Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  1 [2] 3 4 ... 6   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Духовна връзка - Учител и ученици  (Прочетена 3300 пъти)
Aliya
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 146

« Отговор #15 -: Февруари 12, 2012, 10:14:22 »

Полюсите са крайности на едно и също нещо и те са само в съзнанията ни.
Поляритета подчертава и подсказва за баланса(по възможност динамичен такъв,няма статично равновесие във Вселената) като трето възможно състояние на триединство.
Но е съвсем друго човек да бъде предупреден или подкрепен...и вече подготвен да прави своите избори и учи уроци.
Според мен в това е и смисъла на този форум.
А нима за любовта човек може да бъде предупреден!? И дори и да те предупредят, ще престане ли да обича сърцето ти!?
Защото духовният учител се избира с езика на любовта, със сърце. Духовният учител се разпознава от сърцето така, както разпознаваш любим.
Активен

Завръщане към себе си - aliya.blog.bg
fayri
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 36

« Отговор #16 -: Февруари 29, 2012, 09:02:02 »

Но след като самите учители са толкова извисени не са ли могли да усетят, че човек не може да бъде събуден, освен ако той сам не се събуди от съня си. Като да дадеш нож на диваци, за да ги научиш да режат и делят хляб по равно, по братски, а след смъртта ти тези диваци да се избиват кой да държи този нож, именно със самия него! Не са ли могли да предвидят че опитвайки се да направят добро всъщност ще причинят, макар и косвено, още по-голям Хаос, още повече Разделение?
Всъщност, истинските духовни учители никога не виждат "диваци" в хората, а Божии чеда, спящи Буди (Ошо). Освен това, духовните учители чудесно знаят, че никой не може насила да пробуди другия от духовния му сън. Духовните учители не се и опитват! Те знаят, че е неуважение към човека да тръгваш да му помагаш или да го спасяваш против неговата свободна воля.
Духовните учители обаче не могат и да мълчат за това, което са познали от личната им опитност и изживяване на Бог. Те не спират да говорят през целия си живот (разбира се, ако междувременно не ги разпънат на кръста). Духовните учители споделят себе си и съществото си - те са като дъждоносен облак, натежал от дъжд и изливат своите живителни дъждовни капки върху земята, върху всички. Някои капки падат върху благодатна плодородна пръст и дават плодове, други падат върху голи скали.
Всичко зависи от готовността на този, който ги слуша дали да ги чуе или не, великите ни духовни учители.
За това говори и Исус в притчата си за сеяча

Цитат
Ошо...Какво да ти кажа за него?... Велик манипулатор като всеки голям философ...
Ошо е философ по образование и просветлен по същност. Самият Ошо отрича филосософията като средство за познание на Истината.
За духовните учители е ясно-те са просветлени,без его,свръхчовеци.
Но въпросът ми е за духовните уеници.
Духовният ученик който следва даден духовен учител, следва ли да бъде съгласен с всичко,което казва неговият духовен учител ?
Предварително благодаря за отговора.

Активен
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #17 -: Февруари 29, 2012, 10:07:03 »

Духовният ученик който следва даден духовен учител, следва ли да бъде съгласен с всичко,което казва неговият духовен учител ?

Ако е съгласен с всичко, ще бъде ли свободен ученикът?

А учителят не иска ли ученикът да е свободен?
    Активен
    shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 730

« Отговор #18 -: Февруари 29, 2012, 10:28:02 »

Ако сам, от своето лично преживяване и опит, не стигнеш донякъде, това което казва Учителя няма да стига до тебе, няма да знаеш за какво става въпрос.
    А когато го знаеш от опит, тогава тоя опит съвпада с думите на учителя - дали ще го прочетеш в книга, ще го чуеш на лекция...но тогава знаеш за какво говори Учителя и си казваш: да, точно така е.

Някои неща се приемат на доверие Усмивчица. За други трябва да си строшиш главата и така да научиш...Не може без доверие Усмивчица...но за да имаш това доверие в Бога, в Учителя и в себе си, то също не идва ей така, базира се на нещо, което вече имаш като опитност.

А дали Учителя иска да сме свободни? - да.
    Историята разказва, че когато Буда умирал, братовчед му Ананда, който цял живот ходел с него и бил неотлъчно до него, плачел и се вайкал: " Не ме оставяй, какво ще правя без тебе..." Буда му казал: "О, Ананда, радвай се, че ще се отървеш най-после от мен и ще имаш възможност да бъдеш себе си. Не следвай никого, дори мен. Бъди светлина сам на себе си, Ананда."
    Активен
    Aliya
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #19 -: Февруари 29, 2012, 12:11:49 »

Да станеш духовен ученик означава точоно това - да се подчиниш напълно и безпрекусловно на духовен учител, когото си избрал със сърцето си и в когото имаш пълно доверие.
    Умът ти много пъти ще се опитва да се противопостави на това твое подчинение и безпрекусловно следване, егото ти няма да се предаде без бой и ще те убеждава многократно, че за твое добро е да не се подчиняваш, да не слушаш сърцето си и гласа на безусловната си любов към учителя.
    А егото на ума е чудесен манипулатор - та нали живот след живот те е манипулирало и владяло.
    Но това е начинът да бъдеш с духовен учител - да го следваш безпрекусловно и всеотдайно.
    На духовният учител последователи не са му нужни - той е щастлив и безметежен и сам. Ако е приел да бъде твой учител, то е от любов и състрадание към теб.
    Активен

Aliya
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #20 -: Февруари 29, 2012, 12:15:33 »

Ако е съгласен с всичко, ще бъде ли свободен ученикът?
    А учителят не иска ли ученикът да е свободен?
    Свободата е възможна само в Истината. Докато не си познал истината, не можеш да бъдеш свободен.
    А един духовен учител точно това прави - помага ти сам да достигнеш до истината. И без усилия от твоя страна, истината няма да можеш да достигнеш и да превърнеш в твоя истина, изживяна и лична.
    Истината ще те направи свободен, казва Исус
    Активен

Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #21 -: Февруари 29, 2012, 12:25:08 »

Да станеш духовен ученик означава точоно това - да се подчиниш напълно и безпрекусловно на духовен учител, когото си избрал със сърцето си и в когото имаш пълно доверие.
    Умът ти много пъти ще се опитва да се противопостави на това твое подчинение и безпрекусловно следване, егото ти няма да се предаде без бой и ще те убеждава многократно, че за твое добро е да не се подчиняваш, да не слушаш сърцето си и гласа на безусловната си любов към учителя.
    А егото на ума е чудесен манипулатор - та нали живот след живот те е манипулирало и владяло.
    Но това е начинът да бъдеш с духовен учител - да го следваш безпрекусловно и всеотдайно.
    На духовният учител последователи не са му нужни - той е щастлив и безметежен и сам. Ако е приел да бъде твой учител, то е от любов и състрадание към теб.

В любопитната тема:
    Лъжата Кастанеда
    е описан един учител, изискващ безпрекословно подчинение от своите ученици и ученички.

Много от ученичките са били толкова всеотдайни, че дори са му се отдавали телесно.
    Това ли е техният път към истината и свободата?

А неговите желания по отношение на тях са били продиктувани от любов и състрадание към тях ли?
    Активен
    Aliya
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #22 -: Февруари 29, 2012, 12:26:30 »

Ако сам, от своето лично преживяване и опит, не стигнеш донякъде, това което казва Учителя няма да стига до тебе, няма да знаеш за какво става въпрос.
    Стигането до учител също иска израстване от твоя страна. Самото решение да избереш даден учител и да го следваш, е твоето израстване. Да можеш да следваш един духовен учител, се иска много кураж да скочиш в неизвестното.
    Духовен учител следват само малцина смелчаци, готови да се откажат от това, което са мислили, че са, от старата си обусловена личност. Защото духовният учител е предизвестената ти смърт като това, което си бил. И новото ти раждане в трансформиран нов човек, родил се напълно и "изновоѝ', както казва Исус.
    Активен

Aliya
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #23 -: Февруари 29, 2012, 12:36:32 »

В любопитната тема:
    Лъжата Кастанеда
    е описан един учител, изискващ безпрекословно подчинение от своите ученици и ученички.
    Много от ученичките са били толкова всеотдайни, че дори са му се отдавали телесно.
    Това ли е техният път към истината и свободата? А неговите желания по отношение на тях са били продиктувани от любов и състрадание към тях ли?
    Тук говорим за духовни учители, а не за мошеници "добротворци".
    Изборът на духовния учител е твой. И ако той/тя не е духовен учител, а егоистичен добротворец, това означава, че твоят избор е бил направен с ума и неговия продукт егото ти, а не от сърцето и душата ти.
    Духовният учител няма как да сбъркаш, ако ти самият си развил в себе си способността да слушаш себе си и вътрешния си глас на съществото си.
    То е като да сбъркаш любовта на сърцето си към един човек със сметките и меркантилността на ума си по отношение на този човек.
    Духовният учител никога няма да ти обещае нещо, няма да лъска егото ти, обещавайки ти духовна "извисеност" и присъединяването ти към елитната група на духовните "отличени и специални" последователи.
    Духовният учител ще ти помогне да си помогнеш да намериш себе си, центъра на съществото си и да разцъфтиш в автентична индивидуалност, аромата на истинското ти вътрешно същество.
    Активен

shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 730

« Отговор #24 -: Февруари 29, 2012, 16:48:03 »

Его-ума не е враг, който докарва проблемите. Той е приятел, ако не се отъждествяваш с него.

За духовната връзка учител-ученик:)...ами...тази любов или я има, или я няма.
    Ето Исус казва: търси и ще намериш.
    Ошо казва обратното: търси и няма да намериш, не търси, и ще намериш.
    Активен
    {-^-}
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 65

да

« Отговор #25 -: Февруари 29, 2012, 17:52:28 »

Много хубава тема, благодаря Усмивчица
    Активен

Живей за мига
    Aliya
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #26 -: Февруари 29, 2012, 17:59:02 »

Его-ума не е враг, който докарва проблемите. Той е приятел, ако не се отъждествяваш с него.
    За духовната връзка учител-ученик:)...ами...тази любов или я има, или я няма.
    Ето Исус казва: търси и ще намериш.
    Ошо казва обратното: търси и няма да намериш, не търси, и ще намериш.
    Егото съществува именно поради твоето отъждествяване с ума ти човешки. В момента, в който спреш да се отъждествяваш с ума си, егото изчезва, разтопява се. Защото то е една илюзия, родила се в ума ти в резултата на твоето отъждествяване с ума ти.
    Ошо казва: Егото е най-големият ти враг и най-голямата ти тегоба.
    Активен

Aliya
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #27 -: Февруари 29, 2012, 17:59:45 »

Много хубава тема, благодаря Усмивчица
    И аз благодаря.
    Активен

fayri
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 36

« Отговор #28 -: Февруари 29, 2012, 19:34:09 »

А вие,бихте ли споделили,кой е вашият духовен учител или учители ?
    Активен
    Aliya
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #29 -: Февруари 29, 2012, 22:10:48 »

А вие,бихте ли споделили,кой е вашият духовен учител или учители ?
    Разбира се - човекът, който ме поведе за ръка и ми помогна да се преоткрия, беше Ошо. Макар и да не беше вече между живите. Но с вечно живата си мъдрост и най-вече, с медитациите си.
    Но аз бях тази, която го разпозна между много други и се довери на неговите катарзисни методи за медитация. Мога спокойно да кажа, че Ошо спаси живота ми.
    И ми помогна да видя много други учители със сърцето си - и Лао Дзъ, и Исус, и Буда, и зен учителите, и суфите, и хасидите.
    Активен

Страници:  1 [2] 3 4 ... 6   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright