Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Анкета
Въпрос: Аз уча другите или се уча от другите?
Уча другите (будя ги) - 2 (6.7%)
Уча се от другите (търся пробуждане) - 2 (6.7%)
И уча, и се уча (и тъй, и тъй)) - 18 (60%)
Никого не уча, само показвам на човек какъв е - 3 (10%)
Никого не уча, само си живея - 2 (6.7%)
От никой не се уча, просто си живея и събирам опитности - 3 (10%)
Общ брой гласове: 28

Страници:  [1] 2   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Учител или ученик  (Прочетена 1739 пъти)
Финист
Финист
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 142

« -: Август 31, 2011, 10:34:10 »

«Станете всички учители и се учете взаимно на приемането.»
Аз бих казал... станете ученици, и учете един от друг... защото както казва един уважаван от мен човек: "в учители няма недостатък, има недостатък в ученици" - всеки иска да УЧИ, никой не иска да СЕ УЧИ. Всеки иска да е водач, но никой не ще да бъде воден. Това е сродно на желанието на второкласника да стане учител на първокласниците веднага вместо първо да завърши средното, висшето и курсовете за преподавател.

«има хора, които трябва да се научат не само да предават инфо и други неща, но и да приемат. Да се научат да чуват и слушат... Незнам дали така ще помогнат на себе си, но със сигурност няма да пречат на останалите.»
Друг мой познат казва често: "будителю, събуди себе си". Също така разпространена максима сред суфи-кръговете е: "само спящият ръчка спящия, будният отива да си върши работата", като се подразбира че будният е излязъл от леглото, и зачезнал към кухнята, банята, офиса ипрочие, поради което няма как "ръчкащото му лакътче" да достигне до другите спящи...

Също и архимандрит Серафим Сааровски казвал често: «дори стотици да спасиш, те пак ще се изгубят», както и обратното «спаси себе си, и край теб хиляди ще се спасят» и обратно:
Което е сродно на разбирането в дзен, че учителят не те учи, нито спомага да се събудиш, но само "излъчва тънко присъствие в живота ви", бидейки сам той пробуден(по Тир Нат Хан).
Активен
Финист
Финист
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 142

« Отговор #1 -: Август 31, 2011, 10:36:16 »

Често обаче човек не съответсва на това което мисли за себе си... и аз съм така, и всички сигурно сме така... вече има тема за това, нека тази остане само за визията ни...
Активен
Търсач
Търсач
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 393

« Отговор #2 -: Август 31, 2011, 12:26:54 »

Също и архимандрит Серафим Сааровски казвал често: «дори стотици да спасиш, те пак ще се изгубят», както и обратното «спаси себе си, и край теб хиляди ще се спасят» и обратно:
Което е сродно на разбирането в дзен, че учителят не те учи, нито спомага да се събудиш, но само "излъчва тънко присъствие в живота ви", бидейки сам той пробуден(по Тир Нат Хан).
Първо трябва да натрупаме светлина и тогава да я даваме. В противен случай даваме тъмнина.
Активен

artist5
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 69

« Отговор #3 -: Октомври 18, 2011, 12:42:52 »

Всичко звучи много хубаво, но Вие може ли да различите истинския учител от учащия? Тук на Земята не сме ли всички учещи се, нали за това сме тук, за поредните уроци?
Активен
Еруин
Неактивен Неактивен

Публикации: 427

• Град: Варна
  • « Отговор #4 -: Октомври 18, 2011, 18:37:41 »

Усмивчица
    http://indigota.com/index.php?topic=3956.msg44681#msg44681
    Активен

I told you
    That we could fly
    'Cause we all have wings
    But some of us don't know why
    artist5
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 69

« Отговор #5 -: Октомври 19, 2011, 12:44:12 »

Здравей, Еруин.
    Много ми хареса това, което си написал, показваш една наистина задълбочена мисъл, до която малко хора могат да достигнат. За това зададах този въпрос, защото и за мен ние сме и ученици и учители!
    Активен
    sarabia
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 174

• « Отговор #6 -: Декември 07, 2011, 22:58:19 »

"Учителят е нужен, защото той е почвата, обгърнала семето и помагаща му да порастне. За всяко семе трябва подходяща почва, ако пък не е-няма да покълне нищо добро."
    Мисля че го четох в" Посланията на Тибетеца" от Алис Бейли.
    Активен

Не се опитвай да ме опознаеш,аз нямам име,нито форма.
    Мислиш ли,че много знаеш сам поставил си си норма.
    В мен ти виждаш своя лик,тъй както си въобразяваш.
    Дори да сменям моя ник,пак сам със себе си оставаш.
    Harpi
    Неактивен Неактивен

Публикации: 83

• Град: Бургас
  • « Отговор #7 -: Декември 08, 2011, 16:09:05 »

Ако искаш да учиш, учител може да ти бъде всичко и всички /деца , природа , животни....../
    Активен

Можеш да си задаваш въпроси и да си отговаряш. Отговорите на всеки един етап от твоя живот ще са различни и верни .

Най - трудни за разбиране са простите неща . Усмивчица
    elinikar
    Неактивен Неактивен

Публикации: 220

« Отговор #8 -: Декември 08, 2011, 19:12:37 »

Благодаря ти Еруин!
    И аз така разбирам нещата,дано да мога да се справя и с практиката!
    Активен

Ако от омразата можеш да се защитиш,от любовта неможеш!Затова любовта,насочена към земното,убива по-бързо от омразата...
    sarabia
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 174

• « Отговор #9 -: Януари 29, 2012, 18:15:29 »

"По широкия свят има повече лъжливи водачи и неистински учители, отколкото са звездите във видимия небосвод. Не допускай грешката да смяташ за свои наставници потъналите в себе си властолюбци. Истинския духовен учител няма да насочи към себи си вниманието си и няма да очаква от теб пълно подчинение и възхищение, а ще ти помогне да оцениш истинското си АЗ и да му се възхитиш. Истинските наставници са прозрачни като стъкло. Те оставят Божията светлина да минава през тях."[/

ЧЕТИРИДЕСЕТТЕ ПРАВИЛА НА ЛЮБОВТА-ЕЛИФ ШАФАК
    Активен

Не се опитвай да ме опознаеш,аз нямам име,нито форма.
    Мислиш ли,че много знаеш сам поставил си си норма.
    В мен ти виждаш своя лик,тъй както си въобразяваш.
    Дори да сменям моя ник,пак сам със себе си оставаш.
    ThatWoman
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 47

• Град: София
  • « Отговор #10 -: Юни 26, 2012, 21:12:42 »

Всеки човек е учител...някои,благодарение на своя духовен напредък,ни показват до какво можем да стигнем някой ден...другите,които пренебрегваме в повечето случаи,ни показват какво да не правим,за да не се върнем назад.Всеки човек е ученик...дори най-извисените духовно има какво да учат,извън този свят,за да се доближат максимално до Целостта...когато приемем всеки човек за наш учител,почти сигурно е че ще "изкласим" Намигване
    Активен
    protoplasma
    Гост
    « Отговор #11 -: Юни 26, 2012, 23:42:05 »

Всички сте написали интересни отговори, все истини (без да броя цитатите).
    Едно е нещото, което ми прави впечатление. Под "учител", механично подразбирате - личност, обект. Харпи, друже, ти си поразширила кръгозора до животинския свят, а вероятно и растителния, но в природата се броят и - реката, вятъра, бурята и всички стихии и т.н.
    И още може да се разширява. Ако се замислите над въпроса - кои са най-мъдрите ни учители, сами ще се досетите. Дали сме им имена:
    Търпение, Смирение, Болка, Смелост... и т.н.
    Излиза, че в нас са ...главните... основните ни учители.
    Никога не подценявайте самообучението, защото това е най-важната част от обучението. Всеки, сам на себе си е учител и ученик - подразбира се.
    Активен
    Еlsha
    Диди
    Неактивен Неактивен

Публикации: 525

« Отговор #12 -: Юни 27, 2012, 01:20:37 »

Санги, аз за най-добрите учители смятам, старият компютър или лошият интернет или и двете! Значи аз друго такова чудо, дето да те учи на търпение и спокойствие аз не съм видяла!  Ухилен
    Активен

Карма - КаРаМа - движение, живот, анализиране. Усмивчица
    Me.Racle
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 117

Silence in action

« Отговор #13 -: Юни 27, 2012, 11:31:10 »

Имаше един момент дето много исках да имам такъв учител, като по филмите.. и си мислех за това "когато    ученика е готов, учителя идва" нещо такова беше.. и си викам " Е.. готов съм де" ама никой не дойде  Ухилен
    После си помислих, че учител може да е всичко около + самите ние. Примерно достигнал си някакво ниво в живота си и се появяват някакви трудност,чувство,човек,ситуация, които да те "тестват ?!"  Ухилен оу йеах
    Активен

A better YOU means better YOUniverse !
    Harpi
    Неактивен Неактивен

Публикации: 83

• Град: Бургас
  • « Отговор #14 -: Юни 27, 2012, 15:25:55 »

Всички сте написали интересни отговори, все истини (без да броя цитатите).
    Едно е нещото, което ми прави впечатление. Под "учител", механично подразбирате - личност, обект.
    Не е задължително, може да е и ситуация.
    Излиза, че в нас са ...главните... основните ни учители.
    Така е друж , но на тези "вътрешни" учители са им нужни външни дразнители за да се активират. Можеш да си ги имаш и цял живот нищо да не научиш.

Харпи, друже, ти си поразширила кръгозора до животинския свят, а вероятно и растителния, но в природата се броят и - реката, вятъра, бурята и всички стихии и т.н.
    Добре де , махнал си моето многоточие и си сложил т.н
    "Един ден Диоген отивал към реката. Обикновено носел просешка купа, за да събира в нея храна, и за да пие вода. Тичал към реката, бил жаден, а от същата страна към нея тичало куче, което стигнало до водата преди него и започнало да пие. Диоген казал: „Страхотно. Това куче е далеч по-независимо от мен.“ Хвърлил просешката купа и казал на кучето: „Учителю, ти наистина ми показа пътя. Носех напълно излишно този товар

Активен

Можеш да си задаваш въпроси и да си отговаряш. Отговорите на всеки един етап от твоя живот ще са различни и верни .

Най - трудни за разбиране са простите неща . Усмивчица
    Страници:  [1] 2   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Училище и учители « 1 2 3 4 »
    Въпроси и отговори
    Isis 51 4378 Последна<br />публикация Ноември 26, 2010, 17:14:56
    от nia.boneva6
    Съвременните окултни учения и конспирацията за Нов Световен Ред
    Програмиране, световен елит
    Spiritus 3 2604 Последна<br />публикация Септември 16, 2011, 18:36:33
    от ...
    За религиите и начините ни на действие..
    Обща тематика
    Luna:) 5 695 Последна<br />публикация Юни 06, 2011, 21:38:44
    от Турист
    Лечебните сили на подправките
    Даровете на природата
    viosta 6 6025 Последна<br />публикация Август 23, 2012, 22:52:08
    от viosta
    Скритите причини за женските болести и някои начини за лекуване « 1 2 »
    Здрав дух здраво тяло
    Elea 19 24065 Последна<br />публикация Декември 15, 2012, 20:27:49
    от viosta

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright