Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Планински ясен  (Прочетена 3644 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:29:34 »

Ясен планински (Fraximus exelcior)

1. Растението е отровно! Изисква точна дозировка. Безопасна употреба: 2 чаени лъжички ситно нарязани листа или кора се заливат с чаша вода и се варят 30 мин. Охлаждат се при стайна температура 10 мин., прецежда  се през 3 слоя марля  и се добавя хладка вода до първоначалния обем.От разредената отвара се приема  1/3 чаена чаша 3 пъти  на ден преди ядене. /Ф-7/

2. Мъждрян (Бял ясен/Fraximus ornus/). Използват се кората и листата. Билката има адстрингентно /затягащо/ действие. Използва се при диария и дезинтерия. Кората се използва като суровина за получаване на кумарина ескулин, който  се прилага в препарати като капиляроукрепващо средство при повишена чупливост и пропускливост на кръвоностните съдове, хемороиди, разширени вени и др. /кн.•44/

3. Отварата от корите се пие при треска, а когато към нея се прибави и оцет, се получава напитка, помагаща на болен далак. /БНМ-Енц.с-455/

4. Според френската медицина запарката от листа на ясен /60 г. на 1 л./ да се взема всяка сутрин. Тази запарка намалява увреждането от старостта. /В-к"Зн"бл.13-2001  год./

5. За лечебни цели се използват листата и кората. Листата се берат след пълното им развитие обикновено до август. Корите съдържат глюкозида фраксетин и дъбилни вещества. Листата са богати на етерично масло, манинозит, танини, витамин С и др. Приложение: Най-силно е изразено противотемпературното действие на отварата от листата, както и тяхното противоревматично действие. Прилага се също при подагра, при липса на апетит, при упорит запек, глисти, а външно като лапи при циреи и рани. Употреба: прилага се като отвара - в 500-600  мл. вряла вода се поставят 1-2 с.л. от билката. След като ври 5-8  мин. и изстине, се прецежда и се пие 3-4 пъти дневно по 1 кафеена чаша 30  мин. преди ядене. Д-р Арчар. /"ЗН"-35-2001г./

6. В миналото ясенът е бил свещено растение на скандинавските и германските племена. Неговата дървесина е изключително здрава и еластична. Лечебно приложение намират листата и кората, която се събира от стеблото или корена, също и от най-младите клонки. Кората е с горчив и стипчив вкус - съдържа горчив гликозид фраксин, горчивата съставка фраксетин, танин, кверцетин, малки количества летливо масло, смола и ябълчна киселина, свободна и съчетана с калций. Тя има диуретични, слабителни, глистогонни и стимулиращи свойства. Понижава температурата, успокоява треската, използва се като горчив тоник и стягащо средство. Смята се, че отварата от кората  помага за отстраняване на запушвания в черния дроб и далака, както и при ревматоиден артрит. Листата имат диуретично, потогонно и слабително действие, отпускащо действие особено при лечение на подагра и ревматични оплаквания. За отварата с бяло вино се е носела славата, че разтваря камъни и лекува жълтеница. Днес чаят от листата се използва в Европа като очистително средство и срещу ревматизъм, артрит, подагра и воднянка.
    Дозировка:
    Настойка: 1-2 ч.л.листа киснат 2-3 мин. в половин чаша вода и се прецеждат. Пийте по 1-1,5 чаши дневно, неподсладен на глътки.
    Отвара: Сварете за кратко 1 ч.л. кора в половин чаша вода и кисне 2-3-мин. Пийте без захар по 1/2-1 чаша дневно. Може да се подобри вкуса с мента или сладък риган.
    Маг. фармацевт Латинка Янева. /В-к „Леч", бр. 21-2002 год./

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 16:42:12 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Планински Кристал
    Минерални и скъпоценни камъни
    Админ 6 23808 Последна<br />публикация Юли 15, 2012, 10:17:01
    от Leonora Nuamor
    Планински очиболец
    Даровете на природата
    Админ 0 1616 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 15:10:59
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright