Духовно развитие

Страници:  1 2 3 [4] 5   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: НЯКОИ ОПАСНОСТИ ПРИ МЕДИТАЦИЯ  (Прочетена 9342 пъти)
Eona Lightholder
Global moderator
Неактивен Неактивен

Публикации: 2519

NEVERENDING STORY

« Отговор #45 -: Декември 12, 2012, 14:05:48 »

Темата се казва - Някои опасности при медитация,еквивалентно на  някои опасности при хранене , примерно ако хапнете отровни гъбки Усмивчица

Та най-вече опасности идват с готовите техники , защото за тая работа техника няма . Те и апостолите питаха Иисус , как да се молим и той даде , най-универсалният метод ,който обхваща основните желания на човечеството. Обаче една молитва идваща от сърцето е персоналната работа . Тогава ти се дава план ,как да работиш постепенно с израстването и чистенето , а не да визуализираш и издърпаш на преден план целия си негатив .

Тука да не повторя Рабено относно Дънов и тнт, ще си замълча и обобща отново - индивидуалния подход е целта на съществуванието , то е богатството на битието.

Макс1 , всичките тези крайни състояния , са ти се случили ,именно поради изкуственото насилване на процеси , при естественето става плавно и не се чуства рязка граница, примерно изместване на рационалната мисъл за сметка на духовният разтеж, напротив хармонизират се постепенно да работят заедно. Случват се периоди такива ,но то е докато се синхронизират процесите.

И още нещо ,което си е опасно за мен - Всяко учение, проповядващо работа , чрез посредници за сметка на основното общение с Бога-Твореца - Първоизточника е опасно . Визирам работа с ангели,демони,извънземни, пророци, духовни водачи и учители, духове, екстрасенси, гадатели , карти таро , кристални топки , икони , йоги, мандали ,астролози,рейкари и тнт . Т.е от там може да излезне евентуален отговор ,защото са неведоми пътищата му , но това е второстепенно и не на там трябва да сме съсредоточени/медититиращи.

Активен

"weird " is indication for creative force ♥
shining_star
Неактивен Неактивен

Публикации: 728

« Отговор #46 -: Декември 12, 2012, 16:44:07 »

Е, аз бих могла да говоря само за ползите.
Не бих могла за себе си да си представя вреда от медитация, от какъвто и да е вид, медитация е естественото състояние на човека.
Не съм го правила и него правя с мотив, с цел и за полза. Медитирам, за да постигна нещо - това си е вид алчност, не по-различен от алчността за пари, власт и материални придобивки. Алчност, един от седемте смъртни гряха. Усмивчица

Методи колкото и хора. Правя го за кеф, това ми се прави - това правя. Усмивчица Някой медитира, друг отива в кръчмата. Този дето отива в кръчмата не си мисли: "сега ще отида да му ударя една ракия, защото е полезно, здравословно и ще ми помогне на развитието". Усмивчица Не, той не си мисли така. Привлича го това, ходи му се там - отива. Усмивчица

Та не мога да кажа нищо за вредата, за мен такава няма.
Активен
Wolfgar
Огън, защото сега съм огън!
Неактивен Неактивен

Публикации: 100

• Град: Ямбол
  • Път - не е пред теб, а около теб!

« Отговор #47 -: Декември 12, 2012, 16:47:13 »

Е, аз бих могла да говоря само за ползите.
    Не бих могла за себе си да си представя вреда от медитация, от какъвто и да е вид, медитация е естественото състояние на човека.
    Не съм го правила и него правя с мотив, с цел и за полза. Медитирам, за да постигна нещо - това си е вид алчност, не по-различен от алчността за пари, власт и материални придобивки. Алчност, един от седемте смъртни гряха. Усмивчица

Методи колкото и хора. Правя го за кеф, това ми се прави - това правя. Усмивчица Някой медитира, друг отива в кръчмата. Този дето отива в кръчмата не си мисли: "сега ще отида да му ударя една ракия, защото е полезно, здравословно и ще ми помогне на развитието". Усмивчица Не, той не си мисли така. Привлича го това, ходи му се там - отива. Усмивчица

Та не мога да кажа нищо за вредата, за мен такава няма.

А, ей точно казано! Благодаря! Усмивчица
    Активен

"Ето да вземем теб - ти си прост... не умствено разбира се ... ама се правиш на сложен ... сигурно за да си по-интересен на себе си ... Веселяк"
    Еlsha
    Диди
    Неактивен Неактивен

Публикации: 523

« Отговор #48 -: Декември 12, 2012, 18:18:05 »

Цитат
    (създаване на въображаем свят напр. „визуализиране на дворцов комплекс,обграден от гориста местност в центъра на която има фонтан“. Приближавах се към фонтана и сякаш докосвах с длани етерната светлина, която се проецираше над него.) не след дълго образите изчезнаха, когато негативната енергия взе предел в мен.

Ми аз лично не смятам визуализацията за медитация. Говоря от моята си гледна точка, за мен визуализацията си е визуализация, тя може да ти помогне да се отпусне съзнанието ти за медитация, но не е самият процес. Усмивчица Това което си направил според мен е да визуализираш място, което много прилича на духовният свят, стоял си си там, издигнал си съзнанието си да отидеш на по-горно ниво, обаче по ходенето "а нагоре, а надолу" без защити си се забил по гадните нива. Другото, което е, че където и да отидеш без защити визуализирайки, ти енергийно си там, от личен опит мога да кажа, че така се засилва и ефекта на мислите и дори в нормална ситуация, в която си представяш как говориш с някой, не просто седиш и си мислиш, а става мисловен разговор, който енергийно е реален. Мисълта ми е, че с подобни визуализации, енергийно започваш да се рееш и или попадаш на гадни нива реейки се или с отвореното ти съзнание си по-лесен за нападения. Т.е твоят проблем е бил липса на защити.
    За този проблем не е виновна визуализацията, но дори и да е виновна, то това не е причина да заплюеш всички медитации, защото си се прецакал с една. Усмивчица Аз под медитация разбирам, например да си седне или легне удобно човек, да си затвори очите и просто да се опита да изчисти съзнанието си от всякакви мисли и проблеми, ей така да заглуши вътрешният диалог както му се вика, мозъка да си почине така от натрупаната информация и от там да може по-добре да чуе вътрешният си глас. От техника до техника си има разлика. Усмивчица
    Активен

Карма - КаРаМа - движение, живот, анализиране. Усмивчица
    wolfspirit
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 143

« Отговор #49 -: Декември 12, 2012, 21:20:31 »

Браво Ео, много хубава тема.

Добре е да знаят хората, че има опасности, а той който има нужда ще си намери нужната информация.

Фен съм на Тибетеца Усмивчица  В "Писма за окултна медитация" се разисква много подробно този въпрос и всички възмножни проблеми и как да се разпознават симптомите, на неправилна медитация или по-скоро на прекаляване с медитацията. Намерих тази книга след дъжд качулка, но е хубаво човек да получава потвърждение за изводите си от други източници. В спиралата книгата е на руски - имам я на англ...ако някой реши, че има интерес. А и незнам дали не качвате книги тук..

Пожелавам на всички практикуващи никога да не разберат какви опасности крие практикуването на медитация Усмивчица Мисля, че един от най-големите проблеми възникват от това, че много от нас да не кажа всички си имат работа, семейства, училище нещо да го наречем "материално" докато медитацията е изцяло нематериална практика. Практикуващите медитация традиционно, са аскети, отшелници, монаси и си е хора отхвърлили конфликта на материалното и духовното, направили своя избор отдадени на оединение в търсене на духовни висоти. Част от опасностите идват именно от този кофликт на интереси.

Останалото е...не точно "ре" и "си", но нещо подобно. Зависи от вече натрупаната опитност при започване на медитация, колко стиктно се практикува и тн...дарба хаха. Медитацията развива (доразвива) латентни заложби, но мъдростта да се използват идва от познание, което не се получава в едно превъплащение. Ако трябва да се уповавам на тибетеца неможе човек да работи с менталното тяло например, без да е подчинил емоционалното. Проблема възниква едва в по-горните класове Усмивчица когато преди да си завършил единия клас можеш да надничаш какво учат в следващия за да започне усвояване на реално нова материя, но без нейното практикуване. 
    Активен

Живей за мига...
    shining_star
    Неактивен Неактивен

Публикации: 728

« Отговор #50 -: Декември 12, 2012, 22:09:41 »

Усмивчица Не се дели на материално и духовно, защото всичко е духовно.

Иначе да, те са в противоречие, душата тегли към небето, а плътта към земята, така да се каже.
    Това с манастира, ашрама и пещерата си отживя времето, точно тибетеца говори за това, има го в "Огледалото на ученика".
    А и Кумара казва същото, да не се отива в гората и ашрама, а да се работи в света. Усмивчица

Опасността според мен не е в това, че даден човек практикува медитация или даден метод...Усмивчица а в проблеми, залегнали в самия човек, които той не успява да отработи. С медитация или без, тези проблеми са там и ако не се отработват и разрешават, водят до други и така.

Като това със сектите - човека отишъл в секта, там му промили мозъка, изоставил си семейството, работата и задълженията, прехвърлил си цялата собственост на сектата, накрая се самоубил. Усмивчица А всъщност не сектата го е довела до това, а неразрешени проблеми вътре в самия него.
    « Последна редакция: Декември 12, 2012, 22:18:20 от shining_star » Активен
    Свързан
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 185

• Град: Монреал, Канада
  • « Отговор #51 -: Декември 26, 2012, 21:21:05 »

Медитацията е опасна, където има погрешни подбуди, като желание за лично израстване и за духовни сили, защото при тези обстоятелства тя причинява засилване на сенките в света на илюзиите и допринася за пълното израстване на змея на гордостта, спотайващ се в долината на користните желания
    Не съм прочел всичко още, но това ми се вижда нередовно.
    Аз понякога медитирам за да придобия духовни сили, за да мога да помогна на другите, егото и гордостта не ме кефярт от никаде.
    Активен

Сатчитананда ...
    kanarche
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 3

« Отговор #52 -: Март 13, 2013, 11:22:36 »

Здравйте, дано не е късно да споделя част от моя опит за медитацията. Не съм на ясно далия върша правилно или не, не съм си поставила за цел да търся нещо истината е че, не можех д аиздържам от напрежение и реших да направя медитция изтеглих си една водена медитация от Youtube. Пържият път когато я направих не усетих почти нищо. Вторият път обаче беше най прекрасното изживяване което съм имала буквално исках да спра да дишам за да остане това и така вече година продължавам със същата медитация с надежда да усетя това прекрасно преживяване. В първите месеци усещах силно загряване на горната част на главата много силно буквално ако ти сложат чаша с гореща вода отгоре ето така, като резултат обаче спря да ме боли главата преди имах силни болки и пиех много аналгин мога да кажа че от година не съм пила ни едно хапче. Пак имам главоболие някои път, но не е чак така и отминава. Какво е било не знам. Но мисля че целта на медитацията не е да се страхуваш а просто да спреш да мислиш това едва ли означава слабоумие, просто е начин да се отървеш от вътрешния си глас поне за малко. Сега обаче след година и повече занимания усещам нещо, там където е третото око това нещо като усещане не е болка но усещаш това място. На два пъти ми се случи точно там по време на медитация все едно се завърта нещо като вретено не мога да го опиша появи се тунел и само за част от секундата изпитах страх и тогава спря знам, че не трябва да се страхувам но ... човешко е 
    Активен
    Свързан
    **
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #53 -: Март 13, 2013, 18:35:27 »

Здравйте, дано не е късно да споделя част от моя опит за медитацията. Не съм на ясно далия върша правилно или не, не съм си поставила за цел да търся нещо истината е че, не можех д аиздържам от напрежение и реших да направя медитция изтеглих си една водена медитация от Youtube. Пържият път когато я направих не усетих почти нищо. Вторият път обаче беше най прекрасното изживяване което съм имала буквално исках да спра да дишам за да остане това и така вече година продължавам със същата медитация с надежда да усетя това прекрасно преживяване. В първите месеци усещах силно загряване на горната част на главата много силно буквално ако ти сложат чаша с гореща вода отгоре ето така, като резултат обаче спря да ме боли главата преди имах силни болки и пиех много аналгин мога да кажа че от година не съм пила ни едно хапче. Пак имам главоболие някои път, но не е чак така и отминава. Какво е било не знам. Но мисля че целта на медитацията не е да се страхуваш а просто да спреш да мислиш това едва ли означава слабоумие, просто е начин да се отървеш от вътрешния си глас поне за малко. Сега обаче след година и повече занимания усещам нещо, там където е третото око това нещо като усещане не е болка но усещаш това място. На два пъти ми се случи точно там по време на медитация все едно се завърта нещо като вретено не мога да го опиша появи се тунел и само за част от секундата изпитах страх и тогава спря знам, че не трябва да се страхувам но ... човешко е  
    Здравей и добре дошла.

1. Не е късно и правиш добре, че споделяш тук.
    2. Много хубаво, че си намерила видео което да ти хареса.
    Видеата, снимките, дори и текстовете носят енергия в себе си, енергията на автора + евентуалната енергия на тоя/тая които са предишни автори (ако има такива).
    Не се задълбочавай само с една медитация, прегледай и пробвай и други и избери тая/тези с които се чувстваш най добре.
    3. Претърпяла си отваряне на чакрите, това е много добре, но най добре би било, ако е с някой който е по напреднал и те напътства.
    4. Страха не е част от нито една духовна практика, той само вреди.
    И на мене ми се е случвало да изпитвам страх, но после съм разбирал, че е бил излишен.
    5. Главоболия и всякакви други болки и неразположения са следствие от натрупана лоша енергия на дадено място (чакра и/или меридиан/нади).
    6. Права си за това, че основна част от медитацията е процеса на спиране на мислене, но това съвсем не трябва да става насилствено и за сметка на спокойствието което е основна част при процеса на медитация.
    Това което наричаш неправилно вътрешен глас е шума / боклука който трябва да се забрави и то не само по време на медитация.
    Това е обмислянието на проблемите които имаме, връщането в миналото ни и съставяне на бъдещето ни според минали изживявания, страдания, радости и подобни.
    При медитация (а и в живота като цяло) съществъва само сегашно време, останалите (минало и бъдеще) са измислени и изключително вредни.
    7. Усещането ти в третото око е прана / кундалини.
    Има много написано по въпроса, но ако имаш допълнителни въпроси, питай и щи отговоря.
    8. НАЙ ВЕЧЕ не се стрхувай.
    Поискай от някой който има знанието, желанието и добротата да те информира и напътства, пътя по който си тръгнала е най прекрасния от всички останали и рано или късно, ще стигнеш до истината.

Жива и здрава и приятна медитация :-).
    Активен

Сатчитананда ...
    rosi_999
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 17

« Отговор #54 -: Май 06, 2013, 16:58:22 »

Май съм от малкото хора, които са се  и след дъжд качулка..... Не говоря за голям интервал от време но близо година бях заслепена от фикс идея и чак след като ми намаля видимо IQ спрях. Позамазах положението и искам пак да се занимавам с медитация. Днес пробвах и след 10-15мин пак се чувствах като заспал пън. Дали трябва да спра изобщо? Може би сама си навирам торбата в главата... или сама се психирам твърде много и усложнявам всичко. Знам, че за всяко действие си има противодействие и все пак.. някой има ли идея какво да правя? Ще съм благодарна на всякакви отговори.
    Активен

Влюбените хора живеят в свят, изпълнен с любов. Гневните хора живеят в свят изпълнен с гняв, същия свят...
    Свързан
    **
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #55 -: Май 06, 2013, 17:27:14 »

Май съм от малкото хора, които са се  и след дъжд качулка..... Не говоря за голям интервал от време но близо година бях заслепена от фикс идея и чак след като ми намаля видимо IQ спрях. Позамазах положението и искам пак да се занимавам с медитация. Днес пробвах и след 10-15мин пак се чувствах като заспал пън. Дали трябва да спра изобщо? Може би сама си навирам торбата в главата... или сама се психирам твърде много и усложнявам всичко. Знам, че за всяко действие си има противодействие и все пак.. някой има ли идея какво да правя? Ще съм благодарна на всякакви отговори.
    Здрасти Роси.

Не прави нищо, така най добре се медитира, а ако не мислиш нищо, още по добре.
    Като ти дойдат мисли, остави ги да си отидат така както са дошли.
    Гледай да си отпусната и опитай да усещаш тялото си и дъха си.
    Ако ми кажеш рождената си дата, бих ти определил конкретна за тебе медитация.

Чао и успехи :-).
    Активен

Сатчитананда ...
    rosi_999
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #56 -: Май 08, 2013, 22:32:57 »

Здравей Усмивчица
    На 17 и половина съм
    Поздрави и благодаря за отговора
    Активен

Влюбените хора живеят в свят, изпълнен с любов. Гневните хора живеят в свят изпълнен с гняв, същия свят...
    Свързан
    **
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #57 -: Май 09, 2013, 20:37:40 »

Здравей Усмивчица
    На 17 и половина съм
    Поздрави и благодаря за отговора
    Здрасти.

На колко си няма никакво значение.
    Исках рождената ти дата, за да видя какви за ти зодиите (нашите и китайските).

Жива и здрава.
    Активен

Сатчитананда ...
    rosi_999
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #58 -: Май 16, 2013, 17:24:19 »

Родена съм на 30.08 от 12ч обедно време  Усмивчица
    Извинете за късния отговор
    Активен

Свързан
    **
    Неактивен Неактивен

• « Отговор #59 -: Май 16, 2013, 17:55:52 »

Родена съм на 30.08 от 12ч обедно време  Усмивчица
    Извинете за късния отговор
    Май си наистина на 17 и половина, казах ти, че ми трябва рождената ти дата, тя включва и годината, по годината определям зодиакалния знак по китайските зодии.
    Активен

Сатчитананда ...
    Страници:  1 2 3 [4] 5   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Паник атака | Планински кристал - Кварц  © Copyright