Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  1 [2]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Християнство и окултизъм  (Прочетена 1696 пъти)
Spiritus
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 103

• Град: Златната Среда
  • Не се притеснявайте да ми пишете за каквото и да е

« Отговор #15 -: Февруари 05, 2013, 22:21:02 »

Ами жалко, че хората не са християни както трябва и не могат балансирано да следват християнските принципи.

Иначе астролози християни няма(ако си християнин, нямаш нужда от такива неща), и въобще това не е съществена окултна наука според мен, то и самите окултисти не и обръщат толкова внимание.

Окултизма не е просто хоби, ами различен духовен път, който противоречи на християнството относно някой фундаментални неща.

Просто имам предвид, че християнският духовен път е най-трудният за спазване.
    Активен

"Има само едно добро - знанието. И едно зло - невежеството." - Сократ
    "Има два пътя. Единият е космически широк и краят му води към гибел. Вторият е тесен и краят му води към вечен живот. Мнозина избират широкия път. Малцина тръгват по тесния. Но ти тръгни по тесния път!" - Библията
    вожда
    Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #16 -: Февруари 05, 2013, 23:05:50 »

Цитат на: Spiritus
    Ами жалко, че хората не са християни както трябва и не могат балансирано да следват християнските принципи.
    Що за животно е това - "християнин както трябва"? Да не би християнин да е професия?
    Принципите са в науката и в житейския кодекс. В религията са по-скоро - правила/закони/устои.
    Изглежда ти си избрал христовия път. Вероятно си "християнин както трябва", щом така се изрази по адрес на гореспоменатите грешници.
    Така ли е? Важно е, за да знам как да продължа и да наблегнем на темата за доброто и лошото, тъй като предполагам, ако правилно съм разбрал, следваш стриктно християнските възгледи.
    Иначе астролози християни няма(ако си християнин, нямаш нужда от такива неща), и въобще това не е съществена окултна наука според мен, то и самите окултисти не и обръщат толкова внимание.

Окултизма не е просто хоби, ами различен духовен път, който противоречи на християнството относно някой фундаментални неща.
    Както всяка наука, както и хуманитарните - така и окултните могат да бъдат превърнати в религия за някои. Някои хора смятат химията, литературата и математиката за духовни пътища, но ти ще се съгласиш ли? Същото е и с окултните. Да, някои окултни науки се занимават с разглеждането и изучаването на различни духовни пътеки и писания, но самия окултизъм не е религия или духовен път.
    Окултизма не противоречи с християнството, а християнството се противопоставя на окултните практики - гадаене, тълкуване на сънища и всички останали.
    Иначе ето, намерих списък на по-главните окултни учения.

- Херметическата философия, или окултна философия
    - Метафизика (философия на физиката)
    - Генеалогия - изучава духовните основи, тълкуване на митове
    - Питагорейство - създаване на знаци
    - Тора - създаване на форми
    - Йероглифика - наука за числата, нумерология
    - Кабала - наука за Бог, Велената и човека (теория)
    - Алхимия - изучава законите на природата и тяхното прилагане в нисшите светове
    - Астрология - занимава се с физическото и психологическо изучаване на небесните тела и тяхното взаимодействие
    - Физиогномика - определяне на характера по лицето
    - Хиромантия - определяне на характера на човек и пътя на неговата съдба по линиите на ръцете
    - Френология - определяне на характера на човек и пътя на неговата съдба по формата на черепа
    - Таро или Книгата на Тот - Синтез на основните положения на древната наука, изложен посредством 22 символични карти на Големите Аркани и 56 карти на Малките Аркани
    - Магия - изучаване на астралните сили и тяхното управление
    - Херметическа медицина
    - Психургия и Теургия - изучаване на съкровенните човешки сили, начини за тяхното развитие и използване. Разделят се на: медиумизъм, магнетизъм, хипнотизъм, психометрия, телепсихия, телепатия
    - Гадаене
    - Ониромантия - гадаене по сънищата
    - Кабалистична нумерология - изследване на случайни съчетания от букви и цифри.

Просто имам предвид, че християнският духовен път е най-трудният за спазване.
    Кой от всички християнски пътища? И сравнен с кой духовен път, стигаш до извода, че християнския е най-труден?
    Честно - аз не бих могъл да ги подредя по сложност.
    Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
    Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Spiritus
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #17 -: Февруари 06, 2013, 14:23:11 »

Относно доброто и злото, според мен е напълно достатъчно описано в притчата за Адам и Ева.

Иначе трябва да се поровиш повечко в окултизма, да видиш, че не е просто езотерична наука, ами си е духовен път, малко противоположен на християнството.
    Активен

"Има два пътя. Единият е космически широк и краят му води към гибел. Вторият е тесен и краят му води към вечен живот. Мнозина избират широкия път. Малцина тръгват по тесния. Но ти тръгни по тесния път!" - Библията
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1649

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #18 -: Февруари 06, 2013, 14:36:25 »

Иначе трябва да се поровиш повечко в окултизма, да видиш, че не е просто езотерична наука, ами си е духовен път, малко противоположен на християнството.

Защо да е противоположен на християнството?
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1379

• Град: Варна
  • « Отговор #19 -: Февруари 06, 2013, 14:59:25 »

Ако за момент спрем да се вглеждаме в детайлите
    и разликите и обхванем всички религии и духовни
    практики се съзира един общ смисъл и скелет на
    една и съща идея.
    Детайлите,начините и подходите само ги различават
    понякога доста съществено.
    В този ред на мисли не виждам и причина да има
    каквато и да е основа за спорове или някакви
    разминавания даже.
    Каква религия следва и в какво вярва който и да е
    няма никакво значение след като е постигната една
    пределна яснота и преклонение,смирение и респект
    пред Живота и неговия Създател.
    Какво значение имат етикетите или кой как и по какъв
    начин е изразил някога едно и също Знание?
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    вожда
    Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #20 -: Февруари 06, 2013, 18:45:54 »

Относно доброто и злото, според мен е напълно достатъчно описано в притчата за Адам и Ева.
    Смяташ ли ябълката на познанието за лошо нещо? Ако се придържаме към библейските съчинения, ако не е била тя е нямало да има човечество.
    И все още остава загадка, Кайн, след като убива Авел, как така изведнъж започват да му се раждат деца?! Изобщо, ако се намери някой да ми обясни механизма, по който е тръгнало да се множи човечеството от Адам и Ева, директно ще приема християнството Ухилен
    Поне да бяха родили момче и момиче, но тогава щеше да има кръвосмешение. Всъщност то ...неминуемо е имало такова, щом това са били единствените хора.
    трябва да се поровиш повечко в окултизма, да видиш, че не е просто езотерична наука, ами си е духовен път, малко противоположен на християнството.
    Какво ще рече - малко противоположен?!
    Кажи ми, Спири, будизма противоположно ли е на християнството?
    Това, че християнството отхвърля и се противопоставя на всяка наука, не означава, че науката е противоположна. Надявам се не е нужно да ти казвам какво означава - противоположности.
    Дори и сатанизма не е противоположност на християнството.
    Относно окултизма, нямам особен интерес, ако трябва да бъдем честни. Това, пак ти казвам е течение в науката, а не в религията или духовните практики. Както всяка наука се занимава, разглежда, анализира и тълкува дадена материя.
    Така, както природните науки са свързани с изучаването на природата, хуманитарните - с изследване на човека, приложните - с практическите занимания в бита и индустрията, така и окултните се занимават с разглеждане, тълкуване и анализиране на различни неща (зависи от конкретната наука), но не и с практически занимания. Например - кабала се занимава с едно много особено тълкуване на библията (не ми се изпада в подробности, провери си сам), но това не го прави - противоположност на християнството.
    Магическите практики нямат нищо общо. Аз с окултизъм не толкова, но с различни по вид и приложение магически практики съм се занимавал и мога отговорно да ти заявя - две, съвсем отделни и различни неща са. Разплети си представите, тъй като са ти доста заплетени.
    Не познавам много хора, които да се занимават с окултизъм, тъй като обикновено наблягат на една конкретна наука - астрология, нумерология, физиогномика и т.н.
    Единствено бих отличил като човек с по-разширени и разнородни интереси в областта на окултизма, една жена, тъй като тя в 50 книги е насъбрала почти всички окултни системи.
    От 6-7 книжлета може да ти каже що за човек си и какви неща имаш за лекуване и за справяне. Колко са верни - казва ли ти някой.
    Като започнеш от физиогномика, през това - каква храна предпочиташ, хиромантия и т.н. Пък ако й е на гости и една фенка на нумерологията, която също ни е съфорумка, но почти не пише, направо ще ти направят дисекция и ще ти кажат за всяко косъмче, защо стърчи точно в тази посока и какво означава. Ухилен
    И двете са християновярващи, и при двете няма усещане, че правят нещо в разрез с вероизповеданието си (поне не съм забелязал).
    Твърдението ти, че няма астролози християни е много странно. Аз за мохамедани не се сещам. Сега дали са "както трябва", според твоите завишени критерии, нямам идея.
    Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
    Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    rosi_999
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 17

« Отговор #21 -: Май 21, 2013, 19:04:18 »

Да, и аз мисля, че хората които се занимават с окултизъм и христианство са сбъркани.Това си е техен избор обаче А по мое мнение и двете не струват...
    Активен

Влюбените хора живеят в свят, изпълнен с любов. Гневните хора живеят в свят изпълнен с гняв, същия свят...
    Spiritus
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #22 -: Май 22, 2013, 04:48:18 »

Да, и аз мисля, че хората които се занимават с окултизъм и христианство са сбъркани.Това си е техен избор обаче А по мое мнение и двете не струват...
    Ти нормален ли си, то друго няма. Или искаш с езичество и мюсюлманство? Освен религии или окултизъм(включващ различни духовни учения обединяващи се от общ признак) с какво друго да се занимава човек. А ако и 2те не струват, значи всички хора по света са сбъркани, и само ти и шепа други хора сте на правия път?
    « Последна редакция: Май 22, 2013, 05:38:24 от Spiritus » Активен

rosi_999
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #23 -: Май 22, 2013, 17:47:24 »

Мнозинството не е вярващо, властта на църковните институции е била през Средновековието. Да вярва човек в нещо само заради това че си няма друга работа....ами може да се запише на фитнес, баскетбол, уроци по китара, да ходи по по караоке клубове... има толкова други неща освен религията и окултизма.  Усмивчица
    Активен

Влюбените хора живеят в свят, изпълнен с любов. Гневните хора живеят в свят изпълнен с гняв, същия свят...
    Spiritus
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #24 -: Май 22, 2013, 19:07:24 »

Мнозинството не е вярващо, властта на църковните институции е била през Средновековието. Да вярва човек в нещо само заради това че си няма друга работа....ами може да се запише на фитнес, баскетбол, уроци по китара, да ходи по по караоке клубове... има толкова други неща освен религията и окултизма.  Усмивчица
    През Средновековието църковната институция е политически, не духовен фактор. И въобще не е за пример. Иначе изобщо не я броя. Християнството е много повече от църквата и самото вярване.
    Тия други неща не заместват духовното развитие, с което се занимават религиите/окултизма(към който включвам почти всичко което не е религия, примерно йогата и т.н.).
    А мнозинството по света е вярващо, дори и на практика да не се и опитват да спазват духовните закони, поне се самоопределят като вярващи, т.е. би трябвало да вярват в Бог, въпреки че може и да не го почитат. В малко държави, сред които и България, атеистите са висок процент(може би над половината), но пък по Великден църквите бяха пълни, явно хората имат едно наум.
    А ако не вярваш в Бог, какво правиш във форум за духовно развитие, където почти всички теми предполагат съществуването на Бог? Или пък да твърдиш, че не струват(религиите и окултизма), при положение, че в книгите им обикновено е събрана цялата мъдрост за духовно развитие?
    Активен

rosi_999
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #25 -: Май 23, 2013, 10:34:39 »

Ошо (известен философ) твърди, че Бог е енергия,
    Активен

Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1237

« Отговор #26 -: Юни 13, 2013, 13:21:37 »

Аман от промити мозъци  Ухилен
    П.П. Това не е обида, просто не ви завиждам Христосовци и Ошовци и Буди  - Трагедия!!!!!
    Ама съм чувала, че така се стигало до истината.
    Активен
    Kissing You Good Night
    Неактивен Неактивен

Публикации: 448

• Град: Варна
  • zdr kp животче, вървиш ли?

« Отговор #27 -: Юни 14, 2013, 11:01:27 »

Аман от промити мозъци  Ухилен
    П.П. Това не е обида, просто не ви завиждам Христосовци и Ошовци и Буди  - Трагедия!!!!!
    Ама съм чувала, че така се стигало до истината.

Меф, и Росито 999 и Спираткито ги загроби отвсякъде.... Поздравявам те... Тоя Спиртаки ми втръсна с неговия вой като латерна на тема «Християнство». Мисля, че отдавна трябваше някой да го тури на мястото им всичките тези смешници - и Спиртаки с това негово християнство тип «Едно си баба знае, едно си баба бае», Росито с нейните претенции, че ходенето на фитнес е духовност (като прочетох тази идиотщина, ми умря леша на лисицата) и примерно Рупи-Дупи, който всичко привежда до обяснения, присъщи на едно такова червенообагрено учение, господствало до неотдавна при нас.
    Та, благодаря ти, че ме развесели така!
    Активен

Повърхностната температура на атмосферата на Уран е -225°С. Или с около 45° повече от тази на сърцето и душата ми
    Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1237

« Отговор #28 -: Юни 14, 2013, 20:20:22 »

За нищо душко пак заповядай Усмивчица
    Активен
    Страници:  1 [2]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright