Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Желание и Привързаност  (Прочетена 874 пъти)
Loreyna
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 8

« -: Април 24, 2012, 10:19:41 »

Онзи, който е привързан към нещата,
ще страда много.
............................
Няма по-голям грях от желанието,
няма по-голямо проклятие от недоволството,
няма по-голямо нещастие от това
да искаш нещо за себе си.
Ето защо онзи, който знае,
че достатъчното е достатъчно...
винаги ще има достатъчно.

Лао Дзъ

................

Защо в източните учения,се казва ,че желанието и привързаността носят страдание?
Как да бъдем непривързани към нещата ?

Активен
shining_star
Неактивен Неактивен

Публикации: 730

« Отговор #1 -: Април 24, 2012, 12:39:01 »

Страданието идва от чувството за притежание, от това, че искаш да притежаваш нещата, че дори и хората, поставяш щастието си в зависимост от някакви външни обекти, притежания: ако имам такава и такава жена, такъв мъж, тази къща...ще бъда щастлив. Не се чувстваш значим, удовлетворен и искаш да се почувстваш такъв чрез собствеността, притежанието...но не става така. Собствеността е голям товар Усмивчица...колкото повече собственост притежаваш, толкова си по-натоварен, всичкото ти време, сила и енергия отиват в това да защитаваш парите и притежанията си...те не ти служат, ти де факто им робуваш и им служиш. Да не говорим, че ако имаш пари и неща в излишък, които няма как да си придобил и натрупал, без да си използвал труда на други хора за лично облагодетелстване....така увеличаваш неправдата в света: за да има някой в излишък, някой трябва да е в недостиг.

Непривързан не означава буквално да не притежаваш нищо и да просиш :)или да разчиташ някой да те храни. Означава да не се изживяваш като собственик, притежател Усмивчица и както казва мъдреца, да знаеш, че достатъчното е достатъчно. Непривързаност, това е отношение.
Активен
Soul
love
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 104

for heaven's sake

« Отговор #2 -: Април 24, 2012, 12:45:28 »

Желанието поражда разочарование, когато не бъде реализирано това което желаем.
 Ако няма желание, няма очаквания - възможността да бъдем разочаровани намалява неимоверно.
Активен

We live in illusion and the appearance of things. There is a reality. We are that reality. When you understand this, you see that you are nothing, and being nothing, you are everything. That is all.^
sarabia
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 174

• Град: Варна
  • « Отговор #3 -: Април 24, 2012, 18:10:21 »

Желания и привързаности са предпоставки към изкушения, а страданията произлизат и от тях. Или с две думи-има желания-има изкушения, няма желания-няма изкушения! Усмивчица
    Активен

Не се опитвай да ме опознаеш,аз нямам име,нито форма.
    Мислиш ли,че много знаеш сам поставил си си норма.
    В мен ти виждаш своя лик,тъй както си въобразяваш.
    Дори да сменям моя ник,пак сам със себе си оставаш.
    shining_star
    Неактивен Неактивен

« Отговор #4 -: Април 24, 2012, 18:24:20 »

Това с желанията е малко хлъзгава почва, няма желания - няма проблем.
    Няма човек, няма проблем. Усмивчица Ако няма желания, няма какво да те държи тук.
    А именно желанията са ни довели тук и заради тях стоим... Усмивчица...ако ги няма ще се наложи да напуснем.
     Лично аз не съм съгласна с тези постановки за насилствено оставяне на егото, желанията или каквото и да е. Изцяло съм за контрола на ума Усмивчица - правиш това, което обичаш и обичаш това, което правиш. Тогава си в хармония...Усмивчица Всякакво отрицание, породено от липса и нужда, само влошава нещата.
    Активен
    sarabia
    **
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #5 -: Април 24, 2012, 18:52:35 »

И е така, и не е така. Усмивчица Когато правиш това, което обичаш и обичаш това, което правиш е добре, но какво да кажем, когато се налага да правиш това, което не обичаш? Тук става въпрос за приемането на нещата такива каквито са и така се отхвърля привързването и желанието към това да правиш това което обичаш. Усмивчица Така се избягва и страданието, което ще последва заради това, че не можеш да  правиш това, което обичаш Усмивчица
    Активен

shining_star
    Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: Април 24, 2012, 19:10:49 »

Добре, но кой ще е стимула, който те движи? Какво означава на практика да приемаш нещата каквито са? Нали трябва да се движиш нанякъде, по някакъв начин...Усмивчица не можеш да се оставиш на инерцията. Живота е постоянно движение, не може просто да си седиш някъде и да "приемаш нещата"...
    Активен
    sarabia
    **
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #7 -: Април 24, 2012, 19:17:15 »

Да, шайнинг...,права си. Затова писах че е и така, и не е така. Усмивчица Просто трябва някои неща да се разграничават. Ако няма желания, стремеж, ще тъпчем на едно място и никой няма да е в състояние да ни помръдне, но ако въпреки желанията и стремежът нещата не се получават, трябва да приложим приемането, защото идва страданието. :)А него никой не го обича. Тъжен
    Активен

shining_star
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Април 24, 2012, 20:15:17 »

Да, и обратното: като дойде страданието, не искаш да седиш в него, искаш да го промениш, да се измъкнеш Усмивчица. И така правиш усилия да го подкараш в положителна посока Усмивчица, по начина по който искаш да бъде. Приемането идва от разбирането, това е суфи-принципа, да разбереш и да приемеш.
    Активен
    gena
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 17

• Град: София
  • « Отговор #9 -: Април 25, 2012, 10:00:17 »

Здравейте!  Тук можеби леко се закача и темата за избора
    Активен
    Loreyna
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: Април 25, 2012, 17:55:22 »

Желания и привързаности са предпоставки към изкушения, а страданията произлизат и от тях. Или с две думи-има желания-има изкушения, няма желания-няма изкушения! Усмивчица
    Благодаря ти,добре си го казала.
    Активен
    Loreyna
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: Април 25, 2012, 18:03:17 »

Това с желанията е малко хлъзгава почва, няма желания - няма проблем.
    Няма човек, няма проблем. Усмивчица Ако няма желания, няма какво да те държи тук.
    А именно желанията са ни довели тук и заради тях стоим... Усмивчица...ако ги няма ще се наложи да напуснем.
     Лично аз не съм съгласна с тези постановки за насилствено оставяне на егото, желанията или каквото и да е. Изцяло съм за контрола на ума Усмивчица - правиш това, което обичаш и обичаш това, което правиш. Тогава си в хармония...Усмивчица Всякакво отрицание, породено от липса и нужда, само влошава нещата.
    Значи ,трябва да правим всичко с любов,но да нямаме желания ?Трябва да постигнем баланса в себе си.
    Да нямаме желания,означава да се оставим на естествения ход на нещата,да не бъдем алчни,защото алчността е породена от желанието.А желанието също ни прави привързани към нещата.Когато няма привързаност към материалните неща,тогава дори и да вършим нещата с любов, то ние не зависим от крайния резултат.Не правим нещо ,за да се получи на всяка цена.Или човек сига до състоянието ,в което се оставя да го води Бог.
    Активен
    shining_star
    Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: Април 25, 2012, 19:24:33 »

Радвам се да те видя, Ани.

Да, непривързаност към резултата Усмивчица и да не бъдеш алчен, да искаш да притежаваш, изхождайки от липса и нужда...Усмивчица ...всичко, което вършиш насила, по задължение и от принуда, няма как да даде добър резултат. Алчността, дали е за материалното или за духовното, си е пак алчност. Може човека да е алчен за просветление, освобождение...но си е вид алчност. Затова учителите казват да се изследва вътрешния мотив Усмивчица...какъв е вътрешния ти мотив за дадено нещо?

Не е важно какво правиш, важното е как се чувстваш. С други думи - не да правиш, а да бъдеш. Ако превъртиш лентата назад и видиш как е протекъл живота ти...може да си постигнал много големи неща, слава, признание и богатство...но ако през повечето време не си се чувствал добре, това си е  провал, бих казала.

Непривързаност и неправене - правиш нещото за самото него, а не за резултата.
    Резултат неминуемо ще има, но не трябва да го правиш за резултат. И да, с любов, и тогава това, което идва като резултат, е пак любов.
    А като го правиш от липса, резултата ще е липса.
    Активен
    shining_star
    Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: Април 25, 2012, 19:35:42 »

Като носиш тяло и душа
    и прегръщаш единствения,
    можеш ли да избегнеш раздялата?
    Като измиеш и изчистиш първичното зрение,
    можеш ли да си неопетнен?
    Като разбираш и откликваш на всички неща,
    можеш ли да не правиш нищо?
    Да раждаш и да отхранваш,
    да носиш, но да не притежаваш,
    да работиш, без да получаваш похвали,
    да водиш, без да господстваш,
    ето това е изначалната добродетел.

Лао Дзъ, Дао Дъ Дзин
    Активен
    sarabia
    **
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #14 -: Април 30, 2012, 20:44:13 »

Ето още един поглед върху желанието и страданието. Или...., Всичко е Едно! Усмивчица Зависи колко отвисоко ще се погледне. Усмивчица

"Според книгата „Силата на Кабала“, материята, от която е създаден човека, се нарича „желание“. И въпреки, че тази теза на пръв поглед противоречи на будизма, според който страданието се корени в нашите желания и затова, ако искаме да се освободим от страданието, трябва да се освободим от желанията, аз не виждам противоречие."

http://espirited.com/%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%B5-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5/
    Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Любов без привързаност « 1 2 3 »
    Духовни връзки и взаимоотношения
    rosi_999 42 1985 Последна<br />публикация Август 24, 2013, 16:34:09
    от Ru Alfa

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright