Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Материализъм и духовност  (Прочетена 1181 пъти)
Ich
Неактивен Неактивен

Публикации: 1648

• Град: различни планетки
  • Michail Kolev
    « -: Февруари 27, 2011, 13:24:22 »

Кое е по-важно - материята или духът?

Хора как се оправяте - в главата ми послания за преход,инициации, пробуждане , а някой е в състояние да ми вдигне страхотен скандал за това ,че съм нанесла в гаража кал от гората . Не е истина. Кал от гората. А калта по себе си кой ще отмие. Чистичка къща vs. Чиста душа.Битовизмите ме задушават.Тъжен

Как е най-добре да се справяме с подобни трудности?

Материализмът и идеализмът са понятия, които говорят за началото на сътворението. Материализмът възприема, че първото е материята и законите, а осъзнатостта и душата са следствие от тях, докато идеализмът възприема, че божественото е в началото, а материята и енергията са възникнали в последствие.
    До момента няма доказателство в полза на нито едно от двете гледни точки.

Дали е възможно материята да възникне от само себе си, без да има някакво духовно същество, което да я създаде?
    Активен
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #1 -: Февруари 27, 2011, 13:33:14 »

Дали е възможно материята да възникне от само себе си, без да има някакво духовно същество, което да я създаде?
    Думата "материя" има няколко значения..
    А първопричината за всичко проявено във физическа форма според мене е точно Духът...

Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #2 -: Февруари 27, 2011, 16:32:58 »

А първопричината за всичко проявено във физическа форма според мене е точно Духът...

Защо мислиш така?
    Активен
    Drakon
    Гост
    « Отговор #3 -: Февруари 27, 2011, 18:02:48 »

...а може ли монетата от 1(един)лв. да съществува и да изпълнява ролята си,без една от двете страни.Така е при хората,човек за да се развива и усъвършенства се нуждае и от двете в този промеждутак от живота...утре,може да е друго.Днеска е така! Усмивчица
    Активен
    Ich
    Неактивен Неактивен

• Michail Kolev
    « Отговор #4 -: Февруари 27, 2011, 18:08:09 »

...а може ли монетата от 1(един)лв. да съществува и да изпълнява ролята си,без една от двете страни.Така е при хората,човек за да се развива и усъвършенства се нуждае и от двете в този промеждутак от живота...утре,може да е друго.Днеска е така! Усмивчица

Искаш да кажеш, че и двете страни са необходими?
    А каква е нуждата от едната, и каква - от другата?

Не е ли добре човек да е "стъпил здраво на земята" и да не се интересува от странни духовни работи?

Или пък обратно, да си общува с духовния свят и да не се интересува от "илюзията, Майа" на материалното?
    Активен
    nre
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 129

« Отговор #5 -: Февруари 27, 2011, 22:54:24 »

Нали и това духовно същество трябва все от нещо са е изградено? Значи то за да е енергийно, трябваро е първо енергията да е съществувала, а както знаем материята и енергията са взаимно свързани. Достигаме до въпроса за яйцето и кокошката.

Аз разсъждавам така:

1. Нека направим допускането, че духът е бил първи (идеализъм, Хегел). Това означава, че той не е материален. Също така излиза, че ние сме създадени от дух (да го наречем Бог). От тук следва въпроса, тогава Бог кой го е съставил? Ще кажете, че той е съществувал винаги, но такова допускане ще трябва да е приложимо и за нас, хората. А това означава, че Бог не ни е нужен, защото ние се явяваме първопричината.
    Ако обаче допуснем, че Бог е създаден от някой друг, то възниква логическия въпрос кой е създал този другия. Ако допуснем, че този другия е създаден от случайност, веднага подкрепяме материализмът, като позволяваме първопричината да са физическите закони, вместо духът. Ако обаче допуснем, че духът е създаден от друг дух, то се получава зацикляне, което изисква безкрайни величини, и въпреки това не дава отговор за първопричината, а само за следствието. Но безкрайни величини не съществуват на практика, значи е по-вероятно и тук да липсва такава (принцип за проверка на хипотеза).

2. Нека допуснем, че материята и енергията са първични (материализъм). Тогава излиза, че в началото духът не е съществувал. Тогава чрез случаен контакт на въглерод, водород, кислород и азот те са взаимодействали (това е статистически възможно, понеже атомите във вселената са огромно количество). Тогава чрез постепенна еволюция се изгражда човека, който е способен да задава въпроса "Кое е първичното?" Усмивчица Това дори подкрепя принципа за непрекъснатост и диференцируемост, а както знаем от електротехниката дори и запалването на лампа изисква преходен процес и плавното изкачване на тока и напрежението, до достигане на негового статично равновесно положение. Имаме ли доказателство за плавност на душата? За душата не, защото не е дефинирана точно, за да определим количествена оценка, но за съзнанието имаме - ние сме по-интелигентни от кучето, то пък е по-интелигентно от заека, който е по-интеригентен от рибата, която е по-интелигентна от мравката, която е по-интелигентна от едноклетъчните. Между тях съществуват множество преходни оценки чрез други животни. Излиза, че материализмът е напълно реализируем без да са нужни допълнителни допускания, като безкрайни величини, които са необходима предпоставка за идеализмът.
    Също така материята и вселенските закони съществуват и там, където няма животински свят, но ние сме зависими от нея за да съществуваме (ядем я Веселяк), докато камъкът си съществува без наша намеса (за обратното още няма подкрепящи тезата факти, за това допускам, че по-скоро е невъзможно).

3. Нека допуснем, че материята и духът са едновременно възникнали и не е възможно тяхното отделяне, както спомена Drakon, като духът се явява характеристика на материята и двете се проявяват единствено едновременно, както материята и движението са неделими. Това допуска, че духът е във всичко и навсякъде, което обаче намалява нашата човешка важност и значимост спрямо тази на моя бюлим примерен камък. В този случай нито материализма, нито идеализма ще бъдат прави.

От моите заключения достигам до извода, че аз съм 70% материалист, 25% допускам едновременното възникване на материята и духът, и 5% съм идеалист.

Също така съм 100%-ов детерминист и трансхуманист.
    Мисля, че не е толкова важно какво е било първо, след като вече съществуват и двете, по-важно е как ги използваме и развиваме.

Тук има интересен материал по въпроса за тъмната материя и нейното възникване, но е на английски и изисква да си "на ти" с математиката http://www.astro.princeton.edu/~dns/MAP/Bahcall/final.html
    « Последна редакция: Февруари 27, 2011, 23:04:30 от nre » Активен
    Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2558

NEVERENDING STORY

« Отговор #6 -: Февруари 27, 2011, 23:03:52 »

Мисля си нре , че главния проблем е ,че ние не можем да възприемем нещо изконно ( т.е вечно без начало и край ) защото съществото ни като земни приема всичко полюсно и дуално . Всичко с начало и край. На тоя етап незнам дали ще го усвоим ,дай Боже по-нататъка
    Активен

"weird " is indication for creative force ♥
    nre
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 129

« Отговор #7 -: Февруари 27, 2011, 23:09:36 »

Може и така да е, всички мой допускания са в затворена система, както и на всеки друг земен.

Наистина нещо може да не се проявява и да се крие от нас тук на земята, то ако това нещо не взаимодейства с нас по никакъв начин, значи, че то е равносилно на това да не съществува (отново няма да взаимодейства с нас).

Ако има господ, но той не взаимодейства активно с нас по никакъв начин (имам предвид да разтвори небето и да ми даде това, което искам или да ми откаже, но да знам, че го е направил, за да имаме чисти отношения с него Веселяк) това означава, че ние съществуваме независимо от него и взаимодействието е такова, каквото бихме имали с него ако го няма, т.е. никакво. Ако той не ни се меши в работите, означава, че практически той не съществува за нас дори и да го има някъде в битието.
    « Последна редакция: Февруари 28, 2011, 01:00:53 от nre » Активен
    nia.boneva6
    Гост
    « Отговор #8 -: Март 08, 2011, 18:49:50 »

Защо мислиш така?

Ами нали проявеното се ражда от непроявеното... е, може и да не е точно Духът, но във всеки случай непроявеното е много духовно... но изкривено тук. (Или "отразено"?)

А бог е Цялостта, Всичкото... той е Непроявеното и Проявеното. (А не създание, което седи в царството небесно и наблюдава и наставлява.)
    « Последна редакция: Март 08, 2011, 19:03:28 от Ихра » Активен
    Търсач
    Търсач
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 393

« Отговор #9 -: Март 10, 2011, 10:16:10 »

Кое е по-важно - материята или духът?
    За да дадем отговор на този въпрос трябва да разберем какво е нашето истинско Себе, материя или дух?
    Активен

paparosko
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 100

толерантен

« Отговор #10 -: Май 15, 2011, 15:39:17 »

Кое е по-важно сърцето или мозъка?

Добре е да се разбере, че всичко е важно.
    Баланс е необходим!

Активен

Никога не казвай никога!
    Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Еволюция на съзнанието - Български филм « 1 2 »
    Филми
    Administrator 24 6741 Последна<br />публикация Януари 31, 2011, 03:35:15
    от nre
    Патриотизъм, Национализъм и Духовност « 1 2 3 »
    За България
    Аэ съм 42 2828 Последна<br />публикация Февруари 24, 2011, 17:07:44
    от Аэ съм
    Сънища, свързани с НЛО, чужди планети и др. « 1 2 3 »
    Моите сънища
    Elvira1989 32 5110 Последна<br />публикация Декември 19, 2012, 20:00:15
    от Ariam
    Полезни теми от форума отнасящи се до децата
    За родителите
    Eona Lightholder 9 2567 Последна<br />публикация Май 15, 2012, 03:19:52
    от oldrecord
    Християнство и окултизъм « 1 2 »
    Духовни учения
    Spiritus 28 1652 Последна<br />публикация Юни 14, 2013, 20:20:22
    от Ariam

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright