Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Какво разбирате под "духовно израстване"?  (Прочетена 2039 пъти)
mengel
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 32

« -: Май 21, 2011, 04:28:46 »

Пускам темата, понеже напоследък се питам дали в стремежа си да "израстнем духовно" не правим обратното. Понеже има много хора, които смятат, че заниманията с йога, медитация, развитие на психични сили и способности, четенето на книги и т.н. всъщност е начина да се израстне духовно. Гледах един филм скоро "Самсара", който поставя интересни въпроси в тази връзка. Ето един цитат от субтитрите:

Познаваш ли това име? Принц Сидхарта, Гаутама, Сакуамуни, Буда. Всеки знае тези имена... но... Яшодхара? Яшодхара е била омъжена за Сидхарта. Тя го  обичала много. Една нощ Сидхарта напуснал нея и синът й, Раул... докато спяли, за да търси Просветление... за да стане Буда. Той дори не й е продумал и една дума, когато я е напуснал. Яшодхара показала състрадание към болните... и тъжала много преди  Сидхарта да умре... дълго преди Сидхарта дори да помисли за страдание! Никой не може да каже дали той не е предал своето Просветление и на нея? Може би Яшодхара е искала да напусне Сидхарта и Раул. Откъде да знаем, че Яшодхара не е станала жертва на гнева на самотата или мъката след като Сидхарта я е напуснал. Някой мислил ли е за нея? Какво ли би казала на сина си, Раул, когато той е задал вечният въпрос: Къде е баща ми? Какво ли е трябвало да му каже? Как би могла една майка да изостави детето си само по средата на ноща? Това може да го направи само един мъж.
След това, Яшодхара не е имала избор. Тя е водила живот на себеотрицание. Отрязала си е косата...
и е живяла като аскет. Ако мислите ти за Дарма-та бяха с интензивността на тези за любовта и страстта, които ми показа... ти щеше да си станал Буда... в това тяло... в този живот.

Та, кой как го разбира "духовното израстване"?
Активен
Търсач
Търсач
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 393

« Отговор #1 -: Май 21, 2011, 08:29:12 »

Яшодхара е била инкарнация на Богинята Майка.
Активен

shining_star
Неактивен Неактивен

Публикации: 730

« Отговор #2 -: Май 21, 2011, 10:42:07 »

Първи закон в будизма: не причинявай страдание. Нито на себе си, нито на никое друго живо същество.
Та така го разбирам аз, най-общо казано.
Активен
Търсач
Търсач
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #3 -: Май 21, 2011, 11:21:01 »

Съдите Сидхарта, че е напуснал жена си?
Активен

shining_star
Неактивен Неактивен

« Отговор #4 -: Май 21, 2011, 13:02:36 »

Нищо подобно, Търсач. Ти така ли го разбра? Никой не съди Сидхарта задето е напуснал жена си. Изобщо няма такова нещо...нека да довърша историята: когато Гаутама се върнал, сина му бил на 12 години, а жена му го посрещнала ядосано и вдигнала луд скандал:
  "...значи така, ти не ме обичаш, никога не си ме обичал?!...сега за какво си дошъл...виж сина си, той не те познава, ти какво ще му дадеш? Искаш просяк ли го правиш?..."
Гаутама и казал:
   "напротив, тъкмо защото много ви обичам, затова се върнах. На сина си ще дам НАЙ-ХУБАВОТО, КОЕТО ИМАМ...
Активен
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #5 -: Май 21, 2011, 13:10:53 »

Гаутама и казал:
       "напротив, тъкмо защото много ви обичам, затова се върнах. На сина си ще дам НАЙ-ХУБАВОТО, КОЕТО ИМАМ...

И кое е било най-хубавото?
    Активен
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• Град: Варна
  • « Отговор #6 -: Май 21, 2011, 13:36:35 »

Гаутама и казал:

И кое е било най-хубавото?

Будизма Ich!

Духовното израстване което се коментира тук е малко странно да прелива и зацикля само относно Буда...
    mengel предполагам че постави само илюстрация с Буда като начало на идеята си.
    Изразете своето мнение или усещане относно духовното израстване.

Духът в нас няма как да расте или намалява,по скоро познанието ни за него като същност и неговия Път към който ни води може да се нарече духовно израстване и промяна на нашето съзнание,разум и физическа проява и същност  като частен случай на нашия жизнен път в поредното прераждане...
    Друг е въпроса как се препъваме и задъхваме докато следваме Духа в нас...
    Така или иначе Познанието не е крайно...
    Важен е Пътят и това че се променяме докато вървим по него...
    Спрем ли... обезличаваме се,Вселената ни отмива или в най-добрия случай ни набива корав ритник да продължим.
    Така че няма какво да се чудим като ни идват изневиделица поредните изпитания и случки в този смисъл...
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    shining_star
    Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: Май 21, 2011, 14:07:06 »

Ти освен да критикуваш хората и да им казваш какво и как да изразяват, каква  с в о я   позиция изразяваш в случая? Каква е ТВОЯТА позиция, която е различна от тази на Буда, на Исус, и не е като никого и нищо...
    Сега какво, да си посипем главите с пепел ли, за това, че сме приели позициите на учителите на света за СВОИ?
    Въпроса на mendel е ясен, съвсем излишно беше да го обясняваш по такъв начин.
    Активен
    Amica
    Неактивен Неактивен

Публикации: 97

• Град: София
  • Om tare tutare ture soha

dimitrina.hristova
    « Отговор #8 -: Май 21, 2011, 14:19:09 »

Духовно израстване е да можеш да се усмихнеш на всяка една трудност и на всеки един провокатор. Духовно израстване е да не се сриваш пред трудностите, да не те развалят като човек, озлобяват и да отстояваш. Едно от нещата е да благодариш на тези трудности, че ти се случват, защото без тях няма развитие. Духовно израстване е да приемаш чуждото мнение, дори и да е различно от твоето. Да не се засягаш от чужди думи, защото тогава работи човешкото его. Само то може да се засяга. Не и душата. Израстнала душа е тази, която умее да взима превес над емоционалната неустойчивост, да умее да уравновесява обвивката си -човека. Духовното израстване е да не се луташ насам натам и да не позволяваш други хора да ти определят интересите и да ти пренаписват мнението за околните. А дори и да сгрешиш и да се отклониш от главния път, щото и това става, да можеш да видиш духовния "шамар". 
    Активен
    Търсач
    Търсач
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: Май 21, 2011, 14:49:41 »

Духовно израстване е когато събудим Духа в нас.
    Знаете ли къде се намира той?
    Активен

nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #10 -: Май 21, 2011, 15:16:29 »

Духовно израства човек, който вижда скритата истина във всичко.. и не само
    Активен
    mengel
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: Май 21, 2011, 15:20:02 »

Само предполагам:

Духът ни спи защото Кунадалин и спи. Следоватено ако издигнем Кундалини ще събудим духа! А най-добрия познат метод е сахаджа-йога. Понеже духовното израстване е когато събудим духа, а най-добрия метод е СЙ, следователно СЙ води до духовно израстване - гениално нали?
    Активен
    Дух
    Гост
    « Отговор #12 -: Май 21, 2011, 15:27:53 »

Духът спи, така ли? хехе
    Знаете ли, започва да става арогантно. Метафорите ще ви погребат, а терминологията ще ви пороби. Цялата галатика ви се смее.
    Духът е навсякъде и никога не спи.
    Активен
    mengel
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: Май 21, 2011, 15:31:47 »

Има една шопска мъдрост, която преди време ми направи някяк си голямо впечатление, не че не я бях чувал и преди, но тогава нещо ми светна в главата... Значи шопа казал: "На тоа свет моа 2 неща - моа да копам, моа и да н' копам!". Постигането на това "можене" за мен означава, освобождаване от обусловеностите и прилепналостите от всякакъв вид (материален, идеологически, психологически, емоционален) в живота и мисля, че е също един от белезите на духовното израстване
    Активен
    Търсач
    Търсач
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: Май 21, 2011, 15:35:07 »

Духът ни спи защото Кунадалин и спи.
    Духът ни е скрит зад облаците от обусловености и материализъм. При някой хора е проявен без да е събудена Кундалини, но те са рядкост.
    Активен

Страници:  [1] 2   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright