Духовно развитие

Страници:  1 [2]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Как да се преродим в свят, в който има само щастие, без гадни емоции и болка?  (Прочетена 1763 пъти)
ИВЕВЕ
Гост
« Отговор #15 -: Септември 06, 2011, 14:34:44 »

Нима проблемите ни с щастието са заради дърветата, растенията, а може би заради някое животинче?
Нима проблемите ни се дължат на синьото небе или реките?
Какво би било това място на щастие и мир, ако в него отново се намесим ние?
Това, че ще сме на различно място няма да означава, че сме готови за там...
В предишния ми пост споменах една поговорка за селото, човека и бягството, отново си помислете какво имах предвид, защото очевадно не сте ме разбрали.
Сами организираме животите си, сами "творим" случващото се с нас и вместо да търсим ново местенце, което да съсипем, не би ли било редно да се погрижим за настоящето?
Какъв е проблемът да живеем на Земята?
Всичко ни е дадено, но сами виждате какво се случва.
Опитвам се не да споря, а да аргументирам "светските си виждания", въпреки което оставам неразбрана.
Как по-ясно да се изразя?
Докато не настъпи фундаментална промяна в разбиранията на всички не можем и да мислим за друго място. Не го заслужаваме.
А пък тези, които наистина са достигнали необходимото ниво на развитие не целят да избягат от проблемите, те са и ще бъдат в мир със себе си, където и да са, независимо от обстоятелствата.

Активен
diamand
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 9

« Отговор #16 -: Септември 06, 2011, 15:05:45 »

Всяка Болка може да се трансформира в Светлина.

Как?  Усмивчица 

Цитат
Какво трябва да прави човек, че да не се преражда в тоя свят и такива като тоя, ами да се прероди в свят, в който се живеее неограничено, няма негативни емоции, омраза, мъка, нещастие.... а има само екстаз, красота, любов сила и още по-голям екстаз, любов, красота и сила...

Как да се преродим в рая?

Аз останал с впечатление, че света е полюсен - положителен или отрицателен. Ти искаш да избягаш в единия полюс, да се скриеш в пещерата от бурята на болката. Ние си отиваме в Рая или каквото всъщност е, но после се връщаме. И защо го правим?
Това за полюсите е добре казано. Но според будистката философия не всеки може да ходи където си иска.Една част от съществата са постигнали високо ниво на реализация и това им позволява да напуснат колелото на прераждането. Те се връщат отново в самсара,  съзнателно /доброволно/,  за да водят и направляват другите същества. За вторите просто няма избор.Раждане, болест, старост и смърт- един постоянно възобновяем цикъл. Усмивчица
Активен
Финист
Финист
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 140

« Отговор #17 -: Септември 06, 2011, 17:15:10 »

Цитат
Дали притежаваме необходимите качества?
Какви са тези необходими качества? Руса коса, сини очи и дълги крака?
предлагам да се четат книгите на езотерична и духовна тематика от миналия век, вместо това което се продава масово ДНЕС по сергиите или пък да се мисли, вчесто да се преповтарят масовите заблуди на бащите ни...
По-старите езотерици под "необходими качества" за развитието разбират такива качества, които в дадения вид никога досега не са се проявявали! Например за растенията това би било съзнателното движение, като целенасочен процес на предвижване, а не като полупроявен стремеж към слънцето примерно... при животните е се развива логическото мислене да кажем, а пък при хората... при нас също се развива нещо което имаме само като потенциал, но не и като напълно завършено качество/способност... и това не е нито физическата красота, нито чудотворните способности, но по-скоро такива щекотливи неща като съвест, морал, етика... може ли да има зъл чародей - и още как! Може ли да има човек за който престъпването на съвестта му да бъде ъпсурт,също толкова невъзможно, колкото да изчезне гравитацията.... е, аз такив ане познавам, обаче познавам много "супергерои", които се борят именно с това да развият "тези качествата"... да вземем спайдърмен, зеления фенер, хълк и други...

И пак за тези "необходими качества" се пише в по-старите книги, че когато ги развием, ще се родим в един по-хубав свят. И се уточнява, че именно новите хора ще създадат новия свят, а не че просто ще ги "фърли" някой в него... тук веднага се сещам за един пример: кога ще живея в перфектно чиста къща... ами много просто - когато в теб се развие такова желание за чистота, че не можеш да си седиш на гъзъ и да си пишеш постовете във форума, ако наоколо е мръсотилник... днес съвсем лесно може да види еволюцията на хората по отношенията на чистотата в някои цигански квартали... някои техни "катуни" са по-зле от бунища, нооооо сред тях има и къщи с толкова изблизани дворове, че чак ме е срам за моя "относително чист" апартамент... обаче доооста по-трудно е да се забележи "еволюцията" по отношение на моралните принципи, защото тя е баааавна, наистина  бавна... както е бавна всяка истинска еволюция. Хилядолетия питенкантропа се е превръщал в нас, и също така хилядолетия ние ще се превръщаме в нещо НОВО...

ОООО, сещам се - "извънземната огнена жена" от Каубои и Извънземни е добър пример за развити морални качества - за нея няма никакво място за избор да се жертва или не, тя просто го прави без следа от колебание или размисъл, няма никакви размисли за дълг, съдба или прочие - просто го прави, защото е правилното нещо... нейната мисъл е някъде другаде, заета да решава по-належащи проблеми... при това забележете колко е различна по характер от вманиачените фанатици примерно...

Ние ще се прераждаме ТУК само докато сме "подходящи" за тук Веселяк

П.П. В Библията не се говори за прераждане по същата причина по която в учебника по литература не се говори за математика. Но това не значи, че учебника по литература не ти трябва за да завършиш училище. Трябва ти и още как! Трябват ти ВСИЧКИ УЧЕБНИЦИ!

П.П.2. Размислите в #Отговор9 към настоящата тема имат най-пряко отношение към духовните учения, а също и към въпросите зададени в първия пост, защото именно ТЕЗИ РАЗСЪЖДЕНИЯ дефинират едно отношение към живота, което може да наречем духовно, и което ще доведе до това да се "преродим в свят без ... и т.н."

П.П.3. Според ПЪЛНОТО учения за преражданията, преди да се родим в ново тяло, може да се наложи няколко хиляди пъти да се "завърнем" в същото, тоест пак и пак да преживяваме същия живот, раждайки се в същата секунда, от същите родители, на същото място и т.н. докато не научим урока от настоящия живот... поради което е добре да започнем работата над себе си... ощ еднес, още сега! Веселяк
« Последна редакция: Септември 06, 2011, 17:25:01 от Finist » Активен
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1644

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « Отговор #18 -: Септември 07, 2011, 15:15:24 »

Какво трябва да прави човек, че да не се преражда в тоя свят и такива като тоя, ами да се прероди в свят, в който се живеее неограничено, няма негативни емоции, омраза, мъка, нещастие.... а има само екстаз, красота, любов сила и още по-голям екстаз, любов, красота и сила...

Тази идея е повлияна от Луцифер, за което написах в една друга тема.
    Неговото въплъщение преди 5 хилядолетия е оставило много силна следа в източните учения.
    То обаче отклонява човека от истинския път, защото на настоящия етап на човешката еволюция основната задача е да се развива, усъвършенства човешкият Аз. Той обаче не може да прави това, ако не е въплътен в едно тяло, чрез което се разграничава от останалия свят.

Един от духовните закони за развитието на Любовта гласи, че за да може тя да се развива и да става по-силна, тя трябва да преодолява трудности, изпитания, да се бори срещу Злото.

Цитат
    Но според будистката философия не всеки може да ходи където си иска.Една част от съществата са постигнали високо ниво на реализация и това им позволява да напуснат колелото на прераждането. Те се връщат отново в самсара,  съзнателно /доброволно/,  за да водят и направляват другите същества. За вторите просто няма избор.Раждане, болест, старост и смърт- един постоянно възобновяем цикъл. Усмивчица

Това е едно заблуждение, което внушава, че поредните въплъщения са повторение на едно и също нещо.

Едно уместно сравнение показва, че както всеки клас в едно училище издига повече или по-малко ученика на едно по-високо ниво, така и всяко следващо въплъщение е една стъпка нагоре по пътя към усъвършенстването на човешкото същество.

Размислите в #Отговор9 към настоящата тема имат най-пряко отношение към духовните учения, а също и към въпросите зададени в първия пост, защото именно ТЕЗИ РАЗСЪЖДЕНИЯ дефинират едно отношение към живота, което може да наречем духовно, и което ще доведе до това да се "преродим в свят без ... и т.н."

Напълно съм съгласен, че отговорите на ИВЕВЕ и Любо Лозанов показват именно "средния" път, "балансирания" път, посочван ни от Христос. Пребивавайки в материалния свят, човек може да развива способности, които са изключително важни за неговото духовно развитие: мислене, себераздаване, творчество, всичко онова, което развива неговото самосъзнание и го превръща в един творец на своя живот, способен да действа в името на общата еволюция на човечеството.

И всички трудности и страдания, от които неправилно разбираният будизъм уж сякаш се опитва да ни спаси, чрез бягство от въплъщения, всъщност са едни стъпала към израстването ни.
    Които ни помагат да станем по-силни и способни да култивираме и проявяваме Любовта.
    Нещо, което животът извън материята засега не може да ни даде в достатъчна степен. Ако не беше така, както съвсем правилно посочва Любо, защо щеше да ни се налага да идваме отново и отново тук?
    Активен
    Alida
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 253

« Отговор #19 -: Септември 12, 2011, 22:08:35 »

Човек не само се "преражда" в някой свят. Той става част от света, на който съответства. Ако искаш да живееш в екстаз, любов, красота и сила, трябва самият ти да се превърнеш в това. Усмивчица
    Активен

"Не е важно да видиш, а да разбереш"- Sunshine(sun)
    Страници:  1 [2]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright