Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Има ли тук последователи на Уика?  (Прочетена 1145 пъти)
Disaster
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 3

« -: Октомври 25, 2011, 20:23:42 »

Просто се чудех,в един такъв форум има ли последователи на Уика? Усмивчица
Активен
Аэ съм
Слава ввишних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение.
Неактивен Неактивен

Публикации: 2409

Hello! I am Andy!

« Отговор #1 -: Октомври 25, 2011, 20:53:58 »

Какво е Уика?  Усмивчица
Активен
ANTARES
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #2 -: Октомври 25, 2011, 22:23:28 »

Добър въпрос. Ето сайт : http://magiq-bg.yolasite.com/wicca.php
Не се наемам да твърдя, че информацията, която открих в сайта  е точна и обективна, но все пак е доста повече от написаното в Уикипедия.
Следващите редове са кратък откъс от резюмето на една книга. Книгата се казва : "Да яхнеш сребърната метла". Неин автор е Силвър Рейвън Улф.Ето го и резюмето :
 "По целия свят се появява едно Ново поколение последователи на Уичкрафт-хора,които се занимават или искат да практикуват Вещерско изкуство сами,без настойничеството на някоя магическа група......"

Това е което  успях да открия.
Ще се въздържа от коментар  Безмълвие
Активен
Disaster
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #3 -: Октомври 25, 2011, 23:03:43 »

Горният пост описва горе-долу идеите ни.
Активен
Финист
Финист
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 142

« Отговор #4 -: Октомври 26, 2011, 11:24:44 »

1.
Дизастер, навсякъде ги има, повече или по-млако явно.
А ти "уикан/ка" ли си(сте?)?
И какво дириш - контакти, дискусии, информация, последователи, ...
И какво ще рече това "такъв форум"!? Какъв е тоя такъв?

2.
Уика е съвременна пантеистична и природна религия, признаваща за главен духовен архетип мъжкото и женското начало, наричани съответно Бога и Богинята. Ръководна философска идея е хармонията на противоположностите, баланса между тях и трансформацията на едното в друго.

Уика признава силата на магията, счита за свещени четирите елемента на стихиите, отдава почит на цикличността на съществуването, най-вече празнувайки смяната на годишните сезони, месеците(лунните) и седмиците. Силно разпространено е "петорното правило", вариация на "тройното правило" на рицарите, алхимиците и разни средновековни мистици. Активно се ползва символика и се набляга външно на стила "назад към природата".

Организираната структура на уика е доста свободна - има самостоятелно вярвящи/практикуващи, а също и такива събрани в група/ковън с ръководител. Отделните групи и хора обаче не са свързани с някаква организация или йерархия, но по-скоро са "приятелски независими" и се взаимопризнават поради сходстовото в основните си идеи. Поради това олбаче философията и мирогледа на уика не се "изповядва" еднакво от отледните уикани и ковъни, освен в определящите ключови положения, което всъшност е също част от уиканската парадигма за ненасилие и ненамеса в чуждите дела.

Ако се направи сравнителен анализ на най-основните идеи, ще се открият много общи черти с Брахманизма и Хиндуизма, също с рицарския мироглед, донякъде и с идеите на алхимиците...

Класици на уика са Р.Гарднър и разбира се "леля" Дорийн Валиенте, "от която всички сме се учили". Особено значение има нейната книга "Вещици на бъдещето"(Witchcraft of tomorrow), която препоръчвам на всички заинтересовани.

2.1.
Що се отнася до подобни "фенки на чудеса", подобно на тая С.Улф, според мен те не са особено в "уикански дух", по-скоро имат нещо общо с него, но повече клонят към вещерство и магьосничество. Както казах, Уика естествено не отхвърля магията(даже много си я признава и ползва), но в никой случай не слага ударението върху него. Нооо... всеки сам за себе си следва да реши какво иска да получи - дълбока философия или просто проява на окултните сили. Колкото уикани, толкова и уикки, така да се каже.

2.2.
Не знам какви са идеите ти/ви, Дизастер, но поне аз считам, че главното във уика не е "занимания или практикуване на Вещерско изкуство самостоятелно, без настойничество на някоя магическа група", а нейната филисофия и начина на живот до който уика води(тоест уиканските етика и морал), та нали това гласи и нейният ПЪРВИ ПРИНЦИП:
«прави каквото си решил да правиш, ако на никого то не вреди»
Активен
Eona Lightholder
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 2558

NEVERENDING STORY

« Отговор #5 -: Октомври 26, 2011, 12:18:48 »

Дизастър с две думи ,тука ползваме базата на древни учения ,но се учиме на работа с енергиите на едно по-различно ниво.
Активен

"weird " is indication for creative force ♥
Disaster
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: Октомври 26, 2011, 18:59:30 »

Финист,търся контакти,главно.Липсват ми такива,защото баба ми,която беше уиканка,умря когато аз бях много малка.Липсва ми един вид наставничество,знам ли.Друга гледна точка.Съмишленици,ако щеш.
Ммм,под "такъв форум",имах предвид,че тук едва ли ще ме нападнат за вижданията ми.Случвало се е нееднократно.Не че се страхувам от сблъсъци,просто ми е неприятно.
Не практикувам магия често,преди изобщо.Започнах да изучавам/практикувам преди има-няма 5-6 години,което си е нищожно за една такава огромна материя.Самоопределям се като уиканка,но една доста начинаеща такава.
Не държа да си говорим на "Вие".Ако държиш,разбира се,ще се съобразя с теб.
Активен
Финист
Финист
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 142

« Отговор #7 -: Октомври 26, 2011, 20:00:10 »

Финист,търся контакти,главно.Липсват ми такива,защото баба ми,която беше уиканка,умря когато аз бях много малка.Липсва ми един вид наставничество,знам ли.Друга гледна точка.Съмишленици,ако щеш.
Ммм,под "такъв форум",имах предвид,че тук едва ли ще ме нападнат за вижданията ми.Случвало се е нееднократно.Не че се страхувам от сблъсъци,просто ми е неприятно.
Не практикувам магия често,преди изобщо.Започнах да изучавам/практикувам преди има-няма 5-6 години,което си е нищожно за една такава огромна материя.Самоопределям се като уиканка,но една доста начинаеща такава.
Не държа да си говорим на "Вие".Ако държиш,разбира се,ще се съобразя с теб.

Прекрасно! Тук едва ли ще те нападаме.. но виж идеите ти ще ги обсъждаме отсекъде - приготви се! Така че, друго мнение ще намериш определено! А виж, не знам за наставници, макар че и в този форум има няколко "учители"... съмишленици също както мнениетя - уверен съм ще намериш, само да се позадържиш малко!

Поздрави, Уиканке!
Активен
Do_It
Eyes of consciousness
Неактивен Неактивен

Публикации: 241

Strange Bird

« Отговор #8 -: Октомври 26, 2011, 22:45:16 »

От описанието за Уика от Финист, излиза, че е доста сходно на моите виждания.

Активен

Страници: [1]   Нагоре
Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
Ширинан | Психолог  © Copyright