Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Шаштанга сурия намаскар  (Прочетена 1448 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Януари 09, 2010, 19:27:09 »

ШАШТАНГА СУРИЯ НАМАСКАР

Шаштанга Сурия Намаскар –„ Поклон пред слънцето с осемте точки на тялото „ познато като „Поздрав към слънцето” е упоменато в Риг и Яджур Веда. Това ритмично упражнение се практикува в Индия от хиляди години.То представлява техника за отваряне на тялото към космичната енергия, излъчвана от слънцето.

Сурия Намаскар се състои от 3 елемента- форма, енергия и ритъм.

Дванайсетте позиции съставляват физическата матрица, около която се навива формата на практиката.

Тези позиции генерират прана- фина енергия, която активизира физическото тяло.Изпълнявани в спокойна ритмична последователност, те отразяват ритъма на Вселената, 24-те часа в денонощието, 12- те знака на зодика в годината.

Сурия Намаскар е важно допълнение към класическата традиция на асаните от Хатха йога, понеже особено добре въздейства на храносмилането и оползотворяването на храната, на дишането, равновесието и най- вече на за развиване на умствена концентрация и осъзнаване.

В традицията на Виняса- йога, Сурия Намаскар е един от най- базовите примери за виняса, като последователноста на практиката винаги започва  с основната изправена позиция- Пранамасана/ или Самасхити/.

Всяко от дванайсетте положения има своя мантра, която възхвалява различен аспект от животворната слънчева енергия. Въпреки, че всяко положение или мантра имат своя дълбок духовен подтекст, това не е религиозно тайнство или ритуал.Шри Апа Пант в чудесната си малка книга за Сурия Намаскар, обещава на практикуващия- „Бавно, но сигурно... ти ще почувстваш пълната сила на красотата и хармонията, на единството и единението с всичко, което е.” Това е обещанието на йога.

С или без мантри, това чудесно упражнение трябва винаги да бъде изпълнявано с пълно осъзнаване на всяка част от тялото.Наблюдавайте всяко свое движение, не се разсейвайте, насочете ума навътре.

Мантрите се повтарят обикновено при влизане в позата.Ако бъдат научени и практикувани правилно, те могат да имат голям ефект.

Упражненията се изпълняват винаги на празен стомах- най- малко 4 часа след ядене или 2-3 часа след лека закуска.

Необходимо е известно време, за да се запомни поредността и тялото да бъде научено да изпълнява движенията правилно.

Желая Ви успешна практика.
    Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Шаштага Сурия Намaскар
    Йога
    Админ 0 1037 Последна<br />публикация Януари 09, 2010, 19:22:28
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright