Духовно развитие

Страници:  1 2 [3] 4 5   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Kак да разберем кое е правилно, кое е хубаво и кое - лошо?  (Прочетена 3666 пъти)
его екс
Гост
« Отговор #30 -: Май 30, 2011, 16:52:09 »

кхкхккхкхкккхкккхкх, Ей тук с тази гатанка, Тейкън ще може да се развихри истински-))))))))
Активен
Зубър
Гост
« Отговор #31 -: Май 30, 2011, 17:03:18 »

За Всемирната любов не би ли трябвало да не съществуват граници? 

Едно от първите неща, които научих в училище беше - За Любовта Граници Няма!
Имаше и ВНЛ, но се използваше в друг контекст хехехе
Виж колко прости са били нещата и още като дечица стигнали до нас, а сега пишем романи... Усмивчица)))
Активен
Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso
Неактивен Неактивен

Публикации: 362

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #32 -: Май 30, 2011, 17:08:31 »

Май никак не разбрахте какво се опитвам да кажа...а колкото до ОБЩЕСТВОТО, за мен това си е мръсна дума Усмивчица
Може би и аз не бях съвсем ясна - не става въпрос до това да се делим на добри и лоши и изобщо да съществува такова деление...аз просто все още се стремя да осъзная в реалния живот еднаквостта на двете понятия и липсата на редно и нередно ... защо наранявайки някого да е еднакво силно с безпрекословното даряване? И дали с тези цитати, които използвахте (хме) всъщност действително сме достигнали до това, за което говорим?
Активен

There's no such thing as MYSELF since I am constantly changing. ME
его екс
Гост
« Отговор #33 -: Май 30, 2011, 17:24:08 »

Добрееее.....тъй като темата е озаглавена " Kак да разберем кое е правилно, кое е хубаво и кое - лошо?", имам следните въпроси, и много бих се радвала на всички обективни и субективни отговори-)))
1. КОГА Е ПО-ДОБРЕ?
А/ ВЕЧЕРТА
Б/ПРЕЗ ДЕНЯ
2. КОИ ОЧИ СА ПО-КРАСИВИ?
А/СИНИТЕ
Б/ЧЕРНИТЕ
3. ПО-ДОБРЕ Е ДА СИ:
А/МЪЖ
Б/ЖЕНА
4.КОЙ КРАК Е ПО-ДЪЛЪГ?
А/ЛЕВИЯТ
Б/ДЕСНИЯТ
5.ПО ВАЖЕН Е:
А/БАЩАТА
Б/МАЙКАТА

..ОЩЕ ДОСТА ТАКИВА ПРИМЕРИ МОГА ДА ИЗБРОЯ, НО НЯМА НУЖДА МАЙ ОТ ПОВЕЧЕ. а, ДА НЕ ЗАБРАВЯ ДА НАПОМНЯ, ЧЕ ОТГОВОРИТЕ СА САМО 2, ЗАЩОТО И ЕСТЕСТВОТО НА ВЪПРОСА Е ДУАЛИСТИЧЕН И НЕ ДОПУСКА ПОВЕЧЕ РАЦИОНАЛНИ ОТГОВИРИ-))
Активен
Змия
Гост
« Отговор #34 -: Май 30, 2011, 18:05:35 »

И дали с тези цитати, които използвахте (хме) всъщност действително сме достигнали до това, за което говорим?

То се подразбира. Едни са достигнали, други се докосват, трети се стремят, четвъти спят дълбоко зимен сън.

... защо наранявайки някого да е еднакво силно с безпрекословното даряване?

Ти си полицай. Умиращо от глад момче "открадва" ябълка пред очите ти. Ще го заключиш ли, както повелява закона или ще го пуснеш? Ето защо е еднакво силно, защото е относително.
Активен
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1644

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #35 -: Май 30, 2011, 19:51:38 »

Добрееее.....тъй като темата е озаглавена " Kак да разберем кое е правилно, кое е хубаво и кое - лошо?", имам следните въпроси, и много бих се радвала на всички обективни и субективни отговори-)))
    1. КОГА Е ПО-ДОБРЕ?
    А/ ВЕЧЕРТА
    Б/ПРЕЗ ДЕНЯ
    2. КОИ ОЧИ СА ПО-КРАСИВИ?
    А/СИНИТЕ
    Б/ЧЕРНИТЕ
    3. ПО-ДОБРЕ Е ДА СИ:
    А/МЪЖ
    Б/ЖЕНА
    4.КОЙ КРАК Е ПО-ДЪЛЪГ?
    А/ЛЕВИЯТ
    Б/ДЕСНИЯТ
    5.ПО ВАЖЕН Е:
    А/БАЩАТА
    Б/МАЙКАТА

..ОЩЕ ДОСТА ТАКИВА ПРИМЕРИ МОГА ДА ИЗБРОЯ, НО НЯМА НУЖДА МАЙ ОТ ПОВЕЧЕ. а, ДА НЕ ЗАБРАВЯ ДА НАПОМНЯ, ЧЕ ОТГОВОРИТЕ СА САМО 2, ЗАЩОТО И ЕСТЕСТВОТО НА ВЪПРОСА Е ДУАЛИСТИЧЕН И НЕ ДОПУСКА ПОВЕЧЕ РАЦИОНАЛНИ ОТГОВОРИ-))

Обаче има разлика между въпросите, поставени от автора на темата и твоите.

Първо, забележи, че не се задава въпросът кое е добро и кое е лошо, а какъв би трябвало да бъде критерият за това.

Второ, ти искаш да сравниш неща, които са "обективни" и към които човек може да има някакви предпочитания, но които не влияят много върху избора на поведението на човек.
    Докато въпросът дали нещо е добро или зло, дали нещо е правилно или погрешно и търсенето/намирането на неговия отговор може да бъде от изключително значение за решенията и действията на човек.
    Важна е и обосновката, защо определяме нещо като едното или другото.
    Активен
    Змия
    Гост
    « Отговор #36 -: Май 30, 2011, 21:04:06 »

Според мен, са чудесни въпросчета и искрено им се посмях. Показват критерия, какъв бастун може да бъде в ръката ни.
    Активен
    paparosko
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 100

толерантен

« Отговор #37 -: Май 30, 2011, 21:07:26 »

Как да разберем кое е правилно, кое е хубаво и кое - лошо?

"...Ако искаш да разбереш своята истина за нещо, виж какво чувстваш към него.
    Чувството е езикът на душата.
    Понякога чувствата се откриват трудно - и често още по-трудно се приемат. Но в най-дълбоките ти чувства се крие твоята най-висша истина. Номерът е да се стигне до тези чувства.

Трудността е да познаеш разликата между послания от Бога и информация от други източници. Отделянето на едното от другото е лесна работа, ако се прилага следното основно правило:
    Моя (на Бога) винаги е Най-висшата ти Мисъл. Най-ясната ти Дума. Най-великото ти Чувство. Всичко по-малко от тях идва от друг източник.
    Най-висшата Мисъл винаги е мисълта, която съдържа радост. Най-ясните думи са думите, съдържащи истина. Най-великото Чувство е чувството, което наричаш обич.
    Радост, истина, обич.
    Те са взаимозаменяеми и всяко едно от тях води до другото. Няма значение в какъв ред ги поставяш..."

Откъси от "Разговори с Бога", книга 1 - Нилс Доналд Уолш

Активен

Никога не казвай никога!
    Чиста енергия
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 118

• Град: Варна
  • « Отговор #38 -: Май 30, 2011, 21:49:37 »

Според мен правилно е всяко действие, което те окриля. Правилно? Хммм. Знам, че е правилно, без да се съмнявам, всяко действие свързано със опазване на природата, примерно. Какво лошо има да събираме разделно, да, (една идея) да изрисуваме сивите градове в графити цветни, да поддържаме чистота на мисли, ум, душа, дом, махала, град, държава, континент, земя. Знам, че е правилно, когато някой иска да сподели, да го оставиш да се изкаже, той да открие чрез теб своя отговор. Знам, че е правилно да сме толерантни, да се уважаваме. Правилно е да вярваме в себе си, да изградим тази вяра, чрез действия, опит. Ако не знаеш кое е правилно за теб, действай. Така, като се зблъскаш, с опита, със знаците, с поуките, нещата изкристализират. Правилно е да правим и неправилни неща - за да знаеш, че не обичаш манго трябва да си опитал манго. Аз мн уважам хора, които дават личните си истини за довод, не ми цитират 2 страници мн мн правилни неща, които звучат мн правилно, но някакси празно, защото сякаш са го приели, без да го прекарат през себе си. Правилно е да се смееш, да обичаш, да вървиш изправен, да.. бла, бла бла.
     Кое е хубаво и лошо. Аз мисля, че по пътя на горе има цикли, 'хубави, лоши'. Като погледна назад, най-градивни са били 'лощите' ми случки. При 'хубавите' сякаш само изразходвам. Не, че се оплаквам, но 'хубавите' когато не си достатъчно осъзнат, сякаш не са толкова хубави, или прекалявах с тях и идваха 'лоши', където виждах своите пропуски, обработвах ги, пак 'хубави', 'лоши', на горе, още 1 оборот, все по близо, все по ясно, блясссссс (светлина огравя всичко). Тва мн добре го е пресъздал Мариус в постановката сътресение, евалата!
    Активен
    protoplasma
    Гост
    « Отговор #39 -: Май 30, 2011, 23:54:28 »

Между другото, получава се лек дублаж на темите. http://indigota.com/index.php?topic=1188.0

И нека ви припомня, една добре забравена случка.

Университетски професор задал следния въпрос на своите студенти:
    „Всичко ли което съществува е създадено от Бога?“
    Студент смело отвърнал:
    „Да създадено е от Бога.“
    „Значи Бог е създал всичко?“
    „Да сър“ – потвърдил отново студента.
    Професора продължил:
    „Ако Бог е създал всичко, значи Той е създал и злото, тъй като то така или иначе съществува, така че съгласно принципа, че нашите дела определят нашата същност Бог е зло.“ Студента притихнал след този отговор.
    Професорът бил много доволен от себе си и се похвалил пред студентите, как още веднъж доказал, че вярата в Бога е абсолютен мит.
    Още един студент вдигнал ръка с молба да зададе въпрос.
    „Разбира се“ – самодоволно отвърнал професора.
    Студента се изправил и попитал – „Професоре а студа съществува ли?“
    „Що за въпрос, разбира се, че съществува! На теб никога ли не е било студено?“
    Студентите се засмели на въпроса на младежа.А той продължил:
    Всъщност в съотвествие със законите на физиката студ не съществува, това което ние възприемаме за студ е всъщност отсъствие на топлина. Човек или предмет могат да бъдат изучени в съотвествие на това дали притежават или предават енергия. Абсолютната нула е аболютно отсъствие на топлина. Цялата материя става инертна и не може да реагира при тази температура.
    Студ не съществува, ние сме създали тази дума за да обозначим това, което чувстваме при отсъствието на топлина.

Студента продължил: – „Професоре а тъмнина съществува ли?“
    „Да, съществува.“
    Студента отвърнал: – „Отново не сте прав сър. Тъмнината също не съществува. В действителност това е отсъствието на светлина. Можем да изучим светлината, но не и тъмнината. Можем чрез призмата на Нютон да разложим бялата светлина на отделните и цветове и да изучим дължината на вълната на всеки цвят. Вие не можете да измерите тъмнината. Обикновен лъч светлина може да се промъкне в тъмнината и да я просветли. Как може да се измери колко е тъмно дадено пространство? Измерва се количеството светлина нали така? Тъмнината е понятие измислено от хората, за да се опише отсъствието на светлина.
    Накрая студента попитал отново професора: „Сър, злото съществува ли?“
    Този път професора отговорил доста по-неуверено:
    Разбира се, както вече казах виждаме го всеки ден, жестокостта между хората, множеството престъпления и насилие по света. Това са примери за съществуването на злото.“
    На което студента отвърнал:
    „Злото не съществува сър само по себе си, това е отсъствието на Бога. Прилича на студа и тъмнината – дума създадена от човека, да обозначи отсъствието на Бог. Той не е създал злото. Злото – това не е вяра или любов, които съществуват както толпината и светлината. Злото – това е резултата от отсъствието на божествената любов у човека. Прилича на студа, който се появява тогава когато няма топлина, или тъмнината, настъпваща при отсъствието на светлина.
    Професора седнал. Името на младия студент било Алберт Айнщайн.  
    Активен
    Слънчев лъч
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 203

« Отговор #40 -: Май 31, 2011, 00:16:14 »

Между другото, получава се лек дублаж на темите. http://indigota.com/index.php?topic=1188.0

Заглавието на темата ми бе променено (не знам от кого), но замисъла на темата не е същия както в посочения линк.
    Активен

Слънчево хранене - Благодаря ти слънце, че ни подпомагаш!
    Lola
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 67

« Отговор #41 -: Май 31, 2011, 00:18:37 »

Аз бих искала да дам пример за нещо, което е лошо. Виждам го тук в този форум през краткия период, в който влизам тук. Не знам как е другаде, защото не посещавам такива интернет пространства, но когато попаднах тук, видях мнооого интересни теми и реших, че тук има мнооого интересни хора. И затова бях много ентусиазирана. Не знам какво стана напоследък и дали винаги е било така, може би нещо съм пропуснала, но  как така попадам, във почти всяка тема, която отварям, на едни буйни скандали, дърлене, заядждане, един да подаде нещо и всички скачат като кучета на месо. /не всички естествено, но достатъчно хора, че да се заформи един такъв, мааазен, мазен сеир/. И аз от четене, на безкрайни филосовствания, всеки хванал по някоя дума или изречение на някой друг и се надиплили едни дълги обяснения кой какво казал, ама какво искал да каже ама защо го казал ама защо не казал друго ами казал онова дено другия не трябвало да го казва и в последствие се стига до такива спорове, че темата вече изооообщо не известна. Даже може да се задава по една дума, без да се пище цяло изречение за тема и да започват споровете по думата пак със същия успех. Много, ама много съм се смяла на толкова велики бисери , наистина е много забавно, но понякога е толкова злобно и долно, че духовното развитие нещо се губи. Никой не иска да чете суха теория ама при толкова злоба и интриги в интернет представям си как е в реалния живот на някои хора. Или просто имат нужда да си излеят таената злоба някъде. А най-интересното е, когато  няколко се нахвърлят върху един. Ама със такава гадна злоба, не спортна а наистина низка. Въпрос на ценностна система е да се различи нападането с цел интринги и още кой знае какви цели, и изказването на мнение. В една тема много добре беше казано, май от Гаятри/ съжалявам ако греша/ че под думите " просто изказвам мнението си" се сипят всевъзможни личностни нападки. Много сме, които можем да се заяждаме и да се съсстезаваме, кой е по-добър в това и кой ще каже последната дума, но става прекалено. Вярно е, че в спора се ражда истината, но не в злобата, а в спора и коя истина - нечия. Така, че въпроса КОЕ Е ЛОШО  да го зададем на ценностната си система. Обикновено тя отговаря на такива въпроси.
    Активен
    скенер
    Гост
    « Отговор #42 -: Май 31, 2011, 00:54:33 »

Ти не си като тях, разбираме добре, но кажи нещо по темата...остави другите да бъдат зли, колкото си искат  Усмивчица 
    Активен
    Еlsha
    Диди
    Неактивен Неактивен

Публикации: 523

« Отговор #43 -: Май 31, 2011, 01:01:35 »

Лола, много си права и наистина напоследък предимно това се чете и се вижда във форума! НО, много те моля махни думата "злоба" от речника си!:( Не става дума само за това, че ти си я използвала. Даже когато някой има собствено мнение и различно, се използва тази дума, която явно е определение за защита, когато се чувстваш нападнат. Много грешно се борави с тази дума и се използва в сумати ситуации!! А дори не знаят значението на тази дума! Злобата идва, когато омразата е достигнала сърцето, когато мислиш лошо за някой друг, а познавайки огромна част лично хора от форума, никой не познавам, който да мрази или да има лошо намерение! Толкова фриволно се употребява тази дума "злоба" че чак злобееш, като я чуеш Ухилен

Мнението се определя като нападка, а личното, различно мнение като "злоба"(огромна обида) Думите "злоба", "нисше", "долно" не е определение от някой, който уважава чуждото мнение и хората!

Жалко, че мислиш и ти, че мненията ни са злобни и нисши и тнт.

Проблема на хората във форума е афектираност от дадени личностни ситуации и проблема е в неприемането, че този, който си сметнал за "лош" може да каже нещо добро. Това е личностен проблем и 10 души не правят форума и не умаловажават ценната информация, която е споделена.Усмивчица

Да не говорим и за провокаторите и хората, които пишат тук и очакват от един отговор да им кажеш, че са най най и понеже им казваш, че трябва да се трудиш и накрая пак си злобен. Да не говорим, че си злобен, понеже очакваш да срещнеш Далай Лама и като видиш човек с емоции и пак си злобен, понеже ти като по-духовен не трябва да се нервиш, не трябва да имаш емоции, гати нисшия злобар си Ухилен

Активен

Карма - КаРаМа - движение, живот, анализиране. Усмивчица
    protoplasma
    Гост
    « Отговор #44 -: Май 31, 2011, 04:50:54 »

Добри хора, лоши хора, левски, цска, индигови и жълти, духовно извисени и материалисти. Нисши страсти, висши страсти. Дразнители и поддаващи се на дразнение. Хора като хора. Форум като форум. Нехора, нефорум. Критерии, теории и контратеории. Гледни точки, идеологии, концепции, възгледи, идеи, конфликти и разбирателства. Свят...
    Никой не купува гнилите ябълки от пазара, но така, накрая остават само те. Намаляват цената, подаряват ги, но не и не. Повечето ги хвърлят, докато някои ги дават на прасетата или ги мятат в кацата за джибри, че да си спретнат ракийка. Малко са ония, които знаят, че гнилото може да се изреже и само то да се метне за ракия. Мързи ги. Според тях, цялата ябълка е гнила, щом видят червейче да се мотка.
    Много са нещата, които не са за харесване и малко останаха, които са за харесване, именно поради тази причина. Търсим съвършения събеседник, приятел, съфорумец, а при всеки гледаме несъвършествата... и го класифицираме, според тях, според недостатъците му, а не според качествата му.
    Правилно - неправилно. Критика, хвалби.
    Видяла била туй и онуй. Търси съшършения форум. Виж и обърни внимание на хубавите теми, щом са ти харесали. Отговори и кажи мнението си по тях, без да обръщая внимание на конфликтите след това. Изрежи гнилото и го дай на прасетата. То си личи обикновено и с просто око. С кисели физиономии, мрънкане и тръшкане, най-много да обидиш продавачката. Може просто да се усмихнеш, да похвалиш прическата й, щом си новодошла. Тя не е сляпа, знае много добре, за гнилите моменти и без да и ги размахваш. Виж нещо хубаво и за него се хвани. Дори и да не са много, поливай хубавите цветя, които искат да зарадват окото ти.

Активен
    Страници:  1 2 [3] 4 5   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright