Духовно развитие

Страници:  1 ... 3 4 [5] 6   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Как да постъпваме с агресивните коментари във форума  (Прочетена 2814 пъти)
Gi
Неактивен Неактивен

Публикации: 127

« Отговор #60 -: Март 23, 2013, 00:12:02 »

Явно, трябва да се разгледа въпроса: Що е то психология и психолог? И тъй като вече съм го разгледала под формата на научно есе, ще бъда така добра да го споделя с вас. И моля Ви: Не го разпространявайте!
Странниче, специално за теб!

Активен
Странник
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 1379

• Град: Варна
  • « Отговор #61 -: Март 23, 2013, 00:46:09 »

Благодаря  Gi !
    Прочетох на един дъх есето и признавам че има далечна
    загатната визия която едва ли се споделя от колегите ти.
    Неволно направих паралел с квантовата физика където
    всичко има вероятностен характер което само по себе си
    налага някои изводи по подразбиране като аксиоми.
    В съвсем сбит стил искам да отбележа че за да има открито
    съзнание (цитирам прочетеното) е необходимо да се свали
    една маска която неизменно съществува.
    За да изчезне маската се иска доста вътрешна работа така или
    иначе.
    Не бива да се подминава и факта че съществува съпротива на
    личността.
    Независимо от доводи,доказателства,реални факти - просто
    тази съпротива е като бариера която реално помага в определени
    случаи от живота и битието  и пречи много при опит за някаква помощ
    отвън.
    Както беше споменато в началото на темата - тийновете
    са си чиста проба възел от страхове и вътрешни нерешени противоречия
    които ги разпъват образно казано на кръст във вътрешни напрежения.
    В много теми се споменава да имаме детските очи и сетива за да виждаме
    всичко.
    Но едва ли е лесно да съвместиш на едно място дете и Мъдрец прозрял
    отвъд хоризонта с очите на дете какво идва и да няма сянка от страх в
    тези детски очи.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Gi
    Неактивен Неактивен

« Отговор #62 -: Март 23, 2013, 01:00:53 »

Странниче, ти ще вземеш да се окажеш колега. Поне житейската психология си я анализирал добре, така че си достигнал и до научната... И аз съм тръгнала така, може би затова и долавяш някаква съпротива с науката в есето ми. Да не забравяме, че това все пак е есе, където 90 процента се допирам до моите лични мисли по въпроса. Иначе теми по темата, колкото щеш, но нека да си останат за университета.
    А относно нашите пубета: Нека наистина да се опитаме да ги разберем и да им помогнем без да ги учим как е редно да се постъпва. Това последното сами трябва да разберат. Помощта може и да е, ако не ги критикуваме, да ги оставим да си изливат агресията където им дойде добре, и ако пожелаят съвет да им го дадем. Мисля, че нашия диалог тука ще е доста полезен както за тях, така и за нас.
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #63 -: Март 23, 2013, 01:54:22 »

Спрямо психолозите съм доста резервиран
    предвид на какво съм се нагледал след техни
    намеси...познавам хора с опити за самоубийство
    след подобни несполучливи намеси.
    По една или друга ''случайност'' това ми се е случвало.
    Пубетата Усмивчица няма какво да ги уча или съдя особено
    след като помня аз какъв бях на техните години.
    Като цяло винаги съм се стремял да не бъдат консуматори
    и да подражават на когото и да е.
    Най-важно е да бъдат себе си и да могат да мислят и синтезират
    сами своите истини.
    Всеки мой опит е бил с идеята да им представя и споделя и други
    начини,мисли,и визия.
    И като имат това да изберат какво и как да синтезират за себе си.
    В известен смисъл тяхната агресия насочена към мен не ми влияе
    или пък дразни - просто не разрешавам това да стигне до мен.
    Но реално тук в този форум не ми е никак забавно да наблюдавам
    отстрани как си разменят агресия и сплетни хората.
    Това съсипва всички участници неизменно.
    Помрачава въобще атмосферата тук.
    Взаимното тровене не е помогнало на никого.
    Затова не споделям мнението за сеирджийските изпълнения тип
    Биг Брадър ...
    Затова и не споделям безучастното и почти равнодушно наблюдение
    тип - ами кармата им е такава - да си я плащат там...
    Едва ли съсипан тинейджър е в състояние да осъзнае че има нужда от
    съвет въобще...едва ли  въобще допуска да е възможен някакъв
    съвет след като е бил лъган толкова дълго време...
    Диалог е възможен едва при осъзнати волеви усилия.
    Тангото е уникален танц който показва съвсем колоритно как две
    взаимно противоречиви и изключващи се същности пак могат да бъдат
    едно Цяло напук на всяка логика или научен подход...
    Всички знаят кога е възможно подобно сливане и взаимно допълване...
    И когато единия се препъва...а другия го влачи ...просто няма танц...
    Така е и с диалозите...образно казано.
    Все пак се радвам че нашия диалог с теб се получи като красив танц.
    Защото все пак сме едно Цяло и просто колкото и да се пънем,няма
    как да бъде друго...
    Усмивчица
    Активен

Kissing You Good Night
    Неактивен Неактивен

Публикации: 449

• zdr kp животче, вървиш ли?

« Отговор #64 -: Март 23, 2013, 12:07:07 »

Сега, защото знам, че на Странника му е хубаво, когато успея в нещо - дали ще е за мене си или за другите - няма значение, но ще споделя:
    Научих се с помощта на моя универсален помощник Недим да си сдържам агресията - засега е потвърдено на физическо ниво.
    В момента се лигавя с едни мили заблудени хорица, които се смятат за екзорсисти. Двама човека са. Единият ви е познат - Ники от Търговище, който привлече Калоян Дончев насам, та успяхме да покажем поне малко на света що за психарче е Калоян. (Няма как инак да го нарека - не е добре с психиката, завалията - заради такива като него е сериозно оправдано да има психиатри).
    Другият ме съмнява много сериозно, че е нашият стар приятел Вакуу, но не съм сигурен докрай. Иначе има ли друг, който толкова фанатично да вярва, че е по-страшен от ББ и Чък Норис, докато всъщност не се усеща, че ние с Недим се посираме от смях на тъпите му обиди от рода на: "Повръщано от умряла от шап кобила" и прочия инфантилизми.
    Тези две мили съществителни са толкова заблудени, че да се чуди човек на тази шега, която представляват, да се смее ли, да плаче ли... Или и двете заедно - смях през сълзи.
    Иначе сега как да ви кажа, може да надигна у нас глас на нашите, като започнат да ме изнудват за обичайните си глупости, ама няма да тръгна да тряскам врати и да се мъча например с електризма си да повредя телевизора, както направих преди около три седмици и половина.
    Сега нашите не им се вярва, ама Недим е горд с мене, макар че ми се е заканил да ми сплеска лицето като на пекинез, ако не запиша при първа възможност да уча висше образование, даже и задочно да е.
    Та, какво да ви кажа... По отношение на агресията, ако сами не можем да я преодолеем, може да ни помогне някой, някой, който е доста по-близо до нас и нашите проблеми от лекуващия те психиатър или тумбата психолози, които те изследват като тумба астрофизици, на които покрива на лабораторията е бил пробит от метеорит. Иначе и досега представлявам загадка и за психиатрите си и за психолозите си какво съм, мама му стара, аз, за Бога.
    Може би точно по тази причина съм Нептунов тип - Нептун е едно от най-загадъчните тела в Слънчевата система, а в същото време е толкова красив и вдъхновяващ....
    Активен

Повърхностната температура на атмосферата на Уран е -225°С. Или с около 45° повече от тази на сърцето и душата ми
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #65 -: Март 23, 2013, 12:31:31 »

....
    Иначе и досега представлявам загадка и за психиатрите си и за психолозите си какво съм, мама му стара, аз, за Бога.
    ....

Все някой ден ще им дадеш и отговора когато сам го намериш.

''Човекът-загадка на планетата''
     мото на сп. ''Космос'' от соц.времената...
    Активен

Gi
    Неактивен Неактивен

« Отговор #66 -: Март 23, 2013, 13:48:54 »

Приятел, ако имаш лекуващ психиатър то работата е сериозна. Силно ме съмнява да имаш такъв и че въобще си наясно какво е психиатър. Нека ти обясня разликата, а пък ти ще ми обясниш защо ни лъжеш.

Психолог не е медик, а учен който ако избере терапията за практика ще се занимава предимно с психично здрави хора, които имат някакъв осъзнат проблем, който не могат да решат сами.
    Психиатър вече е друго нещо. Психиатъра е лекар, който за разлика от психолога има право да предписва медикаменти и те са основното му средство за лечение. Той се занимава само с психично болни хора и може да бъде открит в съответните инстанции за такива - психиатрии.

Приятелче, ако имаш някакъв проблем, можеш да се обърнеш към мен на лични примерно. С радост ще ти помогна, стига да мога.
    Активен
    вожда
    Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #67 -: Март 25, 2013, 08:00:45 »

Цитат на: Sine Wave Zero
    Aми като не сме в комунизма откъде идва това множествено число, тези категоризации, това поставяне под общ знаменател??
    Не знаех, че множественото число е комунистически прийом. И изобщо, що за въпрос е това?
    Цитат на: вожда
    Да, но тук няма квалифицирани психолози
    Тук нямам идея кое не е ясно.

Честно казано, освен да задълбочим объркването им, друго не виждам какво можем да направим.
    Това са хора, които просто търсят някой да им повярва

Определението ви за агресивно поведение е - всяка форма на критично мислене и несъгласие с чуждо мнение.
    Koи "те"? “Половината”!
    Кои "вие"? Може би съм аз в множествено число… знае ли човек, може пък вече да са ме клонирали успешно ? Но пък е възможно и да си говоря сам.
    Кои "ние" ?  може би Ти в множествено число?
    Намирам за странна интонацията, която долавям в изказа ти, Додичек Усмивчица Абстрахирайки се от нея, тъй като го отдавам на моментно твое състояние, ще ти отговоря подробно на въпросите, един по един (според цитираните от теб реплики), макар че го намирам за излишно, тъй като се подразбира.
    Да, но тук няма квалифицирани психолози
    Не разбирам кое не е ясно в това изявление.
    Честно казано, освен да задълбочим объркването им, друго не виждам какво можем да направим.

Объркването ИМ – демек на тях – хората, които влизат тук, за да търсят отговори и подкрепа. Повече от един са, за това използвам мн.ч.
    Това са хора, които просто търсят някой да им повярва
    Да, тези хора, за които говорих, а именно – хората, които страдат от дефицит на възхищение и това – някой да ги приема за авторитети. Те са повече от един, за това използвам мн.ч.
    Определението ви за агресивно поведение е - всяка форма на критично мислене и несъгласие с чуждо мнение.
    Да, разбирането на повечето хора за агресивно поведение е изкривена. Не е един човек с объркана представа – за това използвам мн.ч. Допускам варианта аз да съм с объркана представа, а те (мн.ч.) да са с правилна. Просто с цел да няма разминавания е добре да ...напаснем максимално рабиранята и тълкуването на различните термини, които използваме.
    Ето тук, в диалога между мен и elinikar, се е получил един хубав пример, който хвърля светлина, относно мотивите ми да се използва мн.ч.
    А за повече яснота – прозренията ми, относно произхода на неразбирателството във всяка една форма.
    Всъщност ти самият имал ли си си необичайни и непланирани преживявания
    Може да се каже, че голяма част от всичките ми преживявания са точно такива.
    Да обърнем внимание и на останалата част от изречението/въпрос, макар че вече няма нищо общо.
    да стигнеш до изолация от близките си, понеже при всеки опит да обясниш нещо те пращат при квалифициран психолог? И поради тази причина да се криеш от тях в тези си състояния?
    Не Усмивчица
    Това, че близките ти, Додичек са ти внушили отвращение към израза “квалифициран психолог”, не означава, че квалифицираните психолози са отвратителни хора. Точно толкова отвратителни и прекрасни са, колкото и квалифицираните обущари, тенекиджии, стругари и т.н. Едва ли към тях питаш подобно отвращение, но... вероятно щеше, ако те бяха пращали при някой от тях.

Това се случваше с мен много преди да се регистрирам във форума, и ако сега състоянието ми ти изглежда адекватно отстрани, да знаеш че дотук съм стигнал минавайки през много моменти на….. отхвърляния точно от акълии, гледащи психическата страна на състоянието. И какво ще постигна при квалифицирани такива? Ще си изпрося може би едно състояние на Епилепсия.
    Друже... това, че някой ти е заварил балканчето накриво, не означава, че всички заварчици са зли и лоши хора. Наука като наука, професия като професия!
    Между другото, за да съм честен, ще кажа, че аз също ги разделям различните професии, но по друг параграф. Ако хората се познавахме по-добре, ако умеехме да се грижим за себе си и да спазваме вселенските и природните закони, то тогава, всички професии и институции просто ще изчезнат. Например ако умеем да ...използваме самолечителските си способности, ще отпадне здравеопазването (с всичките му екстри от фармацията до хирургията).
    Демек – има професии, които съществуват, благодарение на нашата неспособност да се справим сами. Неприятния момент е този, че системата ни прави зависими по този начин. Осланяме се изцяло на знанията и възможностите на други хора, за да се справят с нашите проблеми. Не казвам нищо – нека има ковачи, обущари и всякакви занаяти, но да ги използваме за да ни помагат сами да си решим проблемите, а не да “легнем” на техните умения, убедени, че те ще ни ги разрешат, само защото им хвърляме някаква банкнота.
    Викал съм майстори три пъти в живота си, в три различни жилища за три различни неща. И трите пъти не съм ги оставял и минута да действат сами. И трите неща, за които ги викнах, мога да кажа, че и сам ще успея да ги направя.
    До тук добре, но има и едни други професии, които съществуват благодарение на човешките слабости и пороци. Крупие, барман, сводник, дилър... и т.н. Няма как да приема, че това са занаяти, в услуга на обществото, поради което ги разделям от останалите.
    Та, когато говорим за квалифицирана помощ (подчертавам помощ, а не да свършат всичко вместо теб), имам предвид квалифицирана помощ Усмивчица Това, с което ти си се сблъсквал няма нищо общо с квалифицирана помощ. Това не са били хора, които са си на мястото и няма как да кажеш, че професията е гадна, само поради тази причина, че си попаднал на тях.
    В същото време, казваш, че неквалифицирани хора са ти помогнали, което съвсем не означава, че са по-добри професионалисти от квалифицираните, а просто, че на теб са ти помогнали.
    Има си хора, които по призвание са психолози и макар и да нямат диплома, се справят много по-добре от дипломираните такива. Обратното също важи. Под квалифициран, нямам предвид – човек с диплома, а под неквалифициран, нямам предвид човек без диплома. Това е просто хартия, която би могла да послужи за... разни неща, но не и за да призная или отхвърля някой като авторитет в областта, в която се е дипломирал. Или както казва... един голям човек: “Не искам да ходя на доктор, че като се знам аз какъв инженер съм”.
    Не кълва толкова лесно, нито мнения от рода “внушаваш си”, “търсиш внимание” и т.н. ми помагат с нещо.
    Психолог никога не би ти казал това. Ако все пак се случи, покажи ми го къде му е приемната.
    При тях има три основни “хватки” за общуване, които някъде ги бях описал, а и не са толкова важни. В случая, това, което си казал “внушаваш си”, “търсиш внимание”, биха звучали така:
    “Мислиш ли, че е възможно да си внушаваш?” или “Чувстваш ли се понякога пренебрегнат, липсва ли ти внимание?”. Разбираш ли разликата? Психолога е човек, който да те изслуша, да те успокои и да те насочи към правилните въпроси. Собственото си мнение никога няма да ти го каже, дори и да го попиташ, освен ако не е извън сеанса. По същия начин, никога няма да ти каже “направи това, направи онова”, а ще върти половин час и изрази от сорта на “мислил ли си да направиш това и какви смяташ, че ще са последствията?”. Така, че тези, при които си бил, нямам идея за какво са се борили, при положение, че са правили такива недопустими грешки.
    Затварял съм се с дни вкъщи защото процесите бяха спонтанни и неуправляеми, а това което може и да те учуди, е че бяха ПОЛЕЗНИ.
    Не се досещам, кое точно би могло да ме учуди тук, но все пак знаеш, че смятам болестите за духове помощници, така че... едва ли ще ме очуди ...благоприятното влияние и въздействие на което и да е “зло”.
    Докато не го изпиташ няма и да го разбереш, а само ще си приказваме.
    Предполагам това важи за всичко, но щом е така... дай да затваряме форума Усмивчица
    Ако бях отишъл на психолог и му се бях доверил, надали щях да търся духовното проявление в себе си, надали щях да се регистрирам тук и надали щяхме да се познаваме.
    Гадаеш... Никой не знае какво би било ако е бил тръгнал по еди кой си път, както и не може да знае предварително какво ще стане, ако тръгне по някой конкретен.
    А ти ще говориш за квалифицирани психолози във форума? Ами говори.. наживо с приятели, на кафе, окей, щом за теб това е начина.
    Оу! Агресия?
    ...Мислил ли си понякога, че някой не те взема достатъчно насериозно или не те оценява по достойнство?
    Обсъждали сме темата и с теб, на кафе, а и в скайп, ако не се лъжа. Не помня да си реагирал толкова несдържано. Явно поведението ти цели да покаже нещо на друг / други, но не и на мен / срещу мен или моето изказване.
    хората пишещи в темата за Необичайните Преживявания ги остави на мира и ги лиши от намеци за психични проблеми, понеже след като не се имаш за квалифициран психолог, дори и по твоята логика на следва да даваш “диагнози”.
    Да оставя хората, пишещи в определена тема (която и да е тя)? Ухилен
    Друже, разседлай белия си кон, остави меча, тъй като не ти отиват никак, слез, помисли отново, формулирай си ... заръката (макар, че май трябваше да прозвучи не като заръка, а заплашителна заповед/възбрана) и ми я представи отново, тъй като наистина нямам идея как така трябва да оставя на мира хора или човек, според това къде пише, с какво се храни или каква музика предпочита.
    O! Кой се е завърнал с нови сили и натрупани познания и самочувствие до небесата? Ухилен
    Цитат на: Gi
    Хора, пак спорите и коментирате неща с които не сте добре запознати.
    Вожде, точно от теб не съм очаквала да показваш компетенция по даден въпрос на базата на слухове и не до там добре наизустени термини.
    Това, което си казала, можеш да го кажеш във всяка една тема, след всяко едно мнение, във всеки един форум, но няма как да ти бъде отговорено. Реално, нищо конкретно не виждам като упрек от твоя страна, нито неизправност, която да си отбелязала. 
    Относно ...не до там добре наизустените термини, няма емотиконка, която да изрази реакцията ми! Общо взето, държа се за главата, чета и не вярвам на ушите си.
    Е толкова пък хич да не уцели човека.
    Но добре, нека видим добре наизустените термини, които ти използваш, за да не съм и аз голословен в критиката си.
    Правилно  - бихевиоризъм
    Неправилно:
    бихеийвиоризъм / бихеийвриористите /
    ...a тук виждаме и трети вариант, тотално унищожителен:
    социобийхевриоризъм
    Правилно: когнитивна психология
    Неправилно:
    Когнетивната психология
    Разбираш ли? Аз имам основание да кажа това, което ти каза, но не го правя отдавна, тъй като тук това не се разглежда като градивна критика, а като настъпване. А ако говориш за това, че не сме запознати със смисъла и значението на понятията, по-слабо, но важи същото.
    Бихевиоризъм, това е методика за изследвания на поведението в психологията, а не направление или наука за поведението.
    Никъде не виждам да споменавате светила като Павлов (който между другото се води за основоположник на  този метод, както не виждам и Бехтерев, Хелмхолц или Сеченов, чиито принос, що се късае поне до рефлексите, съзнателни и несъзнателни (условни), не мисля, че има по-големи имена от тях.
    Ето, между другото, като им напишеш имената едно до друго в гугъла, какви интересни неща изскачат, за заинтересованите.
    http://www.cet-vtu.com/data/pub/10228/77060/index.html
    Всъщност и другите материали не са за изхвърляне., но сега трябва да се изстрелвам, тъй като ще изтърва рейса.
    Иначе ето тук, съм написал малко за бихевиоризма, именно в темата за животните, която ...предполагам, че и на теб ще ти е интересна.
    Ох и ти ли с тая битка Юнг - Фройд
    Леле така като вземете да се превземате. Хора, никога не е имало битка между Фройд и Юнг и мога да ви кажа, че уважението между тях е било такова, на каквото повечето, които познавам ще трябва да се преродят поне още три пъти, докато започнат да се отнасят така към собствените си родители, а камо ли към колега, приятел или познат. Най-малкото Юнг е ученик и възпитаник на Фройд и голяма част от познанията си дължи именно на него. Каква битка, какви 5 лева. Това, че последователите им са малоумници (като твоята доцентка) и са го обърнали на Левски – ЦСКА и кой е по-по-най, не означава, че някога тези два гения са имали конфликт помежду си, нито нещо повече от елементарни разминавания в някои теории. По-скоро, би могло да се каже, че е имало разногласия между основоположника на индивидуалната психология А. Адлер и Фройд, тъй като те са работели заедно, по едно и също време и в сходни направления. 
    Специално в тази тема за агресията е... меко казано задължително да бъде споменат Адлер и ако не друго, то поне двата тома по индивидуална психология трябва да бъдат прочетени от всеки, който се вълнува от материята, а “Човекознание” (поне за мен тя е по-ценна и от “Природата на несъзнаваното” на Фройд), бих я препоръчал и на тези, които нямат интереси в областта, а просто искат да се опознаят, а и не само себе си.
    Начи... със Стран добре сте се разговорили и темата върви добре, изчетох ви още в петък, но изобщо не ми се включва в тази дискусия, тъй като ще се изпокарам и с двамата ви и ще я прецакаме, а и за да ви отговоря, ще трябва да напълня поне две страници само с цитати на ваши реплики, които ме изумиха.
    Относно разликите между психолог и психиатър, радвам се, че вече си ги научила, тъй като и ти ги бъркаше, ако помниш (даже и в рамките на форума съм сигурен, че ще ти ги намеря), но ето тук съм ги разяснил горе-долу, за който иска.
    Забелязах обаче на моменти, че се използват други източници. Споменавайте ги, тъй като така е коректно, а и обикновено там има и други интересни неща за четене.
    Иначе, относно агресията добри неща сте казали и полезни. Радвам се да забележа такива, че да ви поздравя за тях.
    Есето ти не съм го чел още, но ще го уважа, когато имам време.
    Един съвет само. Разбрахме, че учиш, поздравления за което, браво. Имай предвид, обаче, че тук четат хора, които не са завършили психология и си нямат понятие от някои термини.
    Търси разбирателството, а не себеизтъкването.
    Ако искаш, един ден ще си говорим на префърцулен език, макар че бих предпочел да се запозная с някой от преподавателите ти. Само без тази доцентка, защото с радост ще я докарам до истерия, подобно на един неин колега от НБУ, тъй като никак не ми допадат събеседници, които отхвърлят нещо категорично или пък приемат друго на 100%. Това, особено в наука като психоанализата е меко казано абсурдно.
    Успех и късмет нататък на всички.
    Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
    Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Gi
    Неактивен Неактивен

« Отговор #68 -: Март 25, 2013, 12:47:55 »

Вожде, Вожде... неподготвен отново!
    Няма да коментирам поста ти. Само ще те запозная с най-големия критик на Павлов, Скинър и Уотсън - светилата в бихейвиоризма,
    Цитат
    никъде не видях да ги споменеш
    (тук те цитирам теб, за да видиш колко е смешно поведението ти.)
    освен Павлов... хаха смешна работа. Замисли се(!), ако тръгнем да опоменаваме всички на какво ще заприличат постовете ни и дали някой ще разбере съдържанието им!? А дали въобще има смисъл?! Тук не е нужно да вадиме на показ всичките си знания, нали!?
      Началото на 60-те години  Алберт Бандура предлага вариант на бихейвиоризма, който първоначално дефинира като социобихейвиоризъм, а по – късно нарича социокогнитивен подход. Той критикува Скинър за използването при изследванията си само на животни ( предимно плъхове и гълъби ) вместо хора, които си взаимодействат един с друг. Малко хора живеят в  социална изолация. Бандура смята, че психолозите не трябва да пренебрегват социалните взаимодействия и неговите изследвания се фокусират именно върху наблюдаването на тези поведения.
    Този критик е създател на социобихейвиоризма (Направление, което ти отхвърляш, че съществува. Както се казва: „На краставичар -краставици си тръгнал да продаваш“ )
    А като не вярваш на мен и всички учени, че е направление, поне попитай чичко Гогле! Ето ти един речник за справка: http://rechnik.info/%D0%B1%D0%B8%D1%85%D0%B5%D0%B9%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

И понеже хвърляш отново обвинения (типично в твой стил) относно действия, които са присъщи за теб... Ще те помоля първо ти да се запознаеш с термините, които използваш! Разбирам, че може и да е важно правилното изписване на термините (особено за мен. Е срам ме е, но какво да направя?), но не е по-малко важно и да знаеш значение, произход и т.н.!  И още: Точно с цел да не обърквам хората, съм изкарала само най-разбираемото от темата за агресията! И повярвай ми(!): Ако исках да се изтъквам, много отдавна щях да вмъкна в този форум трудовете си и нямаше да се пъна да разяснявам на разбираем език, а щях да използвам „префърцулен“!

В интерес на истината, заради тебе прописах в тази тема. Някак си се раздразних как добрата идея на Ео, беше запратена и в последствие заличена в глупав спор, благодарение на теб.
    « Последна редакция: Март 25, 2013, 13:42:19 от Gi » Активен
    вожда
    Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #69 -: Март 26, 2013, 01:36:03 »

... неподготвен отново!
    колко е смешно поведението ти
    хаха смешна работа
    Това за домашна работа да си ги самоанализираш Усмивчица
    И 5 висши да завършиш, гите, винаги когато ти издишат силите си личиш от километри. Усмивчица
    Някъде си забелязала да отричам соцбихевиоризма и цяло мнение дращиш с нокти по плътта си, за да изкараш нещо от учебниците и уикито. Да, но обикновено разбирам, че не си автор, когато видя липсата на правописни грешки, които поначало не пропускаш. Изказа също е съществен.
    ако тръгнем да опоменаваме всички на какво ще заприличат постовете ни
    Е, хубаво е, че поне безсмислието на това осъзна. Пак е нещо. Щяха да заприличат на твоя, където изсипваш 10 имена, с които колко си се запознала оставям изцяло на съвестта ти, но със сигурност малцина от четящите са.
    Но се радвам, че си се съгласила с това, макар че виждам как, отново си напълнила постинга си с имена.
    ще те запозная с най-големия критик на Павлов, Скинър и Уотсън
    С кой от двамата ме запознаваш? Усмивчица
    Относно Скинър и Уотсън, никога не са се занимавали с агресията, каквато е темата тук. Но щом ги знаеш, значи би трябвало да си наясно, че бихевиоризмът не е конкретно направление в зоопсихологията Усмивчица И точно един от двамата, които си споменала като критик на Павлов, но не и като гений (давай на лотариен принцип) ти дава достатъчно основания да преразгледаш това си зоо схващане.
    Това, че са експериментирали с животни си има елементарно обяснение и даже ти дадох линкове да четеш, отнесени до човешкото поведение и каква е вероятността то да бъде определено при всякакви обстоятелства и условия.
    Ако ги пропуснем тези двамата, няма да е пропуск, какъвто би бил, ако името на Алф Адлер отсъства от темата за агресията. Същото би било, ако има тема за еволюцията и не споменем Дарвин или Ууд. Всънщност  Ухилен Тръгнах да ти давам линк към уикито да прочетеш за бихевиоризма. Честно, първоначално се зачудих от къде си ги чувала тез хубавци (Уотсън и Скинър), но гледам, че имената им са споменати веднага след това на Павлов, именно там. Добре, радвам се, че си си направила труда и си обогатила познанията си, вследствие на тази дискусия, но поне провери какви са ги вършили тез юнаци, както и всички имена, които изброяваш, тъй като това не са само имена Усмивчица Иначе да, доста са дали и допринесли за бихевиоризма, но...
    И още нещо - разбери, че критиката и разногласието/конфликта са различни неща. Големите умове се поздравяват като се критикуват. По този начин си помагат и стимулират взаимното си развитие, а не си пречат. Конструктивен спор е едно, деструктивен е друго. С второто очевидно си наясно и по тази тема наистина можеш да напишеш и докторат, а не само курсова работа. Но нямам идея какво смяташ да постигнеш с тези изблици, както не възнамерявам да участвам, поради което ти ги оставих за домашно. Така че пиши си нататък.
    Иначе казано, ако караш в този стил "хигиена на израза - нулева", ще се наложи да те игнорна, тъй като си, доколкото разбрах с "депутатски имунитет".  

Тук не е нужно да вадиме на показ всичките си знания
    Не искам да те обидя, жено, та ще си замълча тук.
    „На краставичар -краставици си тръгнал да продаваш“
    Честно - не се ли срамуваш, поне малко? Усмивчица
    Себе си няма как да излъжеш и знаеш мн. добре и с кой разговаряш и как се държиш в момента и как изглеждаш. Знаеш дори как гледам монитора в момента Усмивчица Никога не съм одобрявал, когато някой се унижава по този начин, а и подхода ти не предполага, че е нужно да уважа, което и да е твое обръщение, въпрос или изказване.
    И този антивожд кръстоносен поход ще има успеха на предните. После, може би ще те няма още 2 години и ще се върнеш с висше по философия, но това отново няма да промени нищо.
    Мога само да се радвам, че спомагам и поощрявам развитието ти, но... гите, откажи се ...краставичарю и се опитай да намериш един по-ведър, лек и неангажиращ начин за да може твоята сергия с краставици да грейне и да огрее колкото се може повече хора.
    не вярваш на мен и всички учени
    О, вече в гилдията ли си?
    Учените обаче, не се нуждаят от доверие. Обикновено ги деля на учени и гении. На вторите вярвам, дори и когато теориите им са недоказуеми, докато първите ги проверявам винаги.  
    Е срам ме е, но какво да направя?
    Е нали учиш, образоваш се! Няма какво по-добро да препоръчам.
    И повярвай ми(!): Ако исках да се изтъквам, много отдавна щях да вмъкна в този форум трудовете си
    То май започна, но няма лошо - вмъкни ги, защо да не ги. Учените като са писали книги, да не би да са ги писали за да се изтъкнат? Не... и никога не съм предполагал подобни мотиви. Но има една разлика и тя е, че те обикновено, както сигурен съм си забелязала - ...не са жени.
    Както и друг път съм казвал (без да се обиждате нежната половинка), качествата и преимуществата ви не отричам и може по едно единствено нещо, освен физическата сила да ви превъзхождаме и това е - логическото мислене.
    В интерес на истината, заради тебе прописах
    Истината е очевидна, известно време преди да пропишеш.
    Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
    Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    nobody
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 68

« Отговор #70 -: Март 26, 2013, 17:26:47 »

Пак ли сте нападнали Лазо... не е честно, на мен не обръщахте толкова внимание! Ухилен

Активен

...Nobody's perfect!
    Gi
    Неактивен Неактивен

« Отговор #71 -: Март 26, 2013, 23:18:32 »

Цитат
    С кой от двамата ме запознаваш?
    С Алберд Бандура те запознавам. Не трябваше ли преди да ми отговориш да прочетеш добре поста ми?! Колко много си изписал да отговориш на нещо, което дори не си си направил труда да прочетеш, та дори и си докладвал (в следствие на което бях порицана Ухилен). Засрами се вожде и спри да скачаш, и да размиваш темата!
    За твоя информация тук ни вълнува човешката агресия, а не животинската! Именно затова и откланям вниманието от любимите ти бихейвиористи. Хайде да се върнем към темата, а какво ще кажеш?!

Ама аз защо въобще ти пиша, след като не четеш? Хайде, толкова от мене, няма смисъл да ти отговарям повече.
    « Последна редакция: Март 26, 2013, 23:32:15 от Gi » Активен
    Sine Wave Zero
    Неактивен Неактивен

Публикации: 336

« Отговор #72 -: Март 28, 2013, 01:28:49 »

Да се върнем отново на приложението на психологическите методи върху човешката агресия.

Ги, след като ти прочетох есето, си дадох сметка че ще има голяма полза за човечеството, да се разширява и развива днешната психология, т.е. както си написала на едно място:

Цитат
    Всеки истински психолог е задължително изследовател.

T.e. да си имам някога работа с психолог – изследовател означава коренно да си променя представата за начините по които психологията се проявява в разрешаването на проблеми от личен характер, що се касае до необяснимите случаи при които човекът е преживял нещо свръхестествено, което не “съумява” да преведе на езика на думите.

Но по-специално искам да наблегна на заключителната част и какво написаното значи за мен, а ти ще ми кажеш дали правилно съм ти разбрал мисълта:

Цитат
    Казват, че всяка професия наподобява религия, защото се отнася към своето поле на приложение като към нещо свещенно. Това напълно важи за истинският психолог – той не решава лични проблеми чрез психологията, а и служи всеотдайно с професионални дела, с целия си живот, той следва да вярва в откритостта на психиката за промяна към по-добро... в противен случай психологията, като професия и практика не би имала смисъл.

Когато ние имаме творческо, аналитично, сърдечно отношение към дадена специалност, за нас тя се превръща в професия. Подобно на тонрежисурата при мен където звуците в една песен са “създания” или "деца" със съзнание и душа, така и всеки отдаден психолог гледа на пациентите си не просто като на пациенти, а като на “създания” или "деца" със съзнание и “душа” - което значи че отдава едно свещено отношение към тях.

Или с други думи професионалния подход отхвърля варианта да “експлоатираме” психологията когато сме в нечисти отношения с някого и просто търсим поводи да го злепоставим. Например когато аз съм в спор с даден човек, и съм убеден че съм прав, но забелязвам че той се нервира и получава тикове в следствие на психическо разстройство, то аз очевидно нямам основанието чрез установените похвати в психологията да го изкарам като “човек с психическо разстройство”, само за удобството да наложа правотата си и той да се приеме за неадекватен и да си подтисне агресията.

Така, обаче ако същият този човек си намери повод да агресира срещу друг, но ми е поискал помощта за разрешаване на вътрешния си конфликт, то едва тогава бих могъл, а и е желателно да подходя професионално и експедитивно, и то не търсейки симптоми за дадена “диагноза”, а анализирайки симптомите и търсейки начин да преодолее причините за тях…. така че, практически, дори да не се стигне до констатиране на “диагноза”, ако това е възможно.

Например ако установя че дадените симптоми водят до 'депресивна психоза', то не да му заявявам че има 'депресивна психоза' (защото го намирам за лично налагане), а да работим върху психологическите причини, довели до симптомите, разбира се пазейки цялата лична информация от преживявания и състояния на пациента в дискретност от други хора! Да я пазя в дискретност дори след като този човек вече не ми е 'пациент'. И да се доверявам напълно, че това което самата му психика ми “казва”, е достатъчно като  повод да тръгнем по пътя на промяната й към по-добро.

Е, отбелязах ли нещо значимо за подхода на един истински психолог?
    « Последна редакция: Март 28, 2013, 01:35:01 от Sine Wave Zero » Активен
    Gi
    Неактивен Неактивен

« Отговор #73 -: Март 29, 2013, 16:47:42 »

Здрасти  Доди.
    Радвам се, че ти е харесало есето и на съжденията ти по темата. Разбира се, че ще ти отговоря.

Когато ние имаме творческо, аналитично, сърдечно отношение към дадена специалност, за нас тя се превръща в професия. Подобно на тонрежисурата при мен където звуците в една песен са “създания” или "деца" със съзнание и душа, така и всеки отдаден психолог гледа на пациентите си не просто като на пациенти, а като на “създания” или "деца" със съзнание и “душа” - което значи че отдава едно свещено отношение към тях.

Няма истински психолог, който би се зарадвал на думата  „ пациент“. Нека да уточним отново: психолога се занимава с проблемите предимно на психично здрави хора. Съответно предпочитаната думичка е „клиент“
    Предмет на психологията е човешката психика (съзнание и душа), така че няма как да се пропусне факта, че всяко човешко същество има съзнание и душа, но едва ли разумен човек би гледал на някого като на свое дете. Психолога е само един непознат приятел, чиято цел е да помогне, да даде посока на мисълта, за да може човек сам да реши проблема. И в тази връзка, за да може да бъде обективен, той не трябва да има клиенти, които са му близки роднини или приятели. Ето защо Доди не можеш да очакваш професионален съвет от мене, а само и единствено чисто приятелски     И то не е точно съвет, ами побутване към твоята истина, която е уникална и единствена. Затова и на Странниче му казах, че не съществува универсална формула .
    Свещеното е да не забравяш кой си, от къде си и къде се намираш, да не забравяш, че и бидейки психолог ти си и човек като всички останали, които търсят помощта ти... притежаваш същите човешки качества, като тях и с нищо не си по-различен, освен знанията в областта (заради които и си позволяваш да помагаш).  Не трябва да се забравя, че хората грешим. Ето защо психолога не бива да взема решения и да казва изходи от ситуации, а само да насочи мисълта на клиента си да стигне сам до тях. Психолог може да бъде всеки, даже може и да не го осъзнава. Не случайно има термин в психологията „кухненска психология“ или „житейска психология“. 

Или с други думи професионалния подход отхвърля варианта да “експлоатираме” психологията когато сме в нечисти отношения с някого и просто търсим поводи да го злепоставим. Например когато аз съм в спор с даден човек, и съм убеден че съм прав, но забелязвам че той се нервира и получава тикове в следствие на психическо разстройство, то аз очевидно нямам основанието чрез установените похвати в психологията да го изкарам като “човек с психическо разстройство”, само за удобството да наложа правотата си и той да се приеме за неадекватен и да си подтисне агресията.

От примера, който даваш стигам до извода, че имаш лични отношения (взаимоотношения) с дадения човек. В случая и дума не може да става за професионален подход! Що се отнася до експлоатиране, не мисля, че е редно съществуването му където и да е и от който и да е. Това, че знаеш нещо повече от друг, не ти дава право да си играеш (злепоставяш в случая) с него, чисто морално и без значение психолог ли си, правист или др.! Иначе да, схванал си смисъла и правилно казваш, че не бива да се използват установени похвати, за да наложиш правотата си. Всъщност не е редно да продължаваш да налагаш каквото и да е, ако някой е нервиран и е на ръба да прояви агресия, камо ли да бързаш да му поставяш диагнози. И както сам казваш:
    Така, обаче ако същият този човек си намери повод да агресира срещу друг, но ми е поискал помощта за разрешаване на вътрешния си конфликт, то едва тогава бих могъл, а и е желателно да подходя професионално и експедитивно, и то не търсейки симптоми за дадена “диагноза”, а анализирайки симптомите и търсейки начин да преодолее причините за тях…. така че, практически, дори да не се стигне до констатиране на “диагноза”, ако това е възможно.
    Например ако установя че дадените симптоми водят до 'депресивна психоза', то не да му заявявам че има 'депресивна психоза' (защото го намирам за лично налагане), а да работим върху психологическите причини, довели до симптомите, разбира се пазейки цялата лична информация от преживявания и състояния на пациента в дискретност от други хора! Да я пазя в дискретност дори след като този човек вече не ми е 'пациент'. И да се доверявам напълно, че това което самата му психика ми “казва”, е достатъчно като  повод да тръгнем по пътя на промяната й към по-добро.
    Пазенето на дискретност е задължително, най-малкото защото този човек ти се е доверил и не би следвало да предаваш доверието му.  От чисто човешка гледна точка не е редно да споделяш нечии чувства, мисли и емоции. Хареса ми в съжденията ти множественото число. Именно да работят заедно психолог и клиент трябва! Заедно да изследват проблема и заедно да вземат решенията. Като пак повтарям: Главната задача се пада на клиента, подбутнат от психолога.

Е, отбелязах ли нещо значимо за подхода на един истински психолог?

Това е риторичен въпрос, нали? Иска ли питане?!
    Активен
    Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2544

NEVERENDING STORY

« Отговор #74 -: Март 30, 2013, 02:31:57 »

Гитолинке Усмивчица , би ли отворила една тема с есето публикувано за професията на психолога или Психолога на новото време.
    Просто ми е въпрос на дневен ред - с Макси сме с вече със сблъсък със системата и търсене на диагнози и ми пуши главата........ Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце Сърце
    Активен

"weird " is indication for creative force ♥
    Страници:  1 ... 3 4 [5] 6   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright