Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: родната фитнес действителност  (Прочетена 421 пъти)
вожда
Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« -: Септември 10, 2013, 17:18:43 »

Всеки, който смята да започне каквото и да било, трябва да е наясно с конкретната цел и правилния начин за нейното трайно и ефективно постигане.
Не с всичко съм съгласен, но според мен, Цецо Каркаланов, в тази негова статия, много добре ги е казал нещата.
Статията, която ще прочетете, е различна от другите с това, че нейната тематика е по-философска и ориентирана към мислещия спортист. Това не е поредния материал за хранителни добавки, тренировъчни системи, хранителни режими или каквато и да е друга комерсиална тематика. В интернет пространството и спортните списания може да прочетете хиляди материали на тема фитнес, културизъм и силови спортове, но на пръсти се броят тези, които фокусират вниманието си върху умствената нагласа на един спортист и донякъде подпомагат изграждането на състоятелна ценностна система, особено сред подрастващите. Предстоящият материал има една основна цел – да разруши грешни догматични схващания свързани с масовия фитнес в България и да даде тласък предимно на младото поколение: да мислят с главите си и да разберат, че всичко стойностно в този живот се постига с адско много труд и постоянство.

Сигурен съм, че всички вие, четящи това познавате поне един такъв човек – влезнал в залата за първи път и питащ веднага за магическите хапчета – “какво да взимам, за да стана як?”  Това не е същината на проблема само по себе си; това е просто "върха на айсберга".

Основният проблем присъстващ масово при всички занимаващи се с фитнес е техния манталитет. Младият българин иска всичко, на момента, без труд. Младият българин предпочита да виси по кафенетата цял ден, отколкото да се труди върху нещо градивно. Младият българин има ценностна система, чийто основни компоненти са парите, леките жени, надутото поведение и тунинговани BMW-та 3-ки. Същият този млад българин е мързелив, ама много. Цялото това поведение се пренася и във фитнес залата. Нагледен пример за това е как масово млади момчета на по 16-17 години употребяват медикаменти, за да заякнат. Постоянно дават луди пари за ментета, закупени от локалния фитнес "гуру" и така веднъж като се хванат на хорото – пускане няма. И така блистер след блистер, инжекция след инжекция, момчетата заякват, качват килограми и си изграждат едно привидно самочувствие. Всичко това последвано и от акне, главоболие и леки засечки в леглото. Но те искат бързи резулатити, не им се тренира по 2-3 часа на ден, не им се спазва режим повече от няколко седмици, защото трябва да ходят по дискотеки и барове където да всяват криворазбран респект, нямат време – "заети" хора са! Това обаче е само началото. След като се спре схемата идва депресията: губи се голяма част от придобитата маса (или по-скоро вода), желанието за тренировки намалява, мускулатурата “омеква”, щангите натежават. С течение на времето регресът е още по-голям, т.е. нищо не става, или става все по-трудно и по-трудно. Остава някаква маса, макар и доста непропорционално разпределена, която навява спомени за славните назобани времена с фрази от рода на: “Знаеш ли колко як бях”, “вдигах 150 на лежанка”, “имах 50см ръка” – говори се винаги в минало свършено време. А ако им зададеш провокативен въпрос защо и сега не са толкова яки и започват безкраините оправдания: “нямам пари, нямам време, не ми се занимава, няма смисъл, имам много работа, имам деца (оправдания много, решения малко)...НО ако реша ще стана много як” – същите тези хора така и никога не се решават отново, а тези които евентуално се решат, изсипват 1000 лева за “химия” и стават царе на лежаната – най-престижната титла в кварталния фитнес. А клек, тяга? Тези упражнениа са табу, “вредни били за кръста и коленете”. Странно от кога мъртвата тяга, клекът и гребането с щанга станаха по-вредни от анаболните стероиди менте (казвам менте, защото в България 90% са фалшиви, независимо колко старателно си опитват да ви убедят дилърите - статията на Дани Славов за истината за стероидите в България, можете да прочетете ТУК). За сметка на това обаче за бицепс в една тренировка правят повече упражнения отколкото Шварценегер знае и някога е пробвал. С течение на времето повечето трениращи (циклично спирайки и почвайки препаратите) стигат до "гениалното" заключение – "без зоб нищо не става!!!". Ами да, не става, защото не знаят как да стане!

Малцина са извървели дългогодишния път на тренировки без стимулация, за да постигнат практически знания как стават нещата. Както каза един мой приятел и уважаван човек в културизма: “на тия само метани и шприцове са им в главите", a тренировъчните методики, системи и хранителните режими са безинтересни за тях. Такива хора пренебрегват и разрушават основните ценности на този спорт като сила, здраве, дълголетие и естетически красиво и функционално тяло. Пренебрегват основите принципи и така вместо да научат А, Б, В на културизма, скачат направо на Я. Същите тези хора, за съжаление, съставляват масата трениращи - факт, макар че на масата от тях не им личи, че някога са "взимали нещо". Повечето трениращи достигат застой след 1-2 години тренировки и решават, че са достигнали...ГЕНЕТИЧНИЯ СИ ПОТЕНЦИАЛ...уау! По-голяма заблуда от това няма! Проблемът се състои в това, че мнозинството фитнесджии нямат понятие как да тренират правилно и умно – те тренират по инерция, гледайки какво правят по-яките от тях. Четат комерсиални статии от списания, чиято основна цел е да промотират хранителни добавки. Правят по пет упражнения за бицепс....и две за крака. Това че постигат някакви резултати, докато взимат препарати, им дава погрешно усещане, че правят нещо правилно, а повечето даже не си и дават сметка, че грешно - правилно - оптимално са три различни понятия. И колкото повече тренираме и прогресираме, толкова повече трябва да се стремим към оптималния вариант. А за да усвоим знания и тънкости при тренировките трябват години опит и влагане на мисъл има, толкова по-трудно момчета усвояват Родната фитнес действителност"материала". Само че на никой не му се чака години, всеки иска сега, на момента, защото лятото е в разгара си и за няколко седмици трябва да е в кондиция за чупене на стойки и ходене в поза релакс на Какао Бийч и Бедрум (а отскоро и в Лозенец). “Абе ще взимам 3 седмици метан да направя тялото за плажа, пък после все тая” – реални думи на реални хора... Същия този начин на мислене обаче е доминантен и това води до оронване реномето и престижа на този спорт. Не сте ли се уморили ежедневно да се сблъсквате с криворазбрани схващания за фитнеса от средностатистически хора, включително и вашите родители и близки (та даже и доктори!), на които вие се чудите как да отговорите и да обясните, че протеина и стероидите са две различни неща? Не само това, но и такива фитнесджии принизяват труда на другите и злословят срещу тях. Същия този плажен-културист с респектиращи татуси, перфектно епилирано тяло, сърдит поглед и мазен корем, наляво и надясно разправя “как ставали нещата” и дава "акъл" под формата на пагубни съвети на младите лаици. Същите тези младоци пък го приемат за нещо като идол, понеже има голяма издута мазна ръка, която надминава обиколката на бедрото му и ходи тежко в залата. Вследствие на такива "примери за подражание", младите хора постоянно бълват коментари по форуми и видео сайтове, отбелязвайки, че всеки който изглежда малко по-як от нормалното, по-релефен и вдига по-големи гири, бива окачествен с голяма увереност с епитети като: “ЗОБ”, “ИНЖЕКЦИИ”, “ХИМИЯ”, "АНАБОЛИ". Някои не толкова големи hate-ри просто заявяват че било “ГЕН” – и така всички форумни-културисти се задоволяват със своето статукво, като принизяват и омоловажават резултатите на другите. В едно предаване гостувахме с един приятел и впоследствие качиха видеото в интернет. Имаше буквално стотици коментари "как?", "какво?", "та даже колко сме били зобили". Парадоксалното обаче е, че самите ние критикувахме ЗЛОупотребата на забранени препарати. Но тези “разбирачи” няма как да ги убедиш, особено като стоят зад монитора си и самочувствието им ескалира. На повечето от тези момчета, снимките са им с алкохол в ръка, в дискотека, в кафене, на море или на маса. Правете си изводите сами. Да, факт е, че някои хора са много по-предразположени генетично към качването на мускулна маса и чистенето на мазнини, също както чернокожите спринтьори са генетично по-бързи и северните народи по-силни и едри. Това е факт, който е в резултат на поколения хора, адаптиращи се към определен начин на живот и хранене. Самия факт, че някой е
генетично по-надарен от друг означава, че неговите предци са се трудили, за да създадат такива наследствени гени,  така че в природата няма нищо случайно. Както казва великият Иван Абаджиев – адаптацията е ключа към прогреса.

Аз винаги съм пропагандирал тренирането без препарати, защото то е за цял живот и е един безспирен процес на надграждане. Това не означава, че отричам ефекта от синтетичните хормони - напротив, те работят много и неимоверно вдигат нивото на резултатите в спорта! Качването на мускулна маса при един натурално трениращ е много бавен и тежък процес, запитвали ли сте се защо? Защото изграждането на нови мускулни тъкани изисква и цялостно адаптиране на органи, скелетни и хормонални системи – ето защо изградената мускулатура при един натурално трениращ е много по-функционална, дългосрочна и неподатлива на травми. Ето тук и достигаме до другия фактор от родната фитнес действителност – мързелът!. Още ерата на Дориан Йейтс наложи късите тренировки като стандарт. На много хора това взе че им допадна много, понеже 45 минути тринировка са нищо работа, само че те пренебрегнаха някои други есенциални аспекти на този тип тренировки. Повечето младоци идват за 45-60 минути в залата и после “дим да ги няма”. Ето го и най-колосалният проблем – нежеланието да се тренира, да се тренира МНОГО! Арнолд е прекарвал по 3-4 часа на ден тренирайки, а понякога като малък е тренирал по 7-8 часа посреднощ и изпадал в несвяст. Щангистите на Абаджиев са тренирали по 6-7 часа на ден на границата на възможностите си по цяла година. Най-силните мъже на света по половин ден, всеки ден вдигат камъни, клякат и правят тяги. Том Плац е клякал с щанга по няколко часа на тренировка, няколко пъти в седмицата. Много от Олимпийските шампиони бегачи на дълги разстояния са тичали боси всеки ден по 10-20 километра до училище с учебници под ръка в течение на десетилетия. Какво е общото между тези хора? Всички те са положили нови стандарти в своя спорт! Никога няма да чуете някой от тях да говори за “претрениране” и разпускане – всички те са преминали през тренировъчния ад и болка и след години организмите им са се адаптирали към стреса и са достигнали ново ниво на работоспособност. Да, повечето от тях взимат допинг, но това е "част от играта", те си изкарват парите чрез това - това е техният живот!. И пак да повторим: основният проблем е, че хората по залите са се отучили да тренират. В течение на години съм наблюдавал колко непродуктивно прекарват времето си в залата повечето от трениращи, а същевременно се оплакват, че не прогресират. Влагайте както физически, така и мисловни усилия в тренировката и прогресът ще бъде осезаем. Когато има стагнация и не се развивате, анализирайте добре това което правите и мислете за решение на проблемите и преградите, които ви пречат. Недейте да се отказвате бързо-бързо, или да отдавате вината за неуспеха си върху странични фактори. Не бъдете hate-ра с малките краченца, който постоянно помпа ръце, раздава несъстоятелни съвети, мрънка и не спира да обсъжда другите. И най-важното – тренирайте така, че на 40 години да сте в пика на силата си, а не да съсипете организма си на 25 и след това цял живот нулев прогрес, болежки, травми, здравословни проблеми и т.н.

Родната фитнес действителностПрез моя сравнително скромен осем-годишен опит съм извадил следните поуки и искрено се надявам да помогнат и да мотивират много от вас младите, да поемете по вашия индивидуален път на успех.

1. Тренирайте много интензивно/тежко, често и продължително. Претрениране няма. Всичко е въпрос на адаптация.
2. Хранете се чисто и много - в противен случай процесът на адаптация няма да протича адекватно.
3. Не употребявайте медикаменти, освен ако не сте решили да ставате състезатели.
4. Учете повече, мислете повече и експериментирайте повече.
5. Инвестирайте парите си първо в качествена храна, а после ако останат в хранителни добавки.

6. Внимателно подбирайте своите кумири – човек, който не е постигнал нещо значимо сам, няма как да ви научи вие да го постигнете сами.

7. Обграждайте се от хора с подобни цели като вашите, които да ви мотивират.

8. Постоянството и дисциплината са най-важните качества в този спорт.

9. Мислете критично и не вярвайте сляпо на фитнес разбирачи, експерти, треньори и гуру-та.

10. Залагайте на базови хранителни добавки: креатин монохидрат, суроватъчен протеин, BCAA, омега-3, спортни витамини и минерали.

11. Залагайте на базови силови упражнения, като основа на тренировката: клек, лег, тяга. За натуралния атлет покачването на сила е изключително важно, защото това впоследствие позволява боравене с по-големи тежести при типична културистична тренировка. Тези упражнения също така подсилват създаването на оптимална хормонална среда за протичане на растежните процеси.

12. Мислете в дългосрочна перспектива. Не търсете резултати за няколко дни или седмици - това са нереалистични цели.

13. Намерете кое работи за вас!

Тази статия няма за цел да заклеймява употребата на допинг - той е въпрос на личен избор. Проблемът е, че голяма част от трениращите тровят телата си с цел избиване на комплексни, мързел и поради тотална липса на информация, което води до създаване на едно грешно възприятие за спорта и се насаждат негативни архетипи на поведение, които оказват все неблагоприятен ефект върху младото поколение и възприятието на фитнеса и силовите спортове в обществото. От спорт пропагандиращ здраве, сила, мъжественост, естетика и труд, той се превръща в занимание, практикувано от комплексирани, глуповати и несъстоятелни типове. Важно е да уточня, че с това си мнение в никакъв случай не искам да омаловажа постиженията на всички отдадени и заслужили културисти и силови спортисти, напротив – те работят много повече от другите, за да постигнат и подържат това ниво и заслужават адмирации за дисциплината и постоянството си. Този материал не се отнася за тях.
Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
Ахо!
,___,  
[O,o]
/)__)  
-”–”-
Страници: [1]   Нагоре
Отиди на:  

Подобни теми:
Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
публикация
Какво представлява нематериалната действителност
Духовни учения
Админ 1 981 Последна<br />публикация Януари 23, 2010, 23:41:07
от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
Ширинан | Психолог  © Copyright