Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Чубрица  (Прочетена 2198 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:25:42 »

Чубрица  (Saturea hortensis)

1. С настойка  в нефт и оцет се мие тялото при настинка, а с настойка от чубрица и брей -  при ревматизъм (3-4 корена от чубрица и корени на брей, нарязани на ситно, престояват  3-4 дни в спирт) и се маже болното място, предварително изтрито с мокра кърпа. Чубрично масло се пие при сърцебол и "развален стомах". При зъбобол и болни венци се жабури с варена в оцет чубрица. (БНМ, Енц. Стр. 443, поз. 1069)

2. Чубрицата има антисептично, спазмолитично и потогонно действие. Използва се при сърцебиене, главоболие, виене на свят, високо кръвно, диуретично, потогонно, при кашлица и хрема. В БНМ се употребява при повръщане, катари на лигавицата на стомаха и  червата, летни диарии, глисти.
    Начин на употреба: 2 с.л. ситно нарязана дрога се залива с 500 мл. вряща вода и се оставя да кисне 1 час. Пие  се по 1 винена  чаша 3 пъти дневно преди ядене. (в-к "Зн.", бр. 28 - 1999 г.)

3. Тя успокоява силни колики и пречи да се развиват гнилостни процеси  в червата, понижава кръвното, помага при чернодробни, жлъчни и бъбречни страдания. Повишава апетита и прави ястията приятно вкусни и лесно смилаеми. Кулинарите дават следната комбинация при готвене на риба: смесват се по  равно чубрица, лавандула, малко градински чай и повече копър. (маг. фарм. Л. Лачев, в-к"Зн.", бр. 39 - 2002 г.)

4. От листата и стеблата на чубрицата  се приготвя настойка с гроздова ракия. Престоява до пълно разкисване, прецежда се и се приема на гладно  по 1 с.л. 3 пъти дневно при болки в сърцето и стомаха. Прави се и отвара от 20 г. чубрица в 200 мл. винен оцет. Взема се при болки в зъбите и венците за жабурене. (Дита Маркова, в-к "Трета възраст", бр. 30 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 17:39:55 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Планинска чубрица
    Даровете на природата
    Админ 0 2003 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 15:10:26
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright