Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Здравословното хранене по празниците  (Прочетена 1353 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Декември 14, 2009, 13:19:01 »

След характерното за новогодишните празници преяждане, присъщо за половината планета, темата днес първият гастрономически университет. Той се намира в Северна Италия и си е поставил амбициозната цел да се бори с нездравословното хранене.

В университета се преподават дисциплини като качество на храните, история на вината, без, разбира се, да се пренебрегват науки - от зоология до търговия, както и философия.

Целта на висшето учебно заведение е да бъде преобърнат стереотипът в ресторантите, като се лансира т.нар. бавно хранене като антипод на заведенията за бързо хранене.

200 студенти, дошли от различни краища на света, се обучават в продължение на три години. Програмата има и магистърска степен, като струва 13 хил. евро на година.

За ректора Алберто Капати е важно да се отбележи, че университетът не подготвя нито главни готвачи, нито гастрономически критици, а експерти по хранителната верига в нейната цялост под мотото "качество".

Това е университет, който се занимава единствено с храната

Ева идва от Квебек, научила е за университета от интернет. Тя казва, че би се радвала да работи на различни места по света, да помага на хората, например като подобрят начина, по който отглеждат продуктите.

Жорж е имал два ресторанта в Париж, но нещо не му е достигало.
    Той казва: "Научаваме например от къде идват продуктите, как са произведени."

Философията на университета е малко или много да спаси света, да бъде намерен начин да се произвежда не толкова масово, да се върнем към по-хуманно земеделие и да се разграничим от индустриализираното производство.

Хората у нас вече започват да се интересуват наистина от принципите на здравословното хранене, търсят информация и се опитват да прилагат здравословните съвети според джоба си.

Тези, които имат сериозно намерение здравословното хранене да им стане навик, намират време да посетят Vita Mores, хотел-център за здравословно хранене в курорта Св. Влас.

Макар да се намира на морето, центърът е отворен целогодишно. Той работи повече от една година, но интересът към него е голям и от страната, и от чужбина.

Тук за първи път в България се практикува уникална здравословна система за хранене. Разработена от екип специалисти под ръководството на Георги Гайдурков и Георги Славов, тя набляга на естествената храна от растителен произход и на автентичните български млечни продукти.

Системата е резултат от десетгодишни анализи и практика. Д-р Гайдурков е виден български специалист по нутрициология, науката за храненето, и ученик на Лидия Ковачева.

Той и останалите, работещи в центъра, изповядват идеята, че

самата храна трябва да бъде лекарство

Хора, които са посетили центъра и са преминали на системата за хранене, прилагана там, споделят, че имат сериозно подобрение на здравословното си състояние.

Пребиваването в хотел-центъра е съпроводено с лекции за природосъобразен начин на хранене, практически занимания и много физическа активност - йога упражнения, лечебен туризъм, водни процедури, масаж. И всичко това под квалифициран лекарски и диетологичен контрол.

Менюто предлага около 100 рецепти, разработени на основа на българската национална кухня. Акцентът е поставен на кълнове, ядки, пресни плодове и зеленчуци, произведени само в екологично чисти райони на България.

От млечните продукти в рецептурника за лечебно хранене присъстват основно българското козе мляко, биволско кисело мляко и сирена - заради техните уникални хранителни качества.

Този вид храна се препоръчва от специалистите в центъра не само за лечебни цели, а и за разтоварване, за пречистване на организма и за повишаване на тонуса.

Храненето в центъра е строго индивидуално, защото според специалистите няма универсална рецепта за здравословно хранене. Всичко зависи от дадения организъм.

Полезно е, че разяснителните лекции и беседи помагат здравословният режим да бъде продължен и в ежедневието.

Vesti.bg
    Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Слънчево хранене « 1 2 ... 25 26 »
    Здрав дух здраво тяло
    Админ 387 101775 Последна<br />публикация Октомври 09, 2013, 00:19:07
    от anavia
    Хранене
    Природосъобразно хранене
    delfin 3 1862 Последна<br />публикация Февруари 10, 2012, 21:59:30
    от Мъдрост и Хармония
    Пирамида на здравословното хранене
    Природосъобразно хранене
    Evolution 2 2627 Последна<br />публикация Април 19, 2011, 00:35:10
    от Важните подробности!!!
    Преки и косвени заболявания вследствие на погрешно хранене
    Природосъобразно хранене
    Слънчев лъч 0 1172 Последна<br />публикация Юли 23, 2011, 19:38:21
    от Слънчев лъч
    Разделното хранене – мит или реалност ?
    Природосъобразно хранене
    Слънчев лъч 0 1072 Последна<br />публикация Февруари 13, 2012, 23:00:33
    от Слънчев лъч

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright