показвали тати колко кози има или камили, или коне...

... аз с моята минимална търпимост към такива неща по мене май само беднотия демонстрирам
    Активен
    Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

NEVERENDING STORY

« Отговор #23 -: Октомври 08, 2012, 13:56:42 »

Ари простотията е полазила яко , ама като те напуши на такива работи , знам че се чисти нещо и се преобразува. Това не извинява говорещите мърсотии , това е когато на възпитан човечец му се припсува. Желателно е да се изтрелва в по приични форми ,като - На баба ти хвърчилото , бабината ти трънкина и подобни псевдо псувни тогава ти дреме на шапката ,че се е закачило на трънките  Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Хуморът е преобразуване и надсмиването на себе си и преобразуване , това е за една друга тема за смеха , какво е той....

Сю и 500 крави да има и 100 накита баща ти ,ще ги носиш когато трябва и под ред под който трябва. Нама девойка да се е направила на коледна елха. Пък прай си сметката , че невестинския костюм се влачи бая дълго - с него ореш ,жънеш и тнт и няма не искам , както не можеш без паспорт. Ако се пита от какъв зор булката работи с толкоз тежки неща на нея - тренировка за примерно 10 пъти по 9 месеца с още по-тежкото .

Активен

вожда
    Неактивен Неактивен

I.F.Y

« Отговор #24 -: Октомври 08, 2012, 17:06:26 »

Цитат на: Sue
    С накитите е доста по-сложно...
    То с всичко е доста по-сложно, но пък не е за тук.
    Доколкото са ми разказвали, накитите са служели за демонстрация на собственост и социален или духовен статут
    При номадските народи няма собственост. Там имаш дрехите на гърба си, малко храна и тютюн за из път и колцина ловни и бойни подвига, които си личат от километри, по перата, накитите и скалповете, които носиш. Демонстрации никой не прави, освен по време на лов или битка.
    освен за украса. Чрез гривните, колиетата и обичките са показвали тати колко кози има или камили, или коне...
    Да, например при циганите Ухилен Представих си с каква мъка си сваля гривната, когато коня на тати отиде у реката.
    Тия с "глей кво имам" са при нас и "заседналите" народи. Под "нас", имам предвид сегашните нас, повсеместно. Колкото по-джиджан и накичен е някой, толкова повече има тати Ухилен
    ... аз с моята минимална търпимост към такива неща по мене май само беднотия демонстрирам
    И ти ли?
    Цитат на: Eona
    Ако се пита от какъв зор булката работи с толкоз тежки неща на нея - тренировка за примерно 10 пъти по 9 месеца с още по-тежкото.
    Това си е чиста проба ориенталска изгъзица.
    Активен

Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

« Отговор #25 -: Октомври 08, 2012, 17:42:20 »

Та, темата беше, че живеем по кривия път......
    И какво следва, обаче да започнем да правим за да се пооправят нещата с климата....?
    Аз лично смятам, че доста от нас, най-вече в този форум, но пук и от разни други форуми, се осмелихме да тръгнем по различен път от "Кривия"...чакам подобрение в изблиците на природната сила
    Активен
    izparitelq
    Гост
    « Отговор #26 -: Октомври 08, 2012, 17:50:49 »

Та, темата беше, че живеем по кривия път......
    И какво следва, обаче да започнем да правим за да се пооправят нещата с климата....?
    Аз лично смятам, че доста от нас, най-вече в този форум, но пук и от разни други форуми, се осмелихме да тръгнем по различен път от "Кривия"...чакам подобрение в изблиците на природната сила

Според мен връзката е по-скоро колко хора от глобалното население пропорционално вярват,че има такава връзка
    Активен
    Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

NEVERENDING STORY

« Отговор #27 -: Октомври 08, 2012, 18:04:04 »

Цитат
    То с всичко е доста по-сложно, но пък не е за тук.

За тук , за тук. Бъгарски фолклор - трябва да е предмет в училище - 12 години и не да се гледа с присмех , защото вътре са скрити всички кодове за духовно развитие на тези с генотип населяващи тази територия.

Меандър си прави едни много тънки майтапи . Но на народ рипащ ръченица да му налагаш йогата ,като начин на живот е смешно, може да пасне на определен чешит хора , но не и на масата . Медитация на курс с Гуро или дялкащ свирка из Балкана.

Значи Санг , всички племена първоначално са били , номади - земеделието и уседналия начин е по -късен етап.
    Та и при двата вида култура има ритуални иницииации за съзряване, както за момичетата ,така и за момчетата.
    Тези на момичето са свързани много с дрехата , месенето и пеенето и фертилитета. Всеки кат от носията ,цялата структура символизира нещо ,което е свързано с плодородието , дървото на живота и тнт- богиня -майка

За тренирането с многокатието е само практическата част, всичко друго има отношение към една бъдеща майка - от една страна подородие , а от друга страна защита.
    Една от най-силните защити е СВЕТЛИНАТА , със символ слънце/злато. Тука отговарям на Сю за накитите и на някои хора , които се чудят защо има свастики по българските бродерии.

Многокатова носия се наблюдава ,както при монголите номади , така и при перуанските индианци и при женските носии из цял свят , изключвайки само голите африкански племена , но там има други съвпадъци.

Така че не е ориеанталско в смисъл - нека и тежи и да се мъчи грешницата Усмивчица))))), а нещщо много по-древно , доказващо общия произход на хората.,  според мен.

Сега за всяко такова нещо си има първообраз , който се имитира и преекспонира в бита . Какво е може само да се предполага . Аз имам мои теории, като любимото ми многопластие на времепространствата, то може да се търси в не съвсем изгубеното древно знание заключено в фолклорът на света. ( може и да е отключено ама да си го крият - въх че съм гадна конспираторка )

Предполагам липсват много Л-та в текста сори ,манджата ми изгаря....бутона забива Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк
    Активен

вожда
    Неактивен Неактивен

I.F.Y

« Отговор #28 -: Октомври 08, 2012, 20:33:55 »

Бъгарски фолклор - трябва да е предмет в училище - 12 години и не да се гледа с присмех , защото вътре са скрити всички кодове за духовно развитие на тези с генотип населяващи тази територия.
    Според мен, всякакви древни култури и традиционни практики трябва да се изучават, пък вече, самото дете да си избира кое го влече. Българското няма да умре, нито духом нито като националност.

Но на народ рипащ ръченица да му налагаш йогата ,като начин на живот е смешно, може да пасне на определен чешит хора , но не и на масата.

Това, според мен са остарели схващания. Хубаво, нека си рипат ръченица, но да разширят кръгозора си малко, нали сме едно. Така, докато се делим на народи, раси, касти и религии, кой на какво е свикнал и на какво се присмива, ще сме си на едно дередже вовеки.

Медитация на курс с Гуро или дялкащ свирка из Балкана.
    Едното не пречи на другото. Самото дялане си е вид медитация. Сигурен съм, че един духовен учител/гуру, с радост би приел да се научи да дяла свирка.

Значи Санг , всички племена първоначално са били , номади - земеделието и уседналия начин е по -късен ета .
    В противен случай всички трябваше да живеят в Африка Ухилен
    Под “заседнали”, имам предвид народи, които са се устроили в една определена географска област и от поне 5 поколения не са мръднали. Номади са тези, които поне веднъж годишно, извършват преходи и преселения.
    Та и при двата вида култура има ритуални иницииации за съзряване, както за момичетата ,така и за момчетата.
    При всички култури, поне които са ми познати, има ритуална инициация за съзряване.

Тези на момичето са свързани много с дрехата , месенето и пеенето и фертилитета. Всеки кат от носията ,цялата структура символизира нещо ,което е свързано с плодородието , дървото на живота и тнт- богиня -майка.
    Дрехата и накитите – да, но месенето и донякъде пеенето, според мен идват от древна персия (от където, всъщност, предполагам че идваме и ние, но това е друг филм).
    Номадски народ не би се занимавал с гледане на жито и месене на каквото и да е.
    Инициации да щеш, то са за съзряване, то са духовни, то са сума ти кланове и общества, с различни роли и функции. Това, според мен е напълно правилен подход, към всяка една промяна, във всеки един човек, семейство, племе, народ, сезон и цикъл. Всеки затварящ се кръг и отварящ се нов. При някои инициацията за съзряване е хем траурна – хем празнична, тъй като изпращат, например – детето Панайот, което умира и се ражда мъжа Панайот, образно казано. Ще експлоадира темичката, а и форума, ако трябва да се изпише и ...само 1/100 от традиционните схващания при различните народи и етноси. За това казах, че не е за тук, освен ако някой се интересува по-тясно от конкретна култура.

За тренирането с многокатието е само практическата част, всичко друго има отношение към една бъдеща майка - от една страна подородие , а от друга страна защита.
    Това многокатие за пръв го чувам като термин и не зная какво значи.
    Една от най-силните защити е СВЕТЛИНАТА , със символ слънце/злато. Тука отговарям на Сю за накитите и на някои хора , които се чудят защо има свастики по българските бродерии.
    Да и това е навсякъде. Даже няма да е пресилено ако се каже, че е най-силната защита.
    Многокатова носия се наблюдава ,както при монголите номади , така и при перуанските индианци и при женските носии из цял свят , изключвайки само голите африкански племена , но там има други съвпадъци.
    Монголи номади? Сигурно става дума за епохата на Чингис Хан и хегемонията, която е наложил в двата континента. Монголската е една от най-запазените и до днес култури и все още практикуват, онова типично гърлено пеене (даже скоро свалях някакви mp3.), но за многокатие не съм чувал. Не отричам, но не мога и да го приема за достоверна информация.
    А и кои са тези перуански индианци? Инките?!?!?! Според теб те номади ли са? Това е, може би, най-древния заседнал народ!!! Става дума за хилядолетия преди христа! А и това многокатие и при тях не ми е известно, а горе-долу съм запознат с техните системи и на ацтеките. А африканските народи далеч не са голи. Схващането, че Африка  е едно парче земя с вечна жега е много погрешно.  Че има жега – има, но тя е основно в сев. Част на континента и то без крайните части, където си е умерен, както и в Южна. Африка и Сахара не е едно и също. Сума ти планински вериги, заселени с доста облечени хора. Това, че историците нямат интерес да ни запознават с културата на коренните народи, които са изтребили в Афика, Австралия и сев. Америка,  това е отделен въпрос, ама да кажеш, че африканците са голи хора е несериозно, според мен.
    Така че не е ориеанталско в смисъл - нека и тежи и да се мъчи грешницата Усмивчица))))), а нещщо много по-древно , доказващо общия произход на хората.,  според мен.
    Имах предвид, че този ред третиране, граничещо с малтретиране и експлоатация на жените, си е типично за ориенталските разбирания. Това, че някои от нас, все още гледат на жената като на кухненски робот-надуваема секс кукла, идва точно от там, според мен. Все пак 5 века са си 5 века!

Сега за всяко такова нещо си има първообраз , който се имитира и преекспонира в бита . Какво е може само да се предполага . Аз имам мои теории, като любимото ми многопластие на времепространствата, то може да се търси в не съвсем изгубеното древно знание заключено в фолклорът на света.
    Звучи интересно, имайки предвид, че нищо не се е правило, просто ей така, понеже на някой му е хрумнало и във всеки детайл се е влагала някаква идея или символика.
    А... броя на тези пластове има ли някакво значение или просто трябва да са много?
    « Последна редакция: Октомври 08, 2012, 20:40:24 от вожда » Активен

Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Sunshine(sun)
    Разумна Любов
    Неактивен Неактивен

Публикации: 972

• Град: Тук и сега
  • Тук и сега ...

100006741217887
    « Отговор #29 -: Октомври 08, 2012, 21:32:41 »

Здраве на всички.

Всичко казано в темата е супер и тая жена е интересна , странно ,че не я знаех.
    Аз не съм много за Български фолклор , някои части ми са странни.
    По скоро съм за опазване на природата и живот в хармония с нея.
    Понеже ако нашите клетки в тялото откажат да действат или да си вършат задълженията ще загазим.
    Примерно ако някоя съвкупност от клетки които наричаме органи.Откаже или да речем черния дроб откаже да действа и клетките протестират , какво става ами няма кои да обработи храната и ние сме зле.Почват катаклизми в тялото , един след други и всички страдат.
    Така е и в планетата и за сега само може-би анастасииците са в синхрон с природата , така мисля , но не ги познавам лично , затова не знам.Или само съм чел за тях.
    Сега имаме грешни ценности и виждания за светът, грешно мислене , всичко около нас е с грешна насока.
    Всичките ни стремежи и мечти са грешни.
    Няма смисъл да обяснявам, нещо което ви е ясно и го виждате и много хора го виждат и искат промяна , сегашния живот не ги радва и искат промяна.
    Не знам какво да кажа , дано нещата се променят и разберем идеята на живота и смисъла му.
    Активен

Страници:  1 [2] 3 4   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright