Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Какво е "душа" ?  (Прочетена 1249 пъти)
Me.Racle
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 117

Silence in action

« -: Септември 01, 2013, 00:43:43 »

Някой може ли да ми обясни..
Ние(нашите същност,характер,съзнание?) ли сме "душа"
Ако да кажем се отделя от физическото си тяло, което се предполага, че е нещото с което "душата" съществува и изразява в материалния свят, аз пак ли ще усещам, виждам и т.н. ?
Душата част от нас ли е ? Ние ли сме част от нея?
Тя пътува през светове и се учи от предполагаемото съзнанието(аз), после продължава нататък?

Цитат
Душата според редица религиозни, философски и фолклорни традиции е нематериална част (есенция) на човешкия индивид. Понякога понятието душа може да обхваща всички живи същества, а също и определени ритуални предмети или местности. Концепцията душа е културно специфична и значението ѝ варира сред различните общности и традиции в определени времеви периоди от съществуването им. Често душата е свързвана, понякога дори и като синоним, с Дух, Съзнание, Разум, Мисъл и Слово ?. Античното разбиране на "душата" често е свързано със силите определящи поведението, мисълта и личността у индивида. В теологията душата много често е смятана за нетленна, вечна част от човека, която се запазва след смъртта на тялото. - уикипедиа

Хм?
Активен

A better YOU means better YOUniverse !
Странник
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• Град: Варна
  • « Отговор #1 -: Септември 01, 2013, 01:50:27 »

Помисли си по напред каква е причината
    да си жив въобще.
    След това се замисли какво ще остане
    от теб ако Душата си отиде от там от
    където е дошла.
    Душата няма нужда да пътува защото е
    вездесъща и свързана с всичко.
    Пътува съзнанието ни когато се настрои и прескочи
    в друга реалност и измерения.
    Дали Душата е част от нас или ние от нея
    е въпрос по скоро кой кого притежава...по същество
    това не е толкова важно когато попаднеш
    в тази категория усещания.
    Душите нямат нужда да се учат,учат се съзнанията
    живели хилядолетия чрез и в нея.Тя ги носи през Вечността...
    за да се роди ново съзнание един ден...стъпило на раменете
    на стотици други преди това.
    Да се отъждествиш с Душата си е чудесно...само не
    е ясно дали наистина ще можеш да я следваш ако решиш.
    Ти и сега си пътуваш...но нима физическото тяло е пречка за теб
    да си там където искаш да бъдеш че да се отделяш от него?
    Бъди особено внимателен с тези опити за отделяния от тялото.
    Не се знае кой ще влезе в него докато те няма там.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    perli4ka
    Неактивен Неактивен

Публикации: 180

Виждаме това ,което възприемаме ...

« Отговор #2 -: Септември 01, 2013, 03:21:27 »

Интересно, ето нещо от една книжка "Книга за духовете" ,която представлява интервю с тях  Усмивчица

28. ЗА ДУШАТА

130. Какво е душата?

– Въплътен дух.

Какво е била душата, преди да се съедини с тялото?

– Дух.

Значи душите и духовете са едно и също, така ли?

– Да, душите не са нищо друго, освен духове. Преди да се съедини с тялото, душата е едно от разумните същества, населяващи незримия свят и обличащи за известно време плътска обвивка, за да се очистят и да придобият знания и опит.

131. Има ли в човека още нещо, освен душа и тяло?

– Има междинна връзка, съединяваща душата и тялото.

Каква е природата на тази връзка?

– Полуматериална, т.е. междинна между духа и тялото. И е твърде необходимо тя да бъде именно такава, иначе душата и тялото не биха могли да общуват. Чрез тази връзка духът въздействува върху материята и обратно.

132. Независима ли е душата от жизненото начало?

– Тялото е само обвивка; ние непрекъснато ви повтаряме това.

Може ли тялото да съществува без душата?

– Да, но все пак, щом тялото престане да живее, душата го напуска. Преди раждането още няма окончателно съединяване между душа и тяло; но след като това съединяване стане, смъртта на тялото къса нишките, които го свързват с душата, и душата го напуска. Органичният живот може да оживява тяло без душа, но душата не може да обитава тяло, лишено от органичен живот.

Какво би било нашето тяло, ако нямаше душа?

– Неразумно парче месо, всичко друго, но не и човек.

133. Може ли един и същи дух да се въплъти в две различни тела?

– Не, духът е неделим и не може да оживява едновременно две същества.

134. Какво да мислим за твърдението на тези, които разглеждат душата като начало на материалния живот?

– Това е въпрос на думи, а не на същина; ние не придаваме значение на това; започнете от това – да разбирате самите себе си.

135. Някои духове, и преди тях някои философи, са определили душата като „одухотворяваща искра, излизаща от великото Цялог; откъде идва това противоречие?

– Тук няма противоречие; всичко зависи от значението на думите. Защо вие нямате по една дума за всяко нещо?

136. Какво трябва да мислим за теорията, съгласно която душата е разделена на толкова части, колкото мускули има в тялото, и по такъв начин ръководи всяка негова функция?

– Това също зависи от смисъла, който се влага в думата „душа“ Ако се има предвид жизненият флуид, тогава всичко е вярно; но ако се подразбира въплътеният дух, тогава това е заблуда. Ние казваме, че духът е неделим; той предава към органите сигнал за движение посредством флуида, без самият той да се разделя.

Обаче има духове, които са дали именно такова определение.

– Несведущите духове могат да приемат следствието за причина.
    137. Има ли някаква истина в съществуващото предположение, че душата е външна по отношение на тялото, че тя го заобикаля, а не е вътре в него?

– Душата съвсем не е заключена в тялото като птица в клетка; тя струи и прониква навън както светлината през стъклен похлупак или както звукът около своя източник; в този смисъл може да се каже, че тя е външна, но тя не става поради това обвивка на тялото. Душата има две обвивки: едната е тънка и лека, тя е първата – тази, която ти наричаш перисприт; другата е груба, материална и тежка – това е тялото. Душата е средоточие на тези обвивки като ореха в черупката; ние вече говорихме за това.

138. Какво може да се каже за теорията, според която детската душа се допълва и доизгражда във всеки период от живота?

– Духът е единен; той е цялостен както у детето, така и у възрастния; развиват се и се допълват само органите или оръдията за проява на душата. Тук пак следствието се приема за причина.

139. Защо духовете не определят душата еднакво?

– Не всички духове са еднакво просветени в тази материя; има все още ограничени духове, които не разбират абстрактните неща; те са като вашите деца; има също духове-псевдоучени, които обичат да блеснат с думи, за да си придадат значимост; това пак се случва сред вас; и накрая, самите сведущи духове могат да се изразяват различно, с различни думи и изрази, имащи по същество същия смисъл, особено когато става дума за неща, които вашият език е безсилен да изрази ясно; и тогава са нужни образи и сравнения, които вие обаче разбирате буквално.

140. Какво трябва да се разбира под „световна душаг?

– Това е вселенско жизнено и разумно начало, от което се раждат индивидуалностите. Но използуващите тези думи често сами себе си не разбират. Думата „душа“ е толкова податлива, че всеки я тълкува според силата на фантазията си. Някога приписваха душа и на вашата планета – Земята; под това трябваше да се разбира съвкупност от предани и безкористни духове – наместници на Всевишния на вашата планета, насочващи, когато ги слушате, вашите действия към добро.

141. Как можа да стане така, че толкова древни и съвременни философи цяла вечност спорят за психологическата наука, без при това да стигнат до истината?

– Тези хора са предвестници на извечното спиритическо учение; те прокараха пътищата. Те са хора и следователно могат да грешат; те често приемат своите собствени идеи за светлина на истината; но самите им заблуди, разкривайки всички „за“ и „против“, служат да покажат истината. При това между тези заблуди има велики истини, които могат да бъдат открити чрез съпоставяне.

142. Намира ли се душата в някакво определено и конкретно място от тялото?

– Не, но тя предпочита главата на великите мислители и на всички, които мислят много, и сърцето на онези, които чувствуват много и чиито действия са изпълнени с човеколюбие.

Какво да мислим за мнението, че душата се намира в някакъв център на жизнеността?

– Това означава, че духът живее повече в тази част на вашата организация, защото именно натам водят всички усещания. Но тези, които слагат душата в нещото, наричано от тях център на жизнеността, я бъркат с жизнения флуид или начало. Във всеки случай може да се каже, че местоположението на душата е по-скоро в органите, които служат за интелектуални и нравствени прояви.

http://www.dunov-knigi.com/svobodni-knigi.php?book_id=3&chapter_id=211
    Активен
    вожда
    Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #3 -: Септември 01, 2013, 17:55:16 »

Цитат на: Me.Racle
    Ние(нашите същност,характер,съзнание?) ли сме "душа"
    Може да се каже, но не е съвсем така.
    Всичко е свързано.
    Забелязал си, предполагам, че душевността на всеки се изразява на физическо ниво, изразява се и в поведението и отношението му към всичко наоколо, както и към него самия, но това не означава, че нашия физически облик е нашата душа и в същото време - не е толкова погрешно да се каже по този начин.
    Ако да кажем се отделя от физическото си тяло, което се предполага, че е нещото с което "душата" съществува и изразява в материалния свят, аз пак ли ще усещам, виждам и т.н. ?
    Не, пробвал съм.
    Михаил Радуга, в своята книга с упражнения за т.нар. "астрална проекция", обяснява за зрението.
    Казва, че самото отделяне не е толкова трудно постижимо, а това, което ще се прави след това. Отначало всичко ти е тъмница, все едно си в пещера, без фенер. След още няколко "излизания", започваш да виждаш различни по голмина и форма... цветни петна. До тук, мога да потвърдя, но от там-нататък, аз поне не продължих заниманията. Разправя, че от там-насетне петната стават форми, фигури... и т.н. Съответно виждаш нещата от материалния свят, включително и тези от астрала.
    Ако искаш пробвай. Ето книгата.
    (Ако едно не подейства, пробвай другите)
    Също така, книгите на Майкъл Нютън хвърлят светлина по въпроса ти, та ако искаш, запознай се и с тях.
    Пътя на душите
    Следите на душите
    Живот между преражданията

Душата част от нас ли е ? Ние ли сме част от нея?
    Чисто консуматорския възглед, обусловен изцяло от внушенията удобни на егото, гласи, че човека е тяло, материя и нищо повече. Съответно останалите екстри - пол, име, зодия, убеждения - отново внушения, пропити в егото, инжектирани от съответната среда.
    Тези хора са постоянно обвързани и зависими от материята и натрупаните внушения, което си е меко казано затвор, при това с постоянно свиреща чалга в него. Не е трудно да се намери аналог, в лицето на едно прасе. То яде, спи и си знае само грух.  При едно евентуално пробуждане, което обикновено се случва след преживян голям стрес или загуба, обикновено, такъв човек минава на следващото стъпало - разбира, че е тяло, което има душа. В случай, че продължи по този път, рано или късно ще направи следващата, преломна стъпка към осъзнаването, а именно, че е душа, която има тяло.

Тя пътува през светове и се учи от предполагаемото съзнанието(аз), после продължава нататък?
    Ами... защо пък не и така да се каже... Да.
    Всеки път си има начало и край. В природата и вселената, началото и края са една и съща точка, тъй като там, всичко е на принципа на затворения кръг/цикъл. Подобно е и с духовните принципи. Тръгваме от Първоизточника (не напразни някои го наричат така), правим една туристическа обиколка и се връщаме пак при него, а точно в книгата на М. Нютън има много добър отговор на въпроса - защо е нужно изобщо да тръгваме, след като единствената изконна цел е да се върнем? Усмивчица Казвам го, тъй като мен този въпрос ме терзаеше в продължение на една десетилетка близо.
    Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
    Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    xandria
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 21

« Отговор #4 -: Септември 26, 2013, 18:42:51 »

А когато умрем пак ли виждаме само мрак докато си отворим зрението?
    За Майкъл Нютън една приятелка на леля ми ми каза и зная, че са много интересни книгите му но все нямам време да седна и да почета.
    Активен
    Финист
    Финист
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 142

« Отговор #5 -: Септември 28, 2013, 00:08:29 »

Цитат
    Какво е "душа" ? Някой може ли да ми обясни..
    всеки може, защот овсеки нарича с тази дума нещо според своето разбиране. За едни душата е дрехата на съзнанието, за други наобратно съзнанието е лицето на душата.

Цитат
    очевидно...  НЕ, няма! бтв, нали и насън не ползваме очите си, не "виждаме" с тях, нито с което и да е от сетивата си, и все пак не сме лишени от усещания.

Цитат
    А когато умрем пак ли виждаме само мрак докато си отворим зрението?
    а когато спим, само мрак ли виждаме?

горните два поста отговарят на останалите въпроси... много ми беше интересно да ги прочета и да размишлявам над тях! първо ми се прииска да противореча, но след малко открих че изразяват моето лично мнение с различни думи.
    Активен
    Kissing You Good Night
    Неактивен Неактивен

Публикации: 448

• zdr kp животче, вървиш ли?

« Отговор #6 -: Септември 30, 2013, 11:24:35 »

Душата според редица религиозни, философски и фолклорни традиции е нематериална част (есенция) на човешкия индивид. Понякога понятието душа може да обхваща всички живи същества, а също и определени ритуални предмети или местности. Концепцията душа е културно специфична и значението ѝ варира сред различните общности и традиции в определени времеви периоди от съществуването им. Често душата е свързвана, понякога дори и като синоним, с Дух, Съзнание, Разум, Мисъл и Слово. Античното разбиране на "душата" често е свързано със силите определящи поведението, мисълта и личността у индивида. В теологията душата много често е смятана за нетленна, вечна част от човека, която се запазва след смъртта на тялото.

Според Уикипедия. Аз описание на нещо непознато за мене никога не бих могъл да дам. Като нямам ни душа, ни сърце, така е... Като машина съм - изпълнявам някакви програмни редове, които обаче са написани от пишман-програмист... Е, сори, ама в случая програмистът и пише с вас в момента, та мога единствено да кажа, че нямам душа и че сам съм си виновен за това да съм на този хал.
    Активен

Повърхностната температура на атмосферата на Уран е -225°С. Или с около 45° повече от тази на сърцето и душата ми
    Kissing You Good Night
    Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: Септември 30, 2013, 11:37:10 »

@ Me.Racle:

Супер, ако си прав, вече на мене самия ми стана ясно защо съм толкова бездушен - защото досега проявявах някаква форма на съществуване, далеч от съзнателната, изпълнена с всякакви невероятности и парадокси, с чиято помощ оцелях. Но сега дойде време сам да се оправям. Според мене душата се формира истински тогава, когато успееш да се пребориш истински за своето място под слънцето, а не чакаш наготово - иначе те ти парадоксче тука, ха там пет аномалийки и два парадокса, хе на трето место още няколко невероятности и накрая не се развива нищо у тебе.

Тези, които могат безнаказано да генерират и използват без лимит парадоксите на реалността (което на свой ред доказва колко е илюзорен света, в който уж живеем), ВИНАГИ, ама абсолютно ВИНАГИ са доста над разни такива форумни тролове и уикипрофесори като мене, та често се захващат с такива глупаци като мене, дето наоколо с лопата да ги събираш, защото у някого от тях са видели нещо, дето може да се получи нещо смислено от него. Но явно в моя случай са попаднали на особено неподходяща разработка, та ме пуснаха с техен начален тласък, с който съкратиха пътя на отрезняването ми с поне няколко години, та сега и аз не знам на кой свят се намирам.

(Нека поясня, че между прояви на духовност, душевност и психика разлика има балкан. Все едно да сложиш под един знаменател един Икарус, един Мерцедес и един космически кораб, само защото са транспортни средства или са произведени примерно през 1986)

Та това с душата е такова нещо, което не може да се обясни по унифицирана схема, както се пробва Църквата. Не всеки го схваща по правилния начин, появяват се милион и едно тълкувания и накрая от стил на живот християнството се превърна в бизнес - за справка историята с варненския поп.
    Активен

Повърхностната температура на атмосферата на Уран е -225°С. Или с около 45° повече от тази на сърцето и душата ми
    еос
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 187

« Отговор #8 -: Септември 30, 2013, 12:59:55 »

Ако материята е едната крайност, а духа другата крайност - душата изглежда е тяхната комбинация - балансът между материя и дух.
    Активен

entire ocean in a drop
    xandria
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: Септември 30, 2013, 14:41:02 »

Дух и душа различни неща ли са?
    Активен
    Kissing You Good Night
    Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: Септември 30, 2013, 15:49:37 »

Ако материята е едната крайност, а духа другата крайност - душата изглежда е тяхната комбинация - балансът между материя и дух.
    В общи линии си прав, но аз съм живия пример за това колко привидни могат да бъдат нещата. След като се оказах такъв нещастник, че сега имам чувството, че всяко огледало, което погледна, ще се напука...

Затова винаги трябва да гледаш човека не по думите, а по проявите му или отказа да говори за тях.
    Активен

Sunshine(sun)
    Разумна Любов
    Неактивен Неактивен

Публикации: 978

• Град: Тук и сега
  • Извън реалността, сегашна ......

100006741217887
    « Отговор #11 -: Октомври 02, 2013, 06:53:51 »

Здр , няма как да не се включим.
    Важно е да се знае , че всеки има мнение и виждане по-определен въпрос, определена информация и според знанията си , вибрацията си , това мнение(тази информация) се харесва на колектив от хора, или не.Ако масата хора са с нужната вибрация, вижда нужното и повдига вибрацията си и така помага на цялото , понеже всичко е обвързано.Но, това разбиране на живота е според самия човек и неговите разбирания , които се влияят от нивото на душата , чистотата на плътта и много др , обобщено от вибрацията на цялото тяло и способността му да приема и отдава информация(светлина).Според, процентовото съотношение на тази способност, ние виждаме , усещаме , чуваме с нужната доза разбиране, вникване,  в нещата.Ако, този процент е малък, ние, не виждаме и не чуваме, нужното, около нас.Или сме в неосъзнат режим на съществуване.Просто съществуваме.За да се получи осъзнаване се минават редица процеси и всичко е за да се предпази душата и другите , части един вид на тялото(както на физичен план , така и на духовен).

Казваме това, за да е ясно , че , не всичко се разбира с нужната яснота, в определения период на съществуване.
    Затова , много от вас , мили хора виждате ефекта на покачване на вибрацията.
    Кога , дадени хора , прочитат една книга , виждат едно , но при някои хора след прочитане на същата книга с обновена информация в тях , те виждат нови информационни кодове в същата книга.
    Но , тука трика идва от вибрацията , която дава яснота на нещата.
    Или , кога покачвате вибрацията , тялото , енергията и всичко със вас допуска , пропуска , повече светлина , информация и тогава , информационните кодове , пасват във вас , без да има съпротивление.
    Или , кога четете една книга с ниска вибрация във вас , вие виждате, само нужното за вас , но кога си покачите , вибрацията и прочетете пак същата книга , ще видите нова информация в нея.
    Ние , само ще споделим някои неща , всеки сам да прецени за него дали е така , да пита сърцето , да се съветва с Разумността в него.
    Тяло , душа и дух, общо казано това е важно за човека , освен това има и съзнание и не само.
    Всяка от тези енергии се проявява в определено време на живота във физичен план.
    В детските години проявяваме душата.

Какво е душата , това е енергия от определен произход с цел натрупване на усещания , основна цел е създаването на мост един вид , между тялото и духа за да има , така наречената чувствителност на физично ниво , на тази планета.
    В някои случай , може да кажем , че душата е духа , които се учи на чувствителност , но казваме, в някои случай.Понеже духа има определени функции , а душата други или всяка енергия , има нещо, като програмен код и цел, с която съществува.Както програмите на компютъра.Погледнато от един различен поглед , като идея.
    Душата се проявява кога има чистота на материята.
    В детските години , материята е най чиста и затова душата се проявява.
    Кога имаме проява на душата , чрез сърцето и от там към тялото , ние сме изпълнени с любопитство , добродетели , честност , искреност и др.Радваме се на живота по детски , а хората обгърнати от материята , го наричат наивност.На практика , душата има много функции и за да разберете разликата е нужно да , видите в тялото си , че тялото е едно , душата друго , духа трето и вие сте това което се учи да управлява по нужния начин всичко.
    Но , на по-ниските нива на разбиране , вибриране , това са странни твърдения и прояснения и така е нужно.
    Ако самата душа е с повече опит, един вид , тя се проявява по-бързо , съзнанието играе нужната роля , а материята(плътта), ако не се замърси с храна и определен живот , душата остава проявена.Ако се случат поредица от случки , или определен начин на живот , ние се затваряме в материята и нейните неспиращи желания.Предадени от родителите и близки.Повече по този въпрос ще пишем в блога и фейса , дадени долу. 
    Душата и тя събира усещания , за да може духа да има нужното.
    Съзнанието , се учи на контрол и баланс , то е това, което се явява ние , или ние се проявяваме чрез съзнанието или то чрез определената насоченост.
    Самото съзнание , може да се прояви чрез сърцето , така има проява на душата , но съзнанието се учи на контрол , може да се прояви, само чрез мозъка и всичко натрупано от нас , и базата информационни кодове от миналото на нас , самите.Тази проява е частично и чрез духа , но всичко има и по-дълбок характер.
    Ако се прояви душата , чрез сърцето , ние излъчваме Любов , има вариант да проявим и само духа един вид , чрез мозъка(главата) тогава имаме Разум , двете по-отделно , създават отделни свойства на физично ниво и имаме различни проявления , затова е нужно да стане съединение.
    Или на разбираем език , едното ни дава мекота,нежност,Любов, но разпръсната,разпиляна , другото насоченост, острота с нужната събраност , но може да се получи сухота ако няма нужната мекота.Двете са ръка за ръка.
    Едното е Любов , другото Разум , но за да има нужното в това време е важно да се получи Разумна Любов и ние пишем за това в това време.Всичко им и по-дълбок характер.
    Ако тялото завладее всичко , материята (плътта) обгърне всичко , тогава идват желанията и неразбирането на всичко за което говоря , заспива се в сънят на желанията , става сън , в съня и всичко е материални блага , докато изтощите материята около вас , тогава е неизбежно да проявите духа и да стигнете до някои , заключения за живота си ....
    Душата се проявява , чрез сърцето а то се формира първо в един организъм , самата душа се крие от остротата на духа , както едно дете се притеснява от строгостта на родителите.Затова душата се проявява като дете , а Разума , Мъдростта като възрастен човек , натрупал нужния опит и разбиращ , вече нежната Любов , сърце , душа.Мозъка се формира , оформя след сърцето и за да се получи нужната идентичност е нужно да се мине един път , живот и тогава духа може да се прояви , чрез определената личност , вече.Съставена от натрупания опит и съзнанието да покаже едно от страните на Аз.Нещата са много навързани и всичко има значение и малко , по-дълбок характер.
    Душата и Любовта привлича , тя е магнетична сила с която се въздейства, по-нужния начин на всичко около нас.
    Душата не се сърди , не съди, не отделя , не се отделя , тя иска и знае , че всичко е едно и всички идваме от едно място с една цел , но учим различни неща , следваме един закон , гласящ  тука и сега , хаоса поражда ред , реда става хаос за да може пак да породи още по-нужен ред и да се получи Кръговрата.
    Съединителен или проявяващ орган, сърце.Балансиращ орган бял дроб , цвят златисто отдадената Любов е розово.Но за да се получи Розовия цвят е нужно да има Разум , ако няма Разум , отдадената Любов е червена и неразбираема за определени хора.За се получи , Розово е важно да има и Разум , едното е бяло , другото червено , кога се смеси имаме , Христовата Любов в Розови нюанси.
    Ключови думи , Разумна Любов.Цвят Розов(може и червен , зависи от някои цикли , процеси)..
    Повече инфо , тук и обяснение на дух душа и тяло.
    ФЕЙС РАЗУМНА ЛЮБОВ 
    БЛОГ РАЗУМНА ЛЮБОВ

Активен

Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1647

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #12 -: Октомври 07, 2013, 13:28:10 »

Дух и душа различни неща ли са?

Ето това е един много важен въпрос.
    Както виждаме и в тази тема, отговорът на него не е лесен.
    Извършва се едно постоянно смесване на двете понятия, довеждащо до това те да бъдат използвани неправилно едно вместо друго:

Душата според редица религиозни, философски и фолклорни традиции е нематериална част (есенция) на човешкия индивид. Понякога понятието душа може да обхваща всички живи същества, а също и определени ритуални предмети или местности. Концепцията душа е културно специфична и значението ѝ варира сред различните общности и традиции в определени времеви периоди от съществуването им. Често душата е свързвана, понякога дори и като синоним, с Дух, Съзнание, Разум, Мисъл и Слово. Античното разбиране на "душата" често е свързано със силите определящи поведението, мисълта и личността у индивида. В теологията душата много често е смятана за нетленна, вечна част от човека, която се запазва след смъртта на тялото.

Според Уикипедия.

Исторически вина за това объркване носи църквата, която на един от средновековните събори е решила да ликвидира понятието "дух" като го смеси с понятието "душа" и внуши на хората, че те се състоят не от три, а само от две съставки - материална и душевно-духовна.

Допълнителна трудност за изясняване на проблема в днешно време представлява и склонността към повърхностно разглеждане на явленията, в това число и въпроса за същността на човешкото същество.

За да се приближим към установяването на същността на двете понятия, нека да се замислим върху следния въпрос. Да допуснем, че сега времето е студено. Човек излиза от топлия си дом навън, облечен неподходящо леко. Той бива обхванат от студената атмосфера наоколо. Първото, което той усеща, е пронизващия го студ. Ето това е едното важно явление, на което трябва да се обърне внимание. Ако този човек е едно малко дете, той ще се почувства некомфортно и може да изрази това чрез плач, като сподели, че му е студено, може да направи инстинктивно опит да се върне обратно на топло или по някакъв друг подобен начин. С това възможностите му общо взето се изчерпват.

Ако човек обаче е по-възрастен, той може да съобрази, че се е облякъл неподходящо и че вече ще се облича по-топло; може да прецени, че явно лятото вече е свършило, че започват студените дни; може да реши, че ако се забърза, може да намери подходящо топло място по своя път и да го извърви, за да изпълни предварителния си план; може да се замисли дори за ролята на Слънцето, на сезоните и т.н.

Възниква въпросът: една и съща ли част от човека действа в първия и във втория случай?
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• « Отговор #13 -: Октомври 07, 2013, 16:55:38 »

Дух или Душа - тяло или ръка...
    Удариш ли си ръката -страда цялото тяло.
    Страда ли някой - страдаш и ти с него.
    Радва ли се някой -радваш се и ти с него.
    От къде идва това?Кой ви свързва въобще?
    Забавното идва от една субективна подробност.
    Всички казват - моята Душа... и по кой начин е ваша
    тази Душа питам аз?
    Откъде си я напазарувахте,въобще какво сте направили
    за да я притежавате?
    Духът,нашите Души,Душата ви ...говорим винаги за едно
    неделимо Цяло което наричаме и Създателя...
    Затова и Духът като проява (облечен в материя)
    на Живот в червея,гъсеницата и
    въобще всяко живо създание е проява на Духа (Създателя).
    Ние хората не сме изключение от тази проява,нито сме много специални
    или по-привилегировани от всяко друго живо създание във Вселената.
    Животът е Чудо,Вълшебство с което отдавна сме свикнали и като че ли
    даже вече и не забелязваме...
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    xandria
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: Октомври 09, 2013, 18:37:51 »

Честно казано нищо не разбрах.
    Въпроса на ich- една и съща част ли отговаря и работи при различните случаи е любопитен. Общо взето това е , което и на мен ми е интересно да узная.
    Питам , защото на много места се говори отделно за дух отделно за душа , а някак си не мога да си го обясня.
    Активен
    Страници:  [1] 2   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright