Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Черната котка  (Прочетена 2099 пъти)
Житара
Неактивен Неактивен

Публикации: 419

« -: Януари 29, 2012, 23:57:24 »

Символът на черната котка е дълбоко вкоренен в човешката история и
е свързан с най различни митове. В древността са смятали котката за свещена.
В Египет е приемано че тя носи благодат за дома, за това е приемана като член
на семейството. Умре ли писаната, тялото й било мумифицирано. Често знатните
египтяни са били погребвани с любимата им котка, за да им помага в отвъдния
свят. В делтата на р.Нил са имали специална богиня - Басет, грижеща се за свещените
котки.
    Римляните също високо тачели котките.Именно по тяхно време животинките са внесени
в Европа. В Рим служат като талисман, особено ако са черни. С края на античността обаче
свършва и златния век на писаните.
    В мрачното средновековие котката означавала превъплъщение на дявола. Църквата твърдяла,
че вещиците се превръщали в черни котки, за това и преследвали животинките. В годините на
инквизицията на кладите са пращани хиляди писани, които загиват заедно с магьосниците.
Пикът на гоненията настъпва през ХVII век, когато образът на черната котка
предизвиква панически страх. За средновековния човек влезе ли черна котка в къщата му
значи самия дявол я е примамил там.Стопанинът трябвало незабавно да отвърне на котешките
ласки иначе щял да си навлече гнева на Луцифер. От тогава датира и суеверието, че прескочи
ли черната котка мъртвец, той ще стане вампир.
    Подобаващо страшно място е отредено за черната котка и в еврейските традиции. Според юдейския
фолклор тя е равносилна на змия: присъни ли се черна маца някому, то нещо лошо го очаква.
    Според други култури черната котка притежава способността да прониква в царството на
мъртвите и да се върне невредима - никое друга създание не го може. Приема се че те може да
виждат духовете и да преградят пътят им от отвъдното, да лекуват болести и да пазят децата
от уроки.
    В по-ново време котката възвръща положителния си образ. В Англия черната писана вещае
късмет и семейно щастие. В английския фолклор съществува и поговорката: "Ако черна котка
обитава дома ви, там винаги ще има Любов."
    За шотландците пък непозната черна котка пред вратата е знак за просперитет. Жените на
шотландските рибари масово отглеждали котки, тъй като се надявали, че ще пазят съпрузите им
докато са в морето.
    Ирландците обаче споделят по-различна представа за мяукащите животинки. Според тях, ако
черна котка пресече пътят на някого под лунна светлина, болест ще го застигне. Подобно
вярване е залегнало и в американския фолклор. Първите заселници изпадали в шок при вида на
черната писана. За сметка на това приемали бялата котка за добро предзнаменование. В днешните
щати продължава да е силно разпространено вярването за лошия късмет който носи черната котка.
но все пак мнозина са загърбили старите вярвания и с удоволствие живеят заедно с котки.
    В държави като Япония черната котка днес е положителен символ, свързван и със сексуалното
привличане. В азиатските представи къща в която живее черна котка означава, че жената ще се
радва на силно сексуално внимание от мъжа си.
    Черната котка занимава дори и Холивуд. В края на миналия век американската филмова
индустрия често опира до образа й, за това често се организират и специални кастинги.
Един от най-знаменитите конкурси за най-красива черна писа се провежда през 1961г и е
увековечен в специален фоторепортаж на сп."Лайф".
Активен

☺ ∞♥ oNe レo√乇
Morena
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 137

« Отговор #1 -: Януари 30, 2012, 00:45:45 »

Цитат
Според други култури черната котка притежава способността да прониква в царството на
мъртвите и да се върне невредима - никое друга създание не го може. Приема се че те може да
виждат духовете и да преградят пътят им от отвъдното, да лекуват болести и да пазят децата
от уроки.
Много хубава тема като бивша стопанка на  черна котка много ме зарадва.. Аплодисменти
Наистина виждат духове, виждала съм лично моята котка как се държи в присъствието на дух. Вкъщи имахме и котката го усещаше. Докато живееше при нас не помня да съм хващала уроки, а сега направо от тях съм като болна, последният път не можех да стана от леглото пет дни, не помня, когато котката живееше у нас  да съм имала проблеми със стомаха, например, а сега мине малко време и все нещо ме заболи. За съжаление се преместихме да живеем другаде и не можах да го взема със себе си... когато видя черна котка винаги си спомням за моята котка и ми става много тъжно, че я оставих, така ми се иска да си го гушна отново, но вече не е живо.  Тъжен 
Активен
Страници: [1]   Нагоре
Отиди на:  

Подобни теми:
Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
публикация
Котка хвана свински грип
Любопитни факти
delfin 0 637 Последна<br />публикация Ноември 06, 2009, 14:51:15
от delfin
Тайската котка
Любопитни факти
delfin 0 823 Последна<br />публикация Януари 09, 2010, 18:03:34
от delfin

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
Ширинан | Психолог  © Copyright