Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: "Митът за пещерата" - Платон  (Прочетена 5111 пъти)
ThePhi
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 21

• Град: Варна
  • « -: Февруари 24, 2011, 13:14:14 »

Ето ви тема за дискусия. Това е "Митът за пещерата" на Платон, в който се засяга темата за света, за това кое е реалност и за страха от проглеждането.

"Ние, хората, приличаме на затворници в една пещера. Така сме приковани, че можем да виждаме само стената в дъното на пещерата. Далеч зад нас гори огън, а между нас и огъня минава път, по който хора носят различни предмети: вещи, статуи, фигури на животни. Някои от носещите говорят, други мълчат. Ние, окованите, виждаме само сенките, които се отразяват в дъното на пещерата; чуваме само думите, които някои от сенките произнасят. Ала може да се случи така, че някой от окованите да се освободи. Тогава той ще може да обърне погледа си и ще види, след болката от светлината, действителните предмети. Естествено, освободеният може и да не понесе болката, и да предпочете да си съзерцава това, на което е свикнал - сенките; може да се противи, рече ли някой да го освобождава. Но може и да излезе от пещерата и да види най-истинската светлина - тази на слънцето. Тогава той ще прозре причината, поради която някои неща стават сенки и ако му се наложи да се върне в пещерата, сигурно ще поиска да сподели с останалите затворници истински видяното, ще заспори с тях и дори ще иска да ги освободи, за да ги приобщи към благодатта на светлината. Те първо ще му се изсмеят, а след това, остане ли непреклонен в желанието си да ги освобождава, биха го и убили. "

ПП: "Матрицата" е велик филм? Велика е идеята, а тя както виждате, е родена доста отдавна.
    Активен

1.618
    xxxx
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 159

« Отговор #1 -: Февруари 24, 2011, 13:20:48 »

това го учих тази година по филосифия ,но истината може да бъде в много лица добр да приемем ,че сме в матрицата явно другия ни живот е доста скучен ,че по този начин се разнообразяваме целият проблем е ,че се оставяваме да будем маниполирани както всеки знае ако успеем да постигнем мир и лубов нещата ще са много по лесни Усмивчица  и може би ще успеел до някъде да разберем какво е нашето предназначение.
    « Последна редакция: Февруари 24, 2011, 13:29:20 от xxxx » Активен
    Турист
    почиващ на стари лаври
    Неактивен Неактивен

Публикации: 579

• Град: Варна
  • martin.kristov1
    « Отговор #2 -: Февруари 26, 2011, 14:58:23 »

Като тема за разсъждаване е добре изложена темата.
    И xxxx се е изказал о начин, който той възприема гореизложеното.
    Казва живота извън матрицата навярно е скучен.
    А xxxx, как мислиш, може би матрицата е необходимо да бъде създадена, понеже само в нея може да бъде натрупан нужния опит, който да ни помогне да порастнем или да ни помогне да осъзнаем смисъла на това да узреем...
    « Последна редакция: Февруари 27, 2011, 18:24:08 от Модератор » Активен

Зрей, зрей форумче,
    бавно ти узрей,
    За да родиш вкусен плод!

Защо ни куца
    Комуникацията?!
    xxxx
    **
    Неактивен Неактивен

Публикации: 159

« Отговор #3 -: Февруари 26, 2011, 15:50:21 »

еми зависи вероятно ,зада създадем такава матрица сме доста напред с материала Усмивчица едвали има да учим от нещо ,което вероятно вече сме минали просто тази матрица предлага толкова много работи и занимания мислел сам си ,че всеки избира какъф да бъде куче котка орел всяко живо същество има различно занимание мислене всеки друг вид предлага набор от нов вид забавления и преключения а не както сега си мислим всички човекът е най висшата форма на живот вярно е ,че хората имат най-разнообразни занимания за мен живота е игра поне аз така мисля Усмивчица
    Активен
    Svetlito
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 3

« Отговор #4 -: Януари 05, 2012, 16:25:19 »

Здравейте,извинявам се ако въпроса ми не е за тук,но..За домашно по философия имам да правя анализ на точно този текст и искам да попитам имате ли някакви идеи как може да стане това,защото много се затруднявам.Търсих в интернет,но нищо не намирам.Благодаря предварително! Усмивчица
    Активен
    Eona Lightholder
    Global moderator
    Неактивен Неактивен

Публикации: 2558

NEVERENDING STORY

« Отговор #5 -: Януари 05, 2012, 17:03:59 »

Светли това е едно много хубаво домашно ,за да се научиш да анализираш метафори и е хубаво да го направиш сам. Започни от това , да отговориш ,защо Платон ни отъждествява на затворници виждащи само поовърхността-сенките, защо е трудно на някой който се освободи и види същността на предметите.Жокер слънцето е символ на познанието и светлината- осъзнаването и духовното развите, което е пътят. Оковите са ежедневието и материализма които задържат духовното развитие. Стига толкова ,напиши анализа, както го чустваш и го постни тук за още помощ.
    Активен

"weird " is indication for creative force ♥
    Svetlito
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: Януари 05, 2012, 17:38:03 »

Много благодаря Усмивчица До края на вечерта,ще се помъча да го напиша и ще го постна Усмивчица
    Активен
    Svetlito
    *
    Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: Януари 06, 2012, 15:42:03 »

От текста аз разбирам колко е важна пещерата за човека,защото тя за него е равна на дом.днешният човек рискува да се озове като затворник в своята пещера,вместо да излезе променен (както се стреми древния човек) той избира да остане пленник на тъмнината.В тази част се разсъждава за затворниците в пещерата,зад който гори огън,те виждат само сенките на преминаващите фигури,чуват ехо,а не истински говор,и не са сигурни какво точно виждат или чуват.Двамата събеседници обсъждат как ще реагира един от тези затворници ако се освободи и разбере,че всичко,в което е вярвал досега е нереално.Ако затворника погледне към слънцето светлината му ще го заслепи и ще причини болка на очите му,то тогава той ще иска да се върне към стария си начин на живот в пещерата.Той трябва да започне първо да излиза нощем на лунна светлина ,да гледа отражението във водата и чак накрая да излиза на слънчева светлина,така той ще разбере,че слънцето е причината за всичко онова,което той и неговите другари са виждали.Какво ще се случи ако се завърне и разкаже на своите приятели видяното,Как ще реагират,и как ще понесат това,че не познават реалните образи на нещата,а само техните отражения,Няма ли да намразят,дори да убият своя другар,задето им е казал истината.

Това е което аз написах знам,че трябва още да се пише,но не мога,Очаквам вашите забележки и помощ Усмивчица
    Активен
    Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright