Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Инициатива: Залесяване  (Прочетена 2055 пъти)
Турист
почиващ на стари лаври
Неактивен Неактивен

Публикации: 579

• Град: Варна
  • martin.kristov1
    « -: Септември 25, 2011, 17:58:15 »

На последната Среща на форума във Варна някой подхвърли идеята да засаждаме дървета. Като реална работа, която можем да свършим на тази планета заедно. Не е нещо кой знае какво. Не е някакъв специален акт. Онези, които имат овощни градини го правят всяка година навярно. Но е нещо, което можем да свършим заедно, на живо и от сърце. И може да се види, дори без да имаш развито трето око Намигване В общи линии идеята е да участваме заедно в засаждането на ЕДНО дърво. Но всеки може да си купи фиданка, която САМ да засади. Като негов личен акт.

В тази връзка създавам тази тема, понеже има немалко въпроси свързани със засаждането на дървета, които не са ни ясни, а тук всеки може да помогне информативно с това, което знае.

1. Плодно дръвче ли да засадим? Имаше предложения за слива, череша и други
    2. Какви грижи се изискват? Поливане, пръскане с препарат, ограждане с мрежа преди настъпване на зимата
    3. кога е най-подходящо да се засади? На мен ми казаха – февруари месец
    4. възнамеряваме да изберем като място Владиславовската гора, но се приемат и други предложения

Ако идеята ви допада и можете да се организирате Заедно – поемете инициативата и във вашия град! Намигване
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

• martin.kristov1
    « Отговор #1 -: Септември 25, 2011, 18:04:26 »

Още по темата:

Инструкции за засаждане на дървета:
    http://gorichka.bg/index.php?p=50

Списък на най-близките разсадници:
    http://zeleno.bg/?action=view&catid=14

И още един интересен линк за разсадник:
    http://www.razsadnik-bg.com/content/view/197/
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

• martin.kristov1
    « Отговор #2 -: Септември 25, 2011, 18:06:36 »

Научих, че най-непретенциозни и издържливи на болести и студ са: ябълка, круша и джанка (трънкосливка, не кюстендилската синя слива). Дървото изисква грижи. На пролет се напръсква с препарат по стеблото. Преди зимата се огражда с някаква метална мрежа, за да не го ядат гризачи. Първата година се полива начесто - не само от дъжда. това са все неща, дето трябва да имаме предвид преди да се захване човек със засаждането...

Ето и едно мнение на моя позната, която не е от форума, но звучи компетентно и изхожда от личен опит:
    ---
    Нямам много опит с дърветата, но да споделя: в последните години имаше голяма суша в моето село (в общ. Аврен) и джанките ни изсъхнаха, както и повечето плодни дървета, а ябълките и крушите още се държат. Освен това се оказа, че местните сортове (не само овошките) са по-издръжливи от по-новите- и на климат, и на вредители. Само на разни модерни отрови като "Round up" са по-уязвими спрямо по-новите сортове. Успех с начинанието!
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    The One
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1636

Винаги на точното място в точното време

« Отговор #3 -: Септември 25, 2011, 22:57:33 »

Турист идеята ти е прекрасна!

Наскоро имах удоволствието да гледам един филм "Establishing a Food Forest the Permaculture Way (2008)", който ме вдъхнови изключително много, после видях как същия човек засажда живот в центъра на пустиня и местните не могат да повярват на очите си.

Да си призная честно знанията до преди това ми бяха,а и още са си 0.0001 % но сега вече имам малко практика.
    Започнах да събирам семена от дърветата и храстите, които ми харесват тук в Кипър,тъй като са вече приспособени към климат и почва.
    В момента в който направих едно минимално усилие пред мен се отвориха купища възможности които са чакали зад ъгъла.

Пред блока се намери участък който е с най-бедната почва ако мога така да я нарека на места с асвалтени късове и цимент на прах, дори копача се счупи още първия ден  Ухилен.
    Но както казват Плеадиянците, не е важно какво правиш,а енергийния подпис който оставяш след себе си. Усмивчица

Продължих напред и поръчах бързо разстяща и красива Пауловня Томентоса от E-bay, разбира през това време събрах още поне 6 или 7 вида семена и всички покараха на терасата.
    Сега между тях има много рядки и екзотични Годжи,Стевия,Golden Chain Tree,Southern Catalpa и други очаквам да дойдат Секвоя и Японски Кедър както и BANYAN TREE.

Нямам си и идея какво ще излезе от цялата работа, но пред блока вече има засадени 2 Кипариса една Драцена и разни други цветя както и Сладки картови, а точно на есенното равноденствие засяхме 9 дръвчета, утре е ред на ЛатинкитеУсмивчица.

Не мислих да ви разказвам всичко това, но след като видях, че сте отворили думата прецених, че може на някой да му трябва съвсем малко и да му се наклони везната за да предприеме действие.

Мога да споделя и снимков материял само ако има желаещи!

Удивен съм каква промяна може да внесе в живота засаждането дори само на едно дръвче!

Благодарността и признателността са най-подходящите семена който можем да засеем в/към земята ако не разполагаме с друга възможност за момента.

Успех на всички ентусиасти!
    Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Всичко перфектно е точно такова,
    течащ в безкрая свещен резултат!
    Бъди сега причината нова,
    за твоя бленуван в мечтите ти свят.
    Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

• martin.kristov1
    « Отговор #4 -: Септември 25, 2011, 23:39:46 »

В дъх нов е н,
    много благодаря, че се включваш по темата с това инфо. Ще гледаме да вземем пример от теб!!! Намигване

Аз днес нали проучвам и чатя с народа
    едно от нещата дето научих е, че плодните са много претенциозни към отглеждане.
    Иглолистните не са чак толкова, но си мисля че малко ще пречистват въздуха, малка площ на листото. Затова си мисля, че най-добър вариант е НЕплодно широколистно дърво:
    клен, дъбове, брястове, ясен, липа, бреза

В началото си мислех само за ЕДНО дърво, но все повече се приближавам до идеята за дървета в Група. Така имат повече шансове за оцеляване от ветрове и други изпитания Усмивчица
    И като са в група, могат и да са в определена форма. какво? Размечтах ли се... не е съвсем така Намигване

Споменаха ми също, че било добре да засадим там където е планирано да се прави залесяване, защото после Горските поемат грижата за дървото и се грижат добре. Конкретния пример е засадени 3 елхички в Калоферско преди 20 години...
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    Do_It
    Eyes of consciousness
    Неактивен Неактивен

Публикации: 241

Strange Bird

« Отговор #5 -: Септември 26, 2011, 00:28:08 »

Много добро предложение като идея. Много ми харесва.
    Не разбирам от засаждане на дървета. Никога не съм засаждала. Въпреки това винаги съм искала да засадя, някъде, където очите ми ще намерят мястото за идеално. Дърво, което да живее с години и ще остане след мен. Този акт винаги съм го свързвала с  влагане на любов в Земята като едно искрено "Благодаря" и също с период от житейски път.
    Имате ли като идея време за изпълнение?
    « Последна редакция: Септември 26, 2011, 00:39:13 от Do_It » Активен

The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: Септември 26, 2011, 00:28:52 »

Ами лично аз смятам, че идеята с пауловнията е най подходяща в случая, ще кажа защо.

1-во Расте по бързо от което и да е друго дърво, дори и от тополата.
    2-ро В Ebay можете да се закупи сорта Томентоса който е най-подходящ за българския климат и е най-издражлив на студ.
    3-то Семената струват 5лв за 350 семена с доставката, всеки може да си го позволи.
    4-то Произвеждат много повече кислород от другите видове дървета защото имат огромни листа(до 10 пъти повече от някой видове) до колкото съм чел.
    5-то Расте на почти всички почви стига да не са крайно кисеинни.
    6-то Корените се впиват много на дълбоко и издърпват хранителни вещества към повърхността за другите растения като не им смучат водата Усмивчица
    7-мо Уникално красиво растение когато започне да цъвти и не само, чудесно ако наблизо имате пчели за добив на пчелен прашец.

Ето името за този който иска да го търси в E-bay :  Royal Empress, Paulownia tomentosa, Hardy! Tree Seeds

Ето ликове на расадници специално за Пауловния понеже се отглежда вече и в България за промишлени начинания благодарение на качеството на дървесината и бързия си растеж.
    http://paulownia.bg/blog
    http://www.biotree.bg/

Лично аз се убедих, че е прекрасно да го отгледаш от семенце, а защо не и да го подържиш в устата семенцето за да се свържеш енергийно с него за винаги,както казва Анастасия...

Ето прикачвам снимки от преди няколко дни, само на Пауловнията:)

* DSCN3594.JPG (722.98 KB, 2048x1536 - видяно 126 пъти.)

* DSCN3653.JPG (719.19 KB, 2048x1536 - видяно 143 пъти.)

* DSCN3654.JPG (719.46 KB, 2048x1536 - видяно 125 пъти.)
    Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Do_It
    Eyes of consciousness
    Неактивен Неактивен

Публикации: 241

Strange Bird

« Отговор #7 -: Септември 26, 2011, 00:35:16 »

Снимките са прекрасни!
    Активен

The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Септември 26, 2011, 00:46:42 »

Обещавам утре да направя повече снимки и да ги пусна в нова тема за да черпим вдъхновение един от друг и да възродим единния дух!

Do_It нека на всеки който си мисли, че не му достига нещо да осъществи тази идея да погледне пак твоят ник!!!

Just Do_It
    Активен

viosta
    Гост
    « Отговор #9 -: Септември 26, 2011, 22:41:21 »

1. Плодно дръвче ли да засадим? Имаше предложения за слива, череша и други
    ..............................................................
    4. възнамеряваме да изберем като място Владиславовската гора, но се приемат и други предложения

Изборът на вида на дръвчето , често пъти  трябва да се съобрази с мястото където ще се сади . Това което аз знам е ,че иглолистни дръвчета не е добре да се садят в близост до зеленчукови градини , защото издърпват голяма част от водата и пречи на градинката.
    Активен
    The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: Септември 26, 2011, 22:57:15 »

Игличките правят почвата доста киселнинна и неспособна за отглеждане на повечето видове култури.

Във България има цели села които са загубили поминака си във винопроизводството и са замряли заради засаждане на иглолистни масиви.

Има ли някой който вече е предприел някакви действия макар и минимални?

Ако има нека да сподели, това ще раздвижи темата!

Ще се включа и аз утре със снимки както обещах, дано вдъхнат ентусиазъм поне в един.

Активен

Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

• martin.kristov1
    « Отговор #11 -: Септември 27, 2011, 22:05:20 »

Информативно
    за преминала тази година акция

"1500 кедрови дървета посадиха 50 доброволци край Варна"
    http://www.ecovarna.info/pageDispatch.php?pid=35&cntId=56
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

• martin.kristov1
    « Отговор #12 -: Септември 30, 2011, 18:04:30 »

Днес проведох два телефони разговора със служителки от Регинална Дирекция по горите Варна. По всяка вероятност ще ни предложат място за залесяване в крайградска зона на Варна. Дадоха ми телефона на Директора на Дирекцията. Нямаше го, когато му звънях. Ще го потърся в понеделник, за да разбера с какво може да ни съдейства...
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    Финист
    Финист
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 142

« Отговор #13 -: Октомври 05, 2011, 18:42:27 »

Какво научи като се чу с директора на Залесяване, Туристе? Ще стане ли работата?
    Активен
    Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

• martin.kristov1
    « Отговор #14 -: Октомври 05, 2011, 20:21:22 »

Наистина се чух с Директора на Държавно лесничейство Варна.
    Като разбра, че говоря за Март месец ми каза да се обадя през февруари. Каза, че зоните за Залесяване около Варна са намалели. Ще ни измисли нещо да правим в някой разсадник. Спомена за някакво шквалуване. Може би това означава изграждане на защитни пояси срещу ветровете.

================================
    Междувременно се свързах с частен разсадник и ги запитах за цените на предлаганите от тях дъвесни видове, които виреят нормално на Варненската надморска височина и ето какъв отговор получих:

Бреза имаме 4 размера: 1.20м - 6лв., 2.20м - 20лв., 2.50м - 25лв.; 5м - 60лв.
    Кедър: 1.20м - 30лв.; 2м - 40лв.

------------------------------------

Още нещо
    Ще се опитам до ноември да засадим, поне едно дръвче някъде в близките гори стига обаче да успеем да се организираме. То за това и двама души стигат, но "колкото повече, толкова повече"
     Намигване

Finist, благодаря ти за проявения интерес!!!
    Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    Страници:  [1] 2   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Инициатива на Globul и WWF - почистване на природните паркове
    Инициативи
    Spirit 1 1093 Последна<br />публикация Май 19, 2010, 10:23:52
    от Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright