Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2 3 ... 6   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Егоизмът  (Прочетена 2443 пъти)
Wolfgar
Огън, защото сега съм огън!
Неактивен Неактивен

Публикации: 100

• Град: Ямбол
  • Път - не е пред теб, а около теб!

« -: Януари 03, 2013, 12:04:16 »

Абе ще дойдете на моята, че човек първо е егоист, и чак после може да помага ...! Усмивчица
    Активен

"Ето да вземем теб - ти си прост... не умствено разбира се ... ама се правиш на сложен ... сигурно за да си по-интересен на себе си ... Веселяк"
    Sine Wave Zero
    Неактивен Неактивен

Публикации: 336

« Отговор #1 -: Януари 03, 2013, 13:54:45 »

Eх, намаза.....

Еми Вълчо, Егоист е не който не може, а който не иска да помага на другите.
    Да не говорим че има форма при Егоизма когато човек иска да помага на всяка цена без да преценява възможностите и последствията върху другите.

Понякога отказът от помощ (в даден случай) е по-добрата опция за човека отсреща... за да му бъде по-полезен друг на твое място.

« Последна редакция: Януари 03, 2013, 14:05:05 от Sine Wave Zero » Активен
    Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1236

« Отговор #2 -: Януари 03, 2013, 17:04:25 »

Специално на егоизма му поставям рамки -  това е едно от нещата които имат нужда от тези рамки.Та в рамките на допустимото  е съвсем нормално един индивид да бъде егоист, но родителите тук ще се съгласят с мен, че егоизма отпада в зависимост от ситуацията.Ако детето ти е гладно - няма да ядеш ти, ще дадеш на него, ако детето ти умира - няма да спиш, няма да ядеш, няма да живееш дори, за да му помогнеш.Като една леля, чиято дъщеря е болна от бъбреци и умира, тази жена- майката е продала всичко, което има, тази жена си продава дрехите - буквално, за да събере още някой лев с минималната надежда, че ще спаси детето си.Това е границата която разделя егоизма от висшата любов.Няма абсолютни неегоисти, всеки е малко или много, въпрос е на избор.Ти или другите и кои други!Има ситуации обаче (за които говорих аз), в които ако ти не си адекватен, няма как да помогнеш, т.е. ако не си спал 4 дена и виждаш красиви петна по въдуха  Ухилен ако си озверял от глад или просто имаш толкова неща на главата, че не можеш да поемеш още едно...ако някой иска да му помогнеш в този момент и ти откажеш, то егоиста е този молещ за помощ според мен , не ти , понеже на теб ти е невъзможно и понеже човека отсреща го знае и го вижда, но въпреки това държи да му се докажеш като приятел или колега или просто търси на кой да си излее мъката...Не е правилно.
    Все ви натискам с тоя баланс.Истината е,  че докато не си разкажеш играта в двете крайности баланса не се намира - тва да не е мандра...Най - хубавото иска адски много усилия и то усилия и на духа и на тялото, няма такива ... А, не искам да се занимавам с негативни неща, че ми свалят вибрациите.. Майни с майните ви какви вибрации ще имате без да можете да стигнете до тях пък било то и чрез болката.За това са двата полюса - да опознаеш едното за да намериш и оцениш другото - независимо за какви краиности говорим.Увлякох се  Ухилен това майни не е обида само да уточня - нещо като лек на бургаски  Ухилен
    Активен
    Wolfgar
    Неактивен Неактивен

« Отговор #3 -: Януари 03, 2013, 17:16:40 »

А аз може ли да попитам ... защо помага човек?
    Защо е готов да "пожертва" себе си ?
    Активен

"Ето да вземем теб - ти си прост... не умствено разбира се ... ама се правиш на сложен ... сигурно за да си по-интересен на себе си ... Веселяк"
    Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

« Отговор #4 -: Януари 03, 2013, 17:24:23 »

Ако обичаш някого ти пука повече за това какво той иска, не за това което ти искаш.То просто е по дефаут това въпроса е риторичен.
    Активен
    Wolfgar
    Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: Януари 03, 2013, 17:34:40 »

Да но в случият ... обичаш някого и се грежиш за него, защото това ти доставя удоволствие и удовлетворение ... а не правят ли точно това егоистите ... доставят си удоволствие и удовлетворение ... Хммм
    Активен

Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: Януари 03, 2013, 17:44:24 »

При различните същества естеството на любов може да има много разновидности Усмивчица
    Не е доказано, че е така както ти го виждаш.Аз го виждам по друг начин.И доста често никак не си доставям удоволствие  :Д
    Да обичаш е отговорност към другия.
    Добре.Ще го кажа така.Любовта към някого освен, че доставя удовлетворение, донася и отговорности.Ако не си готов да поемеш отговорностите, значи любовта е егоистична.
    Активен
    Sine Wave Zero
    Неактивен Неактивен

Публикации: 336

« Отговор #7 -: Януари 03, 2013, 18:57:35 »

Да но в случият ... обичаш някого и се грежиш за него, защото това ти доставя удоволствие и удовлетворение ... а не правят ли точно това егоистите ... доставят си удоволствие и удовлетворение ... Хммм

Стане ли ти удоволствието самоцел - тежко и горко, и на теб, и на тези на които си тръгнал да помагаш. Казано с няколко думи.
    Активен
    Wolfgar
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Януари 04, 2013, 09:55:30 »

Хъм ... защо е това разграничаване?

Нима нещата в нас, около нас, в целият свят не са свързани? Не трябва да се поставят такива разграничавания .... О, да, аз твърдя, че егото и егоизма са движещи фактори в съвремието ни, а и не само сега. Човек винаги се е страмял да бъде по-добър. Аз не разбирам негативизмът с който разбирате тези две думи. Себепознанието и индивидуалното развитие на човек е било винаги основен мотиватор на обществото. Независимо дали говорим за битово, социално или емоционално развитие, нашето подобрение е движещият мотив.

Нима всички тук не се стремят към по-добър живот?
    Е кажете ми тогава, защо това да не е егоизъм?

Но преди да ми кажете да или не .... кажете ми ... кое е красиво и кое е грозно?
    Стане ли ти удоволствието самоцел - тежко и горко, и на теб, и на тези на които си тръгнал да помагаш. Казано с няколко думи.
    Че то винаги е ... на подсъзнатилно ниво човек винаги се стреми към удобството и комфорта ... към удоволствието!
    Активен

Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: Януари 04, 2013, 11:09:00 »

Има разлика от егоизъм до самосъхранение и стремеж към нещо по-добро.В смисъл ... нормално е никой да не иска да се стреми към някакви мизерии в живота, но това не го прави егоист Волфче Усмивчица
    Има и разлика от това да искаш да се саморазвиваш в еди какъв си аспект и това да вредиш на другите заради своите цели, защото да си егоист означава да не ти пука за останалите, да се съобразяваш само със своето дупе и това какво то иска, да мачкаш и да тъпчеш през всички и всичко само и само да задоволиш някоя своя глезотия..Така, че моето мнение е, че погрешно разбираш думата егоист Усмивчица
    Активен
    Житара
    Неактивен Неактивен

Публикации: 419

« Отговор #10 -: Януари 04, 2013, 11:13:54 »

Сбереализацията, самоусъвършенстването,човечността,
    взаимопомоща, разбирателството, милосърдието,благородството,
    любовта, състраданието,отзивчивостта, еволюцията...
    Те също движат света в които живеем. Какво общо имат те с егоизма?
    Активен

☺ ∞♥ oNe レo√乇
    nikcvet
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 89

« Отговор #11 -: Януари 04, 2013, 11:27:07 »

Струва ми се, че егоизмът и алтруизмът са някакви крайности, които в някой момент може
    да преминат една в друга. В смисъл, че един алтруист в желанието си всичко да е добро
    може да стигне до лоши последици, както и обратното - един така наречен егоист да е
    по-приятен за хората около него, отколкото някой прекален светец.
    Активен
    Wolfgar
    Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: Януари 04, 2013, 11:32:06 »

Не отричам вашите думи. Напълно съгласен съм с това ... но не мога да се съглася с вашето отричане на егоизма. Вие го възприемате само и единствено в крайната му, изцяло негативна светлина ... тоест пълна липса на цвят - черен!

Его - "Тълковен речник" - Аз, собствената ми личност.

-ист - "Тълковен речник" -  Наставка за образуване на съществителни със значение: 1) "привърженик на учение"; 2) деятелни имена.

Та ... егоист - човек занимаващ се със собствената личност ... какво ли общо има с:
    Сбереализацията, самоусъвършенстването,човечността,
    взаимопомоща, разбирателството, милосърдието,благородството,
    любовта, състраданието,отзивчивостта, еволюцията...

Нищо, нали?

Още не разбирам, защо влагате негативизъм в тази дума?
    Сега остава да ми кажете, че няма как да обидите и нараните човек казвайки му, че го обичате?
    Активен

Wolfgar
    Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: Януари 04, 2013, 11:33:45 »

Струва ми се, че егоизмът и алтруизмът са някакви крайности.

Именно ... но само ако ги приемем за такива ...
    Ние сами решаваме къде е края, колко сме гъвкави и какви са възприятията ни ... ако ние поставим граници ... губим страшно много ....
    Активен

Ariam
    Ariam(Маха Оръга)
    Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: Януари 04, 2013, 12:05:37 »

Егоизма и неговото значение за мен аз ги обясних вече.Това е моята гледна точка, колкото до начина по който ти ги определяш не виждам защо да спорим или да го обсъждаме, като мнението ни е едно нещо.
    Преди време някой беше предложил да си направим тука тема собствен тълковен речник, понеже тези недоразбирания идват именно от там, че един разбира едно в една дума, а друг съвсем друго.Всичко си има своите граници, така или иначе.Дори човек да не си ги поставя, понякога му се напомня, че може и да прекалява и по този начин да си вреди сам Усмивчица така, че има области в които границите са хубаво нещо, както да кажеш на някого, че го обичаш може да бъде лошо за него Намигване нали Волф  Плезещ се
    Активен
    Страници:  [1] 2 3 ... 6   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright