Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2 3 ... 7   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: ХРИСТИЯНСТВОТО И ЙОГА???  (Прочетена 3171 пъти)
labulgara
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 11

« -: Октомври 28, 2012, 13:55:53 »

Здравейте,на всички!
От известно време се занимавам с Кундалини йога у дома и медитация водена от ШРИ ШРИ РАВИ ШАНКАР.Винаги съм имала проблеми с наднорменото тегло и животът ми от доста време е един омагьосан кръг от диета,отслабване,напълняване,диета.....Кундалини йога за нормализиране на телесното тегло ме привлече със простите си упражнения,..да си призная никога не съм била толкова самостоятелно дисциплинирана в дадена сфера,било то фитнес упражнения,зумба или аеробика...(нещата,които пробвах преди йогата)
Ставам рано в 6,00ч. и започвам.Не усещам как минава един час.!!!..дори докато я практикувам хубавото е ,че съзнанието ми се изпълва с хубави мисли,направо се усмихвам отсамосебеси....много приятно усещане ми носи,но...
НО-то в темата ми е: Грях ли е да практикуваш йога и да си православен християнин едновременно?
Има много теми по въпроса,но всички те си противоречат и ме разколебават...

Активен
utro
Неактивен Неактивен

Публикации: 711

« Отговор #1 -: Октомври 28, 2012, 14:05:43 »

Привет!
Следвай себе си... По-важно е да усещаш  от вътре удоволствието,"изпълването" от това което правиш...
Няма такова нещо "грях". Той е в дуалистичният ти ум, това може,това не...
Не бива да се живее с чувство за вина.Наслаждавай се на всичко което ти доставя радост...
ако ти се чете: "Не се борете със себе си"
http://www.yosif.net/articles.php?lng=bg&pg=2120

п.с И аз дълго се терзах с този въпрос.
Уж съм християнка,а се занимавам с йога и увличам по будизма...ха,ха..
Докато не се освободих веднъж за винаги от тези окови/ограничения.
Докато не откриеш свободата,че си свободна да се занимаваш и опитваш всичко което ще спомогне твоето развитие,ще се измъчваш с такива и др.подобни въпроси...
(ако искаш виж и "Разговори с Бога" на Ниил Доналд Уош,също ще ти бъде полезна в тая дилема)
« Последна редакция: Октомври 28, 2012, 15:19:27 от Утро » Активен

Живейте в света без ни най-малка представа какво ще се случи. Дали ще сте победител или губещ, няма значение.<br />Единственото, което има значение и което винаги е имало значе­ние как вие играете играта. <br />Дали и се наслаждавате? -на самата игра - тогава всеки миг е миг на радост.-Ошо
Kissing You Good Night
Неактивен Неактивен

Публикации: 448

• Град: Варна
  • zdr kp животче, вървиш ли?

« Отговор #2 -: Октомври 28, 2012, 14:31:53 »

Здравей и добре дошла!
    Сега ще ти отговоря на въпроса шеговито, но предполагам, че ще ме разбереш какво имам предвид:
    Това с йогата ще стане грях, когато отидеш със счупена физиономия при попа и му речеш: "Дядо попе, аз практикувам йога! Кажи грешно ли е или не!". Сещай се, попа, особено ако е някой от онези, дето ги наричам килимявконосци, какво ще ти рече и на каква салата ще те стори. А после ще те накара да четеш псалтиря, дорде ти избие пяна на устата.
    Така че практикувай си с най-най-най-чиста съвест и да не ти пука какво ще рече попа. Те точно затова са ставали религиозните войни в Западна Европа, я!
    Активен

Повърхностната температура на атмосферата на Уран е -225°С. Или с около 45° повече от тази на сърцето и душата ми
    Kissing You Good Night
    Неактивен Неактивен

Публикации: 448

• zdr kp животче, вървиш ли?

« Отговор #3 -: Октомври 28, 2012, 14:32:33 »

Здравей и добре дошла!
    Сега ще ти отговоря на въпроса шеговито, но предполагам, че ще ме разбереш какво имам предвид:
    Това с йогата ще стане грях, когато отидеш със счупена физиономия при попа и му речеш: "Дядо попе, аз практикувам йога! Кажи грешно ли е или не!". Сещай се, попа, особено ако е някой от онези, дето ги наричам килимявконосци, какво ще ти рече и на каква салата ще те стори. А после ще те накара да четеш псалтиря, дорде ти избие пяна на устата.
    Така че практикувай си с най-най-най-чиста съвест и да не ти пука какво ще рече попа. Те точно затова са ставали религиозните войни в Западна Европа, я!
    Активен

Повърхностната температура на атмосферата на Уран е -225°С. Или с около 45° повече от тази на сърцето и душата ми
    shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 730

« Отговор #4 -: Октомври 28, 2012, 15:00:10 »

Не е грях Усмивчица.
    Йога е чиста наука, няма нищо общо с никоя религия, дори не е нужно да си вярващ, за да практикуваш йога, може да си атеист. Различните учители и учения не си противоречат, те може да изглежда, че казват различни неща по различно време в различните култури и народности, но всички учат едно и също по различен начин, Буда и Исус, както и йога, не си противоречат. Хората създават изкуствени несъществуващи противоречия заради стремежа и желанията си за слава и власт.

Така че остави ги поповете, те са си close-minded и такива ще си останат:).
    Активен
    labulgara
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: Октомври 28, 2012, 17:37:17 »

Благодаря ти,УТРО!...Няма как да не споделя някое и друго изречение от книгата  ,,Разговори с Бога" на Нийл Доналд Уолш ,която ми препоръча!!!

Една идея, която може да се окаже Вашата истина…

ЧУВСТВОТО е езика на душата! Ако искаш да разбереш своята истина за нещо, виж какво чувстваш към него!
    Най-силният вестоносец на божественото е ИЗЖИВЯВАНЕТО!
    ВЪТРЕШНИЯТ ТИ ГЛАС е гласът, който ти казва дали всичко останало е вярно или не, правилно или неправилно, според това как го разбираш.Той е радарът, който определя курса, води пътешествието, ако най-после му разрешиш това!
    Какво би станало, ако всичко, което смятах за “погрешно”, всъщност беше “правилно”? – с този въпрос е единствено възможно да се придвижите напред!
    ДУМИТЕ СА НАЙ-НЕСИГУРНИЯ НОСИТЕЛ НА ИСТИНАТА! Вслушай се в чувствата си. Вслушай се в най-възвишените си чувства. Вслушай се в преживяното. Когато някое от тях се окаже ралично от онова, което са ти казали учителите ти или си прочел в книгите, ЗАБРАВИ ДУМИТЕ!
    БОГ НЕ РАЗКРИВА БОЖИЯТА СЪЩНОСТ ЧРЕЗ ВЪНШНО НАБЛЮДЕНИЕ, А ЧРЕЗ ВЪТРЕШНО ИЗЖИВЯВАНЕ.

Всичко останало,което е доста може да прочетете тук  http://elan.truden.com/lyubimi/knigi/razgovori_s_boga.htm
    ..но си заслужава...
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• « Отговор #6 -: Октомври 28, 2012, 18:00:51 »

labulgara няколко съществени момента:
    1.Кой въобще решава кое е грях?
    2.Кундалини и домогването до тази енергия не е шега .
    3.Ако дърпаш едно цвете за листата по-бързо няма да порасне.
    4.Всяка коректна йога практика включва в началото си правилното дишане,
    като преход към медитацията.
    5.Едното не изключва другото (йога и християнство) и всъщност се допълват в теб като крайна проява на съзнанието.
    6.Всеки критик има право да критикува и да има мнение -но съзнанието си е твое,както и какво
    ще решиш да правиш с него.
    7.Всяко нещо което те дърпа в регрес да отиде в забрава.
    8.Препоръчвам поне осведомяването и с други техники като възможни подходи към медитацията.
    Така има разннообразие,избор и възможности за синтез на твой личен модел и техника за медитация.
    9.Всеки човек има персонална мантра,звук,честота  и мандала.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    labulgara
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: Октомври 28, 2012, 18:35:14 »

Здравей,СТРАННИК!.Ако трябва да формулираме стъпка по стъпка практиката на йога и медитация,как е правилно да процедираме,за да избегна скока от нищо към много високо и да пропусна да изградя първо основите.
    Предварително се извинявам за невежеството си и изобщо за отклоняването ми от смисъла на зададената от мен тема,...но ми е доста трудно.В смисъл живея в чужбина(Италия),тук темата"йога-медитация" е нещо доста НЕ разпространено и чуждо.,тук няма към кого да се обърна за инфо и напътствия...Правя нещата както ми падне..с йогата се справям,чувствам удовлетворение,но с медитацията нещо ми куца...
    А що се отнася за  персоналната мантра,аз сама ли я избирам,защото тук из форума четох,че тя ти се дава от духовен учител.
    Иначе си направих диск с музика,която отговаря на честотата,на вибрациите на моето име и рождена дата по Кабала,..но не съм си мислила да медитирам  над тази музика...
    И отново към темата...може ли човек да медитира над лика на Дева Мария примерно,а не над нещо друго?
    ..А какво е мандал?... Безмълвие
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #8 -: Октомври 28, 2012, 19:36:07 »

Из форума има доста писано по всеки твой въпрос.
    Няма за какво да се извиняваш тъй като всеки е тръгнал от нищото.
    Ние всички те поздравяваме че си стигнала въобще дотук.
    С това ''както ми падне'' което употребяваш като израз вече си
    стигнала и до успехи и частично удовлетворение.
    И точно това което е причината за ''както ми падне''
    определя персоналната идея и усещане за удовлетвореност.
    Като гледам същата причина е спретнала и диск вече...
    Медитирай и над парче асфалт ако искаш (без грам ирония),няма ограничения за Душата в теб.
    Никой не може да те натиква в рамки над какво ще медитираш.
    Тя те води,не аз,не някакъв гуру или онлайн водещ на курсове...
    Грешен път няма в това,както и няма правила как да се научиш да караш колело.
    Духовния учител е този който ти помага да се научиш да караш колело...
    Той не дава,взима или пита каквото и да е...
    Няма да те пита накъде ще караш с колелото като се научиш.
    Учителя ти помага заедно да намерите твоя звук и мантра,той не дава нищо.
    Уверявам те че медитацията никога не е лесна за никого...но ще дойде ден в който няма
    да имаш нужда от нея.
    Не я превръщай в самоцел или фетиш.
    Медитацията е преходно състояние на съзнанието.
    Мандала е вярната дума за търсене в гугъл.
    Активен

utro
    Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: Октомври 28, 2012, 19:41:21 »

Мислех малко личен опит да споделя,но се отказах...
    Сетих се за една притча от Стран..Това е по-добро.
    Цитат
    НЕ ОСТАВЯЙТЕ СЛЕДИ
    дзенска притча
    Умирайки дзенският монах Бокудзю помолил учениците си да му донесат всички книги, които написал, и всичко, което бил казал. Те донесли всичко, неразбиращи какво иска да прави той. А той започнал да прави огън от тях.
    Учениците започнали да крещят.
    Бокудзю, виждайки какво правят, казал:
    -Аз си отивам и не искам да оставям нищо след себе си. Аз не трябва да оставя дори отпечатък от крака си. Отсега този, който иска да ме следва, ще трябва да следва себе си. Този, който поиска да ме разбере, ще трябва да разбере себе си. Ето защо унищожавам всички тези книги.
    Източник: http://indigota.com/index.php?topic=6464.15#ixzz2Ac2B0J7i

А мандали:
    https://www.google.bg/search?q=%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B8&hl=bg&client=firefox-a&hs=l7W&rls=org.mozilla:bg:official&channel=fflb&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=tV6NUKXwCo_LtAafx4CQCA&ved=0CB8QsAQ&biw=1280&bih=861

п.с Щом си тука и предприемаш въобще нещо,бъди спокойна...не се тревожи кое е правилно,кое грешно.Няма точни рецепти,дози,правила...особено пък над какво медитираш.Щом Дева Мария ти лежи на сърце,чувстваш близка,ползвай.Аз не ползвам нищо,но когато усетя нужда от/за молитва си отправям...И мантрата не е задължителна...ако имаш нужда тогава търси.
    Изобщо търси себе си,ти какво усещаш и искаш. За йогата...не е лошо на първо време школа,но с добър/вещ учител и добър подбор на асани.Успех!...
    « Последна редакция: Октомври 28, 2012, 20:12:46 от Утро » Активен

Живейте в света без ни най-малка представа какво ще се случи. Дали ще сте победител или губещ, няма значение.<br />Единственото, което има значение и което винаги е имало значе­ние как вие играете играта. <br />Дали и се наслаждавате? -на самата игра - тогава всеки миг е миг на радост.-Ошо
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #10 -: Октомври 28, 2012, 20:11:35 »

Утро правилно отбеляза че мантри,техники,мандали,звуци
    са само помощни способи,а не самоцел.
    labulgara много е важно да добиеш една вътрешна увереност
    за своя избор и предпочитания.
    За съжаление много са хората които комерсиализираха до неузнаваемост
    подобни страхове и неувереност.

Преди години бях изразил пред майка ми че дзен-будизма много ми е
    помогнал в моите търсения и личен мир.
    Веднага срещу мен се оформи начумерена физиономия и ми забиха въпрос:
    -Ти какво - в някаква секта ли си се забил?
    В по-следващ разяснителен разговор с примери и литературно четене се успокои.
    И после се оказа че е започнала като вярваща християнка
    да разпространява дзен и сред пенсионерите в квартала.
    Май се получи някакъв микс дзен-християнство пенсионерско издание.

Още се усмихвам в спомените си на тази случка.

Активен

nikcvet
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 89

« Отговор #11 -: Ноември 08, 2012, 12:31:43 »

Една вечер по тъмно, преди много години, се бях запътил да гледам някакъв филм с карате.
    Тогава ми беше началния период, когато всяка година научавах за някое духовно учение
    и се впечатлявах много.

Някъде пред входа на киното ме пресрещнаха едни хора, които започнаха да ме убеждават
    нещо в смисъл, че само Исус Е, а всичко останало, като да кажем тия филми, е абсолютно
    нищо, без значение.

Сега и аз мисля, че всичко, от което съм се интересувал тогава, наистина е без значение.
    Не че няма смисъл, но човек е жив някак поради други причини, всеки като че ли носи
    тайната на своя живот в себе си.
    Активен
    utro
    Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: Ноември 08, 2012, 12:54:40 »

Цитат
    всеки като че ли носи
    Източник: http://indigota.com/index.php?action=post;topic=6468.0;num_replies=11#ixzz2BchRZKr5
    Много добре казано Ник.....
    А религиите не "пеят" в този хор: СЕБЕ си...
    (не казвам,че ги отричам..)
    Активен

Аэ съм
    Слава ввишних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение.
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2409

Hello! I am Andy!

« Отговор #13 -: Ноември 08, 2012, 18:43:37 »

http://indigota.com/index.php?topic=5343.msg76258;topicseen#msg76258

Смятам че в тази тема е даден отговора, ако се прочете внимателно. Повърхностно погледнато християнството и йогата са съвместими, но в дълбочината си са противоположни и няма да те доведат до някакво по-голямо познание.

http://dveri.bg/kprxy

http://prespanski.blog.bg/drugi/2011/11/19/moje-li-pravoslaven-hristiianin-da-se-zanimava-s-ioga.853165

Мисля че това са полезни линкове по темата. Струва си да се прегледат, ако някой има интерес.
    Активен
    utro
    Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: Ноември 08, 2012, 21:07:05 »

Привет Аз съм!
    Всеки път като те чета и виждам себе си преди години...толкова силно и категорично ми бяха "набити" някой идеи от християнската вяра,че не си и помислях за съществуването на други.Сега за пореден път ти се възхищавам на ентусиазма с който браниш и отстояваш своята ...
    Надявам се и вярвам (силно),че скоро ще се освободиш от ограниченията в който сам се вкарваш,в крайностите който сам избираш.Няма лошо...подкрепяй/поддържай,но бъди отворен и за още знания,не си затваряй мирогледа зад ограда.

Цитат
    в дълбочината си са противоположни
    Пак ти казвам. Не отричам никоя религия. А ти опитай поне да не търсиш противоположности м/у тях.
    Когато успееш да откриеш кой е АЗ СЪМ,ще разбереш,че никакво значение няма религията за твоето СЕБЕ си. Християнска,мохамеданска,будизъм...все тая,религии много...Потърси баланса,обедини и приеми че вярата си е вяра. Тя е една! Или я имаш/носиш в себе си или я отричаш.

А Ник го е казал чудесно:
    Цитат
    всеки като че ли носи
    Източник: http://indigota.com/index.php?action=post;topic=6468.0;num_replies=13#ixzz2BefXY2yh

Ей това се опитвай  да откриеш....
    И нека вярата ти бъде с теб!

п.п Поста ти съм чела,линковете ги прегледах....
    Докато търсиш противоречията,ще продължаваш и да ги намираш. Търси хармонията.
    Пък знам ли? Може и аз да живея в някаква огромна заблуда.... Може и да греша...но търся,не спирам.
    « Последна редакция: Ноември 08, 2012, 22:02:47 от Утро » Активен

Страници:  [1] 2 3 ... 7   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Йога - какво е йога, видове и др.
    Йога
    delfin 14 3741 Последна<br />публикация Февруари 22, 2013, 15:11:11
    от Търсач
    Сахаджа йога « 1 2 »
    Йога
    sahaj 22 3353 Последна<br />публикация Януари 24, 2012, 22:30:02
    от Търсач
    Йога и мислите
    Йога
    Ivs.SY 3 1263 Последна<br />публикация Февруари 24, 2011, 12:41:08
    от Mitko R
    Раджа йога
    Йога
    bars_i 0 884 Последна<br />публикация Май 24, 2011, 23:37:46
    от bars_i
    Различни възгледи за Христос и християнството « 1 2 ... 12 13 »
    Духовни учения
    sianna 184 5378 Последна<br />публикация Август 19, 2013, 17:22:29
    от Странник

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright