Духовно развитие

Страници:  1 2 3 [4] 5   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Kак да разберем кое е правилно, кое е хубаво и кое - лошо?  (Прочетена 3754 пъти)
Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso
Неактивен Неактивен

Публикации: 362

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #45 -: Май 31, 2011, 10:41:44 »

И дали с тези цитати, които използвахте (хме) всъщност действително сме достигнали до това, за което говорим?

То се подразбира. Едни са достигнали, други се докосват, трети се стремят, четвъти спят дълбоко зимен сън.

... защо наранявайки някого да е еднакво силно с безпрекословното даряване?

Ти си полицай. Умиращо от глад момче "открадва" ябълка пред очите ти. Ще го заключиш ли, както повелява закона или ще го пуснеш? Ето защо е еднакво силно, защото е относително.

"Полицай" е измислица на обществото. Кражбата на ябълка не е забиването на нож в гърба на любимия човек.
Активен

There's no such thing as MYSELF since I am constantly changing. ME
Неактивен Неактивен

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #46 -: Май 31, 2011, 10:51:51 »

Всъщност, ще ми отговори ли някой, за да си изкажа ясно идеята...какво е това, когато нараняваме душата на някого, когато караме някой да страда... Как се нарича това? Или то няма име и е равнозначно на това да го накараме да е щастлив...?
Активен

SOL
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 60

• Град: Тера
  • « Отговор #47 -: Май 31, 2011, 11:01:10 »

Нещата нито са лоши,нито добри,мисълта за тях ги прави такива.-Шекспир
    Активен
    edinica_nula
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 10

« Отговор #48 -: Май 31, 2011, 11:03:35 »

Това е въпрос, който навярно не само аз търся неговия отговор.

Как разбирате кое е правилно и кое не?
    Как може човек да разбере това което прави дали е хубаво или лошо?
    Една информация дали е "светла" или "тъмна"?

Съществува ли призма в живота, през която човек трябва да погледне, за да разбере кое е с "положителен" и кое с "отрицателен" заряд?
    Усмивчица
    Здравей!
    Чрез сърцето. Там, във всяко сърце, независимо на кое същество, има написан Закон, който се нарича от евреите "вътрешна Тора".
    "евреите" се онези хора, които са тръгнали по Пътя на поправянето, при това съзнателно. Самата дума "евреин" означава "преминаващ", "движещ се" - от едно състоение в друго. "Евреите" не бива да се считат за етност, ако се гледа в дълбочина тази дума. Те не са свързани по етнически, а по морален, нравствен принцип. Да, има кръвна връзка, но тази кръвна вразка е свързана с душата, с това човекът до теб да усетиш като ближен.
    Какво е душата и защо тя се свързва с кръвта, като тъкан и качество в човешкия организъм?
    Душата е съсъдът, където обитава любовта. Ако любов немам... Според това дали тази област в тялото е развита, то има достатъчно антесептични продукти, антипатогенни... - бели кръвни телца и кръвта, пък и сърдечно-съдовата система, като цяло, придобиват съвсем различен вид.
    Ето защо мъдрите са свързвали кръвта с душата. Ако на човек душата е активна, ако е пробудена, то такъв човек не боледува най-малкото.

Та там във всяко сърце е записан Закона, чрез който да се разбира кое е добро и кое зло. Вътрешната Тора.

Сега, друг е въпросът до колко човек съумява да "чете" от своето сърце, до колко то в него е активно и до колко не е засенчено от ума и егоцентризма.
    За човекът, който няма връзка със своето сърце, за него са написани законите и на хортия. Това е т.н. "Външна Тора", или което и да е писание, от което и да е учение, или религия.
    Има един закон, който гласи - "Не прави на другия това, което ти е нанавистно!" - и той е ІІ основен в сърцето. Първият основен закон е "възлюби ближния, както себе си".
    Активен
    edinica_nula
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 10

« Отговор #49 -: Май 31, 2011, 11:08:26 »

какво е това, когато нараняваме душата на някого, когато караме някой да страда... Как се нарича това? Или то няма име и е равнозначно на това да го накараме да е щастлив...?
    Здравей!
    Първото се нарича "убиване" - когато нараняваме душата на някого, когато караме някой да страда.
    Второто се нарича "съживяване" - да направиш тъй, че някой/другия да изживява щастие.

До колкото смъртта и живота са едно, до толкова и тези могат да бъдат равнозначни. Усмивчица
    Активен
    Lola
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 67

« Отговор #50 -: Май 31, 2011, 11:22:03 »

Малко са ония, които знаят, че гнилото може да се изреже и само то да се метне за ракия. Мързи ги. Според тях, цялата ябълка е гнила, щом видят червейче да се мотка.

Мислиш, че са малко? Мислиш, че ги мързи? Аз не мисля така.

Видяла била туй и онуй. Търси съшършения форум. Виж и обърни внимание на хубавите теми, щом са ти харесали. Отговори и кажи мнението си по тях, без да обръщая внимание на конфликтите след това. Изрежи гнилото и го дай на прасетата. То си личи обикновено и с просто око. С кисели физиономии, мрънкане и тръшкане, най-много да обидиш продавачката. Може просто да се усмихнеш, да похвалиш прическата й, щом си новодошла.

Благодаря ти за съветите и насоките. Но не бих търсила нещо съвършено, което не съществува, предпочитам реалността, не живея в измислени светове, само защото искам да бъде нещо друго. Но това не ми пречи да виждам добрите страни на нещата.. Може би вече съм направила каквото трябва. Сега обръщам внимание на друго. Искам да видя, какво мислят хората, а не да ми обясняваш разни неща, лично на мен все едно сега за пръв път ще ги разбера от теб.  Намигване

Активен
    Lola
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 67

« Отговор #51 -: Май 31, 2011, 11:42:48 »

Елша монго добре си го казала, но огромните обиди са факт. Не знам с каква друга дума да нарека, това, че някой нанася огромна обида и защо трябва да го прави  и отсрещната страна да бъде длъжна да си затвори очите или да се опита да го преглътне . За да изглежда по-добър в очите на останалите ли?  за да изглежда по-възвишен. Има по-лесно раними хора и по-неконфликтни, които не виждам защо трябва да се затварят още повече в себе си само защото някой е решил, че не харесва техния коментар и "изказвайки мнението си" не само се налага, но и в повечето случаи се набляга на лични нападки. Не визирам никой, защото не познавам никой.  Просто си правя изводи от това, което чета. Всеки може да се изкаже без да напада на лично основание, но има хора, които не могат да не захапят някой, защото някоя дума не им е допаднала. След като едните трябва да могат да приемат нападките, другите трябва да могат да не се заяждат.
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1374

• Град: Варна
  • « Отговор #52 -: Май 31, 2011, 11:46:29 »

Съвет от мен Lola - не си прави изводи - нищо не е такова каквото изглежда - би трябвало по-добре да знаеш това от мен.
    Не приемай това като лично отношение към теб.
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    его екс
    Гост
    « Отговор #53 -: Май 31, 2011, 12:10:28 »

edinica_nula, бравос! Мнението ти много ми допадна и като теза и като и като примери. Това което цитира ти, покрива и моите представи за нещата-))
    Активен
    Gi
    Неактивен Неактивен

Публикации: 127

« Отговор #54 -: Май 31, 2011, 12:13:25 »

Его-екс, стига се кри! Обади ми се по тел., че искам да ти шушна нещо на ушенце

П.п. Сорка за спама, ама това диване се е покрило яко и не ми оставя др. алтернатива
    Активен
    protoplasma
    Гост
    « Отговор #55 -: Май 31, 2011, 14:10:50 »

Цитат на: Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso
    Всъщност, ще ми отговори ли някой, за да си изкажа ясно идеята...какво е това, когато нараняваме душата на някого, когато караме някой да страда... Как се

нарича това? Или то няма име и е равнозначно на това да го накараме да е щастлив...?
    Според моите схващания - душата е недосегаема. Единствено "носителя" носи отговорност за нейното състояние... а дори и наличието й.
    Науката нарича душа - нервната система. Например, под душевно болен, се разбира - човек с биполярно или психосоматично разстройство.
    Дай някакъв пример, дулси и ще се опитам да ти отговоря.

Цитат на: Lola
    Благодаря ти за съветите и насоките.
    Моля. Радвам се, че ги оценяваш.

Цитат на: Lola
    не бих търсила нещо съвършено, което не съществува, предпочитам реалността
    Реалността е съвършена, лоли.
    Лек ден на всички засега, че "дивото зове".
    Активен
    The One
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1537

Винаги на точното място в точното време

« Отговор #56 -: Май 31, 2011, 15:31:01 »

Цитат
    Всъщност, ще ми отговори ли някой, за да си изкажа ясно идеята...какво е това, когато нараняваме душата на някого, когато караме някой да страда... Как се

нарича това? Или то няма име и е равнозначно на това да го накараме да е щастлив...?
    Мислиш ли,че можем да нараним някого ако той не ни(си) позволи?
    А можем ли да разсмеем някого ако той не ни(си) позволи?
    Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Всичко перфектно е точно такова,
    течащ в безкрая свещен резултат!
    Бъди сега причината нова,
    за твоя бленуван в мечтите ти свят.
    kehoy_
    Неактивен Неактивен

Публикации: 187

« Отговор #57 -: Май 31, 2011, 15:39:09 »

Всъщност, ще ми отговори ли някой, за да си изкажа ясно идеята...какво е това, когато нараняваме душата на някого, когато караме някой да страда... Как се нарича това? Или то няма име и е равнозначно на това да го накараме да е щастлив...?

Айде и аз ще се включа Усмивчица Според мен,колкото и странно да звучи е равнозначно. Ще ти кажа защо- първо на първо ние не сме някакви си там беззащитни фигурки,които ще се прекършват,когато някой едва ли не реши да ни нарани.Всеки може да се опита да те "накара да страдаш" ,но си е единствено твой избор дали в действителност ще те заболи. Толкова е лесно просто да се засмееш на човека срещу теб и да го подминеш Усмивчица Затова и според мен е равнозначно - защото това е поредния урок и също толкова красив, колкото и подареното щастие. А колкото до доброто и злото- винаги,винаги ще бъде относително, защото нещата никога не са такива,каквито изглеждат . А през различните очи, те изглеждат по съвсем различен начин, и за сега това е нормално. И така малко по-малко усложняваме още повече картината на живота,която в същността си е далеч по-проста . Но всичко е наред,малко, по-малко ще ни се изясняват цветовете и образите от нея, докато някой ден не засияе пред нас с целия си блясък и красота Усмивчица
    Активен
    Неактивен Неактивен

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #58 -: Май 31, 2011, 20:27:22 »

Цитат

Мислиш ли,че можем да нараним някого ако той не ни(си) позволи?
    А можем ли да разсмеем някого ако той не ни(си) позволи?
    Ако помислим за енергията, която ние, наранявайки изливаме, още преди да има ответната реакция - е какво е тя?
    Самия акт, желанието за нараняване какво е? Не питам какви са подбудите за тях, нито реакцията, ние чисто и просто правим нещо с цел да накараме някой да страда, това не е ли ..примерно казано - нередно спрямо закона за любовта ...
    Не знам, не знам ...нещо ми се губи в цялата идея за цялата тази безгранична относителност..Според някои може би съм заземена..не знам...аз самата просто се опитвам да усетя това, което казвате...в смисъл -аз го знам и усещам в ситуации, но ... нещо ми се губи..
    Активен

The One
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1537

Винаги на точното място в точното време

« Отговор #59 -: Май 31, 2011, 21:22:15 »

Чувството само по себе си е неутрално.
    Например когато почувстваш,че се потиш и си с мнго скъпи дрехи закъсняващ за важна среща няма да ти е приятно(МОЖЕ БИ).
    Но ако усетиш,че се потиш в сауната ще ти е кеф(МОЖЕ БИ).

Например чувството на гняв или страх също е неутрално то е чувство.
    Ако мине кола рязко пред тебе и ти изкара акъла ще те хване страх от това,че може да те блъсне и може да я напсуваш изпитвайки гняв към водача.
    Мислейки си,че това което чувстваш е отрицателно чувство,започваш да се съпротивляваш срещу него и именно тази съпротива ражда повече от него,а не самото чувство което можеш да го почувстваш и преживееш просто.

Но минавайки по улицата ако някой се изкрещи внимавай и ти се дръпнеш от страх предодвратявайки злополука ще имаш основателна причина да бъдеш благодарен на това чувство спасило ти живота.

Мисля си,че повече гняв се образува когато се борим срещу него.

« Последна редакция: Май 31, 2011, 21:30:01 от AMAZING » Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Всичко перфектно е точно такова,
    течащ в безкрая свещен резултат!
    Бъди сега причината нова,
    за твоя бленуван в мечтите ти свят.
    Страници:  1 2 3 [4] 5   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright