Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Моралност!  (Прочетена 1010 пъти)
Speed_Of_Pain
Румпелщилцхен
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 134

« -: Август 20, 2013, 20:21:10 »

Здравейте, днес реших да напиша за обществото и това което създава. Една част от това е морала и моралните ценности. Но дали наистина съществуват отвъд човека, отговорът разбирасе е не. От хиляди години непрекъснато създаваме и застаряваме определени норми към които хората трябва да се предържат.
Ще дам пример:
Преди два века пр.Хр. е съществувало гладиаторски боеве в Рим, които се сражавали помежду си или с диви животни за забавление на публиката. Сега това се приема за табу и нещо нечовешко, но щом човечествтово съзаде тези боеве, нима на са човешки.Какво разбираме под думата да си човек? Тук си задаваме въпрос дали обществото се е развило, за да разбере това което е справедливо и с течение на времето това се е променило под друга форма. Но това е само един пример от хилядите или милиони.
Доказано е че всичко се развива, не към по-добро, защото думата добро е относителна и изградена според хората и според това което те сами възприемат под думата добро, а просто бъдеще и развитие.
Морала е изграен от хората, то не завизи дали си човек, чудовище или извънземно. Всеки ден се развива под различма форма и изключва.
Какво е да си добър човек? Дали да си добър, трябва да значи да се предържаш към тези норми, които обществото е отредило и съзадало?
Думите добър и зъл не съществуват отвъд обществото, както горе и долу, да и не, лъжа и истина и т.н. Те са изградени и понякога ни подвежда докато търсим истината за Вселената. Когато търсим отговори на нашите въпроси.
Ще дам пример:
Градусите, те са факт а топлото и студеното нямат граници. До къде свършва топлото и къде започва студеното? Топлото и сдуденото са едно и също нещо.
Всеки има рзлични възприятния за Вселената,за някоии тя е грозна, за други етична, за треди невероятно велика и мъдра, но тя е всичко това и не е също.

Активен

Хората трудно намират общ език със себе си, може би защото е трудно да си добър разказвач и търпелив слушател едновременно.
Странник
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• Град: Варна
  • « Отговор #1 -: Август 21, 2013, 01:59:56 »

Моралът и моралните ценности са променлива величина
     и са пряк продукт от действието на религията и националната
    народопсихология на нацията.
    Доказателство:
    В християнския свят е забранено многоженството и се преследва
    по всички писани и неписани закони от обществото.
    В същото време днес в мюсюлманския свят многоженството има
    съвсем друго значение с огледален смисъл което е известно и не мисля
    да коментирам тук.
    Следователно в този смисъл морала е също един естествен продукт на вътрешния
    стремеж на всеки човек към общност,спокойствие и ред.
    Именно така наречения обществен договор произтичащ от дълбоката ни
    същност заставя хората по улиците да спазват нормално поведение и
    да зачитат личното пространство на човека до тях,а не морала или законите
    и санкциите залегнали в тях.
    В заключение според мен морала е следствие на нещо друго
    което носи всеки един човек в себе си и затова
    не е интересен за изследване и търсене на отговори чрез него.
    Реката следва своя път към океана без да пита никого и знае пътя.
    Океана не вика никого при себе си,но всички реки отиват при него.
    Защото океана стои под реките...
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Ru Alfa
    Неактивен Неактивен

Публикации: 315

« Отговор #2 -: Август 21, 2013, 13:55:38 »

Да си добър човек не означава да следваш сляпо нормите на обществото и закона. Понякога в определени ситуации тези, които не спазват възприетите от останалите ценности и нарушаващи закона, в действията си постъпват по много по-морален и достоен начин от онези, които живеят според изградените правила и морални ценности в обществото.
    На мен ми е интересно къде се сблъскват морала и закона, и ако хората спазваха създадените от тях морални норми на поведение, нямаше ли закона да бъде излишен?
    А ако всеки можеше да притъпява създалите се в него отрицателни емоции като гняв, омраза, агресивност, завист, отмъщение и т.н., тласкащи го към определено деструктивно поведение, дали би имало нужда от такива правила?
    Дали системата създава правилата, за да ни постави под контрол в определени граници или всъщност тези правила се явяват една необходимост, за установяването на ред и избягването на хаоса?

Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• Град: Варна
  • « Отговор #3 -: Август 21, 2013, 14:42:33 »

Според мен и двете неща в твоя въпрос са верни Ru.
    Правилата ги има по необходмост още при създаването
    на обществата.
    Но с времето всичко мутира до неузнаваемост и от полезно
    всяко нещо става и пречка в един момент според неумолимия ход
    на Промените.
    И се  появява необходимост от нови правила или обществото ще загине
    ако следва старите такива.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Житара
    Неактивен Неактивен

Публикации: 417

« Отговор #4 -: Септември 19, 2013, 23:07:40 »

В лошото възпитание на човек
    смелостта се превръща - в грубост,
    учеността - в педантизъм,
    остроумието - в палячовщина,
    простотата - в недодяланост,
    добродушието - в ласкателство.

Джон Люк

В широкия смисъл на думата, моралът обхваща сферата на човешките постъпки - положителните и отрицателните стойности. Всеки човек, сам определя своя Живот чрез избора който приема за истинен. Този му избор би бил неморален, само ако самия човек сам за себе си знае това.
    Първите възпитатели по морал са родителите. Със своите напътствия и примери, родителите най-първи окуражават детето да избере едно или друго действие. Родителя е човекът който съвсем съзнателно определя нормите по които детето му трябва да живее.
    Активен

☺ ∞♥ oNe レo√乇
    вожда
    Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #5 -: Септември 20, 2013, 01:59:52 »

Ще преместя тук част от отговора си, в една друга тема, по същия въпрос и ще го премодифицирам леко.

Добре би било, да разграничим видовете морални "правилници", според които се движи всеки:
    1. Моралните и етични норми са онова нещо, за което носим отговорност пред съвестта си, според идеалите, с които сме  възпитани от родителите и авторитетите си.
    2. Обществените норми, са тези, за които отговаряме пред обществото, според неговите разбирания за правилно и неправилно.
    3. Законовите норми и закони, са тези, за които отговаряме пред конституцията, на държавата, в която живеем,  според това, което конституционната и парламентарна власт (зависи от строя) са разпоредили като права и задължения на нейните поданници.
    4. Религиозните канони са най-извратени. Според тях трябва да горим всички в ада. Ухилен

На съвсем друга платформа се намират останалите закони, които като ги пренебрегваме, нарушаваме собствения си, вътрешен баланс.
    Става дума за:
    4. Природните закони и
    5. Духовните устои и правила (не ги бъркайте с религиозни)
    Иначе казано - законите идещи от общите ни родители - Майката Природа и Твореца.

Само когато отговорите на първите 4 "законодателни системи" са в съгласие с последните две, би могъл да настъпи баланс.
    Иначе се получава разминаване, приличащо на типичното: "душата ми иска мир, но тялото ми иска наркотици, секс и чалга".
    Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
    Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Ru Alfa
    Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: Септември 20, 2013, 09:40:13 »

Аз си задавам въпроса трябва ли някой да ни учи на морал, кое е правилно и кое не, кое е лошо и кое добро. Това не е ли нещо, което би трябвало да знаем сами, знание и разбиране което притежаваме без някой да ни е учил. Например, че като ударим някой ще го заболи, и не е редно да го правим. И то да го знаем, преди да сме ударили някого и оттам да сме получили знанието за съответното действие, или пък да сме видели някой друг да постъпва по този начин. Решаваш да направиш нещо, но в съзнанието ти изплуват представите за произтичащите от действието ти следствия. Другото което е, че правим или не правим нещо, защото закона го забранява, а защо трябва да е така, някъде да пише, да ни учат, да ни забраняват, редно и нередно, религии и т.н., защо да не можем сами да стигаме  до тези изводи. 
    Активен
    Житара
    Неактивен Неактивен

Публикации: 417

« Отговор #7 -: Септември 21, 2013, 09:00:45 »

И доброто и злото са неделима част от пъзела на Живота, в Който не е непременно последствията от днешното зло, да са разрушителни завинаги или последствията от днешното сторено добро, да бъдат градивни вовеки. В дългосрочен план, всичко човешко е изменчиво, както и времетраенето на последствията от действията на човека, е относително. Причината това да бъде така, е човешкия фактор, който спохожда всичко до което се докоснем. Морала и законодателството ни са обвързани с философията на древните, модерното право и етиката. До колкото те са истинни, до толкова е истинна и основата на морала и нормата, който се проповядват и прилагат днес. Друг е въпроса кой с какъв аршин съди себе си, съвестта е едно от стъпалата на безкрайното стълбище.
    Активен

☺ ∞♥ oNe レo√乇
    Ru Alfa
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Септември 22, 2013, 09:29:29 »

Сещам се за примерът с Робин Худ, който крадял от богатите, за да дава на бедните. За тези, спрямо които е извършвал кражбата и за властимащите, той е бил престъпник, но за онези бедни, гладуващи селяни, той е бил благодетел. От друга страна ако ловецът не се беше смилил, сега едва ли щяхме да четем приказката за Снежанка, такава каквато е. Да знам, че това е измислена история, която може да бъде пренаписана по всяко време.
     Има едно нещо, което закона определя като “убийство, извършено по особено жесток и мъчителен за жертвата начин”. Едва ли някой детектив, на който поне веднъж му се е налагало да разследва престъпление срещу дете, изправяйки се лице в лице с бруталните факти, ще се съгласи, че няма понятие като зло и неправилно на този свят. Преди време не можех да проумея защо някой би измъчвал животинка, обаче онзи ден в криминалната хроника установих, че подобни действия биват извършвани и срещу деца от 0-2 годинки. Деца, които биват пребивани, малтретирани и насилвани сексуално дори от най-близките си хора. Няма да споменавам подробности, защото са твърде фрапиращи и не са за слаби нерви. Толкова много гняв и болка ме кара да изпитвам всичко това. Нека някой се опита да изживее ужаса през очите на едно такова детенце и с чиста съвест да каже, че в това няма нищо нередно. Ето за такъв морал говоря аз, за такъв ред и за такива закони, и съвест, според мен крайно необходими, за да не бъдат извършвани подобни деяния.
    Активен
    Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1236

« Отговор #9 -: Септември 22, 2013, 09:40:02 »

А, вие какво мислите за гей парада, който толкова много хора не желаят в България?!
    Забелязах, че е активна тема днес във фб.
    Активен
    вожда
    Неактивен Неактивен

I.F.Y

« Отговор #10 -: Септември 23, 2013, 03:51:13 »

А, вие какво мислите за гей парада, който толкова много хора не желаят в България?!
    Забелязах, че е активна тема днес във фб.
    Ухилен
    За гейовете ще бъда кратък - Идиотщина като идиотщина. Болестите на ума са неизброими днес.. и всеки ден сякаш излизат нови и нови. Гъмжи от кретени днешно време, които се чудят с каква простотия да се захванат. Дали ще са гейове, дали вегетарианци, будисти или пък марсианци, все си е болест на главата. Обикновено този вирус ходи по празните глави, тъй като има повече място да си разиграва коня.
    А за парадите и... парадирането, против съм.
    Нямам, идея а и едва ли някой от тях има идея каква е целта, с която го правят.
    Все едно утре да хукнем по улиците и да правим хетеро парад.
    Активен

Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Speed_Of_Pain
    Румпелщилцхен
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 134

« Отговор #11 -: Септември 23, 2013, 16:58:39 »

Цитат
    Дали ще са гейове, дали вегетарианци, будисти или пък марсианци, все си е болест на главата.
    Почувствах се по добре.
    Активен

Хората трудно намират общ език със себе си, може би защото е трудно да си добър разказвач и търпелив слушател едновременно.
    Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1236

« Отговор #12 -: Септември 25, 2013, 10:03:07 »

Да и аз си мислех за едно хетеро-ексхибиционистко парти в центъра на София Усмивчица
    Активен
    xandria
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 21

« Отговор #13 -: Септември 26, 2013, 14:43:21 »

Морала е като чуждия език.
    На никой не му се занимава, но когато опре ножа до кокъла, ще-неще започва да го учи и да го прилага.
    И двете е най-добре да се научат през детството.
    Активен
    вожда
    Неактивен Неактивен

I.F.Y

« Отговор #14 -: Октомври 10, 2013, 00:19:03 »

Да и аз си мислех за едно хетеро-ексхибиционистко парти в центъра на София Усмивчица
    Ми те хипитата, преди 20 - 30 години си действаха по въпроса. "Make love not war". И те това си правеха постоянно. Особено на джулая Ухилен В последствие, обаче, много гадни метъли се навъдиха, които се възползваха от тази свободия, тъй като все пак е аванта... и хипарията отиде на кино, а по нея подтичкваше пънкарията Ухилен
    За това, съвсем спокойно може да се каже, че това са "мъртви религии".
    Та... хетеро парада не е от най-добрите идеи, които съм раждал, тъй като по пътя ще съберем много съмишленици/сподвижници и малко съмишленички Ухилен
    Активен

Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Страници:  [1] 2   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright