Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Шапиче  (Прочетена 2266 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:26:34 »

Шапиче (Alcchemila vulgaris)
    (огърлица, плашеница, пресеклица, цариче, царева трева, гърниче, длиновка, лъъвска стъпка, попова чашка, пресеклица, слезовка, длановка, змийче, левска стъпка, манжетка, обикновено сърцеболово  биле, шупливче, демирбузан)

1. Кориените и тревата имат свойството  да стягат: при кръвотечение, диария, диабет, за намаляване количеството на пикочта и при воднянка. (Ф-1)

2. Отвара от шапиче се пие при хрема, настинка, кашлица, диария, пясък в бъбреците  и жлъчката, захарна болест и като успокоително. При инфлуенца (грип) се сварява цялата билка и се пие по 3-4 пъти на ден. (Енц. БНМ, стр. 446)

3. Билката има адстригенно, противовъзпалително, известно кръвоспиращо и ранозаздравяващо действие. Използва се при стомашно-чревни възпаления, при стомашни колики и възпалени хемороиди. (кн.•44)

4. Шапичето е било познато още в 15 век като ранозаздравяващо средство с "вълшебно действие". В народната медицина се използва  при диарии, против диабет, стомашни колики, при контузии, конюктивити. Използва се надземната част и коренищата. Две с.л. ситно нарязани стъркове се заливат с 500 мл. вряща вода и след изстиване се пие по 1 с.л. 3 пъти на ден. (в-к "Зн.", бр. 30 – 2000 г.)

5. Употребяват се главно стръковете, които се берат при цъфтеж. Билката има затягащо, кръвоспиращо и противовъзпалително действие. Използва се при диабет, трудно заздравяващи рани, хемороиди, при заболяване на храносмилателната система, пясък в бъбреците и пикочния мехур, чревни колики, диарии. Начин на употреба: 2 с.л. дребно нарязани стъркове се заливат с 500 мл. вряща вода, вари се 3 мин. и кисне 30 мин. От отварата се приема 6 пъти дневно по 80 мл.15 мин преди ядене и 30 мин. след ядене. (в-к "Зн ", бр. 6 – 1997 г.)

6. Използват се листата от май до август. Универсално средство за лечение на гинекологични заболявания. Ревматизъм, атеросклероза, простудни заболявания, стомашни колики, диария, дезинтерия, анемия, мускулни и ставни болки, мускулна атрофия, диабет.  (кн.•56, стр. 48)

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 17:22:21 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright