Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2 3 ... 5   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Kак да разберем кое е правилно, кое е хубаво и кое - лошо?  (Прочетена 3502 пъти)
Слънчев лъч
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 205

« -: Май 29, 2011, 14:21:11 »

Това е въпрос, който навярно не само аз търся неговия отговор.

Как разбирате кое е правилно и кое не?
Как може човек да разбере това което прави дали е хубаво или лошо?
Една информация дали е "светла" или "тъмна"?

Съществува ли призма в живота, през която човек трябва да погледне, за да разбере кое е с "положителен" и кое с "отрицателен" заряд?
Активен

Слънчево хранене - Благодаря ти слънце, че ни подпомагаш!
ted
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 6

« Отговор #1 -: Май 29, 2011, 16:37:50 »

Привет ;-)

Първата ми асоциация е това, което Башар определя като най-ценния дар на живота, а именно че той е безсмислен ("life is meaningless"), т.е. няма вграден смисъл/значение. Всичко, което се случва, е напълно неутрално, и единствено ние му придаваме значение/полярност (добро/лошо, светло/тъмно, красиво/грозно, и т.н.) в зависимост от системата ни от активни убеждения.

Можем да приемем, че душата и разума са във вечен стремеж към пълна хармония помежду си, и отделно между себе си и всичко останало (хора, животни, природа, космос, и т.н.). Ако се изисква изпозлването на определения, тогава можем да приемем, че всяка постъпка и мисъл в посока към (или израз на) тази хармония, биха могли да бъдат определени като правилни/добри/положителни, и обратно, всяка постъпка и мисъл, които не са в съответствие с нея - като грешни/лоши/негативни. И отделно, всяка информация, която е израз на тази хармония, би следвало да бъде определена като "светла".

За да е постижима тази хармония обаче, е необходимо наличието на комуникация между разум и душа, между съзнание и подсъзнание, която според мен се осъществява с посредничеството на емоциите и чувствата (затова в някои книги се говори за "емоционална система за напътствие"). Отнема известно време, желание и внимание от страна на разума да научи новия език и да започне да различава сигналите на душата от страха за оцеляването си, но веднъж постигнато това ниво на комуникация, става пределно ясно коя постъпка е правилна, коя мисъл е положителна, и коя информация е светла.

Или поне така мисля аз ;-)
Активен
nia.boneva6
Гост
« Отговор #2 -: Май 29, 2011, 17:26:28 »

Цитат

Когато човек мисли да направи нещо, но не е сигурен дали е правилно, може да си представи, че някой друг прави това на него самия. Трябва да потърси смисъла на това, което иска; да разбере ясната цел на действията си и до какво биха довели. Дали това ще нанесе вреда на другите и на него, или ще бъде от полза.

Цитат

За да разберем истинността на някаква информация, трябва да изследваме нея и всичко, до което тя се отнася. Да наблюдаваме от различни гледни точки. И ако е възможно да "включим" Интуицията, още по-добре.

Цитат
Съществува ли призма в живота, през която човек трябва да погледне, за да разбере кое е с "положителен" и кое с "отрицателен" заряд?
Призми има много. Затова за един човек нещо е хубаво, а за друг - същото нещо е лошо. Ако наблюдаваме през различни призми, ще видим различни относителности.. Това според мен е добре, ако искаме да разберем, защо някой човек мисли по еди какъв начин. Но във всички случаи трябва да се наблюдава и без призма.. според мен.

Цитат
Първата ми асоциация е това, което Башар определя като най-ценния дар на живота
Донякъде съм съгласна с Башар. Съгласна съм, че човек оцветява действителността в своите мисли и емоции, но не съм съгласна, че животът е безсмислен. Животът има дълбок смисъл, но ние не го разбираме..
Активен
човек
Гост
« Отговор #3 -: Май 29, 2011, 17:40:33 »

И в крайна сметка човек е надарен с доста сетива, които да му подскажат. Както казва Ихра - интуицията е едно от тях. Идеята е да се чувстваш добре и сърцето ти няма да те излъже така че довери му се.
Активен
ted
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 6

« Отговор #4 -: Май 29, 2011, 18:18:57 »

Донякъде съм съгласна с Башар. Съгласна съм, че човек оцветява действителността в своите мисли и емоции, но не съм съгласна, че животът е безсмислен. Животът има дълбок смисъл, но ние не го разбираме..

Да, Ихра, наистина че "безсмислен" не беше най-подходящата дума, тъй като на български е синоним на "безцелен" и "абсурден", затова и цитирах оригинала ("Life is meaningless.")

Цитат
"Life is meaningless - what we MEAN by that is this: Nothing, no situation and no circumstance actually has built in meaning- it's neutral, devoid of meaning- it's a prop. But the meaning you give it, automatically, unconsciously or consciously, the meaning you assign, the definition you assign to any given neutral situation is exactly what determines the effect you will get out of that situation. All situations are fundamentally neutral and can serve double duty. They can create for you a negative or a positive reflection that is solely determined by what energy vibration and attitude and belief system and definition you assign to that situation. So no matter what anyone else's intention in any given circumstance might be toward you, if you assign only a positive meaning to that given same circumstance and situation then you will only receive a positive effect out of that circumstance no matter what anyone else experiences."

Усмивчица
« Последна редакция: Май 29, 2011, 20:12:45 от ted » Активен
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #5 -: Май 29, 2011, 18:27:32 »

Идеята е да се чувстваш добре и сърцето ти няма да те излъже така че довери му се.

А ако те влече към алкохол или наркотици и се чувстваш добре (поне известно време),
    това дали е наистина добре?
    Активен
    човек
    Гост
    « Отговор #6 -: Май 29, 2011, 18:33:51 »

Идеята е да се чувстваш добре и сърцето ти няма да те излъже така че довери му се.

А ако те влече към алкохол или наркотици и се чувстваш добре (поне известно време),

Примерите
    Их, може ли сърцето да те влече към подобно нещо? Много те моля.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #7 -: Май 29, 2011, 18:46:48 »

Примерите

А кое влече хората към такива неща?

И как те могат да разберат дали това е сърцето или нещо друго?
    Активен
    Слънчев лъч
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 205

« Отговор #8 -: Май 29, 2011, 18:52:47 »

Защо заглавието на темата ми е сменено ?
    Активен

Слънчево хранене - Благодаря ти слънце, че ни подпомагаш!
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #9 -: Май 29, 2011, 19:00:33 »

Примерите

А кое влече хората към такива неща?

И как те могат да разберат дали това е сърцето или нещо друго?

В "Книга на мъртвите" се говори за различни сърца:

Иб - сърцето, разбирано в сакраментален смисъл като извор на живот и радост, на блаженство и любов, на мъдрост и съвършенство, на морална чистота и справедливост. Наименование, употребявано от жреците, чийто смисъл е разясняван от тях само на посветените. В поетически план символ на духовен напредък.

Хати - сърцето като орган на човешкото тяло, символ на земното, на нетрайното, на преходното.

Усмивчица

Защо заглавието на темата ми е сменено ?

Цитат
    1) - Заглавието на темата трябва да отговаря на съдържанието. То трябва да бъде конкретно и да дава представа на читателите за съдържанието. Теми с общи заглавия като "Един въпрос", "Какво мислите за това", "Защо", "Помощ" и т.н. ще бъдат преименувани, за да могат читателите да се ориентират по-лесно относно съдържанието на темата.
    Активен
    Amica
    Неактивен Неактивен

Публикации: 97

• Град: София
  • Om tare tutare ture soha

dimitrina.hristova
    « Отговор #10 -: Май 29, 2011, 19:16:02 »

Душата не иска да и се вреди по никакъв начин на обвивката (тялото), а дали умът е по-силен или душата е вече отделно нещо. По принцип и доброто и злото говорят истината, но я казват по различен начин. За да ги разграничиш най-лесно е да видиш и се вслушаш в думите, които ще прочетеш еди си къде или ще чуеш от еди си кого. Едните се изразяват със светли и чисти думи, говорят за любов и т.н. Другите използват думи, които водят до страх и уплаха, абе едно такова ти става тегаво.  
    Активен
    Aldonza Dulcinea Lorenzo del Toboso
    Неактивен Неактивен

Публикации: 362

AЗ ВЯРВАМ

« Отговор #11 -: Май 29, 2011, 20:07:17 »

Това е въпрос, който навярно не само аз търся неговия отговор.

Мога да дам само собственото си виждане по въпроса, а то е - със сърцето усещам. Вярвам в старата приказка, не прави на другите онова, което не искаш да ти се случи на теб...също така, понякога се налага пък да бъдем строги - с децата например и привидно да сме сурови, но пак със сърцето си усещаш, че е редно и че всъщност им правиш услуга. Има и моменти, в които истината не е така проста като в стара поговорка- намираш се по средата на нещо, което твои близки изживяват и ти се чудиш как е редно да постъпят...дали да бъдеш роб на хорското мнение, дали имаш вече изградена позиция по въпроса, на базата на какво е изградена...задаваш си въпроси и се чудиш - кое е правилно и според какви ценности да се водиш. Лично аз обаче, вярвам в екзистенциалния закон за доброто, благородството, честността и още нещо Усмивчица, която е мъдрост преминала времето без да се изменя и която присъства във всяко човешко същество изначално.... Тя според мен ще бъде в сърцето дори и на човек, отгледан от бебе от вълците в гората...така мисли Алдонса Усмивчица
    Когато става въпрос за онези, по-различни случки, които доста от нас ни спохождат обаче е по-сложно, тогава е трудно да послушаме сърцето си, защото сме често в шок от случващото се и не знаем какви сили комуникират с нас...
    Активен

There's no such thing as MYSELF since I am constantly changing. ME
    The One
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1636

Винаги на точното място в точното време

« Отговор #12 -: Май 29, 2011, 21:56:46 »

Опитаме ли се да разберем,сами ще се затрудним.
    Опитаме ли се да почувстваме обаче няма да сгрешим.
    Чувствата са нашият най-голям приятел....

Чувстваш ли радост от това което правиш значи това е твоето нещо.

Думи като правилно,хубаво и лошо могат да ни объркат много за да открием това което искаме да правим.
    Тези думи носят в себе си семката на илюзията.

С тези думи ни облъчват денонощно по телевизията точно поради тази причина!
    Тези думи ограничават най-много от всички.

Кой е този който може да каже кое е правилно и кое не е??
    Или кой е този който може да каже кое е добро и кое не??

Може да срещнем дете което се държи много лошо според нашите представи с майка си и останалите и да с имислим,че то е лошо дете.
    Но може и това дете да дава шанс на майка си да събуди безусловната любов и прошка в себе си,както и да отработи стари кармични модели!

Тогава детето лошо ли е или е добро?

Земетресението може да убие много хора,но може и да сплоти още повече,тогава лошо ли е или добро.

Дълбоко сме останали с впечатлението,че някой ни е оставил правила които да следваме или божи заповеди.
    Виждайки себе си като несъвършенни относно тези заповеди започваме да се критикуваме и осъждаме,а после и целият свят с което допринасяме за микро и макро климата в него понеже всичко е свързано...
    Така сме създали тази реалност в която сме сега,не мислите ли?

Но когато разберем истината тогава ставаме свободни.

НЯМА ПРАВИЛА СВОБОДЕН СИ ДА ПРАВИШ ВСИЧКО КОЕТО ТЕ ИЗПЪЛВА С РАДОСТ!

И вече чувам много хора казват,ама аре ходи ти прави като е 2.46 бензина аре да те видя като това е така,а това е иначе,чувам огромното им недоволство и болка.

Ще им кажа само:

ДА точно така е!Много сте прави!

Всичко е точно така както го мислите и винаги е било и винаги ще бъде!

Активен

Не мога да променя това което виждам,но мога да променя точката през която гледам.
    Това е достатъчно да промени онова което изживявам,а това променя цялата гледка.

Всичко перфектно е точно такова,
    течащ в безкрая свещен резултат!
    Бъди сега причината нова,
    за твоя бленуван в мечтите ти свят.
    Зубър
    Гост
    « Отговор #13 -: Май 29, 2011, 22:18:52 »

Погледнато от горе няма правилно и неправилно, хубаво - лошо. Имаме две страни на една монета, което вече звучи като клише, но по-важното в случая за да го разберем, е да осъзнаем на първо място, че всичко зависи от ситуацията. Всички досегашни човешки възприятия, представи, морал и закони са базирани на определени обществени рамки, които са променливи в зависимост от нивото на съзнание, както на даден индивид, така и глобално. За да сме обективни е добре да говорим единствено за себе си и ситуациите през които ние сме минали и преживяли, за нашето ниво и гледна точка, защото всеки друг пример няма да е точен и би бил подвеждащ - той е  валиден за чужд път. Естествено има хора за пример, които са наясно и може да им се има доверие, но те са именно одвъд рамките, които са прескочили сами за да познаят свободата си. За да знаеш предварително, как да постъпиш в определена ситуация, дали това, ще е ползотворно за твоето и общото развитие можеш да разбереш единствено, ако познаваш себе си на всяко ниво и ако познаваш духовните закони. При другото положение можеш да "напипваш" чрез чужди възприятия, но дано попаднеш на някой от онези хора, за които ти споменах, защото знаем, колко много са жертвали духовното си развитие в името на чужди идеи и виждания в името на доброто ако щеш. Виж историята или просто се огледай наоколо.

Същото важи и за информацията. Но тук по-скоро можеш да се опреш на интуицията си. Всичко, което идва от Висшото ти Аз е в твоя полза. Ако четеш нещо то пак, ще бъде чужда гледна точка, която можеш да попиеш, но само преживяване може да ти даде шанса да осъзнаеш вярно ли е или не.

Съществува да - твоята, която ще си изградиш, като поужулиш коленете. Усмивчица

И да, Амейза е прав - просто чувствай! ммммммедец хахахах
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• Град: Варна
  • « Отговор #14 -: Май 30, 2011, 01:58:08 »

http://indigota.com/index.php?topic=4357.0

Всичко зависи от това къде ще бъде съзнанието ти в даден момент.
    Дали ще е в разума,егото или Душата ти...
    Според това такива са истините ти,мислите,желанията,емоциите и действията...
    Затова човек е променлив и с много различни лица.
    Няма нищо статично!
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Страници:  [1] 2 3 ... 5   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright