Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Завист и алчност  (Прочетена 1141 пъти)
Sita
13
Неактивен Неактивен

Публикации: 344

« -: Май 07, 2012, 14:56:41 »

Как разбирате вие тези понятия?
Активен
protoplasma
Гост
« Отговор #1 -: Май 07, 2012, 23:13:15 »

Установи антиподите и ще ти е по-лесно.
Направо да беше направил тема за седемте смъртни гряха.
Активен
ИВЕВЕ
Гост
« Отговор #2 -: Май 08, 2012, 10:11:14 »

Струва ми се, че всички негативни качества са породени от отговорността, която "притежателите" на тези качества отхвърлят. Не искат ли, не разбират ли отговорността си, не знам, обаче - отказват да я поемат съзнателно и това се обръща срещу тях под формата на лоши емоции като егоизъм, завист, алчност, себичност, омраза...Тоест, прояви на страха, не друго.
Не мога да разбера завистта, а и не съм сигурна, че искам - разделяме всичко на свое и чуждо, а нямаме нищо! Страхуваме се да осъзнаем, че не само нямаме нищо, а и ние самите сме нищо, затова се увличаме в това, което са или имат другите. А те са като нас. Разликата е, че не ги познаваме - виждаме ги такива, каквито те ни позволят да ги видим, същото се отнася и за нас в техните очи.
Вместо да се радваме, че щастието, макар не озарило нас, си проличава в очите на друг човек... Ние какво правим?
Все повече започвам да се убеждавам, че не е толкова трудно да си до приятел в беда, колкото да си съпричастен към щастието му. Защото едно е да се дава акъл, с разни позитивни мантрувания "всичко ще се оправи, небето е синьо..." , а друго е да се зарадваш затова, че друг е щастлив.
Честно казано, бих предпочела да коментираме, както каза Санг, антиподите на тези неща, отколкото самите тях. Завистта и алчността са просто изблици на страх, липса на хармония и любов - нищо повече.
Активен
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #3 -: Май 08, 2012, 18:06:02 »

Завистта и алчността са просто изблици на страх, липса на хармония и любов - нищо повече.

Защо страх? От какво?

А липсата на хармония и любов защо довежда до завист и алчност?
    Активен
    Rupture
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 78

« Отговор #4 -: Май 08, 2012, 19:54:44 »

Нека ти отговря Ich.
    Защото, когато липсва любовта към дадено нещо, човек започва да го възприема, като заплаха. А щом има заплаха, има агресия, а където има агресия има и страх. Страх от това, че Гошо има повече от Тошо или въобще не разполага с него.
    Активен
    Sita
    13
    Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: Май 08, 2012, 21:17:42 »

Ухилен
    нямам време сега, ще драсна утре, но някои изречения са..
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #6 -: Май 09, 2012, 05:48:39 »

Защото, когато липсва любовта към дадено нещо, човек започва да го възприема, като заплаха.

Защо? Какво го заплашва?

Цитат
    Страх от това, че Гошо има повече от Тошо или въобще не разполага с него.

Какво плашещо има в това?
    Активен
    Rupture
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: Май 09, 2012, 17:21:53 »

Защото, когато липсва любовта към дадено нещо, човек започва да го възприема, като заплаха.

Защо? Какво го заплашва?

Цитат
    Страх от това, че Гошо има повече от Тошо или въобще не разполага с него.

Какво плашещо има в това?

Заплашва го липсата. Заплашва го собствения му егоизъм и себичност, липсата на здрави чувства и т.н. Само че лицето хикс няма как да го осъзнае (пък и да го осъзнава не е задължително да си признава), защото този страх е първичен, инстинктивен, вроден и животински.

Сега за Гошо и Тошо важи същото.
    На практика няма нищо плашещо... но Тошо е гневен, че Гошо има повече от него(сиво вещество)да кажем, а този гняв е породен от  страх, че не може да бъде като Гошо.

Надявам се да е станало малко по ясно.
    Активен
    Sita
    13
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Май 09, 2012, 18:08:46 »

Ако Гошо е постигнал нещо и Тошо също иска да го постигне, това е страх, така ли? Не са ли завистта и алчността фактори, които да те амбицират? Амбиция за повече и по-големи успехи?

"Благородната" завист и тя ли е страх, липса на здрави чувства и тн?

Хубаво е, когато човек чувства, че има или е постигнал достатъчно, но какво лошо има в това да иска още, щом изпитва такава нужда? Никой няма как да ми даде отговор на този въпрос и ясно защо.

Активен
    Rupture
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: Май 09, 2012, 18:32:49 »

Да Sita, иска ама без да си помръдне пръста. Освен това Тошо не  осъзнава, че един ден ще го постигне и да не иска. Аз и затова писах, че този страх е инстинктивен.

За мен лично завистта и алчността не са никакви фактори. Ако за някой са стимул против нямам. Защо...сега няма да влизам в подробности, а и защо да занимавам хората с моите "кахъри".

Благородна "завист"  Усмивчица...това ще да е осъзнатата завист, но тя пак си е завист само дето е  облечена в други дрешки.

Цитат
    Хубаво е, когато човек чувства, че има или е постигнал достатъчно, но какво лошо има в това да иска още, щом изпитва такава нужда? Никой няма как да ми даде отговор на този въпрос и ясно защо.

Източник: http://indigota.com/index.php?action=post;msg=67007;topic=5878.0;sesc=8b06d5fa6040e434f237bf3d0761771b#ixzz1uO3mjE5H

Нищо лошо няма в това да искаш още(ако разбира се заслужаваш - имаш наистина тази нужда), важното е да знаеш как.
    Активен
    Alida
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 256

« Отговор #10 -: Май 09, 2012, 21:42:29 »

Sita, нека не бъркаме страха, че нямаме силата да придобием нещо и страха, че нещо не ни достига с вдъхновението.
    Заглавието на темата народът ни го е коментирал вече: "Чуждата кокошка- патка" и "Лакомо дупе- кръв сере".
    Активен

"Не е важно да видиш, а да разбереш"- Sunshine(sun)
    Sita
    13
    Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: Май 09, 2012, 23:04:01 »

За вас страх, за други - друго.

Активен
    ИВЕВЕ
    Гост
    « Отговор #12 -: Май 10, 2012, 09:48:28 »

Не са ли завистта и алчността фактори, които да те амбицират? Амбиция за повече и по-големи успехи?
    Сита, завистта и алчността не са стремежът и желанието за повече, а недоволство от "повече"-то на друг.
    Редовното разделяне - мое, твое; ние, вие
    За вас страх, за други - друго.
    (като горния цитат)
    Когато преценим, че нашето е повече от чуждото, започваме да се гордеем, ставаме алчни за още, докато съответната човешка реакция на другия с по-малко е да изпитва завист. Което е безсмислено!
    Ако човек изпитва любов, истинска такава, то той няма да има нужда от определения - ще обича всичко, ще се радва за чуждите успехи, защото ще бъде съпричастен към тях - както и към нещастията. Тогава просто няма как да съществува завист - човекът ще е доволен и от себе си, и от другите, защото изпитва любов към всичко.
    Активен
    protoplasma
    Гост
    « Отговор #13 -: Май 15, 2012, 12:57:30 »

Цитат на: Ивеве
    Ако човек изпитва любов, истинска такава, то той няма да има нужда от определения - ще обича всичко, ще се радва за чуждите успехи, защото ще бъде съпричастен към тях - както и към нещастията. Тогава просто няма как да съществува завист - човекът ще е доволен и от себе си, и от другите, защото изпитва любов към всичко.
    А към тези, които изпитват завист какво ще изпитва този човек, според теб? Ако някой изпита завист към неговата любов сърцето му?
    Активен
    ИВЕВЕ
    Гост
    « Отговор #14 -: Май 16, 2012, 09:16:50 »

А към тези, които изпитват завист какво ще изпитва този човек, според теб? Ако някой изпита завист към неговата любов сърцето му?
    Ами... Предполагам, че разбиране.  Прегръдка
    Тъй като навярно и този обичащия човек е минал през такъв етап, едва ли ще му бъде трудно да приеме завистта като нещо преходно и да не съди другия.
    Активен
    Страници:  [1] 2   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright