Духовно развитие

Страници:  1 ... 3 4 [5]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Прочистване, хармонизиране и зареждане на чакрите  (Прочетена 61200 пъти)
zahra_bg
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 7

• Град: София
  • http://www.facebook.com/t
    « Отговор #60 -: Април 02, 2013, 11:35:18 »

Здравейте! Много полезна тема! Усмивчица
    Аз в момента чета една много ценна книга по този въпрос, която доста ми помага - "Чакрите - колелата на живота" на Енодиа Джудит. Доста си е дебеличка книжката и си иска време да се прочете, но пък дава отговори на много въпроси. На мен лично много ми хареса обяснението, че години наред духовните традиции са заклеймявали първите три чакри като недуховни и са ги потискали, но вече е време и на тях да им се обърне внимание, защото ако не се балансират, а продължават да се потискат, резултатите никога не са добри.

Ето няколко цитата и извадки от тази книга:
    "Чакрите не са прегради, а стъпала; понякога обаче неразгаданите модели вътре в чакрите могат излишно да блокират тази жизнена сила."

Първа чакра – Муладхара (корен/опора); разположение – перинеум, основата на гръбнака; елемент – земя; психологическа функция – оцеляване; води до заземяване; вътрешно състояние – спокойствие, устойчивост, стабилност; външна проява – твърдост; жлези – надбъбречни; други асоциирани части на тялото – крака, стъпала; кости, дебело черво; нарушени функции – затлъстяване, хемороиди, запек, често боледуване, ишиас, дегенеративни артрити, анорексия, проблеми с коленете; планети – Сатурн, Земя; Божества – Брахма, Гея, Лакшми, Уриел, Ганеша, Деметра/Персефона; храна – белтъчини, месо; глагол – имам; хатха йога; гуна – тамас; метал – олово; скъпоценен камък – рубин, магнетит, гранат, хематит; сезон – зима; усещане – обоняние; благовоние – кедър; животни – слон, бивол, вол;

Втора чакра – Свадхиштхана (сладост); психологическа функция – желание; води до сексуалност; емоция – сълзи; жлези – яйчници, простата, тестиси; други части на тялото – утроба, гениталии, бъбреци, пикочен мехур; нарушени функции – импотентност, фригидност, проблеми с матката, с пикочния мехур; планета – Луна; Божества – Диана, Пан, Габриел; храни – течности;  метал – калай; глагол – чувствам;  сезон – пролет; тантра йога; скъпоценен камък – корал; гуна – тамас.

Трета чакра – Манипура (блестящ; скъпоценност); психологическа функция – воля; води до сила; емоция – смях, гняв, радост; жлези – панкреас, надбъбречни жлези; други асоциирани части на тялото – мускулатура; храносмилателна система; нарушени функции – язва, диабет, хипогликемия; планета – Марс, Слънце; Божества – Атина, Бригит, Михаел; метал – желязо; храни – скорбяла; глагол – мога; сезон – лято; карма йога; скъпоценен камък – кехлибар, топаз; гуна – раджас.

Четвърта чакра – Анахата (неударен); психологическа функция – любов; води до равновесие; емоция – състрадание; жлези – тимус; други части на тялото – бели дробове, сърце, ръце; нарушени функции – астма, високо кръвно налягане; планета – Венера; Божества – Афродита; Фрия, Христос, Рафаел; метал – мед; храна – зеленчуци; глагол – обичам; сезон – есен; бхакти йога; благовония – лавандула, жасмин; скъпоценни камъни – смарагд, турмалин; гуна – раджас или саттва;

Пета чакра – Вишудха (пречистване); психологическа функция – общуване; води до творечество; емоция – съпричастност; жлези – хипоталамус, щитовидна жлеза; други части на тялото – гърло, уши, ръце, уста; нарушени функции – проблеми с щитовидната жлеза, грип, болки във врата; планета – Меркурий, Нептун; Божества – Сарасвати, Аполон; метал – живак; храна – плодове; глагол – говоря; мантра йога; скъпоценен камък – тюркоаз; гуна – раджас.

Шеста чакра – Аджна (да възприемаш); психологическа функция – интуиция; води до въображение; емоция – мечтаене; жлези – епифиза; други части на тялото – очи; нарушени функции – слепота, главоболие, нощни кошмари; планета – Юпитер; Божества – Тара, Изида, Темида; метал – сребро; глагол – виждам; янтра йога; скъпоценен камък – лазурит, кварц; гуна – саттва.

Седма чакра – Сахасрара (хилядократен); психологическа функция – разбиране; води до знание; емоция – блаженство; жлези – хипофиза; други асоциирани части на тялото – централна нервна система; нарушени функции – депресия, отчуждение, объркване; планета – Уран; Божества – Зевс, Шива, Инана; метал – злато; храна – пост; глагол – знам; джнана йога; скъпоценен камък – аметист, диамант; гуни – саттва.
    Активен

Свързан
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 185

• Град: Монреал, Канада
  • « Отговор #61 -: Април 02, 2013, 18:05:45 »

Благодаря ти МНОГО за опресняването на знанията.
    Малка добавка, не са споменати елементите на които отговарят чакрите.
    Елемента на първата е земя.
    На втората е вода.
    На третата е огън.
    На четвъртата е дърво.
    На петата е метал.
    На шестата е въздух или вятър.
    На седмата е ефир.
    Много правилно е отбелязано, че занемаряваме първите чакри.
    Все пак, бях чел, че седмата включва всички останали долни такива.
    Дали ако медитираме върху нея, тя ще чисти и зарежда всичките чакри под нея?

Живи и здрави.
    Активен

Сатчитананда ...
    shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 728

« Отговор #62 -: Април 02, 2013, 19:43:36 »

Енергията на чакрите представлява по същество поляризиран поток между небето и земята - между материята и съзнанието. Тази енергия трябва да бъде равномерно разпределена между всички чакри.

Ако първата чакра е затворена, в такъв случай възходящият поток на освобождаващата енергия е блокиран. Космическата енергия може и да продължава да влиза през чакрата на върха, но върху нея не действа притеглянето от долната част на тялото, което да я кара да се насочи към проявление. Идеите може да се разпространяват, творчеството и осъзнаването може да бъдат от висш порядък, но индивидът изпитва затруднения да довежда до край своите проекти или да ръководи живота си. Съзнанието може да се състои от свободно формирани идеи или от фантастични и непрактични схеми, които никога не дават резултат. По малко от това съществува във всеки от нас.

От друга страна, ако чакрата на върха е затворена, докато първата чакра остава отворена, проблемът ни е точно обратният. Земната енергия няма импулс към изразяване на себе си, а стои като дама на танци без кавалер, която чака някой да се сети и за нея. Индивидът може да е твърде практичен, концентриран и осигурен финансово, но да му липсват творчество, надежди и мечти или осъзнаване на по-трудно доловимите нива. Може да е изключително трудолюбив, но му липсва танца. Промяната е трудна, рутината и навиците са много силни. Човекът е прекъснал потока на освобождението си. Неспособността да се демонстрира нещо ново води до привързване към сигурността на вече съществуващото.

Повече на: Анализ на резултата от Чакра Теста - Чакри - NewAge.bg
    Активен
    Свързан
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 185

• Град: Монреал, Канада
  • « Отговор #63 -: Април 03, 2013, 00:57:58 »

Та, в това видео което е на английски за съжаление, виждаме как този човек пуска силен ток по желание.
    http://youtu.be/3F3ovb2kZ9Q
    Това което не разбрах само е, как това става между първата и втората чакра ...
    Активен

Сатчитананда ...
    Страници:  1 ... 3 4 [5]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright