Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници:  [1] 2 3 ... 5   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Въпроси относно Сахаджа йога  (Прочетена 4476 пъти)
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « -: Май 18, 2011, 09:43:27 »

Искам да задам няколко въпроса на последователите на Сахаджа йога.
    Те са базирани върху една статия на Архимандрит доц. Павел Стефанов
    и вярвам, че отговорите на тях могат да ни помогнат да разберем по-добре същността на това движение освен вече изнесената информация за Кундалини, която ще ни направи просветлени.

Първият ми въпрос е дали е вярно твърдението на Павел Стефанов, че:

Сахаджа йога е типичен пример за тоталитарна секта. В нея се изисква пълно подчинение на основателката:

"Религиозно задължение е непременно да ме слушате, каквото и да кажа",
    "Вие трябва да ми се покорявате, като оставите всичко",
    "Не задавайте въпроси и не разсъждавайте. Значението на пълната свобода се състои в това да се покорявате. Това е пълната свобода. Вашият гуру заема неизразимо високо положение и вие сте длъжни да го поставяте по-високо от когото и да е било".

Изтъква се, че главното условие за успеха на последователите е доставянето на удоволствие на гуруто.

Изказвала ли е Шри Матаджи подобни твърдения?
    Активен
    Търсач
    Търсач
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 393

« Отговор #1 -: Май 18, 2011, 11:24:00 »

Архимандритът нещо е препил и тогава е написал тези инсинуации.
    Няма такива неща.
    Ето какво казва Шри Матаджи:
    "Вие не трябва да ми вярвате сляпо.
    Сляпата вяра доведе до появата на фундаментализъм, създаде всички видове обусловени хора /хора със суперего/. Те си въобразяват, че Бог е в джоба им и използват организациите си за различни цели - за правене на пари, за пране на пари, използват хората, за да убиват. Те създават тайна мафия с хората, които им вярват. Затова е необходимо да отворим очите си и да почувстваме нашия Дух. С миналото е свършено. Трябва да бъдете в настоящето. Бъдещето не съществува. Но ако се опитате да останете в настоящето, няма да можете."

http://forum.sahajayoga-bg.org/index.php?showtopic=27

Активен

Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1381

• Град: Варна
  • « Отговор #2 -: Май 18, 2011, 11:54:38 »

http://indigota.com/index.php?topic=559.0

Вземи прочети това Търсач и за пореден път ще те питам - къде си ти в цялата картинка?
    Или си станал ходеща реклама без свое мнение и избор?
    Нека не се приемат като лична обида думите ми!
    Активен

Ако не ние -кой? Ако не сега - кога?
    Търсач
    Търсач
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #3 -: Май 18, 2011, 11:59:36 »

В момента дискутираме Сахаджа йога. Моля придържайте се към темата.
    Активен

Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #4 -: Май 18, 2011, 12:08:25 »

Архимандритът нещо е препил и тогава е написал тези инсинуации.
    Няма такива неща.
    Ето какво казва Шри Матаджи:
    "Вие не трябва да ми вярвате сляпо.
    Сляпата вяра доведе до появата на фундаментализъм, създаде всички видове обусловени хора /хора със суперего/. Те си въобразяват, че Бог е в джоба им и използват организациите си за различни цели - за правене на пари, за пране на пари, използват хората, за да убиват. Те създават тайна мафия с хората, които им вярват. Затова е необходимо да отворим очите си и да почувстваме нашия Дух. С миналото е свършено. Трябва да бъдете в настоящето. Бъдещето не съществува. Но ако се опитате да останете в настоящето, няма да можете."

http://forum.sahajayoga-bg.org/index.php?showtopic=27

От горните думи излиза че Сахаджа йога е безплатен курс и всеки може да го посещава без ограничения?
    Така ли е?
    Активен

Търсач
    Търсач
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: Май 18, 2011, 12:50:48 »

От горните думи излиза че Сахаджа йога е безплатен курс и всеки може да го посещава без ограничения?
    Така ли е?
    Точно така. Сахаджа йога по целия свят е безплатна. Не може да платим за нашата Еволюция.
    Тези, които се занимават от повече време доброволно събират пари за наем зали и програми в нови градове.
    Ето това е списъка на градовете:
    http://forum.sahajayoga-bg.org/index.php?showtopic=80
    Активен

Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #6 -: Май 18, 2011, 12:59:55 »

Безплатна и се събират доброволно пари?
    Можеш ли да докажеш че парите отиват само и единствено за наем на зали или програми?
    Ти самия колко пари си събрал или дал?
    Вече и в други градове?
    Доста наеми са това не мислиш ли?
    « Последна редакция: Май 18, 2011, 13:12:32 от Странник » Активен

nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #7 -: Май 18, 2011, 19:50:32 »

В момента дискутираме Сахаджа йога. Моля придържайте се към темата.

Сякаш ти не спамиш в други теми. Моля, ако не можеш да се придържаш към темите, които нямат общо със Сахаджа, да не пишеш в тях.
    Активен
    Търсач
    Търсач
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Май 18, 2011, 20:51:18 »

Безплатна и се събират доброволно пари?
    Можеш ли да докажеш че парите отиват само и единствено за наем на зали или програми?
    Ти самия колко пари си събрал или дал?
    Вече и в други градове?
    Доста наеми са това не мислиш ли?
    Във всеки град си има група и тя си плаща наема или си намира безплатни зали.
    Активен

sahaj
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 130

• Град: България
    « Отговор #9 -: Май 19, 2011, 19:28:48 »

Въпросният архимандрит е човек който не е много запознат с това какво точно представлява Сахаджа йога ,Той е от типа хора , които просто заклеимяват всичко което противоречи на тяхното мнение без да се опитват да разберат какво точно представлява. Относно сляпата вяра няма нищо такова защото Шри Матаджи винаги е казвала че не бива да приемаме всичко на сляпа вяра а да проверяваме всичко както правят опитните учени.
    КОлкото до изказването муче Сахаджа йога е тоталитарна секта аз лично след толкова години занимания със Сахаджа йога не съм останал с такова впечатление.
    Питам се обаче въпросният господин дали знае значението на думата секта в превод Секта позначава разделям а ако се е запознал по добре със философията на Сахаджа йога щеше да разбере , че Сахаджа йога философията е толерантна към всички религии и Сахаджа йога се практикувлиа от хора които изповядват всякакви вероизповедания . Самата Шри Мтаджи е родена в християнско семействоа съпругът и е работил и като главен секретар на асоциацията по корабоплаване към ООН със седалище Лондон и е удостоен с рицарско звание от английската кралица. Също така в Сахаджа йога не се налагат някакви догматични правилакакто твърдеше въпросния архимандрит доколкото си спомням статията му , защото аз също съм попадал на нея. Не знам за вашето мнение , но аз мисля , че не може да говориш за едно ястие дали е хубаво или лошо ако не си го опитал а въпросния господин явно не е. Асоциация Сахаджа йога България е легитимно регистрирана от комисията по вероизповеданията, а дали щеше да е така ако бяха верни твърденията на въпросния архимандрит Павел Стефанов питам аз.
    Обещавам скоро да подготвя и публикувам материал за това какво точно представлява Сахаджа йога и ще се опитам да го направя , така че информацията да е лесно разбираема за всичкиза да се разсеят съмненията.
    P.S
    ich с теб мисля , че сме се срещали на някоя от софийските форумски срещи приличам ли ти на личност която описва архимандрита във своята статия.
    минал съм през доста практики и учения и не мисля , че бих се задържал толкова години в Сахаджа йога ако имаше дори и частица истина от твърденията на почитаемия архимандрит , досега обаче не съм забелязал нищо такова а дори напротив. В Сахаджа йога никой не ти налага някакви правила ти осъзнаваш сам с течение на времето какво е добро за теб и какво не. При мен отшумяха и доста здравословни проблеми .
    За сега чао и обещавам да пусна материала който обещах възможно най - скоро
    НАМАСТЕ
    Активен

"Истинската свобода е възможна, ако откриете собствените си сили вътре във вас. Трябва да усетите съществуването на  Духа чрез вашата централна нервна система, чрез вашия съзнателен ум."
    Странник
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #10 -: Май 19, 2011, 19:57:57 »

sahaj за разлика от Търсач ти си изразявал СВОЕ мнение и в други теми.
    Съгласи се че на всяко гърне мерудия на всеки му писва...
    Апелирам към Търсач да спре да спами из форума във всяка тема със Сахаджа йога и Кундалини като панацеята на  всичко.
    Нека да се опита да изрази СВОЕ мнение без тези понятия!
    Именно подобно поведение ми е твърде познато защото съм вадил хора от секти.
    Искрено се надявам да греша по адрес на Търсач.
    Нямам нищо против Сахаджа,Агни,Хата и всички знайни и незнайни видове йога и писания.
    Имам против само когато усещам как някой се е загубил като личност и мироглед ...
    Активен

mamagaya
    Гост
    « Отговор #11 -: Май 19, 2011, 20:04:06 »

Апелирам към Търсач да спре да спами из форума във всяка тема със Сахаджа йога и Кундалини като панацеята на  всичко.

Така трябва наистина.
    Между другото ходих по едно време на Сахаджа йога  и останах разочарован. Имам усещането че просто се чудите кои вид йога да изманипулирате и хоп да стане нещо ново.
    Активен
    velichkaradeva
    Гост
    « Отговор #12 -: Май 20, 2011, 22:07:45 »

Мили приятелю,попитай себе си какво наистина искаш! Ти просто питаш без ясна цел.Бъдете живи и здрави ти и архимандрит Стефанов! Благословени бъдете с много любов и безкрайна радост! Д.Ш.М.
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #13 -: Май 22, 2011, 10:24:35 »

Следващите ми въпроси са свързани със следните твърдения от статията на Архимандрит доц. Павел Стефанов:

През 1972 г. Нирмала отива в САЩ и се опитва да разпространява своето учение, но без особен успех. Тогава се преселва в Англия, а след това започва да обикаля света и да проповядва идеите си. Досега е посетила над 75 страни. Нирмала говори на последователите си, че трябва да бъдат горди, тъй като принадлежат към "великата истинска религия".

Тя обявява всички религиозни лидери за демони (ракшаса).

Към последните тя причислява и православните сърби, които според нея трябва да бъдат унищожени.

Когато основава собствена религия, Нирмала добавя към името си следните богохулни титли: "Нейно Светейшество", "Шри Матаджи" (Господарката Майка), "Деви" (Богиня).

Какво е отношението на Шри Матаджи към другите религии?

Какво означава името Шри Матаджи Нирмала Деви?
    Активен
    Търсач
    Търсач
    **
    Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: Май 22, 2011, 11:18:04 »

Какво е отношението на Шри Матаджи към другите религии?
    Какво означава името Шри Матаджи Нирмала Деви?
    Приемат се и се уважават всички инкарнации като Исус, Буда, Мохамед, Моисей и т.н. Името означава Свещена Пречиста Майка.
    Активен

Страници:  [1] 2 3 ... 5   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Съобщение относно Коронната чакра на планетата « 1 2 »
    Обща тематика
    Spirit 15 4438 Последна<br />публикация Декември 07, 2010, 11:21:43
    от zvezdichka
    Упражнения за духовно усъвършенстване « 1 2 3 »
    Духовни учения
    nia.boneva6 35 5074 Последна<br />публикация Ноември 12, 2013, 21:53:34
    от Ich
    С какво Сахаджа йога е по различна от другите системи в йога ? « 1 2 ... 8 9 »
    Йога
    sahaj 123 5253 Последна<br />публикация Май 17, 2011, 02:53:02
    от mengel
    Въпрос за една икона
    Въпроси и отговори
    Sita 2 940 Последна<br />публикация Юни 03, 2011, 20:17:50
    от Sita

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright