Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Ал Пачино - великия актьор  (Прочетена 854 пъти)
Аэ съм
Слава ввишних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение.
Неактивен Неактивен

Публикации: 2409

Hello! I am Andy!

« -: Септември 05, 2011, 21:12:46 »

”Надявам се, че хората ме възприемат като актьор. Никога не съм искал да бъда филмова звезда.”
БИОГРАФИЯ
Рожденото име на актьора е Alfredo James Pacino, но приятелите го наричат Sonny.

Със своето мрачно и напрегнато излъчване Al Pacino (Ал Пачино) винаги е бил един от топ актьорите на Холивуд, любимец на зрителите и на критиците, известен с роли в някои от най-великите филми на всички времена.

Pacino е роден на 25 април 1940г. в Източен Харлем, Ню Йорк, но израства в Бронкс. Първоначално учи в легендарното Училище за драматичо изкуство, но се откава на 17-годишна възраст. През следващите няколко години продължава да изучава актьорско майсторство, работи всевъзможни неща и в същото време участва във второразредни спектакли на Бродуей. През 1966г. Pacino е приет да учи в Актьорското студио и след съвместната си работа с James Earl Jones в The Peace Creeps, печели награда ”Obie” за най-добър актьор за сезон 1967 – 1968 за ролята си на брутален младеж в социалната драма The Indian Wants the Bronx. Година по-късно прави и своя бродуейски дебют в пиесата Does the Tiger Wear a Necktie?. Въпреки че представлението се играе по-малко от 40 пъти, Pacino получава всеобщо одбрение за убедителното пресъздаване на образа на пристрастен към наркотиците социопат и печели награда ”Тони”.

Pacino дебютира в киното през 1969г. с филма Me, Natalie. След режисьорския си дебют в театъра с постановката Rats от 1970г., той се завръща на голям екран година по-късно с филма Panic in Needle Park, в който отново изпълнява ролята на наркоман. За да се подготват за ролите си, Pacino и партньорката му във филма Kitty Winn посещават известни сборища на наркодилъри и клиники за лечение на нарко зависими. Въпреки че филмът не предизвиква голям зрителски интерес, критиката отново сипе хвалби по адрес на актьора.

През 1972г. излиза на екран мафиотският епос на Francis Ford Coppola The Godfather. С ролята си на Майкъл Корлеоне, син на могъщ мафиотски бос, който е въвлечен въпреки волята си в семейния бизнес, Pacino става звезда и получава номинация за ”Оскар” за поддържаща роля. Следващият филм на Pacino, Scarecrow (1973) е приет по-малко радушно, но затова пък следват хитовата полицейска драма Serpico и втората част на Кръстникът, за който Pacino печели третата си номинация за Академична награда. Филмът по истински случай Dog Day Afternoon от 1975г., в който Pacino играе гангстер, който планира банков обир, за да набави пари за операция за смяна на пола на своя хомусексуален партньор, също му носи зашеметяващ успех. Следва провал с автомобилната драма Bobby Deerfield (1977) Pacino се оттегля на Бродуей и печели втора награда ”Тони” за изпълнението си в постановката The Basic Training of Pavlo Hummel.

Той се завръща в Холивуд с ...And Justice for All, който не впечатлява критиците, но му връща одобрението на зрителите. Следва роля в противоречиво приетия филм на William Friedkin Cruising, в който се превъплъщава в нюйорско ченге, тръгнало по петите на сериен убиец на хомосексуалисти. Филмът не е хит, също както и комедията Author! Author! (1982). Изпълненият с насилие римейк на Scarface на Brian DePalma (1983) първоначално се радва на скромен успех, но по-късно придобива култов статус. Въпреки това началният хладен прием на филма продължава да затъмнява звездния статус на актьора. Никой обаче не очаква съдбата, която сполетява историческата епика Revolution (1985) – снимките на филма гълтат 28 милиона долара, но филмът носи по-малко от 1 милион приходи. Pacino изчезва от очите на публиката и режисира свой собствен филм – The Local Stigmatic. Лентата е прожектирана само няколко пъти в Музея на модерното изкуство през 1990г. и никога не достига широката публика. През този период името на Pacino се свързва с множество различни проекти, но никой от тях не е реализиран и той се оттегля от киното за около четири години.

През 1989г. Pacino се завръща с изискания трилър Sea of Love. Филмът става хит и Pacino отново е звезда. Ролята му на изтупан гангстер в Dick Tracy (1990) му носи шеста номинация за ”Оскар”. Третата част на Кръстникът обаче не оправдава очаквания финансов успех. Романтичната комедия от 1991г. Frankie and Johnny е приета добре, а година след това Pacino се снима във високо оценения Glengarry Glen Ross и Scent of a Woman, за който най-после получава дългоочаквания ”Оскар”. Следва ново сътрудничесто с DePalma в изисканата криминална драма Carlito's Way, в която Pacino е избран да участва няколко години по-рано. Продължават ролите на играч от подземния свят: в превъзходния трилър на Michael Mann от 1995г. Heat, в който си партнира с Robert De Niro. През 1996г. участва в политическата драма City Hall, но получава повече одобрение за режисьорската, продуцентската и актьорската си работа по филма Looking for Richard – документално изследване на Шекспировата драма Ричард III. Във филма участва звездна селекция от актьори. През 1997г. работи заедно с две от най-забележителните млади звезди на Холивуд – първо снима Donnie Brasco с Johnny Depp, а по-късно партнира на Keanu Reeves в The Devil's Advocate. Следват роли в The Insider и Any Given Sunday и във филмовата версия на пиесата Chinese Coffee (2000), след което актьорът изчезва мистериозно от екраните през следващите две години.

Pacino слага край на спекулациите около оттеглянето си през 2002г., когато се завръща с роли в четири филма Insomnia, Simone, People I Know и The Recruit. С тези роли, които варират от объркан детектив, разследващ убийство в страната на белите нощи, до филмов продуцент, който създава първата виртуална актриса, Pacino подсилва образа си на универсален, енергичен и смел актьор. Оценките за четирите филма варират – от финансов и зрителски хит с Insomnia, до провал за Simone. Оценките на критиката и финансовият успех следват с Merchant of Venice на Michael Radford през 2004г., но критиката не приема добре комарджийската драма Two for the Money на D.J. Caruso от 2005г.

През 2006г. Pacino изпълнява ролята на Джак Грам в 88 Minutes, интригуващ разказ на колежански преподавател, който работи едновременно и за федералните служби. Актьорът оповестява плановете си за съвместна работа със Steven Soderbergh в Ocean's Thirteen и за римейк на Rififi на Jules Dassin, където отново ще се срещне с Harold Becker след съвместната им работа в City Hall.

Филмография

Актьор

1. Torch (2007)
2. Rififi (2007)
3. Heat (2007)
4. Ocean's Thirteen (2007)
5. 88 Minutes (2007)
6. Two for the Money (2005)
7. The Merchant of Venice (2004)
8. Angels in America (2003) – телевизионен сериал
9. Gigli (2003)
10. The Recruit (2003)
11. People I Know (2002)
12. Simone (2002)
13. Insomnia (2002)
14. Chinese Coffee (2000)
15. Any Given Sunday (1999)
16. The Insider (1999)
17. The Devil's Advocate (1997)
18. Donnie Brasco (1997)
19. City Hall (1996)
20. Heat (1995)
21. Two Bits (1995)
22. Carlito's Way (1993)
23. Scent of a Woman (1992)
24. Glengarry Glen Ross (1992)
25. The Godfather Trilogy: 1901-1980 (1992)
26. Frankie and Johnny (1991)
27. The Godfather: Part III (1990)
28. Dick Tracy (1990)
29. The Local Stigmatic (1990)
30. Sea of Love (1989)
31. Revolution (1985)
32. Scarface (1983)
33. Author! Author! (1982)
34. Cruising (1980)
35. ...And Justice for All (1979)
36. The Godfather Saga (1977) – телевизионен сериал
37. Bobby Deerfield (1977)
38. Dog Day Afternoon (1975)
39. The Godfather: Part II (1974)
40. Serpico (1973)
41. Scarecrow (1973)
42. The Godfather (1972)
43. The Panic in Needle Park (1971)
44. Out of It (1969)
45. Me, Natalie (1969)
46. N.Y.P.D. (1968) – телевизионен сериал

Режисьор

1. Salomaybe? (2007)
2. Chinese Coffee (2000)
3. Looking for Richard (1996)

Сценарист

1. Salomaybe? (2007)
2. Looking for Richard (1996)

Продуцент

1. Looking for Richard (1996)
2. The Local Stigmatic (1990)
Активен
Страници: [1]   Нагоре
Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
Ширинан | Психолог  © Copyright