Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Вяра или Знание?  (Прочетена 1290 пъти)
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « -: Януари 24, 2013, 19:57:58 »

В една друга тема четем:

Който  си позволи да повярва, без да Види,
    Намира спокойствието на Духа в себе си.

Дали обаче такава една вяра, без да е налице съответно знание, не е опасна?
    Дали няма да доведе до фанатизъм?
    Дали няма да срине човека в един момент, ако основите й бъдат подкопани?
    Активен
    nobody
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 68

« Отговор #1 -: Януари 24, 2013, 20:09:14 »

Или и двете, или без тях, ако е възможно.
    Активен

...Nobody's perfect!
    iamdifferent
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 11

« Отговор #2 -: Януари 24, 2013, 20:23:09 »

Според мен двете понятия "Вяра" и "Знание" са като "Ин" и "Ян" . Заедно могат да постигнат много , ако се използват подобаващо и точно .
    Каква ще бъде вярата без знанието ? И обратното - Знанието без вярата ?
    Да вярваш в нещо за което няма доказателства , дори и несъществени е невъзможно , защото винаги ще отхвърляш твърдението . Да знаеш и да имаш доказателства , но не и вяра , защо тогава ти е знанието ?..Усмивчица
    Активен
    nobody
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 68

« Отговор #3 -: Януари 24, 2013, 20:25:07 »

Според мен двете понятия "Вяра" и "Знание" са като "Ин" и "Ян" . Заедно могат да постигнат много , ако се използват подобаващо и точно .
    Каква ще бъде вярата без знанието ? И обратното - Знанието без вярата ?
    Да вярваш в нещо за което няма доказателства , дори и несъществени е невъзможно , защото винаги ще отхвърляш твърдението . Да знаеш и да имаш доказателства , но не и вяра , защо тогава ти е знанието ?..Усмивчица
    Активен

...Nobody's perfect!
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #4 -: Януари 24, 2013, 20:56:27 »

Да вярваш в нещо за което няма доказателства , дори и несъществени е невъзможно, защото винаги ще отхвърляш твърдението.

Защо да е така?
    Да припомня една актуална доскоро тема - темата за 21.12.2012 г.
    Ето какво четем в една от свързаните теми:

Всичко това е много хубаво, но факт е че доста от предсказанията не се сбъднаха. А Бог знае колко им вярвах и ги очаквах. Тези предсказания бяха направени безусловно, а ето че сега се измъкват разни мрън-мрън обяснения, че трите дни мрак били в душите на някои, и прочее, и прочее. Очаквали сте да стане чудо? Явления на Олимпийските игри в Лондон? Ами, да имате да вземате! Всичко е вътре във вас, и зависи от вас, и ако не сте се възнесли, отговорността е ваша и прочее, и прочее. А пък и Божията промисъл си запазва правото да променя плана според променящите се условия. Нещо като едностранно променяне на договор, както често се случва да четем в разни договорни условия. Аха, прочитаме постфактум, че един процент късметлии вече са се възнесли (ами да, ако броим умрелите). А уж се разправяше, че всички заедно със Земята ще се възнесем, Друнвало (и не само) ни описваше много подробно три дни тъмнина, цветни топки, мама и татко светлини. А през туй време си направил нов офис и студио според последните новини в сайта му. Два пъти му задавам въпроси във Фейса, и не само аз, той се спотайва, прави се на възнесъл се. Сега пък за люлки някакви четем в йосиф.нет.
    Погледнах в сайтовете и на други вестители на Новата Епоха -  Дайвид Уилкок, Сал Ракели - никакъв ъпдейт или нещо, което поне да прилича на обяснение. След всичките лъчезарни послание ще е малко нагло да излязат с обяснения от рода "не напъвахте достатъчно".
    Затова сега се утешавам с това четиво http://www.yosif.net/articles.php?lng=bg&pg=5732 И се чувствам отлично след "края на света".  

И малко по-надолу в същата тема:

Да бе, да, айде сега "не го разчели както трябва". Личният избор бил виновен. Очакваше се. Ами дай да не избираме нищо и да се носим като медузи в океана без собствена воля. Ами може би трябваше да бъде прибавено в договора със ситни буквички "може и да не се случи така, ако ..." и т.н. За какво се правят предсказания, ако не трябва да имаме очаквания, питам аз и отговор не искам?
    А може би предсказанията не са вярно направени или предадени? Дали е вината в ученика или в учителя? Аз предлагам да влезем в директна връзка вече, стига с тия ченелинги и препрепрепредаватели, че нещо се губи чистотата на съобщенията.
    Да, и тия декларации и поучения може би имат някакво значение за тебе, но не отговарят на въпроса защо не се случи Възнесението така както беше предсказано. Има със сигурност причина, но не я намирам в твоя пост. Аха, днес чух прекрасен израз "Като обвиняваш другите, извиняваш себе си."
    Активен
    iamdifferent
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: Януари 24, 2013, 21:22:55 »

Да вярваш в нещо за което няма доказателства , дори и несъществени е невъзможно, защото винаги ще отхвърляш твърдението.

Защо да е така?
    Да припомня една актуална доскоро тема - темата за 21.12.2012 г.
    Ето какво четем в една от свързаните теми:

Всичко това е много хубаво, но факт е че доста от предсказанията не се сбъднаха. А Бог знае колко им вярвах и ги очаквах. Тези предсказания бяха направени безусловно, а ето че сега се измъкват разни мрън-мрън обяснения, че трите дни мрак били в душите на някои, и прочее, и прочее. Очаквали сте да стане чудо? Явления на Олимпийските игри в Лондон? Ами, да имате да вземате! Всичко е вътре във вас, и зависи от вас, и ако не сте се възнесли, отговорността е ваша и прочее, и прочее. А пък и Божията промисъл си запазва правото да променя плана според променящите се условия. Нещо като едностранно променяне на договор, както често се случва да четем в разни договорни условия. Аха, прочитаме постфактум, че един процент късметлии вече са се възнесли (ами да, ако броим умрелите). А уж се разправяше, че всички заедно със Земята ще се възнесем, Друнвало (и не само) ни описваше много подробно три дни тъмнина, цветни топки, мама и татко светлини. А през туй време си направил нов офис и студио според последните новини в сайта му. Два пъти му задавам въпроси във Фейса, и не само аз, той се спотайва, прави се на възнесъл се. Сега пък за люлки някакви четем в йосиф.нет.
    Погледнах в сайтовете и на други вестители на Новата Епоха -  Дайвид Уилкок, Сал Ракели - никакъв ъпдейт или нещо, което поне да прилича на обяснение. След всичките лъчезарни послание ще е малко нагло да излязат с обяснения от рода "не напъвахте достатъчно".
    Затова сега се утешавам с това четиво http://www.yosif.net/articles.php?lng=bg&pg=5732 И се чувствам отлично след "края на света".  

И малко по-надолу в същата тема:

Да бе, да, айде сега "не го разчели както трябва". Личният избор бил виновен. Очакваше се. Ами дай да не избираме нищо и да се носим като медузи в океана без собствена воля. Ами може би трябваше да бъде прибавено в договора със ситни буквички "може и да не се случи така, ако ..." и т.н. За какво се правят предсказания, ако не трябва да имаме очаквания, питам аз и отговор не искам?
    А може би предсказанията не са вярно направени или предадени? Дали е вината в ученика или в учителя? Аз предлагам да влезем в директна връзка вече, стига с тия ченелинги и препрепрепредаватели, че нещо се губи чистотата на съобщенията.
    Да, и тия декларации и поучения може би имат някакво значение за тебе, но не отговарят на въпроса защо не се случи Възнесението така както беше предсказано. Има със сигурност причина, но не я намирам в твоя пост. Аха, днес чух прекрасен израз "Като обвиняваш другите, извиняваш себе си."

Не мисля , че ти си вярвал/а в "края на света" . Това и сам/а го потвърждаваш . Да така е , за "края на света" никъде няма открити точни сведения , това е просто изкривяване на истината . Никъде в писанията на маите не се казва , че на тази дата ще свърши света , дори точно обратното . Ще започне нов цикъл , по добър от предишния , това се случва на определен период от време , което според мен е напълно нормално явление , а също така и неизбежно . "Края на света" беше просто едно голяма реклама , създадена с цел печеленето на доста пари . Колко много филми бяха направени и колко долари спечелиха !? Мексико се превърна в още по-голяма туристическа дестинация . И колко милиони долари се пръснаха просто така , в крайна сметка за едно голямо нищо !?  Защо тогава след предречената дата всички учени започнаха да оспорват собствените си твърдения !? За мен всичко това беше една огромна лъжа , без реално покритие .
       Нека се насладим на живота чакайки следващия "край на света" , а дори да се поправя "следващите" . Те не могат едно земетресение да определят кога ще се случи , пък да не говорим за "края на света" .  Ухилен
        Изхвърлете твърденията за нов "край на света" в кофата и не си напрягайте мозъчетата да измисляте нови и нови , защото след 20 "края на света" , вече хората не вярват много , много . Намигване

Активен
    Spiritus
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 103

• Град: Златната Среда
  • Не се притеснявайте да ми пишете за каквото и да е

« Отговор #6 -: Януари 24, 2013, 21:36:58 »

Знанието е "по-опасно" от вярата по принцип.

Но реално, вярата е знание, естествено не сляпата и неразбраната вяра, ами дълбоката и истинската.

Е вярата е нужна и в религията, и във всички останали духовни неща, и то не само защото няма доказателства за Бог/душата/паранормалните явления/аурата и всякакви теми от форума.

Да вярваш само в едно от тези неща и да оспорваш останалите е най-малкото нелогично и необосновано, те вървят ръка за ръка.
    Активен

"Има само едно добро - знанието. И едно зло - невежеството." - Сократ
    "Има два пътя. Единият е космически широк и краят му води към гибел. Вторият е тесен и краят му води към вечен живот. Мнозина избират широкия път. Малцина тръгват по тесния. Но ти тръгни по тесния път!" - Библията
    Wolfgar
    Огън, защото сега съм огън!
    Неактивен Неактивен

Публикации: 100

• Град: Ямбол
  • Път - не е пред теб, а около теб!

« Отговор #7 -: Януари 25, 2013, 11:05:56 »

Съчетай ги, не ги дели и ще получиш еднородна смес където вярата води до разбиране и знание, а знанието до вяра ... Човек не трябва да е сляп. Няма деление - те са едно!
    Активен

"Ето да вземем теб - ти си прост... не умствено разбира се ... ама се правиш на сложен ... сигурно за да си по-интересен на себе си ... Веселяк"
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #8 -: Януари 25, 2013, 14:00:35 »

Не мисля , че ти си вярвал/а в "края на света".

Не е толкова съществено дали аз съм вярвал или не.
    По-важно е, че е имало много хора, които са вярвали и които, както четем от коментарите им, са останали излъгани в очакванията си.

Цитат

Изхвърлете твърденията за нов "край на света" в кофата и не си напрягайте мозъчетата да измисляте нови и нови , защото след 20 "края на света" , вече хората не вярват много , много . Намигване

Означава ли това твое изказване, че ти всъщност отхвърляш идеята за вяра без познание?
    Активен
    еос
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 184

« Отговор #9 -: Януари 25, 2013, 14:18:52 »

Да отричаме вярата без познанието, не означава ли да сме крайни материалисти ?

Знанието е ограничено сред материята.
    Може да знаем нещо, което можем да усетим със сетивата си.
    Отвъд материята е вярата.
     Там е скрито и истинското/живото знание, или казано иначе - съзнание.
    Активен

entire ocean in a drop
    Wolfgar
    Огън, защото сега съм огън!
    Неактивен Неактивен

Публикации: 100

• Град: Ямбол
  • Път - не е пред теб, а около теб!

« Отговор #10 -: Януари 25, 2013, 14:41:47 »

Да отричаме вярата без познанието, не означава ли да сме крайни материалисти ?

Може да знаем нещо, което можем да усетим със сетивата си.
    Обърках се ... добре де, не съм... ама е толкова заплетено, че трябваше да го чета 2 пъти ... което означава, че съм се объркал ...

Аз по-сложно ли го бях казал Усмивчица
    Активен

"Ето да вземем теб - ти си прост... не умствено разбира се ... ама се правиш на сложен ... сигурно за да си по-интересен на себе си ... Веселяк"
    еос
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 184

« Отговор #11 -: Януари 25, 2013, 15:11:31 »

Можеше по кратко и ясно да се изкажа, признавам. Хубаво е да се стремим към простотата на нещата. Усмивчица
    Активен

entire ocean in a drop
    Rupture
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 78

« Отговор #12 -: Януари 25, 2013, 15:31:31 »

Датам започва, а до къде се простира? И дали е само съзнание или нещо повече? Защото съзнание всеки един си има. Освен това съзнанието не е нещо статично.
    Активен
    iamdifferent
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: Януари 25, 2013, 16:11:12 »

Не мисля , че ти си вярвал/а в "края на света".

Не е толкова съществено дали аз съм вярвал или не.
    По-важно е, че е имало много хора, които са вярвали и които, както четем от коментарите им, са останали излъгани в очакванията си.

Цитат

Означава ли това твое изказване, че ти всъщност отхвърляш идеята за вяра без познание?

Не ме разбирай погрешно . Не отхвърлям идеята за вяра без познание . Това изказване беше точно по темата по която говорехме - за "края на света" , а не принципно . Не съм материалист , но има неща на които не можеш да вярваш , само защото няколко хора за ги казали . Ако сега определен брой хора започнат за изявяват мнение за нещо , без значение какво , определено ще ти трябват доказателства за да повярваш . Имам предвид , че в определени неща не можеш да повярваш сляпо .
    Активен
    Timesbehind
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 80

« Отговор #14 -: Януари 25, 2013, 16:49:30 »

Според мен,ако вярваш като цяло или в нещо конкретно(ако това може да се нарече вяра) каквото и да е..знанието си идва само след това като някакъв вид резултат.
    Активен
    Страници:  [1] 2   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Откъс от "Едно" на Ричард Бах (религия, вяра, истина, светлина, търсение )
    Книги
    Georgio 0 1173 Последна<br />публикация Януари 07, 2011, 10:42:01
    от Georgio
    УБЕЖДЕНИЕ , ВЯРА , РАЗВИТИЕ !!!
    Послания
    taken 7 1285 Последна<br />публикация Януари 29, 2011, 02:37:19
    от taken
    Висше знание за начинаещи.
    Духовни учения
    Release the GooD :) 0 635 Последна<br />публикация Април 09, 2012, 23:56:32
    от Release the GooD :)
    Хороскоп да или не « 1 2 »
    Въпроси и отговори
    sunsea 19 1041 Последна<br />публикация Юни 14, 2012, 15:01:25
    от Sue
    Забраненото знание от индиго
    Видео клипове
    Norbit77 0 741 Последна<br />публикация Юни 23, 2012, 22:02:01
    от Norbit77

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright