Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: За или против пиратството на книги , музика и т.н.....  (Прочетена 755 пъти)
Elea
Гост
« -: Октомври 27, 2012, 15:22:22 »

Някои от вас сигурно са  видели, че наскоро направих една тема за женските болести , като всички материали съм ги взела от книги на различни автори. Имам още полезна информация , която мога да кача. Проблема е там , че в някои от книгите пише , че е забранено разпространението на целия материал или  части от него под всякаква форма. С помощта на един от нашите съфорумци ,подготвихме една малка книжка с полезна информация / всъщност изцяло той го направи като я преписа цялата на ръка / .Аз исках да я прибавя към темата която съм започнала, но се зачудих до колко ще поставя форума в позицията на нарушител на закона за авторското право. Правило ми е  впечатление в сайта за книги spiralata.net , че книги които са качвани от някой , после са свалени по молба на автора.

Моето мнение по въпроса е следното - ако автора , който е написал книгата иска да даде нещо на читателя и да му бъде полезен няма да има против да се разпространява труда му безплатно. А ако гони само материални облаги от написването на тази книга , то тогава за кой е загрижен за читателя или само за себе си. Е, как да не му откраднеш с кеф книгата и да я направиш достъпна за всички?
Активен
вожда
Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #1 -: Октомври 27, 2012, 15:35:06 »

Цитат на: v.stankeva
ако автора , който е написал книгата иска да даде нещо на читателя и да му бъде полезен няма да има против да се разпространява труда му безплатно. А ако гони само материални облаги от написването на тази книга , то тогава за кой е загрижен за читателя или само за себе си. Е, как да не му откраднеш с кеф книгата и да я направиш достъпна за всички?
Именно. Информацията е общодостъпна, но книгата не.
Щом ти си купила книгата, всичко е в реда на нещата и можеш да я използваш както намериш за добре.
Ако си купиш диск с музика на някой изпълнител, това, че го пускаш на гостите си, не означава, че те трябва да плащат авторски права на изпълнителя.
От ACTA искаха точно това да премахнат - споделянето на принципа на мегашеринг. Да, ама това е невъзможно... и те много добре го знаеха.
Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
Ахо!
,___,  
[O,o]
/)__)  
-”–”-
Странник
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 1380

• Град: Варна
  • « Отговор #2 -: Октомври 28, 2012, 02:18:06 »

Въпроса с книгите е много специфичен поради факта че
    изразяват съществени идеи или творчество които могат
    да променят хората и света.
    Автора не толкова,колкото издателите понасят загуби от
    пиратството.
    По един или друг начин в моите очи комерсиалните автори
    ревностно си защитават всеки потенциален цент печалба.
    И това им действие доста красноречиво показва и за какво
    въобще са писали.

АСТА ако влезе в сила ще изстреля рязко напред всяка
    друга свободна версия под GNU лиценз в световен мащаб що
    се отнася до софтуер.

С филмите и музиката е много спорен въпроса и няма свободна
    алтернатива за тях.

Като цяло не съм чул или видял певец,музикант,артист,програмист или писател
    да са умрели от глад и да живеят в мизерия.
    Повече от ясно за мен е че с АСТА има три цели:
    По високи печалби,пробен камък за бъдещи ограничения,
    както и все по-голямо оскотяване и затъпяване на човечеството.

Ако мине АСТА някога ще последват и други рестрикции в бъдеще...

Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    вожда
    Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #3 -: Октомври 28, 2012, 03:52:08 »

Цитат на: Странник
    Автора не толкова,колкото издателите понасят загуби от
    пиратството.
    Ами то и в музиката си има разпространители, издатели, лейбъли и т.н., но обикновено тези, които вдигат най-много пушилка са тези, които се самоиздават, от което се подразбира, че са се изприщили от пари, че и собствено звукозаписно студио са си вдигнали Веселяк
    Не напразно, точно такива групи са ми яко чалга. Лансират ги разни медийни магнати, които даже им казват какво да свирят. Това не е творчество и тези хора не са музиканти. Това е бизнес. Нормално е да пропищят орталъка за всеки цент.
    Музиканта свири за музиката, за ...творчеството. Хората, посветили се на изкуството, обикновено са много над чисто материалистичните виждания за живот.
    По един или друг начин в моите очи комерсиалните автори
    ревностно си защитават всеки потенциален цент печалба.
    Да, по друг начин казано.
    И това им действие доста красноречиво показва и за какво
    въобще са писали.
    Писали, свирили, пяли, играли по филми и т.н.
    После Блатечки ходи да бърка по хладилниците на хората, че прегладнел милия Веселяк

С филмите и музиката е много спорен въпроса и няма свободна
    алтернатива за тях.

Сходни са пътищата. Дори е по-лесно при тях, защото не изискват нищо особено, когато се наложи да се разпространяват. Да речем, взимаш си DVD, рипваш го и си го качваш в някое FTP. Никой копче не може да ти кажа, а на който дадеш линк за сваляне, просто си го сваля, гледа го и го трие.
    Книга ако си купиш, ще трябва или да я сканираш или да я набираш на ръка, а това си е чанч.
    Като цяло не съм чул или видял певец,музикант,артист,програмист или писател
    да са умрели от глад и да живеят в мизерия.

Ами... като изключим певец (макар, че някои от музикантите си и пеят същевременно), съм ги виждал всички, които си изброил да мизерстват. Мога да продължа списъка със скулптури, дърворезбари и т.н. Виж, за футболистите - да Веселяк В А и Б група, няма гладни, определено, но хората на изкуството са на ръба повече, отколкото ренесансовите им предшественици. Ухилен 

Ако мине АСТА някога ще последват и други рестрикции в бъдеще...

Най-вероятно.
    Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
    Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Ioan
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 7

« Отговор #4 -: Октомври 28, 2012, 08:34:35 »

Според мен това е огромен проблем на българите - не се цени интелектуалния труд. Представете си, че в една книга сте събрали години, десетилетия опит и труд, прекарали сте месеци или години в проучвания и писане, вложили сте в издаването й (няколко хиляди лева) - поради което и не сте имали много време да се занимавате и с други неща, които да ви носят пари - и накрая когато най-после е дошло време да берете плодовете на труда си някой решава, че може да разпространява книгата ви безплатно, все едно е паднала от небето. В крайна сметка живеем в материален свят и е нормално като получаваме нещо да даваме обратно. За музиката и филмите важи същото. Това са дейности, в които се влагат МНОГО знания, труд, време, енергия, пари и други ресурси. Нормално е тези хора да получат нещо в замяна. Те са избрали да посветят живота си на тази дейност, а не се занимават с банкерство или право през повечето време и това да им е само хоби. Опитайте да се поставите на тяхно място.
    Активен
    Дом
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 132

« Отговор #5 -: Октомври 28, 2012, 12:41:18 »

Принципно съм против пиратството, но след като вече съществува...

И съвсем конкретно съм против Паричната система въобще, но то е друга тема. Нека всеки да е свободен да прави каквото му харесва, каквото му се удава, когато му харесва - без да мисли дали ще спечели и колко ще спечели. Доброволно обменяне на услуги, умения, знания, помощ.
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #6 -: Октомври 28, 2012, 16:51:29 »

Проблема на българите днес си остава липсата на достойно заплащане на труда им.
    И въпреки недоимъка днес българина все още си купува книги.
    Но това е съвсем друга тема.
    Отделен е въпроса за липсата на определени книги като издания на пазара.
    Търсил съм една книга 4 г. чрез антиквари и сам бях вдигнал цената и тройно над антикварната.
    Уви - 4г - нямаше резултат.
    В този смисъл виртуалното копие на тази книга е пиратски акт от гледна точка на интересите
    на автор и издатели.
    От моя гледна точка е чудесна възможност да прочета книгата.
    И в крайна сметка след прочитането и да се убедя още повече в
    нейната ценност.
    Това ще ме мотивира още повече да си купя книгата - защото истинските
    ценности се срещат твърде рядко,независимо че вече съм я прочел.
    Някои книги се четат цял живот,някои песни се слушат повече от 1 път...

Относно музиката - ФСБ подариха последния си албум  ФСБ - 2010 на България.
    Бях дълбоко впечатлен от този акт.
    Малко по-късно научих че анонимен варненски бизнесмен е финансирал цялата им
    работа около албума.
    И въпреки всичко,бизнесмена и ФСБ можеха да решат да имат общ бизнес в новия албум.
    Можеха да продават и да спечелят наистина пари,защото ФСБ имат верни фенове,всяка тяхна песен
    има идея далеч от комерсиалните простотии.
    Имаха този избор - да продават - кой ще ги спре,кой ще ги обвини в каквото и да е?
    Но те избраха друго... дариха на тази нация един прекрасен наистина албум.
    По-късно аниматори безплатно създадоха и клипове към една тяхна песен...подарък.
    Какво спечелиха анонимния бизнесмен и ФСБ?
    Кое е по-ценното и непреходното?
    Пиратството не избледнява ли вече като една тъпа смешка на фона на тази постъпка?
    Не печели ли така целия този народ?

Активен

Житара
    Неактивен Неактивен

Публикации: 419

« Отговор #7 -: Октомври 28, 2012, 17:06:01 »

В моите очи всичко е точно така, както трябва да бъде.
    Докато има кой да слага цени, ще има и кой да краде.
    Докато има кой да слага ограничения, ще се появява и някой който да ги прескочи.
    Анонимния (пирата) е балансьора между този който няма и оня който има, и тези усилия обаче са недостатъчни защото все още има хора до които изкуството не достига.
    Така ще бъде докато изкуството е от хората, за хората - чрез парите.
    Докато парите са посредника между хората.
    И не само за изкуството, за всичко ще е така.
    Но не цената роди пирата, а монетарната система която човека измисли, сега обаче търсим как да надхитрим последствията от проблема, понеже ни е трудно да намерим лек за него.

Примера с ФСБ е силно крещящ за това как може!

Активен

☺ ∞♥ oNe レo√乇
    Ioan
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Октомври 28, 2012, 21:06:19 »

Не съзнавах, че в този форум всички работят без пари Усмивчица
    В магазина като ходите плащате пари, нали?
    За цигари и алкохол давате пари, предполагам?
    След като сте избрали да живеете в тази парична система би следвало да спазвате правилата. Да, на всеки се случва понякога да не ги спазва, но да кажете категорично, че е ОК да си плащате дрехите, храната, цигарите, транспорта, но не е ок да заплащате интелектуалния труд... на мен поне не ми се връзва, творците също ядат и се обличат, нали?  Усмивчица
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #9 -: Октомври 28, 2012, 21:20:40 »

Ioan от къде се появява пиратството?
    Какво изразява според теб то?
    Какъв му е корена?
    Мислиш ли че само за пари въобще става въпрос?
    Можеш ли да отделиш 109 лева за Diablo 3 (ако си фен разбира се)  в момента?
    Или пък 43 лева за DVD ACHTUNG BABY: CLASSIC ALBUM на U2 (ако си фен де) ?
    Известно ли ти е че най-големите пирати се намират в САЩ и Западна Европа като първоизточници?

Активен

Ioan
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: Октомври 28, 2012, 21:33:06 »

Ioan от къде се появява пиратството?
    Какво изразява според теб то?
    Какъв му е корена?
    Мислиш ли че само за пари въобще става въпрос?
    Можеш ли да отделиш 109 лева за Diablo 3 (ако си фен разбира се)  в момента?
    Или пък 43 лева за DVD ACHTUNG BABY: CLASSIC ALBUM на U2 (ако си фен де) ?
    Известно ли ти е че най-големите пирати се намират в САЩ и Западна Европа като първоизточници?

Уоу, много въпроси Усмивчица
    Ще ме извиняваш, обаче нямам време да отговарям, чака ме работа. Лека вечер Усмивчица
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #11 -: Октомври 28, 2012, 21:49:36 »

Споко,ще почакам колкото трябва.
    Не бързам за никъде.

Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Нови книги
    Книги
    lotus 1 1973 Последна<br />публикация Юли 02, 2009, 20:44:35
    от lotus
    Copy/Paste или Линк - за и против « 1 2 3 »
    Обща тематика
    sanguinary 32 1476 Последна<br />публикация Септември 17, 2010, 13:25:37
    от gorgon4e
    За или против членството на Турция в ЕС,и въобще за и против Турция и културата
    Анкети
    Аэ съм 12 1728 Последна<br />публикация Февруари 21, 2011, 02:21:31
    от sleepindreams
    За или против една обща религия « 1 2 ... 9 10 »
    Анкети
    dope40 142 9752 Последна<br />публикация Септември 02, 2013, 19:42:03
    от вожда
    Грехът против Бащата и грехът против Майката
    Духовни учения
    Търсач 0 722 Последна<br />публикация Май 26, 2011, 11:35:31
    от Търсач

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright