Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Как бихте описали цветовете на един незрящ човек?  (Прочетена 988 пъти)
...
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 65

« -: Май 21, 2011, 09:36:24 »

Напоследък все по-често се замислям над този въпрос. Той се породи съвсем случайно, докато седях тихо пред къщи, съзерцавайки слънцето.

Знаем кои са основните цветове.

БЯЛО - от което се получават всички останали
ЧЕРНО - за мен е липса на бяло Ухилен
ЧЕРВЕНО
ОРАНЖЕВО
ЖЪЛТО
ЗЕЛЕНО
СИНЬО
ИНДИГОВО
ВИОЛЕТОВО

Да предположим, че бъдете помолени да опишете какви са цветовете от човек, лишен от зрителното си сетиво - той никога през живота си не е познал игривата палитра на живота, но би желал поне да се опита да си я представи.

Какво бихте направили в случая? Как ще обясните цветовете на живота?
С какво бихте асоциирали всеки един цвят - с някакво определено чувство, случка или пък мелодия?

Любопитна съм да разбера какво мислите по въпроса. Надявам се да се заформи интересна тема.
Активен
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #1 -: Май 21, 2011, 10:53:29 »

Да предположим, че бъдете помолени да опишете какви са цветовете от човек, лишен от зрителното си сетиво - той никога през живота си не е познал игривата палитра на живота, но би желал поне да се опита да си я представи.

Какво бихте направили в случая? Как ще обясните цветовете на живота?
    С какво бихте асоциирали всеки един цвят - с някакво определено чувство, случка или пък мелодия?

Кундалини, задаваш интересен и труден въпрос.

Отговорът при различни хора ще е различен, в зависимост от асоциациите, които те биха направили между цветовете и определени техни изживявания/опитности. Тук се появява опасността от субективност и съответно неточно разбиране от страна на невиждащия човек, чиито опитности могат да му създадат съвсем различна представа.

Един опит да се преодолее това може да бъде следният.
    Цветът „черно” може да бъде сравнително обективно асоцииран с процеси на понижено или изобщо липсващо съзнание, сън, смърт (това, разбира се, не е валидно за хора като Санги Усмивчица ).
    Може би смъртта е едно подходящо сравнение за черния цвят.

„Противоположния” бял цвят бихме могли да отъждествим с деня, активността, дейността, една повишена активност на човешкото съзнание (в преобладаващия случай). А тази активност на съзнанието е присъща на човешкия Аз, затова мисля, че е уместно едно сравнение между белия цвят и Аза.

Едно друго духовно понятие е животът. На Земята той присъства в 3 „царства”: растителното, животинското и човешкото. В най-чист вид той се проявява при растенията. При животните към него се добавят чувства, желания, страсти, а при хората – още техният Аз с неговите стремежи към самоосъзнаване и самоутвърждаване. 

Затова бихме могли да приемем, че „цветът на живота” – това е зеленият, преобладаващият цвят при растенията, под който той се проявява в най-ярка форма.

Активен
    Emil
    Гост
    « Отговор #2 -: Октомври 12, 2011, 01:26:56 »

Кундалини да не би да си пишеш темата по психология Усмивчица

Според мен чисто прагматически няма как да се опишат цветовете преди човек да ги и видял.Все едно как някой обратен би ми описал чувството да спиш с човек от същия пол....Може да ми обяснява 1000 часа дали е яко или не.....Чак ако пробвам бих могъл да разбера Усмивчица
    Активен
    Финист
    Финист
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 142

« Отговор #3 -: Октомври 12, 2011, 14:11:25 »

НЯМА да му ги описвам!
    Това е гавра с него!
    А и е напълно безмислено... доказателство са всички теми за развитие на ясновиждане например...

вместо да му обяснявам каквото и да било, ще го пратя на офталмолог, да му излекува очите...
    или на кибернетик да му сложи имплант за детекция на елмагнитно лъчене във видимия диапазон...
    Активен
    ИВЕВЕ
    Гост
    « Отговор #4 -: Октомври 12, 2011, 14:48:56 »

Финист е прав, какво има да обясняваме...
    Някои незрящи усещат тези неща дори по-добре от нас, уж-виждащите. Колко велики художници са били слепи! "Слепи" по нашите критерии, де. А и - замислете се - колко неща са невидими за нас; замислете, нима са малко нещата, които не искаме да видим и просто отричаме, защото е по-лесно. Отделно всички останали, които виждаме, но не осъзнаваме!  Усмивчица
    Активен
    Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright