Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: 1 Юни - Международният ден за защита на децатa  (Прочетена 434 пъти)
Luna:)
Гост
« -: Юни 01, 2011, 10:46:59 »

В почти всички държави на света се празнува Ден на детето или Ден на децата. Този празник е на различни дати и е по различен начин свързан с традицията на отделните държави.

Организаторите на Деня на детето в Царство България

За първи път в България Денят на детето е отбелязан през 1926 г. От 8 май следващата година инициативата за официалното му ежегодно празнуване се поема от Съюза за закрила на децата в България. Той е учреден на 14 юни 1925 г. и отначало е към структурите на Българското дружество „Червен кръст”. Пръв председател е проф. д-р Стефан Ватев. Основна цел на СЗДБ, заложена в неговия устав, е: „да се грижи за всестранното физическо и духовно развитие на детето”. През 1934 г. съюзът вече е независима организация - юридическа личност. Още от създаването си той е член на Международния съюз за закрила на децата, със седалище в Женева.

В Царство България честването на Деня на детето има всенароден характер и по своята мащабност се сравнява само с празника на светите равноапостоли Кирил и Методий. Отбелязван е отначало в деня на християнския празник Неделя на мироносците, който е вторият неделен ден след Великден.

Приближаването на Деня на детето давало повод на организаторите на празника от СЗДБ да започнат засилена обществена пропаганда на грижите за децата и привличане на общественото внимание към този проблем. Както споделя една от активистките на съюза: „Денят на детето се устройва не за да се създадат удоволствия за децата...

Манифестации, публични речи, сказки, изложби и др. целят да заставят общественици, възпитатели, майки и бащи в този ден да откъснат вниманието си от всички други интереси и да го насочат към идеите, манифестирани от съюза за закрила на децата...” Основна от споменатите идеи била: да се създаде в цялата страна мрежа от организации, чрез които да се промени нагласата и отношението към децата, да се нахранят бедните деца, да се спасят болните и да се пробуди готовността да се помага винаги на изпадналите в беда деца

За отпразнуване на Деня на детето в България още в 1927 г. е създаден специален комитет под председателството на княгиня Евдокия, дъщеря на бившия български цар Фердинанд І и сестра на цар Борис ІІІ. В съвета, наречен по-късно Върховен съвет, участвали също Софийският митрополит Стефан, министрите на просветата и на войната, представител на Министерството на вътрешните работи и народното здраве, представители на ръководството на Съюза за закрила на децата в България, видни общественици и изтъкнати творци на художествени произведения за деца.След женитбата на цар Борис ІІІ патрон на честването на Деня на детето и на самия СЗДБ става съпругата на царя - царица Йоана.

Денят на детето, повсеместно отбелязван в цялата страна, се превръщал в истинско събитие за съответния град и е подробно отразяван в местния печат. През седмицата се организирали благотворителни акции и публични събрания. Лекари, педагози и юристи изнасяли реферати и беседи, които също били публикувани в пресата. На самия Ден на детето се уреждали молебен, манифестация, обяд за бедни деца, концерти и пр.

К. Гербов

Честит Празник на всички деца и тези, които се чустват такиваа.

* 1306686785_22.jpg (104.33 KB, 423x600 - видяно 142 пъти.)

* 1306686823_28.jpg (149.54 KB, 462x600 - видяно 147 пъти.)

* 1306686852_34.jpg (97.92 KB, 465x418 - видяно 142 пъти.)

* 1306693708_1.jpg (91.34 KB, 790x527 - видяно 138 пъти.)

* 1306693828_16.jpg (115.8 KB, 790x526 - видяно 146 пъти.)
« Последна редакция: Юни 01, 2011, 11:41:47 от Death_Blade^ » Активен
Luna:)
Гост
« Отговор #1 -: Юни 01, 2011, 10:52:00 »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=38PxLD5kVFI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=38PxLD5kVFI</a>
И разбира се поздравче за всички!
Активен
Gi
Неактивен Неактивен

Публикации: 127

« Отговор #2 -: Юни 01, 2011, 12:39:19 »

Да ни е честит празника: на двете ми прекрасни племеннички, на всички невероятни малки и големи дечица от форума и по света, и не на последно място и на мен! Нека децата в нас, никога да не умират!
Активен
protoplasma
Гост
« Отговор #3 -: Юни 01, 2011, 12:49:44 »

По една е такава гушка за всички дечица...
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=a8E3ygSw1Ms" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=a8E3ygSw1Ms</a>
Активен
Страници: [1]   Нагоре
Отиди на:  

Подобни теми:
Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
публикация
Упражнения за защита
Духовни учения
Administrator 0 2439 Последна<br />публикация Юни 23, 2009, 22:35:53
от Administrator
Защита на животните « 1 2 3 »
Инициативи
Kery 40 3134 Последна<br />публикация Ноември 10, 2012, 23:12:41
от Wiki_
Космическа защита?
Астрология и нумерология
prikazka 1 1099 Последна<br />публикация Януари 22, 2011, 15:20:42
от kabala
СВЕТОВНА АКЦИЯ за защита на Китове, Делфини, Секвои и Флората и Фауната на Земята - V (12.12.12)
Инициативи
yyy 9 882 Последна<br />публикация Декември 11, 2012, 01:57:56
от yyy
Кампании за защита на животните
Инициативи
Ru Alfa 11 933 Последна<br />публикация Октомври 05, 2013, 13:55:09
от Ru Alfa

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
Ширинан | Психолог  © Copyright