Духовно развитие

Страници:  1 2 3 [4] 5   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Егоист ли е Господ Бог ?  (Прочетена 3528 пъти)
Spiritus
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 103

• Град: Златната Среда
  • Не се притеснявайте да ми пишете за каквото и да е

« Отговор #45 -: Декември 13, 2012, 14:07:44 »

Удовлетворението от вършеното на добро не е егоистично, когато е умерено и в границите на нормалното, тъй като сме задължени да правим добро, не трябва да се превъзнасяме и възгордяваме от това.

Господ не може да е егоист, защото няма собствено Аз... той е безначален, безпределен.
    Т.е. самата дефиниция на думата Бог е несъвместима с егоизма.
    Активен

"Има само едно добро - знанието. И едно зло - невежеството." - Сократ
    "Има два пътя. Единият е космически широк и краят му води към гибел. Вторият е тесен и краят му води към вечен живот. Мнозина избират широкия път. Малцина тръгват по тесния. Но ти тръгни по тесния път!" - Библията
    Rupture
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 77

« Отговор #46 -: Декември 13, 2012, 14:26:04 »

""""Богове""""много. Господ е един и е Личност! 2 -ро лице ед. число! Сам Господ казва-Аз съм Този който Съм !!!
    Това в никакъв случай не Го прави егоист просто е малоумно. Не всеки творец е егоист! Естествено е егоистите да го равнят със себе си, наричайки  Го егоист, защото те самите са едн тип заблудени овце мислещи само и единственно за себе си макар и да не знаят какво точно са и какво точно искат.
    Активен
    Spiritus
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #47 -: Декември 13, 2012, 14:52:24 »

Господ не е личност, нито персона, нито Аз, нито единична душа, той просто казва Аз Съм, вечно съществуващото, безначалното и безкрайното, той е отвъд всичките ни човешки представи, включително тази за личността.
    Активен

"Има два пътя. Единият е космически широк и краят му води към гибел. Вторият е тесен и краят му води към вечен живот. Мнозина избират широкия път. Малцина тръгват по тесния. Но ти тръгни по тесния път!" - Библията
    Rupture
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 77

« Отговор #48 -: Декември 13, 2012, 15:07:53 »

Големи Богопознавачи се извъдихте пак! Бог нямал собственно АЗ...бла бла бла.
    Активен
    Wolfgar
    Огън, защото сега съм огън!
    Неактивен Неактивен

Публикации: 100

• Град: Ямбол
  • Път - не е пред теб, а около теб!

« Отговор #49 -: Декември 13, 2012, 15:16:59 »

Добре де, как се нарича някой който се чувства добре от постигнатите резолтати, от положеният труд. Този който желае да се чувства добре и заради това прави каквото прави? Само и единствено да се чувства добре?

А иначе Бог има най-чистото и ясно изразено АЗ.
    Активен

"Ето да вземем теб - ти си прост... не умствено разбира се ... ама се правиш на сложен ... сигурно за да си по-интересен на себе си ... Веселяк"
    Spiritus
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #50 -: Декември 13, 2012, 15:27:20 »

Големи Богопознавачи се извъдихте пак! Бог нямал собственно АЗ...бла бла бла.
    Ми очевидно е от Библията, от източноправославните тълкувания и въобще от всички източници, че Бог няма собствено аз и не е личност, то това противоречи с понятието за Бог.
    Активен

Timesbehind
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 80

« Отговор #51 -: Декември 13, 2012, 15:43:45 »

Цитат на: Timesbehind
    Е,ако му приписвате човешки качества,както и на идеята за Иисус.. сигурно е/е бил егоист

Явно на Господ не, но на идея можеш да припишеш човешки качества.
    Можеш,но тогава се променя изцяло идеята...и се получава нещо като култ към личността?
    (Справка- почти всички религии, без Науката,където се достигат нови нива на безочливост  Ухилен)
    Активен
    The One
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1537

Винаги на точното място в точното време

« Отговор #52 -: Декември 13, 2012, 15:44:25 »

Май взе да става вече ясно защо Буда като го питали за Бог и той мълчал, за всичко друго отговарял, но като го питали кажи ни кой и какво е бог той изпадал в дълбоко мълчание.

Според мен не е бил толкова умен, даже хич не е бил и Буда Ухилен  Веселяк "Не-БуДа"

Едно е сигурно ще ми е много интересно да разбера какво има и какво няма Бог
    Хайде да му направим инвентаризация

Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Всичко перфектно е точно такова,
    течащ в безкрая свещен резултат!
    Бъди сега причината нова,
    за твоя бленуван в мечтите ти свят.
    Аэ съм
    Слава ввишних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение.
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2396

Hello! I am Andy!

« Отговор #53 -: Декември 13, 2012, 18:38:24 »

Вожде, не мога да се съглася с изводите ти, че душата е равнопоставена на тялото. Тялото съществува заради душата. Физическия свят го има и съществува само заради човеците.
      Според християнската наука Бог е триединен, но единосъщен. Той е Един, но има три проялвение - Светата Троица, - като нито едно от трите проявления не може да се нарече Личност и да му се придаде отделно Аз, защото те имат общо начало. Става въпрос за Бог Отец, Бог Син и Светия дух. Бог Отец е Отца, Бог Син е Исус Христос, а Светия дух е този, които е и който ще говори винаги чрез пророците. Всеки пророк истинен говори думите на Светия дух, а той, както и Бог Син, са родени от Бог Отец.

Цитат
    Господ е един и е Личност!

Християнският Бог, за разлика от другите богове, е жив и личен Бог. Няма как да го наречеш Личност, в смисъла, в който разбираш тази дума. Личноста има изразени принципи и мнение. Но Бог не е личност като човешката, защото Бог е съвършен. Тоест Неговите принципи, мнение, постулати - те са съвършени и не могат да бъдат подлагани на съмнение. Човека е несъвършен и за разлика от Бога познава греха. Егоизма, като качество, е присъщо на човеците и на падналите ангели. Егоизма се поражда от гордост, а гордостта е причината за всяко зло и всяка злина. Падналите ангели са паднали заради гордост.
       Когато наричате Бог егоист и влагате свой си смисъл, определяйки Го като егоист(представяйки си го горд, независим, леко саркастичен и много здрав и готин), защо не гледате филма "Страстите Христови"? Съдейки по четеното в Библията във филма нещата са предадени доста по-меко, отколкото са се случили наистина.  Усмивчица
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1374

• Град: Варна
  • « Отговор #54 -: Декември 13, 2012, 19:42:12 »

Като усещам,виждам и осъзнавам огромното
    разнообразие и безкрайния проявен и непроявен
    ред доста щедър егоист ще да е Бог.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 728

« Отговор #55 -: Декември 14, 2012, 09:10:03 »

!!!! Май разбрах защо ми са се появили подобни съмнения и въпроси, относно Господ и по-специално неговия егоизъм и т.н.

В материалът за интервюто с Нийл Доналд Уолш, който ми изпрати The one прочетох следното :

"Уолш: Човечеството ще си създаде един нов бог в следващите 25-30 години и този бог ще е резултат от появата на нова духовност на планетата, която на свой ред ще доведе до придвижване към онова време на мир и хармония за всички, което се предсказва толкова отдавна и е чакано толкова много.
    Вие не говорите просто за индивидуална промяна, а за глобална такава?
    Уолш: Говоря за създаването на нов бог на земята и с това имам предвид ново разбиране на единственият бог, който някога е бил, е и ще бъде, но тотално различно разбиране, една огромна промяна на сегашното разбиране за всичките намерения и цели. Той ще изглежда като един напълно нов бог. Създаването на този нов бог от човечеството ще доведе до появата на нова духовност на планетата.
    Можете ли да опишете разликата между новото разбиране от „Богът на утрешния ден“ и разбирането, което имаме в момента?
    ……….
    1. Бог на утрешния ден не изисква никой да вярва в него.
    ……….
    8. Бог на утрешния ден не иска да му се служи, но самият той е слуга на живота.
    9. Бог на утрешния ден ще бъде безусловно обичащ, неосъждащ, непорицаващ и ненаказващ.
    Съотнесени към колективното, тези разлики ще създадат поразително различна духовност, която от своя страна ще създаде поразително различен живот, различен начин на съществуване."

http://www.spiralata.net/kratko/articles.php?lng=bg&pg=1808

Леле , аз май от тези пости взех да получавам разни просветления Веселяк

Точно така. Усмивчица
    Не е нов бог, а ново разбиране за Бога, който е същия вчера, днес и завинаги.

Същото казва и Учителя - в Новата Епоха силния ще служи на слабия.

В старата е обратно - слабите слугуват на силните. Усмивчица

Активен
    Аэ съм
    Неактивен Неактивен

Hello! I am Andy!

« Отговор #56 -: Декември 14, 2012, 09:23:35 »

Цитат
    Не е нов бог, а ново разбиране за Бога, който е същия вчера, днес и завинаги.

Това "ново разбиране" за Бог всъщност не е ново, защото няма нищо общо със старото. То си е коренно различно разбиране за Бога и това не може да се отрече. Тоест става въпрос по-скоро за подмяна на Бога с друг, ако мога така да се изразя.  Усмивчица
    Активен
    Pelin
    ОЙ 8:11
    Неактивен Неактивен

Публикации: 280

Red Overtone Serpent

« Отговор #57 -: Декември 14, 2012, 09:40:04 »

Цитат
    Удовлетворението от вършеното на добро не е егоистично, когато е умерено и в границите на нормалното, тъй като сме задължени да правим добро, не трябва да се превъзнасяме и възгордяваме от това.

Господ не може да е егоист, защото няма собствено Аз... той е безначален, безпределен.
    Т.е. самата дефиниция на думата Бог е несъвместима с егоизма.
    Привет!
    Ама разбира се, че не е егоистично самото удовлетворение.
    Егоистично е желанието да получиш такова.

Та, защо му е на Бога да твори? Усмивчица
    Активен

"... Защото в (от)даването получаваме и в смъртта се раждаме за Живота Вечен..." св. Франциск от Асизи
    Аэ съм
    Неактивен Неактивен

Hello! I am Andy!

« Отговор #58 -: Декември 14, 2012, 09:53:57 »

Цитат
    Та, защо му е на Бога да твори?

Не мислиш ли, че отговора на този въпрос го знае само Бог?
    Активен
    Pelin
    ОЙ 8:11
    Неактивен Неактивен

Публикации: 280

Red Overtone Serpent

« Отговор #59 -: Декември 14, 2012, 10:13:09 »

Цитат
    Та, защо му е на Бога да твори?

Не мислиш ли, че отговора на този въпрос го знае само Бог?
    Знам, че ти не го знаеш и затова го задавам, за да го търсиш.
    Знам още, че не само Бог го знае отговора, а и всеки, който е Едно с Бога. Усмивчица
    Активен

"... Защото в (от)даването получаваме и в смъртта се раждаме за Живота Вечен..." св. Франциск от Асизи
    Страници:  1 2 3 [4] 5   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Аз-Бог, Бог-Аз « 1 2 3 4 »
    Въпроси и отговори
    До 57 4593 Последна<br />публикация Февруари 25, 2010, 14:22:32
    от lessus
    Послание от Бог!
    Космогенезис
    Аэ съм 7 2016 Последна<br />публикация Март 22, 2010, 19:33:59
    от Странник
    лицето на господ бог
    Снимки
    anima 1 1296 Последна<br />публикация Април 19, 2011, 22:29:37
    от nia.boneva6
    За БОГ....
    Езотерика
    АСИ 1 831 Последна<br />публикация Май 19, 2011, 22:49:41
    от paparosko
    призоваване на бог « 1 2 3 4 »
    Въпроси и отговори
    execute 47 1912 Последна<br />публикация Април 14, 2012, 21:04:37
    от Eona Lightholder

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright