Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Проблемът за злото  (Прочетена 789 пъти)
Aliya
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 146

« -: Април 17, 2012, 16:37:12 »

Проблемът за злото е същностен и дълбоко травматичен не само за християнското световъзприемане, но изобщо за човека.

Човекът е създател на „проблема” за злото и човекът е този, който дава определения за злото т.е. определя едно или друго явление или обект от Съществуванието, създадено от Бог, за добро или зло.

В природата, във Вселената, нищо не е добро или зло, а всичко е такова, каквото е. Всичко е божествено творение или казано с други думи, битие. Битието е Божието мироздание, създадено от безкрайната любов и милост на Бога.
Да бъдеш значи да си приел любовта на Бога като безценен дар и да си му благодарен. Когато да бъдеш е възприето като най- ценния Божи дар, тогава животът ти ще бъде израз на тази благодарност, ще бъде песен, танц, екстаз, удивление и преклонение пред живота и Божието мироздание. Тогава Злото няма място в твоя живот, защото „И тъй като Бог е всеблаг, то всичко съществуващо е добро, така че „да съществува” означава съвършено същото като „да е добро”./коментар на Тома от Аквино от проф. Ц. Бояджиев/

Когато човек осъзнае божествената същност на своя живот като безценен и с нищо незаслужен дар от Бога, то самото осъзнаване е запалена божествена искра в него, която осветлява цялото му същество и не позволява на злото да съществува.
Защото злото като всяко едно отрицателно явление означава единствено липсата на положителното или както твърди и Тома от Аквино „че злото може да бъде мислено единствено като лишеност от благост (privatio boni) и, значи, като отсъствие на битие, като модалност на небитийността.” Казано с други думи, злото е като тъмнината, която няма своя същност, своя собствена субстанция, а е просто отсъствие на светлината. Ето защо е много трудно, невъзможно да се бориш директно с тъмнината, защото как можеш да победиш нещо, което не е, което не съществува, няма екзистенциалност? За целта просто трябва да внесеш положителното, да внесеш светлината. Тогава тъмнината ще се разпръсне и изчезне от само себе си.
Борбата със злото е същата, като борбата с тъмнината. Никога не ще можеш да победиш злото в директна битка, защото на първо място, злото само по себе си не е, то е просто липсата на нещо друго, на неговата коренна противоположност, на доброто, на битието или изразено по друг начин – на Божията благост. Внасяйки в себе си светлината на Божията искра чрез Осъзнаването на безкрайната Божия благост, прекланяйки се с благодарност пред Съществуванието, вътре в нас и извън нас, ние запалваме светлината на Божественото осъзнаване, което може да бъде изразено и с думите Любов и Благодарност към това, което Е, към Битието.
Само тогава небитийността на злото ще бъде осъзната.
Злото не е нищо повече от неосъзнаване, неразбиране на божествения промисъл на Всеблагия Бог, неоценяване на безкрайната красота и мистерия на Живота, неблагодарност към Съществуванието.

Ето защо за мен всеки акт, извършен в неосъзнаване, безсъзнателно, е Зло, и всеки акт, извършен с осъзнаване, с разбиране, е Добро.
Активен

Завръщане към себе си - aliya.blog.bg
Sunshine(sun)
Разумна Любов
Неактивен Неактивен

Публикации: 980

• Град: Тук и сега
  • Тук и сега ...

100006741217887
    « Отговор #1 -: Май 17, 2012, 14:28:00 »

Да в Майката Природа всичко е едно и извън планета няма 2 всичко е 1.
    Там няма добри или зли.Просто едните са по-близко до създателя или до цялото и другите са по далече.
    Докато си неосъзнат си далече от Майката Природа и това поражда лоши неща.
    Колкото си по осъзнат си по-близо и така получаваш мир и хармония.Зеленото е комбинация от целия спектър на цветовете и затова то олицетворява мир и хармония и затова дъга има само където има Природа.
    И природата и ние хората като нейни деца имаме невидима обвивка.Която ни защитава от това зло и тя е постоянно атакувана от злото и колкото сме по осъзнати толкова по-добре за нас.
    Ако градивния елемент на тази обвивка е любов и положително няма как да ни застигне злото.И кога изпитваме любов, божия любов ние светим и където идем няма зло.Любовта е светлина.
    Активен

Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• Град: Варна
  • « Отговор #2 -: Май 17, 2012, 14:42:34 »

Вселената няма идея за добро или зло.
    Това е човешка себична приумица в резултат на нашата тленност и уязвимост пред могъщите Сили.
    Вселената следва само Закона за това дали има Хармония,равновесие и баланс според нейните Закони.
    И според това се случва и всичко в живота ни...
    Няма как да не те заболи ако риташ стената...
    Няма как да не се удавиш ако искаш да прегърнеш или набиеш водата...
    И на двете им е все едно за теб...
    Но това не ти пречи да заобиколиш стената или да съзерцаваш в покой водата в нейната игра и отражения...
    ...и да я прегръщаш и носиш в мислите и съзнанието си.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Sunshine(sun)
    Разумна Любов
    Неактивен Неактивен

Публикации: 980

• Град: Тук и сега
  • Тук и сега ...

100006741217887
    « Отговор #3 -: Май 17, 2012, 14:46:07 »

Вселената няма идея за добро или зло.
    Това е човешка себична приумица в резултат на нашата тленност и уязвимост пред могъщите Сили.
    Вселената следва само Закона за това дали има Хармония,равновесие и баланс според нейните Закони.
    И според това се случва и всичко в живота ни...
    Няма как да не те заболи ако риташ стената...
    Няма как да не се удавиш ако искаш да прегърнеш или набиеш водата...
    И на двете им е все едно за теб...
    Но това не ти пречи да заобиколиш стената или да съзерцаваш в покой водата в нейната игра и отражения...
    ...и да я прегръщаш и носиш в мислите и съзнанието си.
    Напълно съм съгласен.
    Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Как да се борим със Злото « 1 2 »
    Духовни учения
    Мъдрост и Хармония 25 1585 Последна<br />публикация Юни 21, 2012, 21:00:32
    от shining_star

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright