Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  1 ... 3 4 [5]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: !!!Кратък урок по граматика!!!  (Прочетена 6824 пъти)
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #60 -: Януари 24, 2013, 19:47:42 »

Като сме почнали с който... пред "кой" предлози няма. Вместо "на кой", редно е да бъде "на кого" (например: Той направи еди-какво си на него., не казваме на той, а на него - същото е и с въпросителните думи).

Тук вече засягаш един по-сложен въпрос, свързан с падежите.
    Защо пред "кой" няма предлог?

Защото тази дума е в именителен падеж, използва се за подлог, описва извършителя на действието, субекта.

От друга страна, "на кого" е в друг падеж, вероятно дателен, използва се за допълнение, описва обекта, спрямо когото е извършвано дадено действие.

Исторически в българския език падежите са загубили до голяма степен своето значение, можем да срещнем падежни форми само в някои части на речта като местоименията, а съществителните не се променят съобразно ролята си в изречението и ролята на падежите се осъществява чрез предлозите, поставени пред съществителните.
    Затова и усетът за правилното използване на падежните форми, където все още са останали, е изгубен, не се придобива.
    « Последна редакция: Януари 24, 2013, 20:00:05 от Ich » Активен
    nobody
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 68

« Отговор #61 -: Януари 24, 2013, 20:03:53 »

...
    Откъде-накъде?
    Искам да се само-похваля, тъй като едва ли някой щеше да обърне внимание на грешката, която допуснах!  Готин
    В случая, идея си нямам защо се пише "от къде на къде", но определено не е по начинът, както го бях написала пърноначално.

Други подобни примери са от време на време, от край до край и т.н. Усмивчица
    Активен

...Nobody's perfect!
    вожда
    Неактивен Неактивен

Публикации: 403

I.F.Y

« Отговор #62 -: Февруари 01, 2013, 00:48:11 »

Без тирета ли е правилно?!
    Лъжат гадовете!
    Активен

Някои неща се променят, други никога не се променят.
    Ахо!
    ,___,  
    [O,o]
    /)__)  
    -”–”-
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #63 -: Февруари 03, 2013, 12:13:54 »

...
    Откъде-накъде?
    Искам да се само-похваля, тъй като едва ли някой щеше да обърне внимание на грешката, която допуснах!  Готин
    В случая, идея си нямам защо се пише "от къде на къде", но определено не е по начинът, както го бях написала пърноначално.

Други подобни примери са от време на време, от край до край и т.н. Усмивчица

Не знам кой източник ползваш, но българският синонимен речник (както и други източници) дава слято изписване и с тиренце:

откъде-накъде

[нар.] с какво право, как така, кой позволи, на какво основание, така не може, по никакъв начин

За другите си права:

Изразът "от време на време" се пише като четири отделни думи – от време на време. Правописът му е специално регламентиран.

Примери:

Отпускайте се от време на време, позволявайте си да се поглезите.
    От време на време ми изтръпва дясната ръка – това опасно ли е?
    Продавачката беше мълчалива, само от време на време хвърляше подозрителни погледи към клиентите.

Източник:
    Официален правописен речник на българския език. С., БАН, Просвета, 2012, с. 57, т. 53.20.4.

http://kaksepishe.com/ot-vreme-na-vreme/
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #64 -: Февруари 03, 2013, 12:17:14 »

Понеже продължава явлението масово да се бъркат буквичките "и" и "й", за желаещите да пишат грамотно ето още примери:

Който е - ед. ч.

Които са - мн. ч.

Друга често срещана грешка е слятото изписване на отрицателната частица не- с последващ глагол. Правилно обаче е те да се изписват отделно. Например:

Не зная, не искам и т.н.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #65 -: Февруари 03, 2013, 12:23:24 »

...
    Откъде-накъде?

Тук забелязах още една много често срещана грешка, а именно, неправилно използване на пълен и непълен член. Пълен член се използва само при подлог, следователно не е правилно да се пише: "по начинът", а правилно е: "по начина", защото в случая думата "начин" не е подлог, извършител на действието.
    Активен
    Страници:  1 ... 3 4 [5]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright