Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Какво е истина? Как достигаме до нея? Кога сме прави и кога грешим?  (Прочетена 580 пъти)
вожда
Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« -: Септември 01, 2013, 20:12:12 »

Вие,когато спорите и се опитвате да обясните и евентуално да убедите другия,че не е прав,знаете ли какво се случва? Знаете ли защо го правите? Защо сте ядосани или убедени в правотата си? Питате ли се "Защо"? Наблюдавате ли какво се случва във вашето тяло и каква емоция и чувство изпитвате? И  regio  като си толкова одухотворен и разбиращ,на друго ниво на съзнание,нямаше да се занимаваш да спориш тук. Какво означава да грешиш или да си прав? Пак вместваш нещата в някакви рамки. И съдиш. Можеш ли просто да наблюдаваш,без да осъждаш?
Единия го е било страх да изпитва любов
Другия пък си мисли,че жената само лъже...
Всички лъжете,ама себе си най-вече,мислейки,че сте прави за всичко. Подчертавам МИСЛЕЙКИ,а не чувствайки.

Цитат на: svetlinata
Ние сме едно цяло.
Нима?!
И при двата пола има женска и мъжка енергия.
Когато стигнем до някакъв етап на развитие,истинско осъзнаване,няма да имаме нужда от другия пол по такъв физически начин,към който сме ориентирани сега.
Може би. Явно си запозната... но щом е така, интересно ми е - цялата физиология ли ще ни се измени и всякакви нужди и дразнения на физическо ниво ли ще спрем да ги изпитваме? Ще огладняваме ли; ще имаме ли гъдел; ще ходим ли до WC; ще спим ли? Или само нуждата от секс ще изчезне?
Защо сте ядосани или убедени в правотата си? Питате ли се "Защо"?
Добре, ще се опитам да ти отговоря, защото това не са лоши въпроси.
Има два вида правота. Единя вид е личната такава, което си е въпрос на мнение и вкус. Например: "Тази торта е вкусна, тази песен е хубава, онази книга е тъжна, гошо е тъп, мария е готина".
В действителност, това са лични оценки и усещания и няма как страничен човек да се ангажира с тях. Може само да ги има предвид, но не и да ги приема.
Истината е, че аз харесвам тази книга, на мен ми допада тази песен и т.н. А дали са хубави или лоши, нека всеки си преценява за него си.
Втория вид истина е неоспоримата - базираща се на сравнения и доказателства. Науката лежи на нея.
Например: Цецо е по-висок от Мецо; бухала е нощна птица; столицата на Китай е Пекин;  " и т.н.
Та ако питаш някой защо е убеден в правотата си, казвайки някои от тези неща, то определено няма да е особено адекватно, тъй като това е човек, който борави с факти... и именно те са, които стоят зад думите му.
И  regio  като си толкова одухотворен и разбиращ,на друго ниво на съзнание,нямаше да се занимаваш да спориш тук. Какво означава да грешиш или да си прав? Пак вместваш нещата в някакви рамки. И съдиш. Можеш ли просто да наблюдаваш,без да осъждаш?
А защо го съдиш, че съди?  
Всички лъжете,ама себе си най-вече,мислейки,че сте прави за всичко.
Ти изглежда не се броиш към всички! Какво стана с "всички сме едно цяло"?
Любовта няма нищо общо със съзнанието.

Смятам, че всичко, има общо с всичко. Едно цяло - нали така?
Любовта има общо и с храносмилателната система. От къде съм толкова убеден ли?... Просто така вярвам Намигване
На същия този принцип, ти също приемаш и отричаш разни стойности и твърдения.  
обичайки,вие не мислете,а се отдавате.

Може ли да поясниш това твърдение?
Как така се отдаваме - заробваме се на някого?
Защото мислите са свързани с време,а в любовта няма време,няма мисъл,само чиста енергия Усмивчица

Честно, съвсем се обърках Усмивчица
Очевидно си напред в материала, но бъди по-снизходителна и разбираща към онези, които сме все още на това ниско ниво, на което сама ни подреди.
« Последна редакция: Септември 03, 2013, 12:25:33 от Модератор » Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
Ахо!
,___,  
[O,o]
/)__)  
-”–”-
svetlinata
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 15

« Отговор #1 -: Септември 02, 2013, 14:32:58 »

Защо ми задаваш тези въпроси,след като си убеден в собствената си правота и очакваш евентуално да те оборя по "твоя" начин,за да ме РАЗБЕРЕШ,а това няма как да стане (:
Защо ми говориш за външни неща. "Твоите факти" са обосновани на изцяло външни наблюдения,което няма нищо общо с емоционалните ти състояния и вътрешния ти свят... Твоето харесване и не харесване на даден човек е напълно субективно - защото се обосновава на твоята представа за готино или не,следва,че това е чиста илюзия. Въпроса,който казвам да си задаваш е "защо този човек не ми харесва,кое в него или в неговото поведение ме дразни" и да го насочиш към себе си.
Освен това на въпроса ти "интересно ми е - цялата физиология ли ще ни се измени и всякакви нужди и дразнения на физическо ниво ли ще спрем да ги изпитваме? Ще огладняваме ли; ще имаме ли гъдел; ще ходим ли до WC; ще спим ли? Или само нуждата от секс ще изчезне?" Значи погледни първо как се казва темата,моля? (:
Ще ти кажа един факт,в който съм убедена - няма начин ,каквото и да ти напиша в момента,ти да го приемеш и осмислиш,защото си твърде убеден,че другите грешат. Намери ми обяснение на това,от къде го знам? :д
Приятен ден (:

Активен
Странник
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• Град: Варна
  • « Отговор #2 -: Септември 02, 2013, 16:14:53 »

"Този, който гледа
    нещата отвън -сънува,
    а този, който гледа
    вътре в нещата, се събужда."

Карл Юнг

Вие не сте съдържанието
    на своето съзнание.
    вие не сте просто сбор
    от мисли или идеи,
    защото зад мислите се крие този,
    който е свидетел на мислите.

Правило от "Познай себе си"
    Дзен коан  

"Не мисля, че хората търсят
    смисъла на живота толкова,
    колкото търсят
    усещането че са живи."

Джозеф Кембъл

Мисълта е само едно от сетивата,но
    никой не говори за нея така защото
    е същото все едно да попиташ рибата
    какво е вода...
    отговора и ще бъде: Ама каква вода?

”Не онова, което се вижда с окото,
    а това, благодарение на
    което окото вижда -знай, че тъкмо това е
    вечният Брахман,
    а не онова, което се почита тук.
    Не онова, което се чува с ухото,
    а това, благодарение на което ухото чува -
    знай, че тъкмо това е вечният Брахман,
    Не онова, което е казано с говора,
    а това, благодарение на което се говори -
    Не онова, което се мисли с мисълта,
    а това, благодарение на което се мисли -
    а не онова, което се почита тук.”

цитат от Упанишадите

Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    вожда
    Неактивен Неактивен

I.F.Y

« Отговор #3 -: Септември 02, 2013, 19:09:20 »

Защо ми задаваш тези въпроси,след като си убеден в собствената си правота и очакваш евентуално да те оборя по "твоя" начин,за да ме РАЗБЕРЕШ,а това няма как да стане (:
    Ами не, не очаквам да ме обориш, тъй като това е невъзможно и единственото, което можеш да направиш е да споделиш гледната си точка и съответно да си носиш отговорност за казаното.
    Защо ми говориш за външни неща.
    Чакай де, нали всичко беше едно цяло? Какви са тия външни, вътрешни, мои, твои, техни?
    "Твоите факти" са обосновани на изцяло външни наблюдения,което няма нищо общо с емоционалните ти състояния и вътрешния ти свят...
    Да, наистина, сега като се замисля, столицата на Китай може и да е Конго, при различни емоционални състояния Ухилен
    Виж сега, светулке, пробвам за последно.
    Разграничи информацията на два вида. Нужна и ненужна.
    Нужната е тази, която ни помага да оцелеем като вид. Кое става или не става за ядене, за пиене, как да се размножим, кое е опасно и кое не и т.н. Фактически всичко, което и животните го имат като информация, генетично заложено. От там-нататък, всичко останало е ненужна информация. Да, ако ни харесва да сме на равнището на шимпанзе, би било удобно съществуване, пък и доста примери за такива хора имаш около себе си, сигурен съм Усмивчица
    Именно това е чалга  културата. Хора на равнището на приматите.
    Типично изказване за един представител от този пласт: "Кво ме боли мене, коя е столицата на Китай! Ни шме нарани, ни шме напои" Ухилен
    Да, но на хората ни е даден интелект, не за да спорим в кръчмите, дали Бойко Борисов е откраднал 2,5 милиона от фискалния резерв, а за да се развиваме и да допринасяме за цялото.
    За това си има едно наречие - будност. Ако искаш го наричай любознателност.
    Любознателния човек се затрупва с ненужна информация, просто защото има желанието да се развива, да прави нещо, да еволюира, да разбира и да осъзнава... да опознава света около себе си, да се себеопознава.
    За щастие, благодарение на езика и писмеността, хората, достигнали до някакви прозрения, са ги предали на останалите.
    Благодарение на комуникацията, човек би могъл да се озове навсякъде и да постигне познания за почти всичко, без физически да е там.
    Ти, например от къде знаеш, че съществуват пирамидите? От къде си толкова сигурна, че съществуват?!
    Няма как нещо все да не ти е интересно, щом си тук.
    Например, ето, имаш разни въпроси, свързани с някакъв вид психоанализа.
    Добре, браво, това е необятна материя. Да, но няма как тепърва да откриеш топлата вода, а въпросите, които задаваш, са отдавна зададени и на тях е отговорено. За целта, пишеш в гугъл "психоанализа", подбираш си няколко автора и почваш. Лека-полека, някои от тях ще ги приемеш като авторитети и учители. След известно пътешевстване в дебрите на техните достижения, сигурен съм, че никога повече няма да ти хрумнат на ума тези въпроси, които сега задаваш, от сорта на "от къде си толкова убеден в становището си", както и разни небивалици от типа на "това ти е вътрешния свят, няма нищо общо с истината".
    Ще ти кажа един факт,в който съм убедена - няма начин ,каквото и да ти напиша в момента,ти да го приемеш и осмислиш,защото си твърде убеден,че другите грешат.
    Това не е убеденост, а предубеденост Усмивчица
    Не съществува такова нещо като грешка. Абсолютни стойности няма. Истината и илюзията - също не са абсолютни. Невъзможно е някой да е прав, така, както е невъзможно и да греши. Може просто да каже гледната си точка и да опише своите достижения.

P.S. привеждам част от мнението на наша съфорумка, тъй като има отношение към въпроса, който разискваме.
    Цитат на: nobody
    Всъщност осъзнаването на истината и липсата й е първата крачка към свободата, в пълния смисъл на думата. Няма истина, нито неистина.
    « Последна редакция: Септември 02, 2013, 19:22:01 от вожда » Активен

Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    svetlinata
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 15

« Отговор #4 -: Септември 03, 2013, 11:25:33 »

Щом няма нещо като грешно и вярно,как определи коя информация е нужна и ненужна? По твоята логика всичко Е?
    Аз те попитах някои неща,на които не ми бе даден конкретен отговор.
    Аз: "Ще ти кажа един факт,в който съм убедена - няма начин ,каквото и да ти напиша в момента,ти да го приемеш и осмислиш,защото си твърде убеден,че другите грешат."
    Ти: Това не е убеденост, а предубеденост
    Ти: Ами не, не очаквам да ме обориш, тъй като това е НЕВЪЗМОЖНО
    Та,кой е предубеден?
    грешно,вярно - няма, нужно и ненужно - има, невъзможно и възможно - има?
    Ако исках да уча психоанализа,нямаше да съм във форум за духовно развитие.
    В момента,и ти си захранваш егото,като си мислиш,че няма кой да те накара да се усъмниш в правотата си.
    Въобще разбираш ли какво е его? Усмивчица

Активен
    Wolfgar
    Огън, защото сега съм огън!
    Неактивен Неактивен

Публикации: 100

• Град: Ямбол
  • Път - не е пред теб, а около теб!

« Отговор #5 -: Септември 03, 2013, 11:35:10 »

И отново стигнахме до -> Любов <-> Его  ...
    А колколко повече говорим по егото толкова повече губим връзка ...
    Егото на всички казва ... ти си правия и никой не ще да приеме и чуждата гледна точка като истина.
    Защото всяка гледна точка е истина в зависимост от съответните ценности и разбирания.
    Активен

"Ето да вземем теб - ти си прост... не умствено разбира се ... ама се правиш на сложен ... сигурно за да си по-интересен на себе си ... Веселяк"
    вожда
    Неактивен Неактивен

I.F.Y

« Отговор #6 -: Септември 03, 2013, 12:02:59 »

Щом няма нещо като грешно и вярно,как определи коя информация е нужна и ненужна? По твоята логика всичко Е?
    Е нали това ти казвам де! Всяка информация е нужна и всяка е ненужна.
    Това е аналогично на истина-неистина, любов-омраза, хубаво-грозно, тъпо-умно и каквото там се сетиш още. Но не и когато говорим за доказана истина - няма как да се спори с фактите. Висок - нисък, бърз - бавен, дебел-слаб... разбираш ли? Гледаш 100 дървета и едно стърчи над тях, ми значи е високо дърво. Е как си толкова убедена, че е високо? - ами просто го виждаш и го сравняваш с останалите.
    Ти например можеш ли да тичаш по-бързо от зебра? Не? Е от къде си толкова сигурна, като не сте се надбягвали? Разбираш ли глупотевината на подобни въпроси?

Аз те попитах някои неща,на които не ми бе даден конкретен отговор.
    Не виждам такива.
    Аз: "Ще ти кажа един факт,в който съм убедена - няма начин ,каквото и да ти напиша в момента,ти да го приемеш и осмислиш,защото си твърде убеден,че другите грешат."
    Ти: Това не е убеденост, а предубеденост
    Ти: Ами не, не очаквам да ме обориш, тъй като това е НЕВЪЗМОЖНО
    Та,кой е предубеден?
    Ухилен Ами ти! Усмивчица Сигурен бях, че така ще го разбереш.
    Същото би било, ако ми кажеш, че ще ме избръснеш, а аз нямам брада.
    И когато ти кажа, че е невъзможно да ме избръснеш, ти ще кажеш, че съм предубеден и те подценявам, а всъщност истината е, че просто нямам брада за бръснене!
    В случая работата е такава, че аз не твърдя нищо конкретно. Няма как да оборош човек, който не твърди нищо. И не само ти, бая хора все още изпитват трудност да го проумеят. Ако твърдя нещо, разполагам с факти, а ако не разполагам с факти, изказвам мнение. Мнение, съставено от впечатления. Всичко е много по-елементарно, отколкото си мислиш. Всичко е много по-сложно, отколкото си си представяла.
    И в двата случая съм прав, а ако се съгласиш с едно от двете или ти самата кажеш едно от двете, аз ще те оборя.
    Ако исках да уча психоанализа,нямаше да съм във форум за духовно развитие.
    Току що постави на съмнение стойността на хората, които са тук, но се занимават с психоанализа Ухилен
    Това, че си във форум за духовно развитие, ама по никакъв начин не определя нищо за теб, нито пък изключва нещо.
    В момента,и ти си захранваш егото,като си мислиш,че няма кой да те накара да се усъмниш в правотата си.
    Не, че няма кой, а няма как, бе жено!
    Ако ти кажа, че е невъзможно да си яла бутчета от пепелянка, пак ли ще си помпам егото? Ухилен
    Просто е невъзможно и толкова!
    Въобще разбираш ли какво е его? Усмивчица
    Ами май само ти разбираш. Разкажи ни Усмивчица
    Цитат на: wolfgar
    И отново стигнахме до -> Любов <-> Его  ...
    А колколко повече говорим по егото толкова повече губим връзка ...
    Егото е любов и любовта е его Намигване
    Цитат на: BadBrownEyes
    егрегора
    Айде само без псувни!
    Активен

Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Мортишка
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 5

« Отговор #7 -: Септември 06, 2013, 02:25:39 »

С възхищението си от звездното небе, аз живея в себе си. Мислите, които развивам върху траекторията на небесните тела, имат за мисленето на всеки друг човек същото значение, каквото и за мен. Би било безсмислено да се говори за моята възхита, ако аз самия не съществувах; но не е така безсмислено да се говори за моите мисли, без изобщо да става дума за мен. Защото истината, която мисля днес, вчера е била вярна, ще бъде вярна и утре, дори ако се занимавам само днес. Ако едно познание ми доставя радост, тази радост има стойност до тогава, докато тя живее в мен; истината на познанието има своята стойност изцяло и независимо от тази радост. Душата, която схваща истината, се свързва с нещо, което носи определена стойност в себе си. Последната не изчезва с усещането на душата, както и не се е родила от него. Чистата истина не възниква и не изчезва: тя притежава една стойност, която не може да бъде унищожена.

Рудолф Щайнер
    Теософия
    Активен

когато личните пространства са компактни
    и с няколко жеста събираш багажа в куфар
    с лекота пренасяш себе си навсякъде
    нагъваш се, прибираш се и тръгваш
    Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright