Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Напътствия за медитация  (Прочетена 3649 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Януари 09, 2010, 18:58:33 »

Тук ще изложим някои практическки моменти по отношение на техниките и етапите на медитация. Те са предназначени най-вече за начинаещия, но и за напредналия ще е полезно да ги прегледа.

1. Особено важно е постоянството на време и място. Това настройва ума да забави дейността си, без да губи много време. Когато човек седне за концентрация, е трудно да съсредоточи ума си веднага. Условният рефлекс е реакция към определен външен стимул, и затова умът ще се успокои по-бързо, ако времето и мястото са постоянни.

2. Най-подходящото време е призори и при здрач, когато атмосферата е наситена със специална духовна сила. Предпочитано време е БРАХМАМУХУРТА - между 4 и 6 ч. сутрин. В тези тихи часове след съня умът е свеж и свободен от проблемите на светския живот, може лесно да бъде насочван, и концентрацията ще дойде без усилия. Ако нямате възможност за медитация в тези часове, трябва да бъде изберете време, когато не сте ангажирани с ежедневието и умът е спокоен. Редовността е много важно условие.

3. Опитайте се да медитирате в отделна стая. Ако това не е възможно, отделете част от стаята си със завеса и не позволявайте друг да влиза там. Тази част трябва да се използва само за медитация, за да няма други вибрации и асоциации. Сутрин и вечер горете тамян. Най-важното място в стаята трябва да бъде изображението на избраното божесво, като пред него се поставя килимчето за медитация. При повторението на медитацията силните вибрации, породени от нея, ще се натрупат в стаята. След 6 месеца ще усетите чистотата и спокойствието на атмосферата, и стаята ще придобие магнетична аура. При стрес, ако поседите в нея за половин час, като си повтаряте някоя мантра, ще почувствате облекчение и успокоение.

4. За да се възползвате от благоприятните магнетични вибрации, трябва да сте обърнати с лице на север или на изток. Седнете в удобна поза, като гърбът и вратът са изправени, но без напрежение. Това успокоява ума и помага за концентрацията. Важно е психическият поток да преминава безпрепятствено от основата на гръбнака до върха на главата. Не е необходимо да се седи в класическата падмасана (лотос) - всяка поза с кръстосани крака е подходяща. Позата с кръстосани крака осигурява здрава основа за тялото и създава триъгълната пътека за протичане на енергията,която трябва да бъде по-скоро съхранявана, а не разпръсквана във всички посоки. Задълбочаването на концентрацията забавя метаболизма, умствените вълни и дишането.

5. Преди да започнете, заповядайте на ума да се успокои за определено време. Забравете минало, настояще и бъдеще.

6. Съзнателно регулирайте дишането. Започнете с 5 мин. дълбоко коремно дишане, за да обогатите мозъка с кислород. След това го забавете до такава степен, че да бъде неуловимо.

7. Задръжте дишането ритмично. Вдишайте за 3 сек. и издишайте за 3 сек. Регулирането на дишането регулира и притока на праната - жизнената енергия. Ако се използва мантра, тя трябва да бъде координирана с дишането.

8. Отначало оставете умът да блуждае. Постепенно с концентрацията на праната той също ще се концентрира.

9. Не насилвайте ума да се успокои. Това ще задвижи допълнителни мозъчни вълни, които пречат на медитацията. Ако умът продължава да блуждае, просто се дисоциирайте от него и го гледайте, както се гледа кино. Той постепенно ще се успокои.

10. Изберете фокусна точка,върху която умът да си почива, след като се измори - като птичка, която търси клонче, за да кацне на него. Онези, които са предимно с интелектуална насоченост, трябва да визуализират обекта на фокусирането си в междувеждието. По-емоционалните - в кардиалния плексус. Никога не променяйте фокусната точка.

11. Фокусирайте се върху неутрален или възвисяващ обект или символ, като задържате изображението му в мястото на концентрация. Ако използвате мантра, повтаряйте я на ум, като координирате повторението с дишането. Ако нямате лична мантра, използвайте ОМ. Онези, които предпочитат персонализирано божество, могат да се запознаят с главата за мантрите, или да използват РАМ или ШИЯМ. Ако човек започне да се унася, мантрата може да се повтаря на глас, но повторението на ум е по-силно. Никога не променяйте мантрата.

12. Повтарянето ще доведе до чистата мисъл, в която звуковата вибрация се смесва с мисловната, а значението не се осъзнава. Повторението на глас води до повторение на ум и до телепатичен език, а оттам - до чистата мисъл. Това е фино състояние на трансцедентално блаженство с двойственост, където остава осъзнаването на субект и обект.

13. С практиката двойствеността изчезва и се достига до САМАДХИ - състоянието на свръхсъзнание. Не бъдете нетърпеливи, защото за това е необходимо много време.

14. В самадхи човек е в състояние на блаженство, в което Знаещ, Знание и Познаваемо стават едно. Това е свръхсъзнанието, достигано от мистиците във всички религии.

15. Започнете практикуването на медитацията за период от 20 мин. и увеличете до час. Ако тялото започне да трепери, овладейте го и задръжте енергията вътре.

Медитация и мантри
    Свами Вишну Девананда
    Активен

LaMariposa
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 22

• Град: Търговище
  • Пеперудите се нуждаят от любов!

« Отговор #1 -: Януари 21, 2010, 17:47:28 »

Не мога да си обясня, как хем да освободя мозъка си от мисли и едновременно с това да мисля колко пъти и как да дишам. Струва ми се ужасно трудно да направя последователно всички тези неща, които дори не съм съвсем наясно какво представляват и да се отпусна. А и това с вибрирането на тялото ми се вижда малко страшничко!  Угрижен
    Аз съм пълен новак в тези духовни дейности. Искам да знам, всеки обикновен и не особено просветен човек ли може да медитира, ако поиска и упорства или това го могат само духовно по-напредналите? Опасно ли е, човек, които не знае особено много по въпросите на медитацията да опитва? И защо аз толкова много искам да се науча?   Не бях аз
    Активен

ЩАСТИЕТО Е ЛЮБОВ! НЕКА БЪДЕМ ЩАСТЛИВИ!
    7dc
    Гост
    « Отговор #2 -: Януари 21, 2010, 18:09:55 »

И аз съм новак в медитирането, Пеперуда, но не ми изглежда страшно. Медитации - колкото искаш. Най-често медитациите се свързват с будхичната поза (ако говоря глупости, някой да ме коригира). Но както четеш и на други места тук, във форума, всеки има свой начин за медитиране.
    Препоръчвам ти да пробваш медитацията от този клип:
    http://www.youtube.com/user/777ALAJE#p/c/634C4AE41BD1EF0A/3/66lWql3Rn60
    Да не мислиш за нищо - това е вече доста високо ниво на медитация - Дао. Най-общо, медитацията е концентрация върху някакъв проблем (въпрос, казус), например - този за духовното извисяване. Когато има дисбаланс в емоционалното тяло, също може да се преодолеее с медитация.
    Вслушай се в горепосочения клип, какво казва Алайе - че мислите се материализират на етерно ниво и оттам влияят на тялото и във физическата 3Д реалност. 

П.П. За алфа и тета вълни, друг да обяснява... Усмивчица
    Активен
    Icko
    Гост
    « Отговор #3 -: Януари 21, 2010, 21:21:50 »

Всеки може да медитира, медитацията не е нещо сложно, тя идва от вътре.
     Като за начало, можеш да седнеш на стол или да легнеш, важното е да се чувстваш добре, да ти е удобно и отпусната. Можеш да си пуснеш нежна мелодия, може и без нея, зависи как ти е по-приятно. Затвори очи, отпусни се и просто дишай. Остави мислите си да минават и постепенно ще започнат да намаляват. С времето ще откриеш своят ритъм и ще започнеш да овладяваш мислите и дишането. Нека всичко се случва спокойно, от самосебе си. Това е от мен Усмивчица
    Активен
    delfin
    Гост
    « Отговор #4 -: Януари 21, 2010, 23:46:24 »

Молитвата също е вид медитация. Най-обикновената молитва, вътре в нас изречена, по-което и да е време и където и да е. Усмивчица
    Активен
    LaMariposa
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 22

• Град: Търговище
  • Пеперудите се нуждаят от любов!

« Отговор #5 -: Януари 23, 2010, 08:28:44 »

Ами че, аз това го мога! Значи, всъщност само описанията са много сложни!  Ухилен
    Ако знаете само, колко съм ви благодарна  Сърце
    Активен

ЩАСТИЕТО Е ЛЮБОВ! НЕКА БЪДЕМ ЩАСТЛИВИ!
    taurus
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 11

« Отговор #6 -: Април 26, 2011, 01:34:49 »

Можете ли да препоръчате добра книга за медитацията? Начинаещ съм.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1647

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #7 -: Април 26, 2011, 03:56:15 »

Можете ли да препоръчате добра книга за медитацията? Начинаещ съм.

Една добра книга е:

Как се постигат познания за висшите светове. Р. Щайнер
    Активен
    zvezdichka
    Неактивен Неактивен

Публикации: 255

Нека бъде вечна светлина!

« Отговор #8 -: Декември 01, 2011, 20:24:43 »

Какво мислите,когато съм в подготовка и започвам да навлизам в медитация, котката ляга в мен или на едната страна, или по средата?Какво мислите,пречи ли нещо?
    Активен
    Lakshmi
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 58

Научи се да държиш хлабаво всичко,което не е вечнo

« Отговор #9 -: Май 03, 2012, 14:35:47 »

Не мога да си обясня, как хем да освободя мозъка си от мисли и едновременно с това да мисля колко пъти и как да дишам. Струва ми се ужасно трудно да направя последователно всички тези неща, които дори не съм съвсем наясно какво представляват и да се отпусна. А и това с вибрирането на тялото ми се вижда малко страшничко!  Угрижен
    Аз съм пълен новак в тези духовни дейности. Искам да знам, всеки обикновен и не особено просветен човек ли може да медитира, ако поиска и упорства или това го могат само духовно по-напредналите? Опасно ли е, човек, които не знае особено много по въпросите на медитацията да опитва? И защо аз толкова много искам да се науча?   Не бях аз

Съсрредоточаването в дъха и ритъма на дишане успокоява ума и спомага за по-добрата релаксация или концентрация. Ако човек не мисли не мисли за нищо, т.е. мозъка изключва и е неактивен, това е истинската медитация...ако не се лъжа, тогава се достига и просветление.....Вибрирането на тялото всъщност е изключително приятелно усещане и не  е никак страшно. Засилва се с практиката.

Звездичке, котките усещат негативната енергия, натрупана в нас. Лагяйки до определени части от тялото ни, значи там има много напрежение, което те всъщност чистят. Можеш да й бъдеш много благодарна за това Усмивчица
    Активен

Това, което другите мислят за теб, не е твоя работа!
    Щуродино
    Неактивен Неактивен

Публикации: 257

« Отговор #10 -: Юли 09, 2012, 14:28:55 »

и аз така съм чела и чувала
    Активен

Омръзна ми да се обяснявам-47 годишна
    balar
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 88

• Град: В КЪЩИ ПРЕД КОМПА
  • индиго ама ренегат:)

« Отговор #11 -: Октомври 12, 2012, 22:14:04 »

Няма нищо сложно. Лягаш в позиция исток-запад разпънат като петлъчна звезда(думата пентаграма не ми харесва. и аз незнам що). Изчистваш главата от всички мисли и внимаваш да немърдаш или да не заспиш. Отпускаш се бавно и спокойно без да мислиш за нищо. И не мърдаш. Каквото и да става немърдаш. За дишането. Броиш бавно до пет докато вдишваш и така докато издишваш. Пет пъти да го повториш е достатъчно за пълно отпускане. Следва средоточаването в дъха. И същевременно средоточаваш в челото и върха на главата. Когато трите точки влязат в синхрон си готов. Какво ще правиш със събраната енергия си е твоя работа. . Пози...мантри...незнам. Сигурно служат за нещо. Вероятно за привличане на аудитория.
    Активен
    utro
    Неактивен Неактивен

Публикации: 711

« Отговор #12 -: Март 20, 2013, 19:35:21 »

Изчистваш главата от всички мисли и внимаваш да немърдаш или да не заспиш. Отпускаш се бавно и спокойно без да мислиш за нищо.

Привет Балар!
    Точно ей това "изчистване" от всякакви мисли е проблема ....
    Ако беше толкова лесно и просто за изпълнение всички щяхме да сме в медитативно състояние...нон стоп. Доста трудно е волево,с усилия да премахнеш мислите.А и нали се сещаш че далеч не е нужно да си на челна стойка или в поза лотос? Можеш да си търкаш печката,пода или да си зяпаш през прозореца (отнесено) или в гората и пак да си в това състояние. На мен ми се случва когато бера коприва например... Толкова се захласвам,че не се усещам как изключвам всичко от ума и се чувствам...ммммм...блажено.
    Тук попаднах на нещо интересно...опитайте ако желаете:
    http://yosif.net/articles.php?lng=bg&pg=6008
    Активен

Живейте в света без ни най-малка представа какво ще се случи. Дали ще сте победител или губещ, няма значение.<br />Единственото, което има значение и което винаги е имало значе­ние как вие играете играта. <br />Дали и се наслаждавате? -на самата игра - тогава всеки миг е миг на радост.-Ошо
    еос
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 187

« Отговор #13 -: Март 20, 2013, 20:16:33 »

Медитацията може да бъде и динамична. Медитирам когато тичам,използвам даден транспорт, мия чинии и какво ли още не...Медитацията е грешно да се разбира като нещо отделно от настоящия момент. Тя е осъзнаването на настоящ момент, отвъд всички мисли. Някой от нас ще могат да разпознаят онези празнини между една и друга мисъл. При повечето хора те са изключително кратки, други дори не ги разпознават. Тази празнота се търси. Нека споделя тук и от мъдростта на Согиал Ринпоче :
    Цитат
    Да медитираш, значи напълно да скъсаш с начина, по който нормално “функционираш”, защото това състояние е свободно от всякакви грижи и тревоги. Там няма конкуренция, няма желание да притежаваш или да се вкопчиш в нещо, няма напрегната и тревожна борба; няма и глад за постижения. Това е състояние без амбиции, в което няма приемане или отхвърляне, няма надежда или страх, състояние, в което постепенно започваме да се освобождаваме от всички чувства и понятия, които са ни държали затворени в пространството на неведението.

Будистките учители по медитация знаят колко гъвкаво нещо е умът. Ако го обучаваме, всичко става възможно. Всъщност ние сме идеално обучени от и за самсара – обучени сме да изпитваме завист, да сме угрижени, тъжни и отчаяни, алчни, обучени сме да реагираме с гняв на всичко, което ни предизвиква. Дотолкова сме обучени, че тези отрицателни емоции възникват спонтанно, без да се опитваме да ги генерираме сами. Всичко е въпрос на тренировка и навик. Посветете ума си на объркаността и, както много добре знаем, той ще я овладее до съвършенство, ще се превърне в познавач на страстите й, потайно и перверзно ще се нагажда към робските й изисквания. Посветете го чрез медитацията на целта да се освободи от всички заблуди и след време ще откриете, с търпение, дисциплина и правилно обучение, че умът ви ще започне да се освобождава и да познава собствената си благодат и яснота.

Понякога хората смятат, че когато медитират не трябва да имат никакви мисли и чувства. Ако те все пак се появят, те се дразнят и ядосват, струва им се, че са се провалили. Нищо не може да е по-далеч от истината. ... Щом имате ум, неизбежно ще имате мисли и чувства.

Точно както океанът има вълни, а слънцето лъчи, така и умът излъчва своите мисли и чувства. Вълните са самата природа на океана. Вълните ще се надигат, но къде ще отидат? Назад в океана. А откъде идват? От океана. По същия начин мислите и чувствата са излъчване и израз на самата природа на ума. Те възникват в ума, но къде изчезват? Отново в ума. Каквото и да възникне, не го смятайте за проблем. Ако не реагирате импулсивно, ако проявите търпение, то отново ще се уталожи в същинската си природа.

Когато разберете това, възникващите мисли само подобряват практиката ви. Ако не разберете какво са по своята същност мислите ви – излъчване на природата на ума, тогава те ще се превърнат в семето на объркаността. Така че приемете едно открито, просторно и състрадателно отношение към мислите и чувствата си, защото те всъщност са вашето семейство – семейството на вашия ум. Пред тях, както каза Дуджом Ринпоче, трябва да сте като стар мъдрец, който наблюдава играта на дете.

И така, каквито мисли и чувства да възникнат, оставете ги да се издигнат и уталожат като вълните в океана. Каквато и мисъл да се породи, оставете я да се разсее сама без никакви ограничения. Не се вкопчвайте в нея, не я подхранвайте, не й се отдавайте; не се мъчете да я задържите или да я затвърдите. Не следвайте мислите си, но не ги и канете – бъдете като океана, вгледан в собствените си вълни или като небето, вгледано в облаците, минаващи през него.
    Активен

entire ocean in a drop
    Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Двадесет важни духовни напътствия
    Йога
    Админ 0 1748 Последна<br />публикация Януари 09, 2010, 19:25:33
    от Админ
    Медитация
    Йога
    Админ 1 1147 Последна<br />публикация Януари 09, 2010, 19:37:43
    от Админ
    Медитация с мантра
    Йога
    Админ 0 2232 Последна<br />публикация Януари 09, 2010, 19:55:36
    от Админ
    Електронна медитация
    Йога
    Админ 0 876 Последна<br />публикация Януари 09, 2010, 20:22:23
    от Админ
    Медитация за отказване от пушене
    Йога
    Веселин 0 2349 Последна<br />публикация Март 22, 2010, 12:07:35
    от Веселин

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright