Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Анкета
Въпрос: Аз уча другите или се уча от другите?
Уча другите (будя ги) - 2 (6.7%)
Уча се от другите (търся пробуждане) - 2 (6.7%)
И уча, и се уча (и тъй, и тъй)) - 18 (60%)
Никого не уча, само показвам на човек какъв е - 3 (10%)
Никого не уча, само си живея - 2 (6.7%)
От никой не се уча, просто си живея и събирам опитности - 3 (10%)
Общ брой гласове: 28

Страници:  1 [2]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Учител или ученик  (Прочетена 1740 пъти)
protoplasma
Гост
« Отговор #15 -: Юни 30, 2012, 12:09:27 »

Цитат на: Harpi
Цитат на: sanguinary
Едно е нещото, което ми прави впечатление. Под "учител", механично подразбирате - личност, обект.
Не е задължително, може да е и ситуация.
Не го видях в предположенията, друже, иначе да. Всяка случка е малка притча. Мисля, че Дънов го беше казал.
Излиза, че в нас са ...главните... основните ни учители.
Така е друж , но на тези "вътрешни" учители са им нужни външни дразнители за да се активират. Можеш да си ги имаш и цял живот нищо да не научиш.
Някои хора, дори и с Далай Лама да са в контакт, пак нищо не научават, така или иначе. Това е отделен въпрос.
Харпи, друже, ти си поразширила кръгозора до животинския свят, а вероятно и растителния, но в природата се броят и - реката, вятъра, бурята и всички стихии и т.н.
Добре де , махнал си моето многоточие и си сложил т.н.
Ами от многоточието много не става ясно, а това не са маловажни природни аспекти/учители.
То по тази логика, защо пишеш мнение? Напиши "вселената" и сложи многоточие, пък ние ще се досещаме Намигване
"Един ден Диоген отивал към реката. Обикновено носел просешка купа, за да събира в нея храна, и за да пие вода. Тичал към реката, бил жаден, а от същата страна към нея тичало куче, което стигнало до водата преди него и започнало да пие. Диоген казал: „Страхотно. Това куче е далеч по-независимо от мен.“ Хвърлил просешката купа и казал на кучето: „Учителю, ти наистина ми показа пътя. Носех напълно излишно този товар
Някъде съм я срещал тази история, но май си хвърляше и дрехите.  Идиотщините на Диоген, рядко биват разбрани от нас, но пък много успешно ни кара да се присмеем, сами на себе си.
Активен
Kissing You Good Night
Неактивен Неактивен

Публикации: 448

• Град: Варна
  • zdr kp животче, вървиш ли?

« Отговор #16 -: Юни 30, 2012, 17:50:04 »

В ситуацията, в която съм сега малко трудно може да се каже кой кого учи. Запознах се с един малчо, който сега ще е шести клас. Постоянно виждам как прави неща, които не съм в състояние да си обясня откъде ги може. Оставям на страна чисто физическите умения като катерене по осемметрови пясъчни скатове и скачането от тях после. Става въпрос за духовни знания и умения, като вече констатирах, че малкия в умението си да закривява реалността накъдето реши, ме е минал по точки с доста, защото снощи бях на гости у тях до един и половина. Отначало се притесних, че може да остана навън, на стълбището в нашия блок, цяла нощ. Но той каза: "Спокойно! Няма да ти направят такъв номер, знам, че няма!". Много не му повярвах, защото вече един път бях изкарал една безсънна нощ на стълбите и хич не горях от желание да вляза отново в такъв филм да вися и да броя секундите до шест сутринта, но малкия ме отпусна с порция шоколад. След това гледахме телевизия до един и половина и като се прибрах в три без петнайсет у нас, наистина вратата не беше блокирана. Останах шашнат.
    Та това хлапе е уникално. Едно друго хлапе пък сега такива умни неща ръси, както ще е седми клас, че не мога да повярвам, че е на 13 и живее в най-затънтените части на Лудогорието. Това хлапе, без да е чувало през живота си за Фройд, Юнг или който и да е било друг психолог на този свят, е толкова добър психотерапевт, колкото малко специалисти и светила могат да бъдат. Та сега идва момента да поумува човек кой кого учи в случая и дали не се касае за пуш-пул система, където се действа по взаимоучителната метода. Но мога да гарантирам, че вече границата между мене като учител и тях като ученици се губи и става все по-трудна за очертаване и дефиниране, тъй като аз имам какво да науча от тия хлапета, както и те имат какво да научат от мене.
    Активен

Повърхностната температура на атмосферата на Уран е -225°С. Или с около 45° повече от тази на сърцето и душата ми
    Harpi
    Неактивен Неактивен

Публикации: 83

• Град: Бургас
  • « Отговор #17 -: Юни 30, 2012, 17:51:45 »

Излиза, че в нас са ...главните... основните ни учители.
    Така е друж , но на тези "вътрешни" учители са им нужни външни дразнители за да се активират. Можеш да си ги имаш и цял живот нищо да не научиш.
    Някои хора, дори и с Далай Лама да са в контакт, пак нищо не научават, така или иначе. Това е отделен въпрос.

Звучиш като да ти е наполовина празна чашата, друж. Как разбираш, кой колко е научил ?  Не всеки развява знамето на знанието като Вас -Оооо, Велики.
    Не всяко знание дава отражение веднага в реалността. Понякога то трябва да отлежи , като някои хубави питиета.
    Напълни си чашата друж , че ми звучиш нервно.
    Активен

Можеш да си задаваш въпроси и да си отговаряш. Отговорите на всеки един етап от твоя живот ще са различни и верни .

Най - трудни за разбиране са простите неща . Усмивчица
    balar
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 88

• Град: В КЪЩИ ПРЕД КОМПА
  • индиго ама ренегат:)

« Отговор #18 -: Октомври 13, 2012, 12:54:14 »

Човек на човека може да бъде пътеводител в началото, но не и учител. Всеки си има своя съдба и свой път който трябва сам да извърви.  Учителите не са хора. Ако човек обяви себе си за Учител,  Гуру,  Пророк и такива значи лъже и целта му е лична облага. Учителите не са материални същества. Те пребивават в друго ниво и чрез мисловна енергия се свързват с тези,  които Те Самите преценят,  че могат да поемат по пътя нагоре. Наричат ги Риши, а не гуру. Гуру се наричат водачите на индуистките секти. Тези Риши обитават нивото над нашето и участват в пазенето на нашият свят като помощници на Осемте Стълба известни и като Пазители на Посоките. Именно тези Риши са учителите. Никой човек не може да бъде учител на друг човек. Самите ученици в началото дори неподозират че са такива. Трябва време преди да го осъзнаят. Има твърде много неща които никой няма да каже. Но нима Заратустра, Кон-фу-Дзъ, Иисус или Буддха са привличали клиентела с гръмко себевеличаене. Да речем Мизон е живеел в малко лаконско селце и даже се стаписал когато разбрал че е от Седемте Мъдреци.
    Активен
    The One
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1636

Винаги на точното място в точното време

« Отговор #19 -: Октомври 20, 2012, 13:19:49 »

Когато в един въпрос има сричката "или", какъвто и отговор да се даде той няма да е цялостен.
    Която и страна да се подкрепи единственото което ще се случи е човек да мисли и да си мисли, че мисли.
    Която и страна да подкрепи отговорът той ще е едностранен, наполовина жив и наполовина мъртав, наполовина прав и наполовина грешен.

Тези и подобни въпроси идват от лукавия Ума и те винаги остават без истински отговор,винаги.
    Но защо?
    Защото ако можеше ума да им отговори, той нямаше да пита!

А щом не може да отговори, може поне да замълчи.

Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Всичко перфектно е точно такова,
    течащ в безкрая свещен резултат!
    Бъди сега причината нова,
    за твоя бленуван в мечтите ти свят.
    Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2558

NEVERENDING STORY

« Отговор #20 -: Октомври 20, 2012, 13:48:27 »

Амейз не е ли ИЛИ брънките на верижката свързващи цялото ,което може да бъде наречено Истина и Истински отговор Усмивчица , значи възможно и е да се събере всичките или -та за да се даде цялостен отговор Усмивчица значи докато не се разшири Ума до цялостността няма да има цялостен отговор обхващаш всички или-та. Та май е добре да се приеме множеството, като множество без обезателно разглеждане на многото -илита  , та за да не ни гръмне главата е добре да усещаме целостта на отговора със сърцето. Не ми обърщай внимание , тествам си обхватността на приемане Усмивчица))))))))
    Активен

"weird " is indication for creative force ♥
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• Град: Варна
  • « Отговор #21 -: Октомври 20, 2012, 13:58:36 »

Мисля че за да се избегне ''духовно'' високомерие е удачно човек
    да си припомня по-често откъде е тръгнал и какъв е бил преди.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #22 -: Октомври 20, 2012, 15:02:03 »

Цитат
    Амейз не е ли ИЛИ брънките на верижката свързващи цялото
    И да и не.Понеже не сме свикнали на такъв отговор ще го отбележа с О(нула)
    Може ли цялото да бъде свързано след като е цяло, можем да свържем само привидно разделени неща.
    Но ако няма ИЛИ-та, които привидно да разделят цялото то не би изразило себе си и не би съществувало. Отговарям ти с О

Цитат
    значи възможно и е да се събере всичките или -та за да се даде цялостен отговор
    Цялостният отговор може да се получи когато не се смята и изчислява инъче не би бил цялостен Усмивчица
    Но също така ако успеем да съберем всички ИЛИ-та ще получим отговор нула О

Нула от която започват всички числа.
    Нула, която прикрепена към което и да е число му дава мощ.
    Нула от която не бива да се страхуваме защото колкото и да я изкарваме не наранява нито едно число.
    Нула, която умножена по което и да е число го превръща в себе си.

Отговорът ми е и ДА и НЕ. О

Цитат
    значи докато не се разшири Ума до цялостността няма да има цялостен отговор обхващаш всички или-та.
    Ума е като ножа, а цялостта е като хляба.Колкото и да наточваме ножа можем само по лесно да реже хляба, но неможем да го съединим с него или пък да се превърне в хляб.
    Когато обаче нарежем хляба  с помоща на ножа и го раздадем ние изпълняваме тяхното предназначение.Както на ножа така и на хляба.
    Въпроса е тогава кои сме ние? Усмивчица И отговорът пак е О (Ние сме и не сме)

Цитат
    Та май е добре да се приеме множеството, като множество
    О  Ухилен Ухилен Ухилен
    Цитат
    Не ми обърщай внимание , тествам си обхватността на приемане
    Искаш да кажеш да не ти обръщам внимание за да видиш дали ще приемеш безразличното ми поведение ли ? Ухилен Ухилен Ухилен

Странник наздраве.
    Като гледам как си наточил ножа, защо не вземеш да нарежеш мезе за бирата,аз ще опукам пуканки Плезещ се

Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #23 -: Октомври 20, 2012, 15:27:46 »

Абе ще ви го кажа направо следвайте устните ми  Ухилен

Вие сте кръгли нули О  Ухилен

Благодарение на вас всичко може да започне!
    Благодарение на вас всичко може да бъде изпълнено със сила!
    Не сте в състояние да вземете от някой, колкото и да се отделяте от него.
    Благодарение на вас всеки едни може да бъде себе си.

Вие сте отговорът на всички въпроси и задавани и незадавани.
    Вие сте число, но и не съвсем!

Вие сте кръгчето,но и празнотата в него, също и празнотата в която кръгчето се намира.

Ако сте ме разбрали значи не сте!  Веселяк

Активен

Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2558

NEVERENDING STORY

« Отговор #24 -: Октомври 20, 2012, 16:46:50 »

00            00
          0000         0000
        000000      000000
       00000000  00000000
      000000000000000000
       00000000000000000
        000000000000000
         0000000000000
          00000000000
            00000000
             000000
               000
                0

горе-долу стана цялостния отговор Усмивчица
    Активен

"weird " is indication for creative force ♥
    The One
    Неактивен Неактивен

« Отговор #25 -: Октомври 20, 2012, 17:16:37 »

Горе или долу? Ухилен Ухилен Ухилен

Майтапа на страна ама сърцето много ми хареса Усмивчица

Ако можех да нарисувам нула от сърца ама

Съвършенни в несъвършенството си

Активен

Страници:  1 [2]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Училище и учители « 1 2 3 4 »
    Въпроси и отговори
    Isis 51 4378 Последна<br />публикация Ноември 26, 2010, 17:14:56
    от nia.boneva6
    Съвременните окултни учения и конспирацията за Нов Световен Ред
    Програмиране, световен елит
    Spiritus 3 2604 Последна<br />публикация Септември 16, 2011, 18:36:33
    от ...
    За религиите и начините ни на действие..
    Обща тематика
    Luna:) 5 695 Последна<br />публикация Юни 06, 2011, 21:38:44
    от Турист
    Лечебните сили на подправките
    Даровете на природата
    viosta 6 6025 Последна<br />публикация Август 23, 2012, 22:52:08
    от viosta
    Скритите причини за женските болести и някои начини за лекуване « 1 2 »
    Здрав дух здраво тяло
    Elea 19 24067 Последна<br />публикация Декември 15, 2012, 20:27:49
    от viosta

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright