Духовно развитие

Страници:  1 ... 3 4 [5]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Егоист ли е Господ Бог ?  (Прочетена 3631 пъти)
вожда
Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #60 -: Декември 14, 2012, 11:30:07 »

Цитат на: Pelin
Не нашийника прави от вълка куче, приятелю, а любовта, грижата, ласката
Вълка е способен на ласки и любов, друже. Нашийника не символизира любов, а угасващата свобода.
кучето/опитомения вълк затъпява

Вълка не е диво куче, нито кучето е опитомен вълк.
Извинявай, но темата ми е болна, а не й е тук мястото.
Прочетох останалото, което си написал, но не се сърди за това, че не виждам смисъл да продължаваме.
Цитат на: Wolfgar
Ще се моля за зрението ти
Разчитам повече на обоняние. В тъмното недей да се молиш, защото тогава зрението ти е в отпуска.
Това, което имах предвид, но ти убягна беше, че няма значение клетката, ако ще да е златна. Влезне ли, вълка – умира.
Все пак говоря за себе си и моята евенуална клетка.
А аз говоря за всички видове клетки. Евентуални няма.
За всяко нещо се плаща и понякога .. платежното средство е "нашийник".
Сведеш ли глава по принуда – продаваш себе си, неминуемо.
Има още едно нещо, което с кеф се носи - игото* на любовта
Смяташ ли, че любовта заробва?
Е точно тази клетка, този нашийник имам в предвид!
Ако те натоварва, а не те окриля; ако те стяга около шията, като нашийник и ако те ограничава като решетките на клетка, то изглежда говорим за различно нещо от любовта.

Цитат на: Spiritus
Удовлетворението от вършеното на добро не е егоистично, когато е умерено и в границите на нормалното
Кой ги определя тези граници, според теб? До къде стига нормалното и къде започва ненормалното?
Да, удовлетворението като чувство не е егоистично, но стремежа към удовлетворение е такъв.
В случая ставаше дума за това, че описания в библията Господ, едва ли не ни налага да почитаме и удовлетворяваме само него и това, което той и само той смята за правилно.
тъй като сме задължени да правим добро, не трябва да се превъзнасяме и възгордяваме от това.
Демек – не трябва да се възгордяваме с това, че сме си свършили задълженията?
Значи ако свършим нещо, което не ни е задължение  – трябва да се превъзнасяме и възгордяваме?

Господ не може да е егоист, защото няма собствено Аз... той е безначален, безпределен.
Т.е. самата дефиниция на думата Бог е несъвместима с егоизма.
Добре, виж сега, ще пробвам по друг начин, защото виждам, че се опитваш.
Кажи ми – вълка, по начина, представен в “Червената Шапчица” зъл ли е? Прасчо описан в “Мечо Пух” наивен ли е? Ами според начина, по който обрисуват заека от “Ну пагади” той късметлия ли е?
Та сега, карайки в този ред, се опитай да отговориш на – Господ, по начина, по който е представен в библията, егоист ли е?
самата дефиниция на думата Бог е несъвместима с егоизма.
Думите и тяхното значение или както ти си го казал – дефиниция, няма как да е съвместима с егоизма. Егоизъм също е дума, която си има собствено значение и дефиниция – такава е ролята на думите, но самата дума не е егоист, правилно си отбелязал. Тук не се пита за думата Бог дали е егоист, а за това дали звучат егоистично думите, приписани на Господ в цитатите, които са извадени от библията.
Цитат на: Loopus Interruptus
Сам Господ казва-Аз съм Този който Съм !!!
Това в никакъв случай не Го прави егоист просто е малоумно.
Никой, никъде не е казал, че думите на Господ – Аз съм този, който съм, го правят егоист.
Цитат на: Loopus Interruptus
Естествено е егоистите да го равнят със себе си, наричайки  Го егоист, защото те самите са едн тип заблудени овце мислещи само и единственно за себе си макар и да не знаят какво точно са и какво точно искат.
В известен смисъл имаш право. За негрите – господ е черен, за катериците е катерица, а за егоистите е егоист.
Цитат на: Утро
Егоизмът си е чисто човешко качество.

Всички човешки качества и недостатъци са присъщи на всяка една форма на живот. Дано тук не четат тези, с които обсъждахме темата за животните Ухилен

Добре де, как се нарича някой който се чувства добре от постигнатите резолтати, от положеният труд.
Не е измислена дума, която да опише такъв човек, както и дума, описваща такъв, който се чувства зле от постигнатите резултати.
А иначе Бог има най-чистото и ясно изразено АЗ.
Друго какво има?
Много по-голяма трудност би имал въпрос от сорта на – какво няма Господ?
Цитат на: Утро
егоизма носи в себе си нотки за притежание /собственост/,а БОГ Е един и е всичко,т.е няма и нужда от нищо.
Добре, но тогава защо ни казва да не се кланяме на други богове? Значи все пак има нужда от преклонението, вярата, възхищението на хората. Тези неща го правят да съществува. Именно, защото не господ е създал хората, а хората са създали Господ.
Цитат на: Аз съм
Вожде, не мога да се съглася с изводите ти, че душата е равнопоставена на тялото.
Имаш пълното право да не се съгласиш.
Тялото съществува заради душата.
Ръцете съществуват ли заради краката? Ако някой се грижи повече за тях, за сметка на краката си, то те ще закърнеят и не след дълго ще изгуби опора. При обратния вариант – ще изгуби ръцете си. Кое е по-важно ръцете или краката? Кожата или костите? Мозъка или сърцето?
За един компютър – тока ли е по-важен или процесора? Софтуера или хардуера?
Всеки един изграждащ ни компонент е важен, но не и по-важен от останалите, нито по-маловажен. Да, аз вярвам, че душата е безсмъртна и след всичко – остава тя, но тогава няма да сме хора. Ти няма да си Раби, аз няма да съм вожда. Защо? Защото фалшивото его също умира с тялото/аватара.
Физическия свят го има и съществува само заради човеците.
След като смяташ, че тялото съществува заради душата, не е ли е по-логично да смяташ, че физическия свят съществува заради духовния?! От къде сега тия човеци? Преди да се пръкнат човеците не е ли е имало физически свят?
Християнският Бог, за разлика от другите богове, е жив и личен Бог.
Тук е момента да те поздравя с  “Personal Jeesus” на Depeche Mode.
Няма как да го наречеш Личност, в смисъла, в който разбираш тази дума.
Трудно и дори непосилно е за всеки да погледне отвъд стените на своите разбирания.
Цитат на: Странник
доста щедър егоист ще да е Бог.
Най-щедрия и най-егоистичния. Твори, дава, но изисква. Все едно, даден човек да направи една купчина деца, да ги облече, образова, да им осигури добър живот и поради това, да ги кара да му коленичат и да го възхваляват, защото в противен случай ще ги накаже.
Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
Ахо!
,___,  
[O,o]
/)__)  
-”–”-
Pelin
ОЙ 8:11
Неактивен Неактивен

Публикации: 280

Red Overtone Serpent

« Отговор #61 -: Декември 14, 2012, 11:52:27 »

Вълка е способен на ласки и любов, друже. Нашийника не символизира любов, а угасващата свобода.
Че кой не е способен на ласки, на любов, има ли такъв?
Че кой е писал, че нашийника е символ на любов?

Угасващата свобода е въпрос на интерепретация (не малко според това дали свързано с движение, или със статичност). Явно нашийника... в теб такива асоциации събужда.
Нашийникът е средство, също така, в качеството си на нещо, чрез което се прави здрава връзка между, например куче и сляп човек.
Може ти да водиш, а може и то (кучето) теб.
Подобно, като символ, е впряга, седлото, юздата... средство за ръководство, чрез връзка.

"Да сложиш нашийник" - това е доброволно. Символ на допускането, на позволяването, на доверието също. Да, и на отнета свобода, но това са все частни случаи.
Бил съм много пъти свидетел как куче, ако не иска, не можеш да го задържиш дори с верига. Къса синджира, дет се вика.
Разбираш ли това? Усмивчица

Защо някои кучета не късат? Защото допускат. Защо допускат? Помисли сам.

Вълкът е символ на мъдрост, на интелект и находчивост (намира начин), на изобретателност и хитрост, на лоялност, на комуникация, на социалност и работа в екип (на лидерство - алфа), на разбиране върху живота, на търпение и целеустременост, на издръжливост, на връзка с отвъдното (етера, светът на мъртвите, луната, сънищата, проникновението...)...
Мечката е символ на сърцето, на любов, на добротата и отстъпчивостта, но и на силата.

кучето/опитомения вълк затъпява

Вълка не е диво куче, нито кучето е опитомен вълк.
Извинявай, но темата ми е болна, а не й е тук мястото.
Прочетох останалото, което си написал, но не се сърди за това, че не виждам смисъл да продължаваме.
Няма за какво да се извиняваш. Имаш се за знаещ. Усмивчица Повервал си си. Нормално, с оглед на...
Разбира се, че кучето не е вълк.
Виждал ли си опитомен вълк?
Вълците си имат различен характер. Едни подават, други съвсем не. При кучетата е същото. От едно семейство са.

За вълк ли се имаш? Усмивчица

И аз тъй - имах се за змия (шаман, а шамана е повече* от вожда, щото е духовен водач и лечител - http://www.google.bg/search?hl=bg&q=snake+symbolism+north+Indian&bpcl=39967673&biw=1680&bih=946&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=ve_KUK3fI6HV4gTz04GACw), но в последствие разбрах (чрез шамана), че в човек бива да се случат всички посвещения и той бива да получи/живее всички тотеми. Тогава Цалостност, която е отвъд комплексарщината и меренето на разните му там достойнства...  Сърце
Мечка (да) те "гази"!
« Последна редакция: Декември 14, 2012, 12:30:57 от Pelin » Активен

"... Защото в (от)даването получаваме и в смъртта се раждаме за Живота Вечен..." св. Франциск от Асизи
Wolfgar
Огън, защото сега съм огън!
Неактивен Неактивен

Публикации: 100

• Град: Ямбол
  • Път - не е пред теб, а около теб!

« Отговор #62 -: Декември 14, 2012, 11:53:40 »

Цитат на: вожда
    Което е така е така, но реално погледнато нашийника е създаден да пази кучето живо. Да го предразва от удошаване.

Ще се моля за зрението ти
    Разчитам повече на обоняние. В тъмното недей да се молиш, защото тогава зрението ти е в отпуска.
    Това, което имах предвид, но ти убягна беше, че няма значение клетката, ако ще да е златна. Влезне ли, вълка – умира.
    А ти не разбра, че клетка беше метафора която използвахме?

Все пак говоря за себе си и моята евенуална клетка.
    А аз говоря за всички видове клетки. Евентуални няма.

Всичко е относително! Най-здрави са клетките които ги няма!

За всяко нещо се плаща и понякога .. платежното средство е "нашийник".
    Сведеш ли глава по принуда – продаваш себе си, неминуемо.
    Не е задължително. Можеш просто да обогатиш себе си. Понякога избираме да служим на някой друг, на някой по-добър от нас. И никоя не говори за принуда. Това е съвсем друга тема.

През погледа на невлюбеният – Да .. за влюбеният ... разбира се, че не!

Е точно тази клетка, този нашийник имам в предвид!
    Ако те натоварва, а не те окриля; ако те стяга около шията, като нашийник и ако те ограничава като решетките на клетка, то изглежда говорим за различно нещо от любовта.
    Хахаха! Не, напротив! Но ясно си давам сметка, че когато човек обича губи част от свободата си, губи част от избора си! Когато обича някого е готов да се пожертва за него. В опасна ситуация вместо да си тръгне и предпази, ще се стреми да предпази обичният ... и това погледнато от гледна точка на егоиста и ограничение. Влюбеният не служи само на себе си, той е ограничен в желанията си, в свободата си. Това е ... Не тежи, напротив – извисява те, но това не означава, че не е „клетка”, че не е „нашийник”.
    Активен

"Ето да вземем теб - ти си прост... не умствено разбира се ... ама се правиш на сложен ... сигурно за да си по-интересен на себе си ... Веселяк"
    shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 728

« Отговор #63 -: Декември 14, 2012, 12:24:35 »

Цитат
    Не е нов бог, а ново разбиране за Бога, който е същия вчера, днес и завинаги.

Това "ново разбиране" за Бог всъщност не е ново, защото няма нищо общо със старото. То си е коренно различно разбиране за Бога и това не може да се отрече. Тоест става въпрос по-скоро за подмяна на Бога с друг, ако мога така да се изразя.  Усмивчица

Няма нов бог и стар бог. Богът не се променя, винаги е същия, и в същото време се променя във всеки момент. Няма два еднакви момента, които да се повтарят, знаеш......не можеш да стъпиш 2 пъти в една и съща река. /е, понякога се случва и едно листо, което пада от дървото, да падне втори път същото листо, но това е друга тема./
    Променяйки се остава винаги същия.
    Той е и личен и безличен, и двете.
    Вече кое, как и доколко осъзнаваме , проявяваме и тн. е друг въпрос.
    Всичко и нищо е едно и също. Няма монета само от 1 страна, те са две страни на 1 монета.
    Активен
    Pelin
    Неактивен Неактивен

Red Overtone Serpent

« Отговор #64 -: Декември 14, 2012, 12:29:02 »

Но ясно си давам сметка, че когато човек обича губи част от свободата си, губи част от избора си! Когато обича някого е готов да се пожертва...
    Ашкулсун!
    Явно някои разбират.
    Саможертвата... готовността за нея.

Не мисля че има губене на свобода и на избора. Напротив - именно в това е избора и свободата. Усмивчица
    Активен

"... Защото в (от)даването получаваме и в смъртта се раждаме за Живота Вечен..." св. Франциск от Асизи
    Аэ съм
    Слава ввишних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение.
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2396

Hello! I am Andy!

« Отговор #65 -: Декември 14, 2012, 12:31:19 »

Цитат

Игото на любовта. Това е абстрактен израз. Може да означава че си поел отговорност и за някой друг, освен за себе си, и по този начин си свързан с този друг, той е твоя слабост, ти негова и т.н.  Но може да означава и привързаност, зависимост като към наркотиците - обсебване, обладаване, задушаване и т.н. Забелязвам че почти всички гледни точки на различните хора като се сблъскат едни с други рано или късно започва това въртене и усукване на и около разни субективни изрази, което води разговора до едно словесно блато.

Цитат
    Ръцете съществуват ли заради краката? Ако някой се грижи повече за тях, за сметка на краката си, то те ще закърнеят и не след дълго ще изгуби опора. При обратния вариант – ще изгуби ръцете си. Кое е по-важно ръцете или краката? Кожата или костите? Мозъка или сърцето?
    За един компютър – тока ли е по-важен или процесора? Софтуера или хардуера?

Всеки един крайник, и ръката и крака, всяка една плътска структура, кожа или кости, ще умре и ще изгние. Трудно е да правиш подобни аналогии с душата, която е безсмъртна. Човека е човек, заради душата и тялото си, да, но човека е божествен по дух и грешен по плът. Плътта и плътските страсти, сами по себе си, не представляват грях, но издигнати в култ представляват и то най-злия - гордостта, както вече казах. А и всеизвестно че въздържанието от плътски удоволствие калява духа и волята. Ако не ти е удобно да погледнеш към християнските монаси, погледни тогава към най-големите спортисти. Не ме разбирай неправилно, не отричам тялото и неговите функции, ще съм голям глупак ако го сторя. Мисълта ми беше, че тялото умира, а душата остава.

Цитат
    След като смяташ, че тялото съществува заради душата, не е ли е по-логично да смяташ, че физическия свят съществува заради духовния?! От къде сега тия човеци?

Може би не се изразих правилно. Човека би трябвало да е отговорен за природата, според християнството, - да я пази и зачита.

Цитат
    Знам, че ти не го знаеш и затова го задавам, за да го търсиш.
    Знам още, че не само Бог го знае отговора, а и всеки, който е Едно с Бога.

Сиреч ти знаеш отговора? Едно с Бога ли си? Не е ли това проява на гордост, което демонстрираш сега? Ето, аз ще ти задам друг въпрос, а ти търси отговора. С кой Бог си мислиш, че си едно?  Намигване

Цитат
    Няма нов бог и стар бог.

В конкретния случай мисля че има.

Цитат
    Всичко и нищо е едно и също.

Как се казва тази философия? Напомня ми на Ницше.

Цитат
    Той е и личен и безличен, и двете.

Това е езическото вярване, че Бог е във всичко. Нима мислиш, че Той стои зад злото по света? Нима смяташ, че Той е създал греховете и негативната енергия иде от Него? Ако смяташ, че той е Всичко, значи няма как той да е личност, и да е личен. Тогава ще излезе, че постулатите на Христос са нищо друго освен шменти-капели, така ли? Защото Христос хем се нарича Син на Бог и твърди, че освен Неговите думи друг истина и друг път към Бога няма, както и че Неговите думи са вечни, хем ще излезе, че ни е лъгал 2000 години, че Бога е личен, така ли?
    Активен
    Pelin
    Неактивен Неактивен

Red Overtone Serpent

« Отговор #66 -: Декември 14, 2012, 12:37:25 »

Цитат
    Игото на любовта. Това е абстрактен израз.
    Сигурно затова и звездичката (*) до думата. Усмивчица
    Незнам, ще питам автора! Плезещ се

п.п.:
    Думата "абстрактност" не се ползва от библеистиката. Там фигурите на речта (тропи) са: метафора (пренасяне, преносно), метонимия (преименуване), синекдоха (съпричастност, обяснение, съпреживяност, съчувственост), евфенизъм , хипербола (преувеличение), алегория (едно се говори, друго се има в предвид, чрез познаваемо се изобразява).
    « Последна редакция: Декември 14, 2012, 12:48:30 от Pelin » Активен

Wolfgar
    Огън, защото сега съм огън!
    Неактивен Неактивен

Публикации: 100

• Град: Ямбол
  • Път - не е пред теб, а около теб!

« Отговор #67 -: Декември 14, 2012, 12:38:15 »

Но ясно си давам сметка, че когато човек обича губи част от свободата си, губи част от избора си! Когато обича някого е готов да се пожертва...
    Ашкулсун!
    Явно някои разбират.
    Не мисля че има губене на свобода и на избора. Напротив - именно в това е избора и свободата. Усмивчица

Аз просто преплитам 2 гледни точки - как се вижда от страна на човек, който никога не е усещал любовта, защото това е неговата реалност - той вижда загубата ... защото те знае, че всъщност надграждаш, преминаваш в едно по-горно ниво на усещане.
    Но това няма как да се обясни, ако не го усещаш. Тогава, отстрани просто виждаш как влюбеният е "загубил" и "ограничил" избора и свободата си.
    Активен

"Ето да вземем теб - ти си прост... не умствено разбира се ... ама се правиш на сложен ... сигурно за да си по-интересен на себе си ... Веселяк"
    Pelin
    Неактивен Неактивен

Red Overtone Serpent

« Отговор #68 -: Декември 14, 2012, 12:49:27 »

Ашкулсун!
    Явно някои разбират.

Аз просто преплитам 2 гледни точки - как се вижда от страна на човек, който никога не е усещал любовта, защото това е неговата реалност - той вижда загубата ... защото те знае, че всъщност надграждаш, преминаваш в едно по-горно ниво на усещане.
    Но това няма как да се обясни, ако не го усещаш. Тогава, отстрани просто виждаш как влюбеният е "загубил" и "ограничил" избора и свободата си.
    "Влюбеният" да!
    Активен

Страници:  1 ... 3 4 [5]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Аз-Бог, Бог-Аз « 1 2 3 4 »
    Въпроси и отговори
    До 57 4658 Последна<br />публикация Февруари 25, 2010, 14:22:32
    от lessus
    Послание от Бог!
    Космогенезис
    Аэ съм 7 2046 Последна<br />публикация Март 22, 2010, 19:33:59
    от Странник
    лицето на господ бог
    Снимки
    anima 1 1326 Последна<br />публикация Април 19, 2011, 22:29:37
    от nia.boneva6
    За БОГ....
    Езотерика
    АСИ 1 846 Последна<br />публикация Май 19, 2011, 22:49:41
    от paparosko
    призоваване на бог « 1 2 3 4 »
    Въпроси и отговори
    execute 47 1950 Последна<br />публикация Април 14, 2012, 21:04:37
    от Eona Lightholder

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright