Духовно развитие

Страници:  1 [2] 3 4 5   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Kак да разберем кое е правилно, кое е хубаво и кое - лошо?  (Прочетена 3658 пъти)
Gi
Неактивен Неактивен

Публикации: 127

« Отговор #15 -: Май 30, 2011, 10:59:33 »

Ще ви задам друг въпрос: Доброто и лошото съществуват ли?
Да, в нашият дуален свят съществуват, но кой определя кое какво е.? Обществените рамки? Кой/какво?....
Как така за едни съм абсолютното добро, а за други абсолютното зло? Кое е правилното от двете? А може би съм и двете?

П.п. Аз имам отговорите на тези въпроси за себе си, не ми отговаряйте моля. Задайте си ги на вас самите.

Активен
taken
Неактивен Неактивен

Публикации: 145

« Отговор #16 -: Май 30, 2011, 13:48:54 »

Ще ви задам друг въпрос: Доброто и лошото съществуват ли?

Да

Да, в нашият дуален свят съществуват ...

И не само

... кой определя кое какво е.?
Този,който разграничава едното от другото.

Как така за едни съм абсолютното добро, а за други абсолютното зло? Кое е правилното от двете? А може би съм и двете?

Това зависи от степента на вътрешна положителна промяна във всеки един човек.Когато си все още неосъзнат,преценката ти е често размита и неточна за реалната представа.Когато , стъпка по стъпка, изживяваш силни вътрешни духовни промени и катарзиси, реалността постоянно  се преоткрива и надгражда пред тебе. Усмивчица
Активен
protoplasma
Гост
« Отговор #17 -: Май 30, 2011, 14:02:59 »

Въпрос на гледна точка.
Едно и също нещо, може да бъде определяно като добро и лошо, но това не означава, че е такова.
Има вредно и полезно. Едно и също нещо, може да бъде вредно и полезно, според начина, по който се използва. Следователно има правилно и неправилно  Намигване
Добро и лошо - не съществуват като отделни, абсолютни стойности и проявления.
Активен
taken
Неактивен Неактивен

« Отговор #18 -: Май 30, 2011, 14:23:23 »

Въпрос на гледна точка.

Истината не е въпрос на гледна точка , тя е над гледните точки.Неможе да кажеш на черното бяло , само защото ''гледището" ти е такова...

Едно и също нещо, може да бъде определяно като добро и лошо, но това не означава, че е такова.

--> Или е добро , или е лошо.Неразграничението неозначава обективност ...

Има вредно и полезно. Едно и също нещо, може да бъде вредно и полезно, според начина, по който се използва. Следователно има правилно и неправилно 

Едно и също нещо може да бъде вредно за един и полезно за друг,зависи от карма,осъзнатост и разбиране.Но това са второстепенни неща.Това ,за което говорим в случая е ясно разграничено и обособено , като две отделни начала

Добро и лошо - не съществуват като отделни, абсолютни стойности и проявления.

Въпрос на избор, осъзнаване , вяра и разбиране Усмивчица
Активен
Слънчев лъч
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 203

« Отговор #19 -: Май 30, 2011, 14:24:54 »

А защо винаги доброто и лошото трябва да са един срещу друг, а не може да са в синхрон и разбирателство?
Активен

Слънчево хранене - Благодаря ти слънце, че ни подпомагаш!
taken
Неактивен Неактивен

« Отговор #20 -: Май 30, 2011, 14:25:58 »

А защо винаги доброто и лошото трябва да са един срещу друг, а не може да са в синхрон и разбирателство?

Дявол да е в синхрон и разбирателство с един ангел ?
« Последна редакция: Май 30, 2011, 14:32:38 от taken » Активен
Змия
Гост
« Отговор #21 -: Май 30, 2011, 14:32:49 »

Много ясно. Нали и двете "същества" черпят енергия от един източник. Всичко е пропорционално. А за дявола в бялата дреха чували ли сте? хехе
Активен
taken
Неактивен Неактивен

« Отговор #22 -: Май 30, 2011, 14:38:00 »

Много ясно. Нали и двете "същества" черпят енергия от един източник. Всичко е пропорционално.

Амии , не... не "черпят енергия" от един и същи източник.Източниците са два.Досети се кои биха могли да са те.

А за дявола в бялата дреха чували ли сте? хехе

Да чували сме Усмивчица Парадоксално , но повечето дяволи винаги са в бели дрехи ...
Активен
Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso
Неактивен Неактивен

Публикации: 362

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #23 -: Май 30, 2011, 14:56:39 »

Ами аз някакси не мога да се съглася, че абсолютно всичко е относително..да ок на приказки е лесно да се каже, но аз не го чувствам редно..и под РЕДНО разбирайте..не го УСЕЩАМ правилно...ок, май Амейз беше дал примера със земетресението - е , ок, така е, но според мен това е тълкуване на следствие от нещо над което нямаме контрол. А кажете според вас, в ежедневен план не се ли питаме понякога как да постъпим? Ок, ясно е -всяко зло- за добро, всяка грешка е за да ни научи, нас или някой друг..и все пак, щом си дошъл тук да поправиш нещо, да се учиш, не означава ли, че има все пак някакви правила на всемира?
И ако просто останем себе си, постъпвайки нередно спрямо приятел, предавайки го, наранявайки го..колко точно относително е това? Да, ок, Буда би казал ако някой те нарани, това не е ТВОЙ проблем , а негов..и все пак...Разберете ме правилно, аз виждам живота си като нещо, което е колкото и добро, толкова и зло, в смисъл, оценявам ситуаците положително...но щом има положително..има и отрицателно Усмивчица Щом си дошъл в училището на живота май трябва да научиш урока на любовта...
Активен

There's no such thing as MYSELF since I am constantly changing. ME
Странник
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 1374

• Град: Варна
  • « Отговор #24 -: Май 30, 2011, 15:36:03 »

http://prit4ite.blogspot.com/2009/12/blog-post.html

Без коментар!
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Змия
    Гост
    « Отговор #25 -: Май 30, 2011, 16:10:13 »

taken, тръгнах да отговарям, но Странник го направи. Нямам, какво да добавя.
    Aldonza, да относително е, но за онзи, който го е осъзнал, защото не всеки е достигнал до това заключение със съществото си. Като пример, ще дам един пасаж от "Ошо - Егото - фалшивият център" - Един човек убива някого - той е убиец. И същият човек по време на война убива хиляди - той се превръща в голям герой. Обществото не се притеснява от убийство, но убийството трябва да бъде извършено за обществото - тогава е добре.
    Нима не е така и във всекидневието?! Е.
    Активен
    его екс
    Гост
    « Отговор #26 -: Май 30, 2011, 16:12:46 »

Разбира се, че източникът е един, и винаги е бил и винаги ще бъде. Разделението е дело на човеците целящо власт и материални облаги. ....." и Моисей радели небето от земята....". Ангелът и Дяволът, идеалните метафори и маски, за да не може човек да надникне в себе си и да потърси най - съкровенното и истинско там. Истинските неща, са невидими за очите. Истината е една, а ние я оцветяваме така както я възприемаме. Ние сме тези които обличаме чувствата, мислите и намеренията си в одежди. Когато бъде получен "импулс", то той няма полюс, докато не го изразим и проявим. Когато се установи, че умът е само инструмент на АЗА и Съзнанието, тогава ще можем да го използваме за пълен контрол над всички догми, желания и стремежи. И най-важното, идеята за разделението е именно в това, да не можем да достигнем "господа" сами, и да не успеем да простим сами на себе си,(да се освободим от кармичните връзки) и да не поемаме сами отговорността, за действията, мислите и постъпките си. Няма друго царство, освен това което сме ние самите и друг храм не съществува. Той е един, а дуализмът е личната ни проекция и унаследените морални и поведенчески модели......нищо и това един ден ще мине-))))
    Активен
    someone like me hahha
    Гост
    « Отговор #27 -: Май 30, 2011, 16:36:56 »

Когато отидох на училище ме попитаха какъв искам да стана, като порастна, написах "щастлив". Те ми казаха, че не съм разбрал задачата, а аз им казах, че те не разбират живота ! " Джон Ленън
    Активен
    Змия
    Гост
    « Отговор #28 -: Май 30, 2011, 16:46:06 »

Хрумна ми гатанка - "Добрият" ловец отива в джунглата и го разкъсва "Лошия" звяр. Един ли е източника, който им дава сила да изразяват себе си и добро или лошо е да се убиват едни други? Веселяк
    Активен
    Слънчев лъч
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 203

« Отговор #29 -: Май 30, 2011, 16:51:17 »

Това което чета само ме обърква.

Как може някой да твърди, че е от "добрите" след като той самия се опреличава и отделя от "злите"?

За Всемирната любов не би ли трябвало да не съществуват граници?
    Активен

Слънчево хранене - Благодаря ти слънце, че ни подпомагаш!
    Страници:  1 [2] 3 4 5   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright