Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2 3   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Логика или интуиция  (Прочетена 1649 пъти)
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1647

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « -: Март 29, 2012, 11:30:39 »

Кое е по-важно за нашето поведение и развитие: логиката или интуицията?

Да се опитваме всичко да си изведем и обясним логично или пък да се доверим на не винаги ясния "вътрешен глас"?
    Дали обаче той няма да ни подведе?

Активен
    Soul
    love
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 104

for heaven's sake

« Отговор #1 -: Март 29, 2012, 18:47:53 »

Знанията ми по тази тема добиват известен парадокс,тъй както в книги на източни учители и други учени съм прочитал,че здравата логика е сигурен път, и един вид, с другата част на мозъка , отговаряща за сигурните неща.Така и съм чел, че интуитивния път ще те отведе до правилното място.
     Но това, което чувствам е, че интуицията е най-правилния път, и ако е добре развита, а не е само несигурен проблясък в теб, то тя ще показва винаги правилния път, като лъч светлина, в тъмна гора...и това идва от интуицията ми хаха Ухилен
     В края на краищата, сякаш и двете имат водят до едно и също място, но едното е по неосъзнато от повечето хора.И все пак подкрепям повече интуитивния път.Може би това означава, че тази половина повече съм развивал... Ухилен
    Активен

We live in illusion and the appearance of things. There is a reality. We are that reality. When you understand this, you see that you are nothing, and being nothing, you are everything. That is all.^
    shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 730

« Отговор #2 -: Март 29, 2012, 18:57:17 »

За себе си само мога да кажа: винаги интуицията. Усмивчица Всичко друго може да ме подведе, разума е подвеждащ, но не и интуицията. Всеки път, когато съм пренебрегвала "вътрешния глас и интуицията" в полза на "логика и разум", съм грешила.

Но трябва да са в хармония. Усмивчица Все едно да питаш: ръцете да следват ли краката, или да не ги следват? Всеки си е на своето място със своите специфични функции - и ума, и сърцето, и интуицията.
    И има 1 който командва, ти.

Затова именно говорим за осъзнаване, хармония и баланс. Защо логиката да е против интуицията?! Или да мислиш едно, да чувстваш друго, да говориш и върши трето и четвърто?
    Активен
    Pelin
    ОЙ 8:11
    Неактивен Неактивен

Публикации: 284

Red Overtone Serpent

« Отговор #3 -: Март 30, 2012, 07:29:03 »

Логика или интуиция?
    Или? Защо?
    Всяко нещо си има своята красота и своето предназначение.
    Чрез логиката се анализира интуицията, а и има нещо друга, когато те вървят "ръка за ръка" се получава най-доброто.
    Само с интуиция не става и само с логика също.
    "Плътския ум" всеки ден може да се обновява, чрез интуитивните прозрения. Логиката, чрез интуицията често разширява своите "коловози".
    Инак то е ясно, че "жената" бива да е послушна на "мъжа".

Цитат
    1 Коринтяни 11
    3 Искам пак да знаете, че глава на всеки мъж е Христос, а глава на жената е мъжът; глава пък на Христа е Бог.
    4 Всеки мъж кога се моли, или кога пророчествува, ако има главата си покрита, засрамва главата си.    
    5 А всека жена която се моли или пророчествува с непокрита глава засрамва главата си; защото е все еднакво като да е с бръсната глава.    
    6 Защото жена ако се не покрива, нека остриже и космите си. Но ако е срамотно на жена да си стриже космите или да си бръсне главата, то нека се покрива.    
    7 Защото мъжът не требва да си покрива главата, понеже е образ и слава Божия; а жената е слава на мъжа.    
    8 Защото мъжът не е от жената, но жената от мъжа;    
    9 понеже не бе създаден мъжът за жената, но жената за мъжа.    
    10 За това жената е длъжна заради ангелите да има на главата си белег на власт.    
    11 Ни мъж обаче без жена, нито жена без мъж бива в Господа;    
    12 защото както жената е от мъжа, така и мъжът е чрез жената; а всичко е от Бога.    
    13 Сами в себе си съдете: Прилично ли е на жена да се моли Богу гологлава?    
    14 А не учи ли ви и самото естество че мъж ако оставя косата си да расте то е безчестие нему?    
    15 Но жена ако оставя косата си да расте то е ней за слава; защото косата е дадена ней наместо покривало.

Ефесяни 5:23
    защото мъжът е глава на жената, както е и Христос глава на църквата, и той е Спасител на телото.

1 Коринтяни 7:3
    Мъжът да отдава на жената длъжното ней благоразположение: подобно и жената на мъжът.
    Съответства не малко и към "руах" и "нефеш"...
    Активен

"... Защото в (от)даването получаваме и в смъртта се раждаме за Живота Вечен..." св. Франциск от Асизи
    ИВЕВЕ
    Гост
    « Отговор #4 -: Март 30, 2012, 11:17:55 »

Знанията ми по тази тема добиват известен парадокс,тъй както в книги на източни учители и други учени съм прочитал,че здравата логика е сигурен път, и един вид, с другата част на мозъка , отговаряща за сигурните неща.Така и съм чел, че интуитивния път ще те отведе до правилното място.
    От София до Пловдив може ли да се стигне с автобус? Май да. Влакове също има. Това не е парадокс, Soul. Усмивчица
    И логиката, и интуицията имат много добри страни, особено, когато са развити до някаква степен.
    Всички имаме и логическо мислене и възможност за интуитивно такова.

Тъкмо щях да пиша колко хубаво би било перфектното владеене и на двете и още не знам колко такива не особено смислени работи... Но се зачудих има ли нещо общо ръката, с която пишем, и по-развития начин на мислене.
    Оказа се, че има - лявата част от тялото се контролира от дясното мозъчно полукълбо и обратното - дясната, от лявото.
    Но, ако се замислим - докато пишем на клавиатурата, дали обръщаме внимание на лява или дясна ръка? Аз лично не. Всяка ръка отговаря за изписването на определени букви, няма доминираща.

Това мисля, че се отнася и до логиката и интуицията - заложени са ни и двете възможности, като и двете са опции - няма, обаче, по-добра. Има един много по-добър вариант - когато и логиката, и интуицията са достатъчно добре развити, за да ги използваме и двете.

За себе си само мога да кажа: винаги интуицията. Усмивчица Всичко друго може да ме подведе, разума е подвеждащ, но не и интуицията. Всеки път, когато съм пренебрегвала "вътрешния глас и интуицията" в полза на "логика и разум", съм грешила.
    Тогава защо не опиташ да развиеш и логиката, разума си? Усмивчица
    И интуицията, и логиката могат да бъдат подвеждащи, но и невероятно точни. Зависи от нас самите и до каква степен ги "владеем".

Но трябва да са в хармония. Усмивчица Все едно да питаш: ръцете да следват ли краката, или да не ги следват? Всеки си е на своето място със своите специфични функции - и ума, и сърцето, и интуицията.
    И има 1 който командва, ти.

Затова именно говорим за осъзнаване, хармония и баланс. Защо логиката да е против интуицията?! Или да мислиш едно, да чувстваш друго, да говориш и върши трето и четвърто?
    Именно!
    Точно това казвам и аз, трябва да има баланс и хармония във всичко.

Всяко нещо си има своята красота и своето предназначение.

Чрез логиката се анализира интуицията, а и има нещо друга, когато те вървят "ръка за ръка" се получава най-доброто.
    Само с интуиция не става и само с логика също.
    Напротив, и само с интуиция става, и само с логика.
    Какво става е друг въпрос. Ухилен
    Разбира се, че да вървят "ръка за ръка" е най-добрият вариант, но за да стигнем до него трябва да сме минали и едната, и другата крайност. Усмивчица

« Последна редакция: Март 30, 2012, 11:26:46 от ИВЕВЕ » Активен
    shining_star
    Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: Март 30, 2012, 12:06:38 »

Напълно съгласна!

Само ще допълня, когато развиваш и двете, можеш да отиваш над обикновената линейна логика на "да" и "не" като взаимноизключващи се понятия. Ползваш и нея, когато е необходимо, както казваш, ИВЕВЕ. Да, разум+интуиция е желязна комбинация, получаваш разбиране и за една друга по-висша логика, отвъд "да-то и не-то, или-или, ако така, така."
    Активен
    Soul
    love
    **
    Неактивен Неактивен

for heaven's sake

« Отговор #6 -: Март 30, 2012, 16:26:41 »

Приемам тези думи напълно.Логиката и интуицията, ако работят заедно, могат да се допълват и така да  се придобие по-широк спектър.Но стигнем ли до там, че логиката da може да работи сама, започва нещо да ме гъделичка Ухилен ... всички знаем, че логиката изисква абсолютната точност във всяко отношение.Оттам следва, че ако използваме само логика, то ще трябва да изключим много важни съставки като вярата и любовта (разбира се и още, но сега не се сещам), тъй като къде им е логиката на тях ?
     От друга страна ако приемем само добре развитата интуиция, изключвайки логиката, материалните виждания за света ще ни бъдат по-замъглени, но развитието на нашата същност ще продължи, нали ?
    ...Е, и разбира се, до тези заключения стигам по логичен път Ухилен;D ... но въпреки това имам чувството, че с интуиция ще се стигне по-далеч отколкото с логика....но то пък и зависи какво целиш и накъде си тръгнал - навътре ? или навън ? Ухилен
    Активен

We live in illusion and the appearance of things. There is a reality. We are that reality. When you understand this, you see that you are nothing, and being nothing, you are everything. That is all.^
    abrego
    Неактивен Неактивен

Публикации: 125

• Град: Тук...сега...
  • « Отговор #7 -: Март 30, 2012, 16:51:54 »

За мен пък само пълният синхрон между логика и интуисия води право в целта.Едното  без другото не може без значение накъде си се насочил.Защото,която и от двете да води не би минала без другата да и освети пътя.Всъщност според мен са две полвинки от едно неразделно цяло.Все пак това си е само мое мнение не ви го натрапвам,просто при мен така работи най добре.
    Активен
    shining_star
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Март 30, 2012, 20:02:11 »

...зависи накъде си тръгнал, навътре, или навън? Усмивчица - там е работата, че външното е отвътре и вътрешното е отвън. Тръгнал си да прекараш мост между двете, да обединиш "плътта и духа".
     Умът винаги е "стар", той работи с миналото...върти едни и същи програми, възприети отвън, от средата...а живота е нов във всеки момент. Вътрешния глас, вътрешния ръководител, интуицията Усмивчица не се нуждае от разсъждения, анализи и доказателства - той знае.
    Активен
    abrego
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #9 -: Март 30, 2012, 20:41:04 »

Ами може би е така за теб,аз ги виждам/усещам като едно цяло.Точно опитите да се използва едното повече от другото ги разбалансира и после....чертежи,мостове,кръпки дори.....докато се получи отново това
    Активен
    shining_star
    Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: Март 30, 2012, 23:18:53 »

Така е, но на това ниво на което сме ние, на тоя физически план, те са в противоречие. Единия тегли към земята, а другия към небето. И това обединение и хармонизация, и този баланс се явява трудна работа:) ,а и баланса не може да е нещо постоянно, той варира...Усмивчица не казвам да използваш повече едното за сметка на другото, а и двете, зависи къде и за какво, "конфуцианец в офиса, даосист извън офиса".
    Активен
    мушу
    Неактивен Неактивен

Публикации: 102

• Град: София
  • « Отговор #11 -: Март 30, 2012, 23:35:36 »

По някога не мога да разгранича логиката от интуицията. Много често след като съм обмислила нещата доколкото мога и ги оставя да "отлежат", решението си идва изневиделица. Чисто ми хрумват някакви неща, които не са подплатени с достатъчно информация, и се оказват верни. Слагам интуицията на първо място, защото даже и да стигнеш до логичен извод, пак интуицията ти показва пътя на логиката.
    Често интуицията ти праща книга в ръцете, или линк към някой сайт.
    Активен
    abrego
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #12 -: Март 30, 2012, 23:56:36 »

О,да когато слушаме интуицията тя ни посипва с куп търсени неща,сякаш дошли от никаде,без логика.Разумът мълчи тогавав знак на съгласие
    Активен
    Soul
    love
    **
    Неактивен Неактивен

for heaven's sake

« Отговор #13 -: Март 31, 2012, 00:19:49 »

Често интуицията ти праща книга в ръцете, или линк към някой сайт.

Абсолютно ! Изглежда, че (от) Интуицията е всичкото, нищото, цялото. Силната интуиция е силната ти връзка, и оттам точните знаци, книги или пък линкове към сайтове хаха Ухилен
    Активен

sarabia
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 174

• Град: Варна
  • « Отговор #14 -: Март 31, 2012, 11:55:09 »

За мен пък само пълният синхрон между логика и интуисия води право в целта.Едното  без другото не може без значение накъде си се насочил.Защото,която и от двете да води не би минала без другата да и освети пътя.Всъщност според мен са две полвинки от едно неразделно цяло.Все пак това си е само мое мнение не ви го натрапвам,просто при мен така работи най добре.

Не бих могла да се изразя по-добре. Усмивчица Само да допълня, че интуицията доста често мълчи, докато логиката отговаря винаги. Тогава нямаме избор освен да и се доверим.
    Активен

Не се опитвай да ме опознаеш,аз нямам име,нито форма.
    Мислиш ли,че много знаеш сам поставил си си норма.
    В мен ти виждаш своя лик,тъй както си въобразяваш.
    Дори да сменям моя ник,пак сам със себе си оставаш.
    Страници:  [1] 2 3   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Пробуждам ли се или се заблуждавам? « 1 2 »
    Въпроси и отговори
    fairytale 17 1411 Последна<br />публикация Юни 20, 2010, 00:20:06
    от nia.boneva6
    Индиго или не?
    Анкети
    Аэ съм 14 2690 Последна<br />публикация Май 01, 2011, 13:38:03
    от itsme
    Предчувствие или?
    Въпроси и отговори
    mimilota 1 1157 Последна<br />публикация Април 04, 2011, 00:11:08
    от Georgio
    Хороскоп да или не « 1 2 »
    Въпроси и отговори
    sunsea 19 1019 Последна<br />публикация Юни 14, 2012, 15:01:25
    от Sue

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright