Духовно развитие

Страници:  1 [2] 3   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Нирвана  (Прочетена 1983 пъти)
saptarishi
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 4

« Отговор #15 -: Март 30, 2013, 15:38:31 »

Каква е причината да мислите, че изпитаното за миг е самадхи или нирвана?
Възможно ли е да бъдат нещо различно ?
Състояния близки, но отличаващи се от тези двете.
Защо самадхи и нирвана да са мигновени?

1.Защото не може да се сравни с друго такова усещане
2.Не знам
3.Мигновени са,защото не сме като хималайските йоги,които могат постоянно да пребивават в самадхи...

Това е много интересно,защото ако някой постигне самадхи в съвременните условия на живот,направо ще отбележи рекорд. Йогите в пещерите не са подложени на ефектите от шумните градове и може би е много по-лесно за тях да се концентрират и да постигнат някакъв резултат.
Активен
saptarishi
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 4

« Отговор #16 -: Март 30, 2013, 15:48:16 »

Напълно съм съгласен и с двата ти поста. Това с егото и несъществуването физически беше точно така. Просто Си.
От тогава до сега минаха 6 години и аз не успях отново да влезна в това състояние, независимо, че напреднах в много други отношения, там не стигнах. И може би, защото подсъзнателно исках да го предизвикам не успявах, докато тогава нямах никакви очаквания, какво може да се случи и то стана спонтанно. Независимо от това не съжалявам, защото самото докосване до състоянието е сигнал, една точка, която никога не можеш да загубиш, защото ти знаеш вече, какво представлява висшата ти същност и това е достатъчно или поне на този етап. Усмивчица

/С друг ник съм,защото има проблем с профила на Рамайана/

Докосването до това състояние трябва да се поддържа с нещо,все пак,защото с времето спомена избледнява,постоянно мислите се отклоняват в други посоки,нямаме такъв духовен капацитет като расите преди нашата, за да съхраним завинаги това усещане...със сигурност,ако се случи отново да го изпиташ,то вярата(или увереността),че това е истина,ще възкръсне с нови сили. Усмивчица
Активен
еос
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 184

« Отговор #17 -: Март 31, 2013, 16:29:13 »

Каква е причината да мислите, че изпитаното за миг е самадхи или нирвана?
Възможно ли е да бъдат нещо различно ?
Състояния близки, но отличаващи се от тези двете.
Защо самадхи и нирвана да са мигновени?

1.Защото не може да се сравни с друго такова усещане
2.Не знам
3.Мигновени са,защото не сме като хималайските йоги,които могат постоянно да пребивават в самадхи...

Това е много интересно,защото ако някой постигне самадхи в съвременните условия на живот,направо ще отбележи рекорд. Йогите в пещерите не са подложени на ефектите от шумните градове и може би е много по-лесно за тях да се концентрират и да постигнат някакъв резултат.
Абсолютно съгласен съм с последното изречение. Много по-лесно е да си йога в планината, но да бъдеш йога в града и въпреки шума, натоварването, мислите, случванията, да успяваш да запазиш концентрацията. Това си е предизвикателство.
Вярвам, не мислиш наистина, че само хималайски йоги могат да бъдат постоянно в самадхи.
Зададох тези въпроси с идеята да помислим всички над това, възможно ли е подобно състояние на осъзнаване да бъде временно... един път осъзнал се да забравиш ... Сидхарта като си е тръгнал от бодхи дървото, не е забравил всичко... Достигнали ли сме до съзнаване за нещо, ние не го забравяме просто така. Вече сме наясно - осъзнаваме го. Примери има много за това във всекидневния ни живот.
Оттук следва, че подобни временни състояния, могат да се приемат като несъзнато докосване, да кажем. Нека помислим всички над това и да оставим маските настрани - Пресилено ли е временното докосване до подобно усещане да се смята, че е самото състояние (нирвана, самадхи), което нека не забравяме, че за да се достигне е нужно да бъде съзнателно и оттам вечно ?
Активен

entire ocean in a drop
Ramayana
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 18

« Отговор #18 -: Април 01, 2013, 13:57:03 »

Според мен не е пресилено да се смята,че е било самото състояние.
Не може и да се забрави толкова лесно,както нещо друго например,защото е оставило голям отпечатък в съзнанието ти,нещо,което досега не си изпитвал никога и може би няма да изпиташ някога отново... Тъжен
А за йогите в пещерите,те го постигат по-лесно,не само защото са там,а не като нас в голям град..има и друга причина,която за някои хора изглежда фантастична,аз съм чела книги по тази тема...някои от тези йоги в самадхи не са от нашата раса,а от предишните по-напреднали раси - на атлантите и лемурийците,които като пребивават в самадхи,могат да прекарат милиони години в такова състояние,без да напускат физическото си тяло...представяш ли си! Това е велико,ако някой ден се стигне до тях,въпреки,че има много пречки...някои от тях са великани! Няма да забравя едно изказване на Ванга,когато е била жива, тя описва,че понякога вижда планина и в нея седят огромни хора...мисля си,че това са точно лемурийци или атланти в самадхи!
Усмивчица

Активен

"Рамаяна" - епична битка, в която Върховното Съзнание побеждава Егото и освобождава Душата.
еос
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #19 -: Април 01, 2013, 15:55:45 »

Изписано е много за самадхи.
 В книгите на Ернст Мулдашев се разглежда доста обстойно състоянието, което той изписва като "сомати". В същите книги пише не малко и за Лемуриици, Атланти и тайният град на боговете, до който "водят" всички пещери (според мене е просто метафора). От където пък се приема, че всички пещери са свързани в огромни тунели и зали, където хора от нашата и предни раси се намират в това състояние.
 За самадхи се твърди, че може да се постигне единствено ако човек е получил просветление, достигнал нирвана, тъй като той съзнателно отделя своята душа от тялото, оставяйки единствено "сребърна нишка", която да ги свързва.
 Добре, но защо в пещери? Казва се, че в пещерите се поддържа постоянна температура от 4 градуса по целзий, която е нужна, за да се запази тялото, работейки на "stand by". Твърдението за градусите в пещерите не съм го изследвал, но с удоволствие бих. Разбира се, нужно е и този човек да не бъде обезпокояван, затова и енергиините сили на Атланти или Лемуриици, отблъскват живи същества от тези пещери, било чрез насаждане на страх или просто честота, която не търпи мозъка (това пак от Мулдашев, а не мои твърдения).
 Друго интересно предположение изписано из книгите, свързано с тази тема, е че голяма част (ако не и всички) от духовните учители, които са се появявали през различни периоди от време, са именно хора излезли от състояние на самадхи, за да дадат на човечеството жизнено важна информация за тяхното духовно израстване и осъзнаване Идеята за живеещите в пещери хора в състояние на самадхи, е че те са хора които са пазители на генетичния фонд и на знанието и при един евентуален апокалипсис или дори инволюция, да изпращат от там човек, който да възроди Земята.
Активен

entire ocean in a drop
Търсач
Търсач
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 393

« Отговор #20 -: Април 01, 2013, 19:42:26 »

Не разбрах, Търси. Усмивчица Има които са в това състояние и не се интересуват да споделят ли?
Да.

Няма как да споделят,ако са постоянно в такова състояние
Защо смяташ че не споделят?  Усмивчица
Активен

Ramayana
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #21 -: Април 02, 2013, 14:06:00 »

Защото са проникнати от блаженството и нищо друго не ги интересува Усмивчица
Активен

"Рамаяна" - епична битка, в която Върховното Съзнание побеждава Егото и освобождава Душата.
Ramayana
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #22 -: Април 02, 2013, 14:25:22 »

Изписано е много за самадхи.
 В книгите на Ернст Мулдашев се разглежда доста обстойно състоянието, което той изписва като "сомати". В същите книги пише не малко и за Лемуриици, Атланти и тайният град на боговете, до който "водят" всички пещери (според мене е просто метафора). От където пък се приема, че всички пещери са свързани в огромни тунели и зали, където хора от нашата и предни раси се намират в това състояние.
 За самадхи се твърди, че може да се постигне единствено ако човек е получил просветление, достигнал нирвана, тъй като той съзнателно отделя своята душа от тялото, оставяйки единствено "сребърна нишка", която да ги свързва.
 Добре, но защо в пещери? Казва се, че в пещерите се поддържа постоянна температура от 4 градуса по целзий, която е нужна, за да се запази тялото, работейки на "stand by". Твърдението за градусите в пещерите не съм го изследвал, но с удоволствие бих. Разбира се, нужно е и този човек да не бъде обезпокояван, затова и енергиините сили на Атланти или Лемуриици, отблъскват живи същества от тези пещери, било чрез насаждане на страх или просто честота, която не търпи мозъка (това пак от Мулдашев, а не мои твърдения).
 Друго интересно предположение изписано из книгите, свързано с тази тема, е че голяма част (ако не и всички) от духовните учители, които са се появявали през различни периоди от време, са именно хора излезли от състояние на самадхи, за да дадат на човечеството жизнено важна информация за тяхното духовно израстване и осъзнаване Идеята за живеещите в пещери хора в състояние на самадхи, е че те са хора които са пазители на генетичния фонд и на знанието и при един евентуален апокалипсис или дори инволюция, да изпращат от там човек, който да възроди Земята.

Да,не може всеки да ходи там като на разходка в музей. Първо,там не се допускат хора с лоши мисли,също така и невярващи...има си духове пред пещерите,които пазят входа,те са извикани именно от йогите там...ако човек иска да влезе поне малко,трябва да започне да мантрува много преди да пристъпи в пещерите,със смирение,с почит към йогите вътре и т.н. Може би е малко страшно,но суеверните хора са по-страхливи...много хора дори не знаят за какво става дума...това са хора от предишни епохи...от Златната епоха,когато боговете са били сред хората,медитацията е била като детска игра за умовете им,доброто е било закон,затова са имали по-голям ръст от сегашния и много дълъг живот. Ръстът и продължителността на живота зависят от морала на епохата...затова са великани,по 20-30 метра. Сега сме в последната епоха,Кали-Юга,където морал почти няма вече,да не говорим за духовност. Когато настъпи края на тази наша епоха...мисля,че след около 400 000 години се очаква,тогава тези медитиращи йоги ще сътворят новата Златна епоха на планетата...вероятно предстоят много по-тежки времена на нашата планета,още повече войни,още повече болести,още повече престъпления и безчовечност...поколенията ще се израждат много повече от сега...не мисля,че Земята би била добро и безопасно място за живот Тъжен
Ако успеем чрез духовността и знанията на мъдреците да постигнем Истината,тогава може би ще ни се даде по-добър живот от този,който имаме сега и на по-добро място.
Въпреки,че крайната цел на мъдрите и разумни хора - Нирвана е за предпочитане пред всичко друго на този свят Усмивчица
Активен

Sine Wave Zero
Неактивен Неактивен

Публикации: 336

« Отговор #23 -: Април 02, 2013, 17:00:45 »

Това дискутиране на духовете-пазители което правите в момента, крие неоправдани рискове за изграждане на непълни и дори погрешни представи на хората тях. Първо защото те пазят дадени обекти когато има защо, а когато няма – йога ли си, маг ли си, шаман ли си, медиум ли си, тръгни да ги призоваваш и ще си навлечеш куп гадории на главата защото едва ли това което привлечеш някъде си, ще можеш да го наречеш “пазител”! Второ, духовете-пазители не са там където са за да се дискутира в детайли тяхното предназначение- в това число кой ги е извикал там, и защо. Каму ли да се приписва на йогите тяхното присъствие там.

Състоянието Нирвана никак не ми се връзва да го имам за ‘крайна цел’ на разумните хора, защото след овладяването то е предназначено да се прояви чрез нас в реалния свят. Т.е. да действаме бъдейки в състояние на вътрешна тишина и покой.
« Последна редакция: Април 02, 2013, 17:13:43 от Sine Wave Zero » Активен
еос
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #24 -: Април 02, 2013, 22:55:47 »

Sine Wave Zero, не разбрах кои дискутират духове, или просто се обръщаш учтиво към Рамаяна...

Цитат
Това дискутиране на духовете-пазители което правите в момента, крие неоправдани рискове за изграждане на непълни и дори погрешни представи на хората тях....
Разбирам, ненужно е да изпадаме в твърдения за подробности в подобни сфери...

Цитат
Състоянието Нирвана никак не ми се връзва да го имам за ‘крайна цел’ на разумните хора, защото след овладяването то е предназначено да се прояви чрез нас в реалния свят. Т.е. да действаме бъдейки в състояние на вътрешна тишина и покой.

Знаеш ли какво казват на изток за пълното просветление? То на стъпва само след смъртта на този освободил се в живота, постигнал нирвана.
 В древните извори, както и в съвременните книги по източна философия пише, че освобождаването тук е само част от това, което се изпитва при смъртта на освободеното тяло.
В този случай за себе си разбирам, да се проявим в реалният свят, бидейки в състояние на вътрешна тишина и покой.

Цитат на: Sine Wave Zero
реалния свят

Въпрос, който ми изниква тук е - Какво e "реален свят"?
 Не би следвало отговорът да е всичко в ограничението на сетивата ни, защото в такъв случай ще изпаднем в краен материализъм, което не ми се вижда присъщо за този форум.
 В такъв случай, какво е реалният свят, както за теб Sine Wave Zero, така и за всички останали тук? Какво е за вас?

« Последна редакция: Април 02, 2013, 23:19:41 от епос » Активен

entire ocean in a drop
Ramayana
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #25 -: Април 03, 2013, 13:20:53 »

"Въпрос, който ми изниква тук е - Какво e "реален свят"?
 Не би следвало отговорът да е всичко в ограничението на сетивата ни, защото в такъв случай ще изпаднем в краен материализъм, което не ми се вижда присъщо за този форум.
 В такъв случай, какво е реалният свят, както за теб Sine Wave Zero, така и за всички останали тук? Какво е за вас? "

Както ти отговорих в една друга тема, животът е дълъг сън. Затова,според мен,реален свят е този, в който пребивават душите след смъртта на физическото тяло - духовния свят. Защото той е вечен в сравнение с материалния. Вечното е истинско Усмивчица
Активен

Sine Wave Zero
Неактивен Неактивен

Публикации: 336

« Отговор #26 -: Април 03, 2013, 18:58:50 »

Въпросът за същността на реалния свят ми се вижда извън съществото на темата която водим, но тъй като не отричам че споменах самата дума, явно ще драсна едно-две изречения:

Ако се съглася, че духовният свят е реалния свят, то сравнението му с материалния ми се вижда безмислено и дезориентиращо. Не виждам защо трябва да сравнявам една съвкупност с друга, когато едната е част от другата.

Еос, оставям на теб да си отговориш на въпроса, и то пред себе си, ще бъде ли “пълното” просветление след смъртта толкова пълно ако не се е градяло/надграждало преживе. И изобщо, съществува ли във вселената състояние което да не се надгражда(разгражда)? Питам те не само за тук където сме, а за навсякъде. Как мислиш, ако се абстрахираш от казаното “на изток”?

Ramayana, убеден/а ли си че някога си постигал/а или можеш да постигнеш състоянието което наричаш “Нирвана”, когато "материалното" проявление на духовния свят за теб е "нереално"? На мен това ми звучи все едно да кажа че част от реалния свят е 'нереална' и да се надявам на пълно единение с Духа.
« Последна редакция: Април 03, 2013, 19:58:21 от Sine Wave Zero » Активен
еос
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #27 -: Април 03, 2013, 21:14:03 »

Ако се съглася, че духовният свят е реалния свят, то сравнението му с материалния ми се вижда безмислено и дезориентиращо.
Достатъчно е изясняването, че споменатият реален свят не е само този през сетивата и е както самият океан, така и отвъд познатият на нашите умове. Целта е да стане ясно, че светът не е просто това тук, а много повече. Така можем и да приемем, че в този момент разбиранията са ни ограничени от материята и сетивата. Всичко отвъд тях би могло да бъде инутитивен канал или нещо по обширно при Нирвана. Идеята на тези писания и учения е, че дори при достигане на Нирвана съзнанието се намира в тялото и преживява една част - максимума възможен докато е в тяло, но пълната картинка, освобождението, е когато се остави тялото и духът не е ограничен от материя. Този момент е пълно освобождение.
Цитат
Как мислиш, ако се абстрахираш от казаното “на изток”?
Нирвана е едва началото. Ще израстваме още много и ще постигаме нови и нови състояния.
Освобождаването от материята и сетивата се случва докато се намираме в телата, но в тях ще да усетим само част от блаженството.
 Колкото и да се абстрахирам, мислите ми по тези теми резонират с изтока.

Активен

entire ocean in a drop
Pelin
ОЙ 8:11
Неактивен Неактивен

Публикации: 284

Red Overtone Serpent

« Отговор #28 -: Април 03, 2013, 22:50:27 »

http://www.youtube.com/watch?v=WVd4K-XHcGY
Активен

"... Защото в (от)даването получаваме и в смъртта се раждаме за Живота Вечен..." св. Франциск от Асизи
еос
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #29 -: Април 03, 2013, 23:29:29 »

Намасте, Pelin
Дълбоко уважение имам към Согиал Ринпоче.
 Вдъхоняваща лекция, но тъй като не всеки знае руски,
ще допълня с "Природата на ума" от "Тибетската книга за живота и смъртта",
тъй като също е негово и донякъде препокрива казаното от лекцията.

Активен

entire ocean in a drop
Страници:  1 [2] 3   Нагоре
Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright