Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Човекът е преходно същество  (Прочетена 1570 пъти)
Martina - R
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 10

« -: Ноември 08, 2009, 18:42:19 »

"Човекът е преходно същество"

Шри  Ауробиндо - индийски революцонер, философ, писател и духовен учител

Шри Ауробиндо твърди, че човечеството като нещо съществуващо не е последното стъпало в стълбицата на еволюцията, а може да се разгръща духовно отвъд сегашните ограничения асоцииращи се с незнанието за бъдещото ниво на едно супраментално съществуване. Тази следваща еволюционна стъпка води до божествен живот на Земята, характеризиран от супраментала или истинното-съзнанието и трансформираните, и обожествени живот и материална форма.

Роден в Калкута и отрано насочен от баща си към образование в Англия. Отлично овладява няколко езика, като получава награди и стипендия.  След връщането в родината си той разбира, че не може да я гледа поробена. потенциалът му на водач е забелязан от Тагор, който го оприличава на "огнен пратеник, който идва с божествена факла". Но паралелно със социалната си дейност, А. чете Бхагавад Гита, прекланя се пред Вивекананда и дълбоко медитира. В началото на 20 в., когато става един от лидерите на ранното движение за пълна независимост на Индия от Британско владичество в Бенгалия, А. попада в затвора, което само стимулира интересите му към медитацията и древните индуистки писания. Така се оформя един нов духовен път, който той нарича интегрална йога. Той отива в Пондичери (Пудучери) и основава ашрам.

А. твърди, че идеята за еволюцията на съзнанието е била залегнала още в първите Веди, но не е била разбирана ясно. Подценявана е напр. ролята на Божествената Майка и на иманентната божественост, скрита в самата материя (в този смисъл тя не е "мая" или илюзия в общоприетия индуистки контекст). Истинската "супраменталност" е още почти непозната, но тя предстои да се развие с идването на едно ново човечество.
Основни литературни послания на А. са: Божествен живот, Синтез на Йога, Тайните на Ведите, Есета върху Гита, Идеал за Човешко Единство, Ренесанс в Индия и други есета, Мисли и афоризми, Савитри (епична духовна поема), няколко тома с писма и др. Част от произведенията му са преведени на основните езици в света. Сред многото му по-късни последователи се откроява Шри Чинмой. Сбъдват се думите на неговия защитник пред съда: "Дълго след като А. ще си е отишъл, неговите думи ще отзвучават и ще се повтарят, не само в Индия, но отвъд далечни земи и морета. По тази причина, аз ви казвам, че този човек... не само седи по-високо от съдебната скамейка на този съд, но и по-високо от съдебната скамейка на Висшия съд на Историята."

А.: Вдъхновението е тесен поток от блестяща яснота, който извира от едно широко и вечно познание. То превъзхожда разума толкова пълно, колкото разумът превъзхожда сетивното познание.

Майката. Много близка на Шри Ауробиндо, под това популярно име е позната Мира Ричард. Родена в Париж от семейство на турски банкер и майка-египтянка, остава в Пондичери от 1920 г. до края на дългия си земен живот. А. я счита за своя равноправна духовна сътрудничка, която основава международен образователен център и е приемник на А. в управлението на ашрама след неговото заминаване. В средата на 60-те години тя стартира проекта за Ауровил - международна община, спонсорирана от ЮНЕСКО. Градът продължава да се развива и понастоящем.

: http://www.mirbg.info/word.php?wid=379
« Последна редакция: Ноември 08, 2009, 19:05:57 от delfin » Активен
lessus
Неактивен Неактивен

Публикации: 250

• Град: Абсолюта, У Дома
  • До скоро :)

« Отговор #1 -: Май 15, 2010, 19:22:26 »

Да , е най-накрая и това в "реалността"
    Просто кръгът трябва да бъде затворен . А=Я (ако се вникне в Глаголицата и се разтълкува значението и получаваме ,кое е Алфата и Омегета, Начало и Край - а първата буква там е Аз, преведете си от руски и "Я") Та да , човек е преходно същество , най-странното е защо е създаден от Висшия разум , който е несътворен ... "За да се затвори кръгът" Усмивчица На първо време - нека направим линията окръжност. И тогава доста неща ще станат ясни . И с Познанието ще дойде и Отговорността.
    И още нещо - търсим "Сътворението" някъде "навън" а понякога забравяме да се вгледаме в себе си ... и бягаме от целта на "Сътворението" по този начин . По лесно ни е да сме тирани , убиици. Но някога и на това ще дойде краят ...кога забравим да сме тирани и убийци ,един спрямо друг.
    « Последна редакция: Май 15, 2010, 19:31:59 от lessus » Активен

Отразената светлина не топли ...
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #2 -: Юни 14, 2010, 00:33:26 »

Да , е най-накрая и това в "реалността"
    Просто кръгът трябва да бъде затворен . А=Я (ако се вникне в Глаголицата и се разтълкува значението и получаваме ,кое е Алфата и Омегета, Начало и Край - а първата буква там е Аз, преведете си от руски и "Я") Та да , човек е преходно същество , най-странното е защо е създаден от Висшия разум , който е несътворен ... "За да се затвори кръгът" Усмивчица На първо време - нека направим линията окръжност. И тогава доста неща ще станат ясни . И с Познанието ще дойде и Отговорността.
    И още нещо - търсим "Сътворението" някъде "навън" а понякога забравяме да се вгледаме в себе си ... и бягаме от целта на "Сътворението" по този начин . По лесно ни е да сме тирани , убиици. Но някога и на това ще дойде краят ...кога забравим да сме тирани и убийци ,един спрямо друг.
    Точно тъй, съгласна съм
    Активен
    daisy8
    Десислава
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 37

:)Търся справедливостта във всички нейни форми! :)

« Отговор #3 -: Юли 01, 2010, 02:17:35 »

С агресия и насилие нищо добро не се постига!!!

Само това мога да кажа!!!  Усмивчица

Обичайте ближния дори ПОВЕЧЕ от себе си. Усмивчица Усмивчица 
    Активен

Усмивчица daisy8 Усмивчица
    Хristo
    Неактивен Неактивен

Публикации: 482

Бъди себе си и отвори сърцето си за света! :)

« Отговор #4 -: Юли 01, 2010, 21:45:21 »

Ти си тук, за да се научиш първо как да обичаш себе си, а след това и другите. За теб ти си най-важния, за теб този живот отреден е. Всички останали имат своя живот отреден за тях и посока, която следват.
    Активен
    daisy8
    Десислава
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: Юли 02, 2010, 02:03:59 »

Прав си, но това в никакъв случай не означава, че докато упознаваме и заобичваме себе си, трябва да пречим на околните.
    Нали така?
    Активен

lessus
    Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: Юли 08, 2010, 17:55:49 »

Tака е ,на прав Път сте , и като цяло ,пак по 'темата" - Както сега сме само Човеци ,сме само ларви на това което трябва да станем . Обаче това зависи от нас - Кога Намигване
    Активен

nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #7 -: Юли 08, 2010, 18:05:45 »

А може би не само човекът е преходен. Усмивчица
    Активен
    lessus
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Юли 08, 2010, 18:45:06 »

Той е част от Едно Цяло ,което непрекъснато се развива ... така че развивайки себе си , светът на Хората също се развива с тях . Вселената ,тази която е обозрима е "яйце" на човека (и не само на него ,да) което пък на свой ред пък са "ларви" ..после "пеперуда" , и така нататък Намигване
    Активен

daisy8
    Десислава
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: Юли 09, 2010, 00:17:54 »

Това с "ЛАРВИТЕ" звучи ужасно! Тъжен
    Да опитаме ли нещо с "ПРОТОТИП", на това, което трябва да бъдем...?
    Активен

lessus
    Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: Юли 09, 2010, 01:22:24 »

хахаха да, приема се . Ухилен
     Е извинявай ,прозвуча ти гадно понеже ,да, асоцира се и по друг начин.Така че нека бъде Прото-тип Усмивчица Да,по-красиво звучи.

Ама  да не стане "след време" да гледаме така на сегашния си вид ,какото сега пък гледаме на ларвите хахах

А и пак да дам "графично изображение " за думите за "А=Я". Сега в момента сме мислили линейно , кога започнем да мислим векторно ,би трябвало да стане нещо такова - http://vesicapiscis.hit.bg/ewrwe.JPG . "Бог" е "окръжност" . Ние сме двете различни точки в края на линията ... когато двете точки станат една (кога "огънем" линията) ние ставаме "окръжност" ..следователно ?
    « Последна редакция: Юли 09, 2010, 01:33:58 от lessus » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Човекът и неговите тела
    Духовни учения
    Админ 1 1749 Последна<br />публикация Октомври 19, 2010, 18:11:33
    от Ich
    ОШО - човекът, който ме наставлява по пътя ми ...
    Духовни учения
    Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso 12 3012 Последна<br />публикация Септември 20, 2011, 20:10:23
    от Selinna
    Най-многобройното същество на планетата е...
    Любопитни факти
    delfin 0 1417 Последна<br />публикация Февруари 25, 2010, 16:38:03
    от delfin
    ОРФЕЙ- ЧОВЕКЪТ, КОЙТО СТАНА БОГ
    Духовни учения
    Eona Lightholder 5 1248 Последна<br />публикация Юни 08, 2011, 17:18:22
    от АСИ
    Земята - разумно същество « 1 2 3 »
    Великият преход
    zvezdichka 38 3585 Последна<br />публикация Март 15, 2013, 21:33:59
    от Sunshine(sun)

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright