Духовно развитие

Страници:  1 ... 5 6 [7] 8   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Съдба, карма, избор  (Прочетена 7289 пъти)
Old_Soul
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 59

• Град: Pleven
  • « Отговор #90 -: Октомври 19, 2012, 21:27:38 »

Странник, не съм казал, че защитавам евтаназията. Просто ако някой е нелечимо болен (поне за медицината) не се знае какво му е писано - може пък да си оздравее самичък и да се радва дълги години на добро здраве.

Добре е човек да си отива от този свят в пълно съзнание, а не под въздействието на болкоуспокояващи, опиати, алкохол и други и затова смятам реанимирането на човек в безсъзнание за варварство. Естетвено ако има натърпими страдания редно е да уважим волята му(избора си е негов и кармата няма да е за наша сметка).

За давещия се - в повечето случаи човек сам взима решението да влезе в опасен водоем с което си създава лошата карма (при децата е друго) .
    Аз като реалист колкото и да искам да помогна ако набизо няма прът, въже, нещо, което плува над водата или хора, които да повикам на помощ не бих влязъл по-навътре от мястото докъдето краката ми стъпват стабилно на твърдо дъно и ако е наблизо да подхвърля единия край на колана...
    Много плувци се надценяват да вадят удавник, но той действа под влияние на паниката и в един момент давещите се стават двама. Считам такава ситуация за лоша карма.
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1374

• Град: Варна
  • « Отговор #91 -: Октомври 19, 2012, 23:26:49 »

Old_Soul ползвах идеята за удавника съзнателно за да не се размива дискусията в семантичен спор.

В реална ситуация с давещ се дори и да си олимпийски шампион по плуване удавника може да те удави в паниката си.
    Затова ако ти се случи да спасяваш удавник те съветвам винаги да го хващаш отзад,да си зад гърба му.
    Ако те сграбчи с ръце лице в лице удавника - свършен си...започва едно дране с нокти,хаваща те където свари коса,нос,врат,може да ти скъса ухо и т.н. Имат огромна сила в такива моменти ако все още са в кондиция...
    Един приятел даже е удрял удавник че да го изкара в безсъзнание ,за да може да го извади на брега - така се е справил.

В аспект на духовните измерения да спасиш удавник в моите писания -разбирай тотално съкрушен човек който е на път към дъното.
    Това имах предвид в предни постове.
    Така или иначе изчерпах темата и представих своите съображения и опасения спрямо съвременния прочит на кармата.
    Критикувайте.

Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #92 -: Октомври 20, 2012, 00:01:45 »

Old_Soul вземи един лист и си напиши сам за себе си за и против кармата.
    В какво те спира тази идея и в какво ти помага.
    И дали можеш да надскочиш тази идея и ограничение...
    Активен

Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1644

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #93 -: Октомври 20, 2012, 10:27:14 »

Сигурно се чудите какво му стана на този образ (визирам себе си) и какви ги говори в момента срещу кармата...
    Като цяло всяка хубава,практична и красива идея накрая се опорочава до неузнаваемост.
    Смея да твърдя че много хора преди време и сега в този момент,в този форум (и извън него) биха наблюдавали безучастно давещия се.

Странник, аз съм съгласен, че идеята за кармата може да се опорочи и да доведе до бездействие.
    Но не толкова поради това, че действайки, човекът ще натрупа карма, колкото поради схващането, че давещият се се дави, защото такава е неговата карма и следователно той трябва да понесе нейните последствия.

Такова разбиране обаче е погрешно, защото то е непълно. То не отчита факта, че наблюдателят на давенето е поставен не случайно там, че неговата карма изисква той да се опита да спаси давещия се, ако това е възможно. Така той ще подобри своята карма. А в случай на бездействие – ще я влоши и ще понесе нейните последствия в бъдеще.

И е чудесно, че ти си достигнал и до истинското разбиране на идеята за кармата:

Задълбах в материали за кармата както и възможните вариации,течния,школи по темата...
    И какво открих в писаното за кармата - понятието за кармата няма нищо общо с идеята за ненамеса и бездействие,ама по никой начин...
    Крайната цел която се прокламира в тези писания които прочетох обобщено се изразява в това да не се допуска вреда спрямо когото и да е,каквото и да е с мисли,слова и действия...и то предвид именно кармата(причинно-следствената връзка) като отправна точка в развитието на събитията.

Именно, не причинявай зло на другите, за да не ти се върне това зло.
    Но има и друг аспект: творческият. И ти също си достигнал до него:

Да оспориш промисъла на Създателя е все едно да оспориш Вселената и нейното съществуване.
    Твоята съдба не е да спориш,кланяш ,страхуваш от Него,трупаш или плащаш карма.
    А да съ-Творяваш с Него в едно Цяло.

Идеята за кармата не отрича действието, съзиданието.
    Точно обратното: „прави добро, за да ти се върне добро”.
    Примиренчеството и бездействието са едно погрешно разбиране на идеята; те пречат на нейното изкупуване, подобряване. За съжаление обаче, това наистина може да се наблюдава.

Правилен е и въпросът, който повдигаш:

Ако не помня нищо от преден живот,как въобще ще разбера кармичен урок и въобще ще го възприема като такъв?
    Налице е явно противоречие и несъответствие.

Тази забележка е до известна степен основателна, защото понастоящем повечето от нас не си спомнят миналите животи и извършените действия.
    Както обаче беше посочено в някои от коментарите, въпреки това човек може да има несъзнателни усещания за едно или друго, което го мотивира да извърши нещо. Така, кармата присъства, макар и не ясно осъзната.
    Наближава времето, когато ние ще започнем да виждаме своите минали животи. Освен това, ще започнем да усещаме последиците от сегашните си действия – като образи от бъдещето. Така законът за кармата ще придобие още по-ясен вид.

Old_Soul вземи един лист и си напиши сам за себе си за и против кармата.
    В какво те спира тази идея и в какво ти помага.
    И дали можеш да надскочиш тази идея и ограничение...

Лично мен тази идея не ме ограничава.
    Дава ми обаче нещо, без което бих бил много ощетен: тя ми дава разбиране за логичността и справедливостта на този свят. Ако това липсваше, животът щеше да изглежда случаен, хаотичен, безсмислен. 

А с тази идея нещата са ясни: правиш добро – получаваш добро; правиш зло – получаваш зло.
    Активен
    вожда
    Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #94 -: Октомври 20, 2012, 14:59:09 »

Цитат на: Странник
    Сигурно се чудите какво му стана на този
    Да, няколко пъти при това се зачудих. Отдавам го на преходната година - всичко живо изкука и взе да си проличава поголовно.

Примера с давещия се не е каприз или детинщина,а фундаментална презумпция
    Фундаментална презумпция значи Усмивчица
    Теб май те лови еошайнтара? Тайнствен вирус, който се промъква в речта на хората и ги кара да слагат ненужни и далечни по смисъл и значение думички в иначе прости изречения, които могат да бъдат казани с 3-4 думи.
    Но, да приемем, че продължението на изречението ти, даже не цялото, а само част, дава една ясна картина на това, което си имал предвид.
    човешко същество в сериозни затруднения
    Ясно.
    Съвсем съзнателно използвам само една идея и пример за да не се размива в безкраен семантичен спор същността на дискусията.
    Ясно. Обаче Ухилен виждам още един симптом на еошайнтара! Това "семантично" направо ти се е впило в клавиатурата. Ще ти отговоря така.
    Всъщност, Стран, анализирайки и синтезирайки парадоксалните симптоми, яма да ни е трудно да констатираме, че въпросът - интерферентно колективен в своята същност - се базира на солидни фундаменти. Но аз нямайки за цел да манифестирам своя чудовищен умствен потенциал пред твоята пикантна креатура, ти предлагам да се съгласиш, че кармата не предполага абсолютно

никакви действия или бездействия, наложени от законодателната власт на вселената. Следователно,

считам за особено благоразумно, да не даваш израз занапред, на контрастно пуристката си, отричаща и черногледа натура, изказвайки твърдения, които никой, никъде не е написал, нито изразил по какъвто и да било начин. И накрая, но съвсем не на последно място (защото това ти убягва през цялата тема) - не е лошо да имаш предвид, че бездействието също е действие.

Крайната цел която се прокламира в тези писания които прочетох обобщено се изразява в това да не се
    допуска вреда спрямо когото и да е,каквото и да е с мисли,слова и действия...и то предвид именно

кармата(причинно-следствената връзка) като отправна точка в развитието на събитията.
    Крайното ми убеждение е че кармата макар и създадена като идея да внесе яснота, се е изродила в идея за бездействие във всеки аспект на човешкото съществуване,мислене и действия в наше време...

Изключително погрешно. Аз с индийските изпълнения не съм много вчас, няма какво да се лъжем, но в този случай с кармата, определено, или си се набутал в доста несериозна литература или не си разбрал нищо от това, което си прочел.
    Наистина,този който не предприема действия извън своя личен периметър и интереси -няма как да

сгреши.
    Този, който действа извън тях - също няма как да сгреши. Добре де, мисли! Ето, опитай се да дадеш пример за човек, който греши и ще видиш как сам ще се досетиш, за цялата погубена енергия, която хвърли до тук, за да убедиш себе си, респективно нас в несъществуващата си правота. Няма такова нещо, като човек, който греши. Няма такова нещо като зло, като сатана и прочее, тъй като това са просто различни образи на доброто.
    Освен всичко друго кармата създава едно примиренчество в мисленето,поставя ограничения и граници в

повече...отколкото да ги премахва.
    Напротив - така, както я разбирам аз, дава безгранична свобода. Обратното на смирение знаеш кое е, нали? Това ли е, което избираш? Това е, което са избирали всички до днес, а дереджето, напълно очевидно не е особено цветущо. Няма как да спориш с очевидните факти - света е пред разпад, защото властимащите не се провалиха при нито един опит да противопоставят хора срещу хора, убеждавайки ги, че имат нещо за делене или че едните превъзхождат другите и заслужават повече да живеят.
    По абсолютно същия начин, както ти сега смяташ, бунтувайки се и чрез агресия ще постигнеш положителни и благотворни резултати.
    Не случайно поставих и въпроса как се вписва Христовото съзнание в съвременния прочит  на кармата

внушаващ бездействие като генерална позиция и състояние,както и спазването на личния периметър...
    Отново граници,отново разделение...
    Ти, изглежда много държиш да ни внушиш, че кармата внушава бездействие. Казваш го за петнадесети път сигурно!
    Но се подмина мълчаливо този въпрос,никой не го коментира...
    Не е за вярване, че го казваш! Всеки, писал по темата ти го обясни от различни ъгли погледнато!
    В моя поглед Христос не е бездействал в делата си.
    В делата си никой не бездейства. Бездейства в безделието си, а при Христос, то определено е в излишък, ако приемем, че в интервала между отделните му дела е бил отпуска.
    А също така е и бездействал
    А! И толй ли?
    за да не навреди дори на тези които го разпнаха на кръста.
    Че от къде знаеш, че хората, които и сега бездействат, нямат основателен мотив за това, както Христос? Ако беше живял по времето на Христос, щеше да го осъдиш за бездействието му, както правиш сега, но тъй като си видял в библията, че е имал основателен мотив, значи може, така ли?
    А всъщност е можел да ги срази в силата си...но не го е сторил.
    Ех, безхаберник. Вместо да вдигне ръце и да промени всички светски събития към по-добро, изпепелявайки римляните, той се е оставил да го разпънат.
    Можел е да избяга от кръста,просто да напусне събитията за да не причинява въздействия ,да си спести

мъките...
    Но не го е сторил.
    Не иска излишна карма да си натрупа. Намигване Според различни вярвания, различния начин на напускане на този свят имат голямо значение, но са доста противоречиви. Да речем, някои смятат, че ако умреш в мъки, направо отлиташ за вечен живот, нито се прераждаш повече, нито нищо, докато други пък смятат, че ако оставиш някой да те изтезава и унижава, то това ти трупа най-големите и черни точки в дневника... та дали и не се разглеждаше цялото прераждане като отсъствие. Мисля, че в упанишадите имаше подробно обяснение, относно философията на умиране. Шинтоистите, например, както и аборигените от австралия и маорите он нова зенландия и в много индиански схващания е залегнала вярата, че най-"святата" смърт е, тази от глад. Но не... защото е нямало какво да яде, ами просто да спре да се храни, да пия вода. Между другото Ганди е искал така да напусне този свят и два пъти май беше пробвал, но накрая, преди третия го гръмнаха и не можа да си го изпълни.
    Равновесието за което често се говори и описва като бездействие в своята същност е статично.
    Вгледайте се във Вселената и ми опишете статично равновесие някъде...
    Веднага се набива в очи че такова нещо няма...
    Статично равновесие не е ли е онова нещо, което алкохола ни отнема, когато се напием? Някакъв чешки учен бил открил, че алкохола действа повече на статичното равновесие, отколкото на динамичното, ама беше отдавна. Демек, когато се напие човек, по-лесно пази равновесие ако ходи, но не и когато стои на едно място.
    Вселената демонстрира динамично равновесие във всеки аспект на своята същност.
    Честно, нямам идея как съотнасяш статичното и динамичното равновесие към вселенските аспекти.
    Първо - кое е това, което наричаш вселенско равновесие, а после динамично и статично. И ако е така, както си го представям (фактически, отделните частици или обекти да не си взаимодейства, нито да се отблъскват, нито да се привличат, мисля че би трябвало да има статично равновесие във вселената и това е всяка една галактика, каквато е млечния път и всяка една планетарна система. И не само. Далеч не само те.
    Това е последния ми пост по темата

Всичко най-хубаво желая на всички!
    Всичко хубаво и на теб, Стран.

ползвах идеята за удавника съзнателно за да не се размива дискусията в семантичен спор.
    Е вече приемам това като знак! Явно това ще ти е името - Стран Семантиката.

Цитат на: Ich
    Странник, аз съм съгласен, че идеята за кармата може да се опорочи и да доведе до бездействие.
    Но не толкова поради това, че действайки, човекът ще натрупа карма, колкото поради схващането, че давещият се дави, защото такава е неговата карма и следователно той трябва да понесе нейните последствия.
    Такова разбиране обаче е погрешно, защото то е непълно. То не отчита факта, че наблюдателят на давенето е поставен не случайно там, че неговата карма изисква той да се опита да спаси давещия се, ако това е възможно. Така той ще подобри своята карма. А в случай на бездействие – ще я влоши и ще понесе нейните последствия в бъдеще.
    По-добре го каза от мен, Их, но се съмнявам на Стран да му е от полза. Дано четат и други, защото това, никак не е маловажно да бъде осъзнато. Понякога ми се случва и аз да се оплета, но това е, защото не отчитам друго - че някои имат кармична връзка и обща карма. Варианта със затвъващия в проблеми и затруднения човек и този, който има шанс и възможност да го измъкне, определено може доста да се затрудни, ако се окаже, че всъщност затъващия се окаже духовен учител на този, който трябва да го спасява.

правиш добро – получаваш добро; правиш зло – получаваш зло.
    По-кратко, точно и ясно, здраве му кажи!
    Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
    Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #95 -: Октомври 20, 2012, 15:57:30 »

Ich а когато не правиш нищо какво получаваш?
    Само защото ще получаваме и губим ли въобще правим нещо?
    Активен

Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1644

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #96 -: Октомври 20, 2012, 17:31:12 »

Ich а когато не правиш нищо какво получаваш?
    Само защото ще получаваме и губим ли въобще правим нещо?

Много хубави въпроси!

Наистина, ако правим добро само защото очакваме да получим добро в замяна, получава се нещо като търговия: "ти на мен, аз на теб". И това е един от първите етапи в развитието ни.
    Той също е полезен, защото стимулира човека да не прави зло.
    Но донякъде е егоистичен, защото човек ще прави добро, за да получи добро в замяна.

Един следващ етап, който надхвърля това разбиране, е свързан с правенето на добро безкористно. Това всъщност е Истинската Любов. При нея законът за кармата също съществува, но той не е водещата причина за действията на човек, който е до такава степен изпълнен със сила, енергия и желание за творчество, че действа безкористно и безвъзмездно. Това вече е принципът на Христос, за който ти питаше преди.

Този принцип надраства закона за кармата, но не го отрича.
    Принципът на кармата остава да действа като един фундаментален закон, който има в основата си за цел усъвършенстването на хората по пътя ни към Христовото Съзнание и Христовата Любов.
    Защото "изкупуването на кармата" всъщност е коригиране на извършени грешки, които са резултат на нашето несъвършенствo. Поправянето им способства за усъвършенстването ни.
    Активен
    Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2519

NEVERENDING STORY

« Отговор #97 -: Октомври 20, 2012, 17:55:29 »

Изкупването на кармата , значи е равно на опрощаването на греховете ,чрез Христос.
    Значи ли че камичния цикъл прекъсва ,когато си в състояние на Безусловната любов = Христос.
    Значи не кармата е целта , тя е само полето с черни и червени точки , целта е стремежа към състоянието присъщо на Хомо Футурус (според мен) тези които ще изграждат Новия свят , те ще бъдат Второто пришествие , изразено в множество в състоянето на Безусловната - Христова любов. Може ли значи второто приществие да е процес ,който е започнал с Възнесението и да е просто еволюционен процес. Значи ли че Индиго са първите явни мутации(изменения) в множеството и на относителния край на цикъла , тези характеристика ще са повсеместни.

Та и аз мисля ,че да гледаме резутата си на таблото няма да ни помогне за печелене на мача Усмивчица

Их може и вместо несъвършенство и усъвършенстване , да казваме израстване. Малките неразцъфнали цветя , не са несъвършени Усмивчица
    Активен

"weird " is indication for creative force ♥
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #98 -: Октомври 20, 2012, 18:38:30 »

А какво бихте казали за парадоксалната реакция на обществото спрямо постигналите Христовото съзнание (или поне близо до него):
    Абе ти какво Христос ли го раздаваш?
    За кой се мислиш въобще,за Спасителя ли?
    Ами ако някой ден Христос е сред нас,дали няма да чуе същото?
    Дали Идеята не е да стане всеки Христос...за да няма кой да попита?
    Само в грешките ли трябва да се вглеждаме въобще?
    Или в нивото на съзнание което ги е допуснало?
    Дали е възможно постигане на Христово съзнание?

Перефразирания въпрос на Ео:
    Христовото съзнание ако е постигнато,не обезмисля ли всякакви предишни грешки от всички минали животи?
    Дали и Буда не е имал предвид точно това?
    И някак пъзела им (великите Учители на човечеството ) не се ли нарежда?

Изпревари ме Ео ееей.

Усмивчица
    Активен

Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2519

NEVERENDING STORY

« Отговор #99 -: Октомври 20, 2012, 19:00:37 »

Не обезмисля то си е качество на подрастващия и база , никой не е казал ,че Христос е последна фаза , в едно време пространсто сигурно се обиждат не на несъвършен грешник , а на несъвършен буда и Христос...Усмивчица

То е същото хахахаха сега дребо се сърди ,като му викам бебче , каза че е батко , защото не се напикава вече в гащите Усмивчица В началото дреме им , после виждат как връстниците , започват да ходят без памперси и такаааа ... растеме. Значи карма = памперс  Веселяк Веселяк Веселяк Веселяк нещо , което натежава и мама или тати ни го сменят , перат и отначало докато се научиме и нямаме нужда от него вече. Пффф аре да я заключваме темата готово хахахаххахахаха.

я да ти видя кармата Усмивчица
    Активен

"weird " is indication for creative force ♥
    вожда
    Неактивен Неактивен

I.F.Y

« Отговор #100 -: Октомври 20, 2012, 19:27:32 »

Наистина, ако правим добро само защото очакваме да получим добро в замяна, получава се нещо като търговия: "ти на мен, аз на теб".
    Да, разбира се, но хайде да разгледаме примера с човек, който вреди и прави лошо.
    Той очаква ли да му се върне лошото? Не?! Значи ли това, че е по-осъзнат от този, който прави добро и очаква да му се отвърне с добро?
    И сега въпроса, който ме осени преди малко.
    Ако един човек прави пакости на друг човек, а другия му отвърне с добро,  на злосторника му се предоставя шанс да преосмисли поведението си много повече, отколкото ако бъде наказан подобаващо.
    Сетих се за една притча, на която неотдавна попаднах във форума, в която се разказваше за двама съседи по къща. Единя постоянно пакостеше на другия, по всевъзможни начини, а след време, той на свой ред му отвърна, като му набра и занесе, най-хубавите ябълки от двора си. Замислих се не над друго, а над това – какъв е бил ефекта от това, върху скандалджията?
    Дали е продължил да прави мизерии или са станали приятели? В случая, той получава доста по-тежък урок, отколкото ако му беше отвърнато със същото, което той прави.
    Един следващ етап, който надхвърля това разбиране, е свързан с правенето на добро безкористно. Това всъщност е Истинската Любов.

Да, когато сърцето е в състояние на любов и душата е смирена, този човек няма как да навреди някому. Обратното е при хората, които правят добро с користни цели.. или изобщо с някаква цел, различна от това – да е полезен и да изрази любовта и добрите си намерения. Да, но още по-сложно ще стане, като се замислим за онези, които правят зло, с цел да бъде полезен и да изрази любовта и добрите си намерения.
    Добро и зло са оценки давани от умовете ни, които се ангажират с оценки на всичко друго, вместо просто да отчитат и да приемат фактите. На нас не ни е дадено да знаем кое за какво се случва дадено събитие, но ни е даден избор – как да го приемем и как да го отработим.
    Добро и зло не съществуват никъде другаде, освен в умовете ни.
    Всичко, което се случва е правилно. Решенията на Великия Дух са правилни и всеки, който се опитва да отгатне -  защо е решил така или защо не е решил иначе или пък се опитва да ги оценява като добри и лоши решения, губи време за да благодари за тях и да ги отработва по възможно най-благоприятния начин за своето себепознание и развитие.
    А какво бихте казали за парадоксалната реакция на обществото спрямо постигналите Христовото съзнание (или поне близо до него):
    Всичко, което човек не разбира, първосигнално го отхвърля, определяйки го като ненужно. Често, реакциите им са твърде несдържани и импулсивни, заради което няма как да ги съдим Усмивчица
    Един човек, с чисто консуматорско схващане за живота, няма как да бъде убеден, че има нещо друго, освен сетива. Опитвайки се да го убедим, ние няма как да постигнем нищо друго, освен да затвърдим неговото убеждение.
    Христос, надали се е опитвал да убеди римляните, че е божия син.
    « Последна редакция: Октомври 20, 2012, 19:48:44 от вожда » Активен

Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Alida
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 253

« Отговор #101 -: Октомври 20, 2012, 19:32:34 »

За кой се мислиш въобще,за Спасителя ли?
    Съмнявам се точно в тази реакция на обществото. По- скоро ще виждат Христоносеца като леко кукуригу, до което, обаче може и да се допитат в момент на зор.
    Цитат
    И някак пъзела им (великите Учители на човечеството ) не се ли нарежда?
    То и аз го виждам направо нареден вече-  което обаче не пречи в църковно-джамийско-политическите среди предизвиква страх и скърцане със зъби. Защото къде им отива влиянието? Макар, че на тях плашилката "ад" им е достатъчна да дърпат конците на електората, а "карма" идва малко в повече и им усложнява пейзажа.
    @Ео, това с кармата е 10 звезди Ухилен
    Активен

"Не е важно да видиш, а да разбереш"- Sunshine(sun)
    Alida
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #102 -: Октомври 20, 2012, 19:50:05 »

Ако един човек прави пакости на друг човек, а другия му отвърне с добро,  на злосторника му се предоставя шанс да преосмисли поведението си много повече, отколкото ако бъде наказан подобаващо

Силно се съмнявам в универсалността на това твърдение. За един злосторник правешият добро може да е разтърсващ душата, а за друг да е поредният будала, който му се е вързал на номерата. Крайният резултат е различен. Това и в библията го има като "не хвърляй бисерите си на свинете".
    Активен

вожда
    Неактивен Неактивен

I.F.Y

« Отговор #103 -: Октомври 20, 2012, 20:12:31 »

Цитат на: Alida
    Цитат на: вожда
    Ако един човек прави пакости на друг човек, а другия му отвърне с добро,  на злосторника му се предоставя шанс да преосмисли поведението си много повече, отколкото ако бъде наказан подобаващо

Силно се съмнявам в универсалността на това твърдение.
    Твърдението е, че му се дава шанс, а вече дали той ще се възползва от него, това е друг въпрос. Иначе съмнението, в което и да е универсално твърдение, според мен, е много добро начало към осъзнаване. Не, че аз съм го постигнал, просто така си го представям, не за друго, а защото вярвам, че истината не се научава, а се осъзнава.
    Цитат на: Alida
    За един злосторник правешият добро може да е разтърсващ душата, а за друг да е поредният будала, който му се е вързал на номерата. Крайният резултат е различен. Това и в библията го има като "не хвърляй бисерите си на свинете".
    Какъв съвет би дала на съседа, който е потърпевш в случая?
    Да отвърне по същия начин? А може би да се прави, че няма съсед и да не му обръща внимание, да го подминава без да го поздравява и т.н. изпълнения от нашенския съвременен фолклор?
    Къде би го посъветвала да занесе бисерите на своя труд?
    « Последна редакция: Септември 08, 2013, 12:55:17 от вожда » Активен

Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Alida
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #104 -: Октомври 20, 2012, 20:28:23 »

Какъв съвет би дала на съседа, който е потърпевш в случая?
    Да отвърне по същия начин? А може би да се прави, че няма съсед и да не му обръща внимание, да го подминава без да го поздравява и т.н. изпълнения от нашенския съвременен фолклор?
    Къде би го посъветвала да занесе бисерите на своя труд?

Може би това, което намерих като съвет за мен в същата ситуация.
    "Не прави за друг това, което не е готов да направи за себе си".
    Активен

Страници:  1 ... 5 6 [7] 8   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Нашите избори определят нашата съдба
    Обща тематика
    Бунтарката 1 1104 Последна<br />публикация Юли 23, 2009, 23:36:02
    от delfin
    Карма и реинкарнация
    Духовни учения
    Админ 2 1855 Последна<br />публикация Февруари 17, 2010, 00:03:55
    от izida
    Информация,Избор,Съвет,Решение,Край на ситуацията
    Необичайни преживявания
    Misli 1 1098 Последна<br />публикация Декември 20, 2010, 03:07:01
    от Eona Lightholder
    Колективна карма
    Астрология и нумерология
    dayana 0 1129 Последна<br />публикация Юли 19, 2011, 03:25:02
    от dayana
    Съдба, 'карма' или наследство ?
    Въпроси и отговори
    Me.Racle 5 846 Последна<br />публикация Септември 30, 2013, 15:58:58
    от Kissing You Good Night

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright