Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  1 2 [3] 4   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Бихте ли продали душата си?  (Прочетена 3070 пъти)
execute
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 63

« Отговор #30 -: Април 12, 2012, 09:40:19 »

Здравейте и от мен, искам да използвам темата за да задам следния въпрос:
Може ли човек да продаде нещо над което няма власт, няма сила и най-важното не притежава? Да отидеш в болницата и да си продадеш или дадеш бъбрек, това може. Душата не е материална, дадена ни е за да събираме преживявания, опитност и неща за който все още не знаем. Това е само хипотеза, но е една доста реална такава. Да "продадеш душата си" според мен е погрешен израз, който по-скоро означава да предадеш собствените си убеждения по отношение на гледната ти точка за нещата от живота, общо казано.

Нещо което не е твое не може да бъде продадено
По скоро това дето казват да си продадеш душата значи да робуваш цял живот аи след смарта на него Намигване
Активен
protoplasma
Гост
« Отговор #31 -: Април 15, 2012, 18:19:57 »

Добре...
Всички много хубави неща сте написали, но завоя, който предприема темата, според мен е погрешен. Акцентът се измества в посока, която не предполага по-нататъшно развитие. Задънена улица, в която отговори няма и ако сега седна, просто да опонирам, ще тъпчем в дъното на тази улица, а въпроса, така или иначе, ще си остане висящ. Намирам за напълно излишно да подчертаваме факти, от сорта на това, че не можем да наложим волята си над нематериалните аспекти от вселената (като се има предвид, че тук сме по-запознати с материала).
В случая "продаване на душата", както някой подчерта, е просто израз, по абсолютно същия начин, както има изрази, като - бездушен човек или душевно болен, осъдени или мъртви души. Ще се опитам да съм още по-изчерпателен, като използвам пример, за да бъде разбрано, защо смятам, че темата е завила в грешна посока и се обсъждат излишни неща. Представете си, че заглавието беше "Бихте ли си продали задника?". Смисъла и значението на въпроса са същите, само където, този жаргонен израз е по-широкоупотребяван в разговорната реч. И представете си, че при така поставено заглавие, започнем да обсъждаме големината, обиколката и цената на своите задници, по курса на еврото. Сигурен съм, че някои от вас разбирате вече, какво имам предвид и какво точно визирам, когато казвам - погрешна посока. Просто не е това въпроса - можем ли, а дали бихме. Той е повече от елементарен и предполага елементарен отговор. Та до тук, изписах това, за да няма сърдити, обидени и такива, които си мислят, че основната ми цел е да съм вечно в опозиция, само и само да блесна, като една златна петолъчка, върху черното, дрипаво знаме, на всеобщото невежество и духовна нищета. Пък ако може и някоя, дивна, духовнотърсеща нимфа, да ме ареше, пък да ме закичи на буйната си гръд и да ме поддрусква, припкайки игриво из прашните улички...
Както и да е... да не се откланяме.
Извън протокола, само подчертавам, че на онези от вас, които са имали удоволствието, да се запознаят  с Гьотевия "Фауст", ще им е десеторно по-лесно да проумеят самата идея на въпроса, в дълбочина, дори и да не помнят много подробности, от диалозите между Йохан Фауст и Мефистофел.
Идеята, в понятието - духовния и бездушен човек, не е в това, дали има или няма душа, а в осъзнатостта. Бездушния, не че няма душа, а не осъзнава, че я има. Осъзнава само материалното си съществувание. Възприема света, само до там, до където неговите пет сетива му го разкриват. Отвъд материята, нищо не съществува, макар че живее като безсмъртен.
Духовния човек, осъзнава, както материалната, така и духовната си същност. По-кратко от това, здраве му кажете.
Ще перифразирам въпроса, за да е по-лесно за всички.
"Бихте ли правили нещо, което не считате за правилно и е в разрив с вашите възгледи и убеждения, с цел - лични облаги и придобивки?"
Темата много деликатна и със сигурност, не всеки ще бъде искрен. Аз, макар и да не виждам нужда да отговарям, ще отговоря - не. Все пак, ако вожда се "наведе", ебаси вожда!  Добре е да избегнем и следващия, евентуален завой в задънена улица, в темата - разликата между компромис и "навеждане".
Компромисите са прекрасно нещо, което е показателно за онези, които умеят да виждат цялостната картинка, отгоре. За това, в един и същи сценарий, всеки човек би могъл да реагира по  минимум два  различни начина. Според залога.
Активен
meander
Каквото дадеш това ти се връща.
Неактивен Неактивен

Публикации: 381

« Отговор #32 -: Април 15, 2012, 18:27:47 »

Здравей Sita .
Надявам се че си искала да зададеш въпроса-Бихте ли предали душата си?
По някога и на мене ми се "губи" правилната дума.
И за двата вариата -Никога.
Живи и здрави.
Активен

Мечтите ни помагат да намерим посоката,а желанията ни помагат да загубим пътя.
Когато човек говори истината - не се налага да лъже!
Мухата влиза само в отворена уста!!!
Sita
13
Неактивен Неактивен

Публикации: 344

« Отговор #33 -: Април 18, 2012, 23:02:54 »

Тук са описани няколко истории, но не мога да гарантирам за достоверността им.
http://www.chudesa.net/p2272/
Активен
Harpi
Неактивен Неактивен

Публикации: 83

• Град: Бургас
  • « Отговор #34 -: Април 19, 2012, 22:29:37 »

Бездушния, не че няма душа, а не осъзнава, че я има.

Да , но щом нещо го има  може и да го няма.
    -има човек , но може и да няма такова животно
    -има крава пиеш мляко, но може и да няма и да си ходиш жеден
    -има душа, но защо пък да може и да я няма в някои създания
    И от къде си сигурен , че бездушният има душа.

[/quote]

"Бихте ли правили нещо, което не считате за правилно и е в разрив с вашите възгледи и убеждения, с цел - лични облаги и придобивки?"
    Та на това животно аз му викам "Компромис" , и той може да се прави не само за лични облаги и придобивки , а и за запазване на общия хармоничен облик. Както виждаш разликата е само в заплащането.

Все пак, ако вожда се "наведе", ебаси вожда! 

Жалко за вожда, но който не може да се наведе и да се огъне - се пречупва

Активен

Можеш да си задаваш въпроси и да си отговаряш. Отговорите на всеки един етап от твоя живот ще са различни и верни .

Най - трудни за разбиране са простите неща . Усмивчица
    Mitko R
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 99

• Град: София
  • « Отговор #35 -: Април 20, 2012, 17:07:28 »

Чудя се как човек може да продаде нещо което все още не е намерил ?
    Активен

"If you wish to find the Buddha,
    first you must look into your own mind,
    outside of the mind,there is no Buddha."
    execute
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #36 -: Април 20, 2012, 17:12:03 »

Незнам намерил ли е ненамерил ли е ама може защото и да не го е намерил то си е негово Намигване
    Активен
    Mitko R
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 99

• Град: София
  • « Отговор #37 -: Април 20, 2012, 17:22:05 »

Незнам намерил ли е ненамерил ли е ама може защото и да не го е намерил то си е негово Намигване
    Ами то и насън може да се видиш че си най-добрия летец изпитател на света но след като се събудиш се оказва че нещата стоят по различен начин....Или купил си си нова и лъскава кола но откакто я имаш я ползва друг ,да тя е твоя но можеш ли да и въздействаш щом не е при теб?Можеш ли да се качиш в нея?
    Активен

"If you wish to find the Buddha,
    first you must look into your own mind,
    outside of the mind,there is no Buddha."
    execute
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #38 -: Април 20, 2012, 17:27:47 »

ако съм си купил нова кола няма да я дам на друг
    и в тоя живот има агран4ения ама тези ограни4ения могат да бъдат преско4ен итака 4е ...
    Активен
    sianna
    Неактивен Неактивен

• Град: софия
  • « Отговор #39 -: Юли 23, 2012, 09:14:13 »

Не продавай "Вътрешното" си богатство за "външното"

Гол се раждаш на този свят...чеизът ти- душата. Това е твоето истинско богатство.
    Не се захласвайте да натрупвате външно богатство...увеличавайте Вътрешното си Богатство
    Когато напуснеш този свят, нищо външно няма да вземеш със себе си, -отново си само с душата си.
    п.с. Има компромиси, които може да направиш, но има, които никога не бива да правиш
    Активен
    protoplasma
    Гост
    « Отговор #40 -: Август 06, 2012, 14:26:53 »

Цитат на: sianna
    Не продавай "Вътрешното" си богатство за "външното"
    Сигурна ли си, че са взаимоизключващи се?
    Не се захласвайте да натрупвате външно богатство...увеличавайте Вътрешното си Богатство

Сега разбирам. Изкривена представа за "богатство". Изглежда ти наричаш богатсво - когато някой има повече, отколкото му е нужно. Аз наричам това - излишък. Всъщност... то май всеки това подразбира под "богат човек" - живеещ в излишък. Според мен, обаче, богатия човек не живее в излишък.
    Има компромиси, които може да направиш, но има, които никога не бива да правиш
    Изброй по няколко от двата вида, за да не звучи голословно. Дай примери, защото така нищо не се разбира.
    Активен
    sianna
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #41 -: Август 07, 2012, 09:59:13 »

Елементарно...елементарно, вожде подхождаш...
    Задавай първо уточняващи въпроси към събеседника ти , когато не си наясно какво е имал в предвид и са възникнали в теб допълнителни въпроси...тогава личното ти мнение. А така, сам да си задаваш въпросите и сам да си разсъждаваш в/у тях , без другия да ти е дал пояснение е Домисляне...и не означава, че другия непременно е в заблуда , а че ти сам може да попаднеш в нея.
    Има крати мисли, които са следствие от дълбок анализ Усмивчица и съдържат много- извлечена е есенцията ...такива са и сентенциите
    Нещата са многозначни и взаимно свързани...и затова нямам нагласата да изключвам, да ампутирам,.. а разглеждам кое е същественото, в/у кое се поставя акцента...динамичното равновесие в движението ни ,е по една тънка лайсна Усмивчица, тънка нишка в двуполярността , затова е най-трудното това. Къде по-лесно е да си в едната или другата крайност. -така че отговора ми е не изключвам, а обръщам внимание в/у акцента...а също да се замислят какво определят за "богатство"...

Цитат
    Сега разбирам. Изкривена представа за "богатство". Изглежда ти наричаш богатсво - когато някой има повече, отколкото му е нужно. Аз наричам това - излишък. Всъщност... то май всеки това подразбира под "богат човек" - живеещ в излишък. Според мен, обаче, богатия човек не живее в излишък.
    това само ме разсмя...как го измисли това...ето ти твоето домисляне... дори само да погледнеш мисълта с която започвам - /Не продавай "Вътрешното" си богатство за "външното"/...-откъде ги измисли тия "излишъци" и тем подобни...

със здраве

п.с. обърнали ли сте внимание , че за облика на форума, не само информацията е важна, а и отношението на всеки участник, т.е атмосферата, която създават участниците...
    Активен
    protoplasma
    Гост
    « Отговор #42 -: Август 07, 2012, 11:27:17 »

Задавай първо уточняващи въпроси към събеседника ти , когато не си наясно какво е имал в предвид и са възникнали в теб допълнителни въпроси...тогава личното ти мнение. А така, сам да си задаваш въпросите и сам да си разсъждаваш в/у тях , без другия да ти е дал пояснение е Домисляне...и не означава, че другия непременно е в заблуда , а че ти сам може да попаднеш в нея.
    Именно пояснението е това, което търся с въпросите. Пояснение – не за мен.
    Има крати мисли, които са следствие от дълбок анализ Усмивчица и съдържат много- извлечена е есенцията ...такива са и сентенциите
    Има и едни други кратки мисли, които са вследствие на анализ, върху други кратки мисли. Такива са и въпросите.
    Нещата са многозначни и взаимно свързани...и затова нямам нагласата да изключвам, да ампутирам,.. а разглеждам кое е същественото, в/у кое се поставя акцента...динамичното равновесие в движението ни ,е по една тънка лайсна Усмивчица, тънка нишка в двуполярността , затова е най-трудното това.
    Явно различаваш същественото от несъщественото. Аз не мога да бъда категоричен – за това задавам въпроси.
    Къде по-лесно е да си в едната или другата крайност. -така че отговора ми е не изключвам, а обръщам внимание в/у акцента...а също да се замислят какво определят за "богатство"...
    И аз акцентирах върху понятието “богатство”.
    Не казах, че твоето разбиране е изкривено. Може би е моето – щом болшинството го виждат иначе. Защо побърза и избра да го чуеш, като че те критикувам или нападам и се зае да се защитаваш.
    Цитат
    това само ме разсмя...как го измисли това...ето ти твоето домисляне... дори само да погледнеш мисълта с която започвам - /Не продавай "Вътрешното" си богатство за "външното"/...-откъде ги измисли тия "излишъци" и тем подобни... .
    Посмей се още, тогава, sianna.
    Според мен, богатство е споделеното, а не притежаваното. Богат е този, които използва това, което има, за добро, а не този, който просто има. Ако имаш силата да лекуваш, това не е дар - дар е да лекуваш. Ако имаш възможност да помогнеш, да донесеш добро, това не е дар – дар е да го направиш. Има хора, които притежават средства, чрез които могат да направят от пустинята Сахара, процъфтяваща държава, в която милиони, умиращи от глад и от лечими болести хора да могат да живеят и да творят. Тези средства, които притежават богатство ли са? Богати ли са тези хора?
    п.с. обърнали ли сте внимание , че за облика на форума, не само информацията е важна, а и отношението на всеки участник, т.е атмосферата, която създават участниците...
    Разбира се, че е така. И ако някога, когато говориш нещо, някой се разсмее, това би те отказало да говориш повече с този човек. Аз, обаче нямам подобен проблем. А атмосферата си е в теб. Който каквото вижда и усеща, трябва да знае, че това не е извън него. Няма външно богатство и външна бедност. Това е, което имах за казване.
    « Последна редакция: Август 07, 2012, 11:49:29 от в о ж д а » Активен
    Sita
    13
    Неактивен Неактивен

Публикации: 344

« Отговор #43 -: Ноември 05, 2012, 18:08:58 »

Когато напуснеш този свят, нищо външно няма да вземеш със себе си, -отново си само с душата си.
    Добре, а просто хипотетично, ако изходната точка е една и съща и в двата случая, защо пък по пътуването от А до Б, да не се отклониш малко? От интерес, любопитство, желание, от каквото щеш.

Активен
    sianna
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #44 -: Ноември 06, 2012, 22:29:31 »

"
    Цитат
    Добре, а просто хипотетично, ако изходната точка е една и съща и в двата случая, защо пък по пътуването от А до Б, да не се отклониш малко? От интерес, любопитство, желание, от каквото щеш.
      Да.......  Усмивчица то си е естествено да опознаваш......Стига да не е на всяка цена. Не и с цената на душата си.

Закачливо ми се усмихва от мисълта ти термина, " о т к л о н и ш" ;забавен е, развесели ме и аз му се усмихнах. ...

Душата е като любознателно дете, което иска да опознава, да преживява, да опитва, да види.../моя си интерпретация/

п.с благодаря ти ,сита, че ме върна към една от любимите ми теми...и смятам да я продължа -днес ми се пише:)
    Активен
    Страници:  1 2 [3] 4   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Възрасти на душата « 1 2 ... 7 8 »
    Духовни учения
    Administrator 115 11483 Последна<br />публикация Февруари 01, 2013, 22:09:45
    от Timesbehind
    Отделяне на душата от тялото « 1 2 »
    Видео клипове
    Spirit 26 4862 Последна<br />публикация Август 16, 2012, 17:09:44
    от Mizore
    Каква бихте искали да бъде бъдещата България и как бихте я направили такава?
    За България
    Аэ съм 6 952 Последна<br />публикация Май 06, 2011, 12:38:04
    от Sita
    Как бихте описали цветовете на един незрящ човек?
    Въпроси и отговори
    ... 4 989 Последна<br />публикация Октомври 12, 2011, 14:48:56
    от ИВЕВЕ
    Душата в очите ли се намира « 1 2 3 4 »
    Въпроси и отговори
    mamagaya 46 2384 Последна<br />публикация Август 14, 2012, 14:17:59
    от Финист

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright