Духовно развитие

Страници:  1 ... 5 6 [7]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Духовното развитие на човечеството  (Прочетена 4197 пъти)
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1644

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #90 -: Октомври 23, 2010, 11:16:29 »

Макар и да се отклоняваме от темата, искам да направя уточнението, че тук бъркаш понятията душа и дух.
    Душата не може да знае, тя може да чувства, да изпитва удоволствие, болка и т.н. Духът може да знае.

Друго уточнение, което трябва да се направи е, че човешкият дух, проявяващ се в неговия Аз, не е съвършен по начало. Той има нужда да изживее множество земни инкарнации, за да се самоосъзнае. Това му дава познание, което той не е притежавал преди, бидейки свързан с духовния свят, но непритежаващ съзнание за "себе си". Това напредване по пътя към Аза му, отваря "очите" на човека и го води напред към съвършенството. Погрешна е идеята, че ние някога сме знаели всичко, после сме го забравили и сега само трябва да си го "припомним". Не, ние постоянно научаваме нови неща, развиваме способности, които никога преди не сме притежавали. И именно това е целта на Земните човешки инкарнации.

Р. Щайнер за еволюцията на човека

Съгласна съм, че напредването по пътя към аза му отвяря очите и го води към съвършенство, пътя минава през самопознание, самоусъвръшенстване, но само защото е забравено, а не защото се учи тепърва. То е творчество, всяка една нова инкарнация е просто, нов начин, са изразиш себе си.

Такова мнение подлага на съмнение идеята за развитието на човека. Нещо повече, тя предполага, че по някакви причини човек е бил принуден да забрави всичко, което е знаел някога, а сега се опитва да си го припомни; нещо, което звучи странно и нелогично.
    Това противоречи на езотеричните изследвания за дългия път на човешкото същество, което се е издигнало от първите нива на съзнание, подобни на тези на днешните минерали, после растения, после – животни, за да стане човек.

Цитат
    Човешките инкарнации са грешка, първоначалния смисъл е бил съвсем друг /утопия/.
     Душата и духа са перфектни, тяхната единствена цел, да се материализират на Земята, е била да преживеят материята, да разберат какво е да са в тяло. С тялото идва и съзнанието/егото/ индивидуалното, което ги кара да разберат всичките разновидности на земното преживяване, и което носи амнезията, на познанието идващо от техния свят. Ако духа и душата не са облечени с его/съзнание, те биха били част от цялото.

Еволюцията не е просто игра, експеримент да се види какво нещо е животът в материята. Тя има важни цели. Една основна цел на човешкото развитие е осъзнаването на човека като самостоятелно, индивидуално същество, възможността да се нарече с думата „Аз”, чието утвърждаване ние виждаме ясно през последните векове, когато човекът се стреми все повече и повече да се освобождава от общото, груповото, колективното съзнание, за да може да се почувства и прояви като свободно същество.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #91 -: Октомври 25, 2010, 05:13:50 »

Сега ми изникна още един въпрос. Попаднах на много хора в интернет твърдящи че са имали личен допир до духовния свят.
    Като твърдят че са видяли Господ някои Христос други друг..   И са си говорили с него по време на преживяването си в следствие на медитация, регресивна хипноза, кома......др. Сещам се даже разказа на една жена как Христос бил облечен в някаква туника.
    Добре де ако в един и същ момент примерно 100 души са в медитация, кома или регресия или др.  и са видяли и говорили с Христос...........как може той в един и същи  момен да е на толкова много места?

Ванина, този въпрос е много интересен.
    Духовната Наука посочва например в Лекцията за
    Второто Пришествие на Христос,
    че човешките духовни способности се развиват и в резултат на това ние вече живеем в такава епоха, в която ще стане възможно някои хора да виждат етерния образ на Христос (както и други етерни образи и явления - нещо, което ние можем да установим, четейки някои теми и от нашия форум).

А законите в етерния свят са такива, че там няма ограничения в пространството, характерни за физическия материален свят и затова едно същество там може да бъде едновременно на няколко "места" и да върши няколко работи наведнъж.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #92 -: Декември 10, 2010, 16:23:21 »

В лекцията си върху Евангелието на Йоан Р. Щайнер посочва, че най-важната част на човека – неговият Аз – се присъединява към него едва в епохата на Древна Лемурия.
    Следователно, преди нея човек изобщо не би могъл да помисли за себе си като за едно самостоятелно същество, той е бил част от духовния свят, имал е едно смътно съзнание и е бил управляван от този духовен свят.

Бавно и постепенно, започвайки от Лемурия, човешкият Аз е започнал да се свързва с човека и да се утвърждава. В този процес той е започнал да работи върху неговите (трудно контролируеми дотогава, а нерядко дори и сега) инстинкти, страсти, желания, с други думи върху овладяването и облагородяването на астралното тяло.

Постепенно, с напредъка на Аза, той ще започне да овладява и етерното тяло (значи, ще може да контролира жизнените процеси), а след това – и физическото тяло (например, ще може да регенерира повредени органи). Всичко това се среща в редки случаи и сега, но като цяло ще бъде постигнато след продължителен период на развитие.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #93 -: Декември 15, 2010, 13:00:53 »

В лекцията си върху Евангелието на Йоан Р. Щайнер посочва, че Земята, подобно на човека, също се "преражда" и сегашното й съществуване е четвъртото по ред нейно "въплъщение".

Тези различни инкарнации на планетата ни са свързани и с различни състояния на човешкото съзнание.

По време на първото планетарно въплъщение, наричано в езотериката Стария Сатурн, съзнанието на човека е било на нивото на съзнанието на днешните минерали.

През второто планетарно въплъщение, наричано Старото Слънце, нашето съзнание е било подобно на това на днешните растения.

А през третото планетарно въплъщение, наричано Старата Луна, ние сме се развили до нивото на съзнание на днешните животни.

Едва през четвъртото планетарно въплъщение, настоящата Земя, ние сме се свързали с нашия Аз и сме се изкачили едно стъпало над животните. Развитието на човешкия Аз е целта и смисъла на всички Земни инкарнации на човека.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #94 -: Декември 17, 2010, 16:07:48 »

В лекцията си върху Евангелието на Йоан Р. Щайнер посочва, че в далечното минало, по времето на предишните планетарни инкарнации на Земята, човекът не е притежавал способността да говори.
    Тази способност е била придобита едва по времето на настоящата инкарнация на Земята.

Промени са настъпвали също и в областта на езиците. Известно е, че е съществувал един древен език, на който са говорили всички хора. По-късно, те са престанали да разбират този език или по-точно, появили се различни езици за различните народности наред с тяхното обособяване.

По всяка вероятност, в бъдеще народностните различия ще намаляват и ще бъдат сведени до нула. Тогава изглежда, че отново ще говорим един общ език.

Някой може да попита, какъв е смисълът на първоначалното разделение, ако след това пак всички ще принадлежим на една общност?
    Вероятно това е свързано с необходимостта в миналото (а и сега все още) хората да осъзнават себе си посредством принадлежността си към дадена народностна (или някаква друга) група. След очакваното израстване на Аза обаче тази необходимост ще отпадне.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #95 -: Декември 21, 2010, 10:35:50 »

В една своя лекция върху Евангелието на Йоан
    Р. Щайнер описва големите различия в съзнанието на човека в далечното минало в сравнение с днешното.
    В частност той посочва:

Никога не трябва да забравяме, че истинското себесъзнание, каквото човекът е длъжен да постигне в хода на своята земна еволюция, може да бъде извоювано само чрез едно нарастващо проникване във физическото тяло.

В предишните епохи човекът не се е чувствувал като едно самостоятелно същество, а като частица от Божествено-духовните Същества. Както ръката е част от целия организъм, така и древният ясновиждащ човек се усещал като част от Божествено-духовното съзнание, като част от Божествения Аз.
     За себе си човекът би казал не "Аз съм", а "Бог е - и аз в него".

Активен
    Страници:  1 ... 5 6 [7]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    През 2012 година ще се промени светогледа на човечеството
    Великият преход
    Evolution 0 2980 Последна<br />публикация Август 26, 2010, 14:20:48
    от Evolution
    За духовното учителстване
    Духовни връзки и взаимоотношения
    Еруин 0 1573 Последна<br />публикация Март 15, 2011, 20:19:10
    от Еруин
    Духовното развитие
    Обща тематика
    onidar 14 1019 Последна<br />публикация Юли 18, 2011, 05:36:14
    от НИКОЙ
    Вещае ли масовото изчезване на пчели края на човечеството?
    Въпроси и отговори
    Orion 3 764 Последна<br />публикация Януари 09, 2012, 19:16:19
    от tindi4ka
    между духовното развитие и зациклянето
    Въпроси и отговори
    ekaya 4 879 Последна<br />публикация Август 04, 2012, 09:46:26
    от Дом

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright